Jump to content

Moonlight(?) (μπλε, κόκκινο ή τι αλλο;)


Dolkin

Recommended Posts

Ψάχνοντας από δω κ από κει μου φάνηκε ενδιαφέρουσα ιδέα το moonlight για την δημιουργία ατμόσφαιρας στο ενυδρείο.

το μπλέ φως υποτίθεται ότι προσφέρει κάτι παραπλήσιο με το φως της Σελίνης κια τα ψάρια μπορούν να πάνε για ύπνο ήσυχα (?)

το κόκκινο θεωρητικά είναι για νυχτερινή παρακολούθηση ( δεν είναι ενοχλητικό όμως για τα ψάρια?)

Τα σκέφτηκα όλα αυτά λόγω του pleco μου με το οποίο έχω ένα κάτι.

όλη τη μέρα κρύβεται εκτός αν δεν είναι κανείς στο δωμάτιο ή έστω δεν μπορεί να τον δει και το β΄ραδυ μ αρχίζει τις βόλτες με αποτέλεσμα να βρίσκω το ενυδρειο μου ανακατεμένο (πράγμα που δεν με ενοχελί ιδιαίτερα)

αλλά γιατί να μην έχω την ευκαιρία να τον δω να κινείται μέσα στο ενυδρείο??

να γιατί σκέφτηκα το moonlight :unsure:

έτυχε να βρώ σε 'ενα συρτάρι μου μία σειρά από 20 leds συνδεδεμένα με τροφοδοσία μπαταρίας τα προσάρμοσα προσωρινά στο καπάκι το άναψα κ περίμενα με αγωνία να σβήσει η λάμπα μου.

αισθητικά το αποτέλεσμα δεν με εντυπωσίασε αν και προσφέρει μία ατμόσφαιρα ιδιαίτερη..

μετά από κάποια ώρα ήδα το pleco μου να ξεπροβάλει δειλά δειλά κ ενώ το δωμάτιο ήταν σκοτεινό μόλις πλησίασα σιγά σιγά στο 1 μέτρο κρύφτηκε κ πάλι.

τα Guppies μου τώρα είχαν μαζευτεί κάτω από τη σειρά με τα λαμπάκια στην επιφάνεια του νερου και κολυμπούσαν πέρα δώθε σε φυσιολογικούς ρυθμούς. το άφησα αναμένο για καμία ώρα ακόμα και παρατήρησα ότι τα ψάρια μόνο για ύπνο δεν πήγαν :bowdown:

το έσβησα επομένως με σκοπό να κάνω λίγη παραπάνω έρευνα :bowdown:

όπως είπα ξέρω ότι το κόκκινο είναι για νυχτερινή παρακολούθηση των ψαριών απλά έκανα μία δοκιμή :rolleyes:

Δεν ενοχελι όμως τα ψάρια ??

είτε το Moonlight είτε το κόκκινο (ή τι αλλο μπορει να χρησιμοποιηθεί??)

κατα τα λεγόμενα κάποιον που χρησιμοποιούν μπλε led τα ψάρια μετά από λίγο κοιμούνται ισχύει αυτό όμως??

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα πριν ενα μηνα 2 led της moonlight extreme

http://www.riff-systems.de/html/xtremelight_moon_mp1.html

...τα εβαλα εκανα απιστευτο εφε αλλα θεωρω οτι ηταν παρα πολυ το φως για βραδυ (εχω θαλασσινο ενυδρειο). Παρατηρησα οτι καποια ψαρια σουλατσαρανε, μετα ειχα ξεσπασμα ick, ενταξει μπορει να μην εφταιγε ο φωτισμος αλλα δεν θα το απεκλεια κιολας.

Τωρα ξαναεβαλα τα moonled, αλλα πολυ μακρια...ισα ισα να υπαρχει απειροελαχιστος φωτισμος...ελαχιστος

εως καθολου..και τωρα δεν σουλατσαρουν...κοιμουνται.

Θεωρω οτι και αυτα θελουν απειροελαχιστο φωτισμο...ειδαλλως στρεσσαροντε και κανει κακο.

Το κοκκινο σιγουρα δεν ειναι φυσιολογικο για τα ψαρια

Το μπλε moonlight ναι, αλλα ελαχιστο οπως στο φυσικο τους περιβαλλον το οποιο να προσομοιωνουμε με φυσιολογικο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει ουτε ακουσει για κοκκινο χρωμα ποτε...

Δοκιμασε να βαλεις πιο λιγα led ωστε να ειναι ωχρη η φωτεινοτητα...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει ουτε ακουσει για κοκκινο χρωμα ποτε...

Δοκιμασε να βαλεις πιο λιγα led ωστε να ειναι ωχρη η φωτεινοτητα...

Το κόκκινο δεν ειναι για moonlight απλα για παρατηρηση των ψαριων στο σκοταδι (έτσι διαβασα) δεν σκοπευω να τα αφησω σε καμία περίπτωση απλώε ήθελα να δω την φωτεινότητα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...