Jump to content

Πέταμα Ψαριών Στα Σκουπίδια!?


Recommended Posts

στο θεμα αρρωστο γκουραμι ο φιλος STORMTROOPER καταδικασε την συμβουλη ενως πετσοπα να πεταξει η vivi ενα αρρωστο γκουραμι. η απαντηση μου ηταν ( σημιωστε πως ειχα χασει και εγω 4 γκουραμι απο dropsy)

¨φιλε stormtrooper. και εγω συμφωνω πως ειναι ντροπη να πετας ψαρια. αλλα καμια φορα οι τσεπη μας δε μας επιτρεπει να κανουμε και αλλιως.. Δεν κρυβω πως το 4το γκουραμι το πεταξα πριν ψοφησει μονο του. θεωρησα πως καλητερα να το πεταξω παρα να χασω και αλλα ψαρια. (ηταν και το 4). Αν το σκεφτεις ενα γκουραμι κοστιζει 4-6ευρο... η θεραπεια ισως και περισοτερα. το θεμα ομως δεν ειναι αυτο ομως. απλα εκεινη την φορα δεν ειχα ουτε ενυδρειο γκαραντινας!!(πολυ αρχαριος) φοβουμενος λοιπον την ακεραιοτητα του ενυδρειου το πεταξα. κατι που εκανα με βαρυα καρδια. θα ηταν αμαρτια πιστευω να εχανα το ζευγαρι με τα αγγελοψαρα μου που γεννουσαν καθε εβδομαδα...ΛΑΘΟΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ βεβαια, δε λεω . το νερο στην κερκυρα εινα σκληρο πολυ, δεν επρεπε να παρω τετοιο ψαρι ισως...αλλα απο τα λαθη μας μαθαινουμε.

Το σωστο πιστευω ειναι με το που δουμε οτι κατι παει στραβα να ρωτησουμε καποιον με εμπειρια.

και κατι για τους νεους στο χομπυ. Βασικος εξοπλισμος κατα την γνωμη μου δεν ειναι μονο τα φιλτρα- τρομπες- θερμοστατες κλπ. αλλα και ενα βασικο εστω ενυδρειακι γκαραντινας. Ετσι θα προστατευουμε τα ψαρια μας (και την τσεπη μας) απο μεταδοτικες ασθενειες αλλα και θα προσφερουμε ενα ησηχο μερος για τα αρρωστα ψαρακια μας ωστε να αναρωσουν...

Εσεις παιδια τι λετε για τετοιες (εκληματικες) κινησεις? παντως ακομα πιστευω πως σε καθε περιπτωση που οτι και να κανουμε δεν βλεπουμε βελτιωση και υπαρχει κινδυνος να χασουμε και τα υπολοιπα ψαρια μας το αρρωστο ψαρι πρεπει να πεταχτει (ισως στην φυση να το ετρωγε καποιο αλλο ψαρι).

την γνωμη σας παρακαλω :unsure::bowdown::bowdown::rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνεται ευθανασία με πάγο.

Link to comment
Share on other sites

Η ζωη δεν αξιζει ουτε μετριετε με χρηματικη αξια.

Ολοι εχουν δικαωμα στην ζωη και οταν καποιος ειναι υπευθυνος γι αυτες καλο ειναι να παλευει για την διατυρηση της,προσφεροντας καλες συνθηκες διαβιωσεις.

Καλος η κακος σε εμας βασιζονται και εμεις οφειλουμε και ειμαστε υποχρεωμενοι,να προσφερουμε οτι καλυτερο.

Ενα ενυδρειο καραντινα,εστω ενας κουβας ειναι πολυ καλυτερα απο την σακουλα σκουπιδιων.

Ακομα και ο θανατος πρεπει να ειναι αξιοπρεπης,εφοσον δεν υπαρχει αλλη λυση.

Συγνωμη αλλα εμενα η απαντηση εχει το ψαρι 4-6 ευρω και η θεραπεια κοστιζει παραπανω δεν μου κανει.

Δεν φταινε αυτα εμεις φταιμε.

Link to comment
Share on other sites

Ο κουβας ειναι οτι χειρότερο για ενα αρωστο ψαρι που θελει πολυ καλες συνθηκες για να αναρρώσει .

Εαν εχουμε να κανουμε με ασθενεια που δεν υπάρχει τροπος να τη καταπολεμήσουμε το καλύτερο ειναι η κατάψυξη .

Link to comment
Share on other sites

Kostas3 θελω τα πνευματικα δικαιωματα της υπογραφης μου :unsure:.

Link to comment
Share on other sites

Η ζωη δεν αξιζει ουτε μετριετε με χρηματικη αξια.

Στην περίπτωση των ενυδρείων η ζωή έχει κάποια χρηματική αξία καλός η κακός, γιαυτό και όλα τα ψάρια έχουν μια τιμή στα μαγαζιά.

Καλό είναι να κάνουμε ότι είναι το καλύτερο για τα ψάρια μας αλλά και αυτό κάποιες φορές μετράτε με χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ηθικό μέρος του θέματος ας γίνει στο καφέ όχι εδώ ή στο γενικά περι γλυκού νερού .

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το εφερε η συζητηση, ο ΠΟΙΟ ΑΝΩΔΥΝΟΣ τροπος ΕΥΘΑΝΑΣΙΑΣ για τα ψαρια ειναι το γαρυφαλελαιο (γαρυφελαιο?, στα φαρμακεια). Ριχνεις 2-3 σταγονες στο νερο, ζαλιζει και κοιμηζει το ψαρι!!!! Επιστημονικα αποδεδειγμενο! Ουτε αργος θανατος - ουτε ακαριαιος (καποιοι εφαρμοζουν να κοβουν το κεφαλι αλλα ειναι εντελως brutal και απαραδεκτο κατ'εμε)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το εφερε η συζητηση, ο ΠΟΙΟ ΑΝΩΔΥΝΟΣ τροπος ΕΥΘΑΝΑΣΙΑΣ για τα ψαρια ειναι το γαρυφαλελαιο (γαρυφελαιο?, στα φαρμακεια). Ριχνεις 2-3 σταγονες στο νερο, ζαλιζει και κοιμηζει το ψαρι!!!! Επιστημονικα αποδεδειγμενο! Ουτε αργος θανατος - ουτε ακαριαιος (καποιοι εφαρμοζουν να κοβουν το κεφαλι αλλα ειναι εντελως brutal και απαραδεκτο κατ'εμε)

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το εφερε η συζητηση, ο ΠΟΙΟ ΑΝΩΔΥΝΟΣ τροπος ΕΥΘΑΝΑΣΙΑΣ για τα ψαρια ειναι το γαρυφαλελαιο (γαρυφελαιο?, στα φαρμακεια). Ριχνεις 2-3 σταγονες στο νερο, ζαλιζει και κοιμηζει το ψαρι!!!! Επιστημονικα αποδεδειγμενο! Ουτε αργος θανατος - ουτε ακαριαιος (καποιοι εφαρμοζουν να κοβουν το κεφαλι αλλα ειναι εντελως brutal και απαραδεκτο κατ'εμε)

ΟΧΙ ο πιο ανώδυνος τρόπος ειναι η κατάψυξη .

Εχει διαπιστωθεί οτι οταν πλησιάζει ο θάνατος των ψαριών το καταλαβαίνουν και βγάζουν τοξίνες στο σώμα τους , με τη ψύξη ο οργανισμός τους μειώνει τις λειτουργίες του και δεν το καταλαβαίνει , γι αυτό και δεν βγάζουν τοξίνες .

stormtrooper τη δημοσίευση σου την έκανα αόρατη το είπα και ποιο πάνω το ηθικό μέρος του θέματος ας γίνει στο καφέ όχι εδώ ή στο γενικά περι γλυκού νερού .

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper τη δημοσίευση σου την έκανα αόρατη το είπα και ποιο πάνω το ηθικό μέρος του θέματος ας γίνει στο καφέ όχι εδώ ή στο γενικά περι γλυκού νερού .

Ok :unsure:

Ανοίχτηκε το θέμα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20433

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...