Jump to content

Γεια σας!!!!!!!!!!!!


m00ndust

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

είναι οργανισμός πολύ απαιτητικός σε τροφή που τα συνηθισμένα ενυδρεία δεν μπορούν να του παρέχουν , έτσι σιγά σιγά πεθαίνει

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφααα :) :)

Να σου ζησουν...

Αυτα τα κλοβε πολυπ ειναι πανεμορφα!!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Σε τι μεγεθος τα πηρες απο ην φαρμα?>?

Έγινε επεξεργασία - fake_gio
Link to comment
Share on other sites

Στην δημοσίευση 43, που είναι οι φωτογραφίες, αυτό το κοράλλι στην πέμπτη από πάνω τι είναι; Ανοίγει ή έτσι μένει; Το εχει φέρει και ένα πετ σοπ εδώ και δεν ξέρει και ο ίδιος την ονομασία και την χρησιμότητα του. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει τον ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κοράλλι αλλά ασκίδιο. Πρόκειται για filter feeding (διηθηματοφάγο) οργανισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κοράλλι αλλά ασκίδιο. Πρόκειται για filter feeding (διηθηματοφάγο) οργανισμό.

Δηλαδή αυτό μένει έτσι και δεν ανοίγει; Απλά ρουφάει συστατικά από το νερό; Έχει κάποια χρησιμότητα στο ενυδρείο;

Σόρρι που επιμένω για παραπάνω πληροφορίες αλλά το έχει φέρει ένα πετ-σοπ στα Χανιά, κανείς δεν ξέρει τι είναι και οι φήμες οργιάζουν. Άλλος λέει ότι είναι κοράλλι ψόφιο, άλλος ότι δεν έχει ανοίξει ακόμα αλλά άμα ανοίξει είναι πολύ ωραίο και διάφορα τέτοια κουφά.

Link to comment
Share on other sites

Ασκιδιο = Sea Squirt η Tunicate

The Sea squirt is an interesting and prized marine reef dweller in nature it filters thousands of liters of water per day, in an aquarium phytoplankton should be added to boost it feeding. The Sea squirt requires to strong water flow and lighting is immaterial.

Και εδω εχει πληροφοριες http://www.reefkeeping.com/issues/2005-03/rs/index.php

απο οτι εχω καταλαβει φιλτραρουν το νερο ... αν και απο οτι διαβασα τελικα το ειδος που πηρα εγω Polycarpa aurata ειναι δυσκολο να κρατηθει..... :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό μένει έτσι και δεν ανοίγει; Απλά ρουφάει συστατικά από το νερό; Έχει κάποια χρησιμότητα στο ενυδρείο;

Σόρρι που επιμένω για παραπάνω πληροφορίες αλλά το έχει φέρει ένα πετ-σοπ στα Χανιά, κανείς δεν ξέρει τι είναι και οι φήμες οργιάζουν. Άλλος λέει ότι είναι κοράλλι ψόφιο, άλλος ότι δεν έχει ανοίξει ακόμα αλλά άμα ανοίξει είναι πολύ ωραίο και διάφορα τέτοια κουφά.

Είναι από τους ελάχιστους εδραίους οργανισμούς, που δεν ανήκουν στα ασπόνδυλα. Δεν έχει τίποτα να προβάλει και έτσι μην περιμένεις να ανοίξουν πολύποδες. Απλά από τη μία τρύπα εισάγει το νερό και από την άλλη το αποβάλλει κατακρατώντας ότι του είναι θρεπτικό.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα Forktail - Blenny σημερα αλλα το Royal Gramma δεν το συμπαθει και το πολιορκει συνεχεια παρολο που το Blenny ειναι διπλασιο σχεδον.... ομως το Blenny εχασε μια μικρη ακρη απο την ουρα του.... ... τι να κανω? να τα αφησω μηπως τα βρουνε?

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο καιρο ειχα βαλει κατι διακοσμητικα μεγαλα κελυφοι σαλιγκαριων απο δικες μας παραλιες ..επειδη μου αρεσανε.. (αφου πρωτα τα ειχα βρασει αρκετη ωρα)

και ανακαλυψα χθες οτι δεν αρεσανε μονο σε μενα.... :P:glare:

dsc00297ch1.th.jpgthpix.gif

:) δεν το περιμενα γιατι το κελυφος που ειχε ηταν μικροτερο και το καινουριο πολυ μεηαλυτερο του...

Link to comment
Share on other sites

Ορεος ειναι!! :)

Κατσε να γινει μοβ και ροζ απο την κοραλινη :P:glare:

Link to comment
Share on other sites

:)

αυτό που έκανες .. επιβάλλεται για κάποιους τύπους ερημίτη αλλιώς θα σκοτώνουν σαλιγκάρια για να του πάρουν το κέλυφος

Link to comment
Share on other sites

:)

αυτό που έκανες .. επιβάλλεται για κάποιους τύπους ερημίτη αλλιώς θα σκοτώνουν σαλιγκάρια για να του πάρουν το κέλυφος

αν δεν υπαρχουν σαλιγκαρια κ οι ερημιτες πρεπει να αλλαξουν κελυφος τοτε τι κανουμε ???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:rolleyes: γεια σας ,καιρο εχουμε να τα πουμε

σε ενα παλιοτερο ποστ μου ειχα αναφερει οτι ειχα ενα προβλημα με aiptasia... περιμενα μηπως φερει κανεις peppermint και αφου τελικα κανεις δεν εφερε..... αγορασα εναν μικρο chelmon με την ελπιδα οτι ισως και καταφερω να τον κανω να φαει και κατεψυγμενα καποια στιγμη.. γιατι διαβασα οτι και αλλοι το εχουν καταφερει...

Τον Αγορασα χθες.. μεσα σε ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ εφαγε ΟΛΑ τα μικρα feather dusters λαθρεπιβατες,, ειχα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.... :rolleyes: aiptasia δεν εχει ακομα φαει....

αυτο που εχω να ρωτησω η μαλλον αυτα που θελω να ρωτησω ειναι ..

Τα μεγαλα feather dusters που εχω και τα christmas tree worms ειναι σε κινδυνο??????????????

εχει κανενας αλλλος καταφερει να κανει αυτο το σκανταλιαρικο αλλα και πανεμορφο ψαρακι να φαει???και αν θα μπορουσατε να μου πειτε καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό να φάει τα μικρά σκουλήκια ή και να τσιμπάει και να στρεσάρει τα μεγάλα.

Όσον αφορά τη λήψη κατεψυγμένων τροφών, δεν είναι κάτι δύσκολο να τις συνηθίσει, χωρίς αυτό όμως να του αλλάξει τις υπόλοιπες συνήθειές του.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και 2 ακομα προβληματα.....

Αγορασα πριν μια εβδομαδα μια πρασινη fungia ,στο μαγαζι που την ειδα ηταν κλειστη ,

τοσο καιρο ομως δεν εχει ανοιξει καθολου..... μηπως ειναι νεκρη ??????

εχω αλλη μια που ηταν κλειστη οταν την πηρα αλλα στο ενυδρειο μμου ανοιξε και ειναι μια χαρα μεχρι και flakes τρωει......

σας στελνω φωτογραφιες

dsc00458bu4.th.jpg

dsc00457iw5.th.jpg

Επισης αγορασα ενα bubble coral χθες... και δεν νομιζω οτι εχει ανοιξει τελειως.... γιατι οσες φωτογραφιες εχω δει οι φουσκες ειναι παρα πολυ μεγαλες....ενω στο δικο μου μικρες...

dsc00455nu4.th.jpg

dsc00454ay9.th.jpg

και ετσι φαινεται την νυχτα

dsc00452kh8.th.jpg

(οπως βλεπετε η αλγη εχει γεμισει την αμμο και το τζαμι... στους βραχους δεν εχω καθολου.. αλλα γιαυτο φτεει οτι μου χαλασε ο ενας κυκλοφοριτης μου.. :thumbup: συντομα θα παρω αλλο)

οι τιμες του ενυδρειου μου ειναι

αλλατοτητα 1026

nitrite 0

nitrate 5

ammonia 0

ca 480

mg 1400 :thumbup:

ph 8.2

kh 9

τα τεστ ειναι tropic marine

ΑΠΟ φωτισμο τον εχω αναβαθμισει για να μπορεσω να βαλω και ποιο απαιτιτικα κοραλια καποια στιγμη ισως και σε μερικους μηνες ανεμωνη για τους clown.. εχω 6 τ5 ασπρες και 2 μπλε τ5

πηρα και το v2 skimmer 600 και το αλλο σκιμμερ το εβαλα στο μικρο ενυδρειο που φτιαχνω..

εχω 2 κυκλοφοριτες που λειτουργουνε τωρα εναν 6000 marea(νομιζω ο 6000 ειναι πολυ δυνατος για το ενυδρειο...) και εναν 3200 marea

Link to comment
Share on other sites

Δωσε λιγο χρονο στο buble... δεν το βλεπω και ασχημα!

Μην του στειλεις υπερβολικη ροή και ταισε το τη νυχτα.

Θα ελεγα να βαλεις τον 6000 να κοιταει μονο επιφανεια γιατι ειναι δυνατός και με μικρότερους να φτιαξεις την κυκλοφορία σου!

Οι τιμες σου ειναι καλες αλλα προσεξε να μη σου ξεφυγει αλλο το Ca!

Η αλγη ειναι αποτελεσμα PO4, NO3 χαμηλης κυκλοφορίας ή φωτισμού.

Μηπως αναβεις πολλες ωρες τώρα με την αναβαθμιση του φωτισμού σου?

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες ειναι ανοιχτες 12 ωρες και ανοιγουν σταδιακα δυο ανα ωρα, αλλα το προβλημα της αλγης μαλλον ειναι κυκλοφοριας.

χθες εγινε κατι απιστευτο ...... ο chelmon τσιμπαγε το μεγαλο feather duster....αυτο βγηκε δεν ξερω πως απο τον σωληνα του και κολλησε σε μια τρυπα στα βραχια χωρις σωληνα... και αφου δεν ειχε πως να κρυφτει ο chelmon το αποτελειωσε ....... :thumbup:

και δεν μπορουσα να το μετακινησω στο μικρο το ενυδρειο οπως εκανα τα αλλα γιατι ειχε κολλησει... :thumbup: παει...............

και η fungia ακομα κλειστη..δεν μου φαινεται καν οτι εχει στομα...

Link to comment
Share on other sites

Το bubble που έχεις μη περιμένεις να σου κάνει τεράστιες φούσκες. Είναι έτσι ο τύπος του. Αυτά που κάνουν διπλάσιες φούσκες έχουν και τη διπλάσια τιμή από το δικό σου. :thumbup:

Η fungia βγάζει κάτι πολύποδες για να τραφεί, αν εννοείς αυτό όταν λες ότι δεν ανοίγει. Μη περιμένεις να σου ανοίξει σα γαρίφαλο.

Δε φαίνεται να είναι στα καλύτερα της πάντως.

Σίγουρα ένας κυκλοφορητής 6000 είναι δυνατός κυκλοφορητής. Κατά τη γνώμη μου θέλει μίνιμουν 1,50 μέτρο μήκος ενυδρείο για να εκτονωθεί η ροή του.

Μπορεί να μπει παράδειγμα ο 6000 αριστερά πίσω και ο 3200 δεξιά μπροστά δημιουργώντας παράλληλη κυκλική κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

δλδ δεν θα μεγαλωσουν οι φουσκες? :thumbup: ...

τι γνωμη εχετε για τα garden eel ..... μου ειπανε οτι τρωει μονο οτι χωραει το στομα του... ουτε οι ερημιτες μου δεν ειναι τοσο μικροι... φτανει τα 40 εκατοστα..... και ειναι πολυ πολυ ομορφο,,,,,,,σκεφτομαι να αγορασω ....

εχει μηπως καποιος αλλος εμπειρια με τετοιο ζωο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...