Jump to content

Γεια σας!!!!!!!!!!!!


m00ndust

Recommended Posts

επισης οσο το εψαξα στο ιντερνετ το μονο προβλημα που υπαρχει ειναι οτι θελουν συχνα ταισμα( 2 φορες την μερα) και αμμο βαθος 8+++++++ εκατοστα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειχα gardel eel!Αρκετα δυσκολο!Εμενα εβγαινε τη νυχτα απο την αμμο και γυρναγε στο ενυδρειο!!Ειχα παθει κατι λαχταρες καποια βραδια!Εμεινε κοντα στους 2.5 μηνες στο ενυδρειο και μετα εξαφανιστηκε!!!Τι να σου πω ωραιο ζωντανο αλλα δεν θα ξαναεπερνα!

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα την γνωμη σας.....

ειχα παραγγειλει ενα ζευγαρι maroon για το μικρο μου ενυδρειο... 110 λιτρα

ΟΜΩΣ η θηλυκια ειναι αρκετα ποιο μεγαλη απο οτι την περιμενα.... το ηξερα οτι θα ειναι ειναι μεγαλη ομως..... οχι και τοσο...

μου φαινεται οτι το ενυδρειο το μικρο δεν της κανει.....

ξερω ειναι ιδιοτροπα ψαρια... ομως θα μπορουσα να τα βαλω στο 450? και να βαλω τα αλλα μικρα που εχω στο νανο?στο μεγαλο ενυδρειο εχω¨

1 chelmon

1 forktail blenny

1 royal gramma

και δυο gobby

θα εχουν προβλημα με τα maroon?????????????????????

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω επισης οτι η θηλυκια δεν πολυσυμπαθει τον αρσενικο... του εκοψε ενα μερος της ουρας του...

Link to comment
Share on other sites

O maroon είναι φανταστικός κλόουν. Θα τον χαρείς πολύ ειδικά αν έχεις ανεμώνη την οποία θα κάνει αμέσως σπίτι του, θα την ταΐζει και θα την προσέχει.

Γράφεις πως είναι ζευγάρι πως το ξέρεις; Στο είπε αυτός που σου τα πούλησε; Η γνώμη μου είναι να κρατήσεις τον ένα εφόσον βλέπεις ότι δεν έχουν και τις καλύτερες σχάσεις. Με τα άλλα ψάρια που έχεις δε θα υπάρξει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μου τους δωσαν ετοιμο ζευγαρι.. μου δωσαν εναν μικρο και ενα μεγαλο ετσι ωστε να γινουν... μου ειπαν οτι περνει χρονο αλλα στο τελος θα γινουν!!!

αν δω οτι δεν τα πανε καλα σε λιγες μερες ακομα θα επιστρεψω το ενα!

ποιο πολυ εχω ενοια τα αλλα ψαρια στο μεγαλο ενυδρειο !!!!! αλλα αφου λες οτι δεν θα υπαρξει προβλημα .... θα δοκιμασω να τα βαλω αυριο!!!

ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα!!!!!!

ρε παιδια................ !!!! αυτος o chelmon τρωει ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκτος απο aiptasia.....

τρωει τα κοραλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τα τρωει τον ειδα!!!!!!! εχει φαει ενα κλαδι απο την μια ephylia... τρωει τα yellow polyps.. τρωει την kainoyria scolymia ..... την Wellsophyllia... και τις aiptasia kai glass anemones δεν τις ακουμπαει.... και δεν μπορω να τον πιασω κιολας....

Link to comment
Share on other sites

καμοια ιδεα πως?..... δεν τρωει το φαγητο οταν ταιζω ... και ετσι δεν μπορω να τον πιασω ευκολα ειναι σχεδον παντα μεσα στους βραχους.... ειναι γρηγορος... τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον να μια φωτογραφια οταν πρωτοπηρα την scolymia πριν μια εβδομαδα..... δυστηχως δεν εχω φωτογραφια να την δειτε τελειως ανοιχτη..... ανοιγει 2-3 φορες ποιο πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αλλα δεν ειμαι και με μια φωτογραφικη στο χερι ολη την ωρα!!!

dsc00495py6.th.jpg

να και μια φωτογραφια χθες που την ψυλοτσιμπουσε ο chelmon!!!!

dsc00509pn0.th.jpg

ΚΑΙ σημερα το πρωι ..............................................

πως την εκανε .......... :thumbup::thumbup::D

dsc00514nf1.th.jpg

δειτε τι εχει παθει !!!!!!!!! της εκανε τρυπα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

να και μια θαμπη φωτογραφια που τον επιασα επ αυτοφώρω

....dsc00520nn5.th.jpg

Αναγκαστηκα να μεταφερω οπως καταλαβαινεται το κοραλι στο μικ ρο ενυδρειο (που δεν χωραει και δεν εχει καλο φωτισμο) ομως ειναι το αγαπημενο μου και δεν θελω να το χασω .... :D οποτε μεχρι να βρω λυση θα το εχω εκει!!

Link to comment
Share on other sites

2-3 ώρες αφού σβήσουν τα φώτα .. ψάξε με φακό να δεις που φωλιάζει ..

έτσι είναι πιο εύκολο να το πιάσεις

εντυπωσιακή η ατυχία που σε βρήκε .. αλλά μη στεναχωριέσαι , έχεις μέλλον μπροστά σου

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Καταρχην Χρονια Πολλα Καλη Χρονια σε ολους με Υγεια,αγαπη και ευτυχια :thumbup:

λοιπον πηρα μια παγιδα για ψαρια............ πως ομως θα μπει μεσα ο chelmon???? φαγητο δεν μπορω να βαλω αφου δεν τρωει... εκει που πηρα την παγιδα μου ειπαν να βαλω ενα καθρεφτακι ...

σημερα το πρωι που ξυπνησα η hellofungia ειναι νεκρη :D την εφαγε την μιση ..............

τι αλλο μ πορω να βαλω στην παγιδα? να βαλω το καθρεφτακι ???? η μη πως να βαλω κανα νοστιμο κοραλι??? αφου μο νο κοραλια τρωει...

Link to comment
Share on other sites

Το καθρεφτάκι είναι η καλύτερη λύση στην περίπτωσή σου.

Νομίζω όμως ότι είναι εύκολο να συλλάβεις το ψάρι με απόχη, αφού το βράδυ δεν συνηθίζει να κρύβεται.

Link to comment
Share on other sites

Τον επιασα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

χωρις καθρεφτακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εβαλα δοκιμαστικα μεσα στην παγιδα την Wellsophyllia ,,, το αγαπημενο του...... και πιαστηκε μπηκε μεσα να την φαει !!!!!!!!!!!!!!!!! τον επιασα μεσα σε μια ωρα!!!!!!!!!!!!!

εβγαλα το κοραλι αμεσως αφου τον επιασα μην το φαει αλλο και ετσι δεν εχω φωτο...αλλα ειναι αυτο διπλα στην φωτογραφια!!!!!

dsc00529ol2.th.jpg

dsc00527am9.th.jpg

!!!!

:huh::thumbup::thumbup: ειμαι παρα πλυ χαρουμενη ειχε αρχισει να κανει πολλες ζημιες . 4 κοραλια εχουν χαλασει σχεδον εξαιτιας του... δεν ξερω αν θα ξαναφτιαξουνε!!! ομως παει τωρα :thumbup: ΠΙΑΣΤΗΚΕ

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ τον παω σημερα στο μαγαζι που τον πηρα!!δεν θα με πιστεψουν οτι τρωει κοραλια... :huh:

δεν πειραζει !!!! καποιος αλλος θα το μαθει συντομα!!!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

παρατηρησα τον τελευταιο καιρο οτι οι πολυποδες μου δεν ανοιγουν... παρατηρησα ακομα ποιο προσεκτικα και ανακαλυψα το λογο...

dsc00063kq5.th.jpg

ειναι παρα πολλα ... aeolids ειναι?

υπαρχει καποιος τροπος αντιμετωπισης τους? εκτος απο πολυποδες τι αλλο τρωνε???????????????

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο ζωντανό!

Ο μονος τροπος να απαλαγείς απο αυτά ειναι ο χειροκίνητος! καθε φορα που βλεπεις να το απομακρίνεις!

Τρεφονται με κοραλια, ανεμονες και υδροζωα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...