Jump to content

Γεια σας!!!!!!!!!!!!


m00ndust

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ολα τα ζωντανα φαινοντε να ειναι μια χαρα... μονο παρα πολυ αλγη στην αμμο εχω... ελπιζω το sea cucumber μου να κανει καποια στιγμη δουλεια...... θα κανω μετρηση στο νερο της βρυσης και θα σας πω τα αποτελεσματα.... ποια τεστ να κανω?

Link to comment
Share on other sites

τα σημερινα τεστ ειναι πολυ καλυτερα..

kh 9

ph 8.2

phos 0

nitrat 1

nitrit 0

amm 0

ca 450 :thumbup:

mg 1400 :thumbup:

η καφε αλγη εχει εξαφανιστει ...

τι να πω.... ολα φαινοντε μια χαρα προσ το παρον το bubble coral μου κατι εχει παθει δεν ανοιγει καθολου και χανει ιστο :thumbup: ολα τ αλλα ειναι οκ

δεν εχω κανει ακομα τεστ στο ωερο της βρυσης θα το κανω συντομα

Link to comment
Share on other sites

Καλες μου φαινονται οι τιμες!!!

Προσπαθησε να σταθεροποιηθείς τωρα...

Κοιτα μην σου ξεφυγει το Ca!!!

Το buble ειναι ενα θεμα... ποσο εχει χασει απο το αρχικο του μεγεθος. 20%? 40%? 50%? Ισως χρειαστει να επεμβεις

Link to comment
Share on other sites

Ουτε μεγαλη ροη νερου δεχεται αλλα ουτε εχει χασει μεγαλο μερος ιστου.. απλα δεν ανοιγει ... και πολυ λιγο στην ακρη φαινεται σαν σκισμενο

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει την κατω βολτα!

Απο δική μου πειρα θα σου ελεγα να κοψεις το κοματι που νεκρώνει!!!

Ειναι η τελευταια ελπιδα.

Περιμενε καμοια εμπειροτερη γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

γνωριζεις πως ακριβως να το κοψω?... τωρα εχει μεινει τελικα μονο το 50% .. και με τι εργαλειο κοβεται ?..... οι τιμες ειναι τελειες του ενυδρειου .....

Eπισης εχω αλλη μια απορια......... ο φιλος μου εκανε δωρο μια ανεμωνη ... για τους maroon 3 μερες τωρα.... δυστηχως δεν ηξερε οτι ειναι νωρις να παρω.... αλλα δεν μπορω να επιστρεψω το δωρο..μονο αν κατι δεν παει καλα.......

αλλα ειμαι παρα πολυ ανχωμενη ... με την ανεμωνη μεσα στο ενυδρειο..... καταρχην ειναι παρα πολυ μεγαλη.. και οταν μου την εφερε ηταν 15 εκατοστα.. τωρα ειναι 3 φορες ποιο πολυ.... δεν ξερω αν ειναι σωστο το χρωμα της... νομιζω ειναι ΒΤΑ αλλα δεν εχει φουσκες και νομιζω οτι κατι δεν ειναι σωστο...καταρχην δεν εχω δει ακομα το στομα της.. και τις 3 μερες τωρα την νυχτα ειναι μεσα στους βραχους και την μερα βγαινει εξω...(τεντωνεται παρα πολυ και φοβαμαι μην κοπει καπως :thumbup: ) ..... και μοιαζει λες και ενα σημειο της κοβεται :thumbup:

ΓΙΑΤΙ?μηπως κατι συμβαινει να την αφαιρεσω? επισης αλλο προβλημα ειναι οτι η θηλυκια maroon δεν αφηνει τον αρσενικο να παει και αυτος στην ανεμωνη και τον τσιμπαει .. και του κοβει τα πτερυγια λιγο αν πλησιαζει........ :thumbup: μαλλον δεν θα γινουν ποτε ζευγαρι... μηπως να αφαιρεσω την θηλυκια και να φερω αλλη? η ενα μικροτερο maroon?

dsc00279ue5.th.jpg

το μονο καλο ειναι οτι εκει που εχει παει εμενα με βολευει αφου δεν ειναι κοντα σε κυκλοφορητες.

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι η ανεμωνη σημερα εχει κατσει ολη μερα μεσα στους βραχους και δεν βγηκε................ Ο_Ο Ο_Ο οι τιμες εξακολουθουνε να ειναι σωστες ξαναεκανα τεστ σημερα.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε την ανεμώνη σου αν παει καλα και αν χρειαστει να την αφαιρεσεις.

Ίσως το συστημα σου να μην ήταν ετοιμο να τη δεχτει!

Μην την χασεις απο τα ματια σου.

Το κοραλακι σου θα το κοψεις με ενα κοφτακι στο σημειο που νεκρωσε. Αστο σε ενα μπολ με νερακι του ενυδρειου σου και μετα ξαναβαλτο στο ενυδρειο!

Και ο θεος βοηθος!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!!!!! θα δοκιμασω να το κοψω και βλεπουμε!!!!

οσο για την ανεμωνη θα την παρακολουθω..... τι μπορω να την ταιζω? εκτος απο κατεψυγμενη τροφη???? γιατι χθες εφαγε εναν anthias O_O..... και ελεγα μηπως να την ταιζω κανα ψαρι ?καμοια μαριδα??? ισως καλαμαρι?

Link to comment
Share on other sites

Το εφαγε αφού πέθανε... ετσι?

Με το κοραλακι τι εγινε?

Φροντισε να το εχεις σε οχι πολυ φωτινό μερος και με μετρια ροή.

Οι τιμες σου που βρισκονται?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κοψει ακομα το bubble θα το κανω αυριο η σημερα ποιο αργα (φοβαμαι να μην του κανω ζημια )..οι τιμες του ενυδρειου μου ειναι

nitrit 0

nitrat 0

ca 430

mg 1380

phosphate 0

amm 0.1

ph 8.2

kh 8

Link to comment
Share on other sites

Το τάισμα της ανεμώνης θέλει λίγο προσοχή στην ποσότητα και την συχνότητα γιατί τα ΝΟ3 θα ανέβουν πολύ εύκολα :(

Link to comment
Share on other sites

Την ανεμώνη τάιζε την κατεψυγμένη γαρίδα αφού πρώτα αποψύξεις, καθαρίσεις και κόψεις σε μικρά κομματάκια. Δύο φορές τη βδομάδα από μία μέτρια γαρίδα τη φορά είναι καλά. Απομάκρυνε τον ένα κλόουν. Η ανεμώνη σου δεν είναι αρκετά μεγάλη για να δεχτεί και τους δύο. Από τη φωτογραφία φαίνεται σε καλή κατάσταση. Φρόντισε να μην έχεις κοράλλια πολύ κοντά της. Παρακολούθα την καθημερινά αλλά μην σε αγχώνει μια χαρά θα σου πάει. Πόσο τη πήρες; Καλορίζικη!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!!!!!!!

Την πηρα 30 ευρω ..... ο δευτερος clown και να θελε ο κακομοιρης να παει στην ανεμωνη..... η θηλυκια δεν το αφηνει να πλησιασει.... μονο δικια της ειναι...

Να και μερικες φωτογραφιες ....

img3693gh3.th.jpg

img3690dx4.th.jpg

img4084jk5.th.jpg

img4064bu5.th.jpg

img4004vi1.th.jpg

img3896ig3.th.jpg

img3776yf8.th.jpg

img3785ai3.th.jpg

img3724wc4.th.jpg

Υ.Γ πηγα και αγορασα ενα ρεφρακτομετρο γιατι ειχα ενα αλλο γυαλινο... και αυτο που πηρα λεει σωστα τις τιμες εκανα τεστ και δεν το πιστευα :(:hysterical: 1030-1031 και το γυαλινο ελεγε 1025 ...WOW

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικό προβλημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τωρα πρεπει πολυ πολυ σιγα να κατεβασεις αλατοτητα στα επιθυμητα επιπεδα!

Προσεξε ομως...οχι αποτομα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...