Jump to content

400 λίτρα με Red Bellies


Moutralewn

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστός Μπράβο έλα να το δούμε και ολοκληρωμένο μόλις τελειώσεις με την διαρύθμιση. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια :chair:

Για ποσα red bellies προοριζεται?

Link to comment
Share on other sites

... το ενυδρείο όπως είναι τώρα εν αναμονή του φυτέματος και την τοποθέτησης των ξύλων (προστέθηκαν και Catappa almond leaves)...

pa270010.jpg pa270011.jpg

...η προσωρινή τοποθέτηση ενός πατενταρισμένου κυκλοφορητή της Juwel για επιπλέον κυκλοφορία...

pa270014.jpg

...και τα "κολλημένα" με σιλικόνη ξύλα που απο χθες το βράδυ στεγνώνουν και περιμένουν την τελική τοποθέτησή τους...

pa270012.jpg pa270013.jpg

ΥΓ στη 2η φωτο, γιατι εχεις κυκλοφηρητη και θερμαντηρα στα φυτα?

Εκεί δεν βρίσκονταν μόνο τα φυτά αλλά και τα πιτσιρίκια κατά την αναμονή-προσαρμογή τους πριν την είσοδο στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσες με κάποιο τρόπο να "μαζέψεις-προστατέψεις" το καλώδιο του κυκλοφορητή καλό θα ήταν. :chair:

Μια χαρά προχωράς, συνέχισε. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσες με κάποιο τρόπο να "μαζέψεις-προστατέψεις" το καλώδιο του κυκλοφορητή καλό θα ήταν. :wootwoot:

Μια χαρά προχωράς, συνέχισε. :chair:

Ο κυκλοφορητής είναι τοποθετημένος εκεί προσωρινά.

Θα τοποθετηθεί σε σημείο που δεν θα φαίνεται και θα απομακρυνθεί όσο γίνεται το καλώδιο.

Πλάκα-πλάκα λες τα αθεόφοβα, όταν μεγαλώσουν λίγο βέβαια, αν βρουν κάνα καλώδιο εκτεθειμένο να το κόψουν μέσα στο νερό και να χουμε δράματα;; :chair:

Link to comment
Share on other sites

οι θερμοστατες ειναι πραγματικα επικινδυνοι...

οταν μεγαλωσουν μπορει με μια αποτομη κινηση να χτυπησουν τον θερμοστατη στο τζαμι, να σπασει κ να παθουν ηλεκτροπληξια....

για καλωδια δεν ειχα ποτε προβλημα προσωπικα

Link to comment
Share on other sites

οι θερμοστατες ειναι πραγματικα επικινδυνοι...

οταν μεγαλωσουν μπορει με μια αποτομη κινηση να χτυπησουν τον θερμοστατη στο τζαμι, να σπασει κ να παθουν ηλεκτροπληξια....

για καλωδια δεν ειχα ποτε προβλημα προσωπικα

Ο θερμαντήρας που έχω (Jager 300W) πιστεύω ότι αρκεί για το μέγεθος του ενυδρείου και θα είναι μέσα στο εργοστασιακό φίλτρο της Juwel, οπότε δεν νομίζω να χρειαστεί να βάλω κάποιον επιπλέον.

Αν τελικά χρειαστεί έχω ένα πλαστικό κάλυμα με ενσωματωμένες βεντούζες (απο τους νέους θερμαντήρες της JBL) που καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος του θερμαντήρα και προστατεύει απο τέτοιου είδους ατυχήματα.

Link to comment
Share on other sites

Aπλά τέλεια!!! :chair:

Τι τους δίνεις απο τροφή(ρωτάς επιδή δεν ξέρω)δηλαδή με τι τρέφονται στην αιχμαλωσία?τους δίνεις ζωντανή τροφή?

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πρώτες φωτό μετά το φύτεμα και την τοποθέτηση των ξύλων.

pa280011.jpg pa280012.jpg pa280013.jpg

Aπλά τέλεια!!!

Τι τους δίνεις απο τροφή(ρωτάς επιδή δεν ξέρω)δηλαδή με τι τρέφονται στην αιχμαλωσία?τους δίνεις ζωντανή τροφή?

Απο τροφή, τους δίνω κατεψυγμένη artemia και γαρίδα καθώς επίσης και ξηρά τροφή (granules) με ψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη. Απο αύριο θα πάω να πάρω και φιλέτο γλώσσας να τους το δίνω σε μικρά κομμάτια.

Ζωντανή τροφή θα μπορούσα να δίνω αλλά δεν είμαι "αυτής της σχολής" αφένός και αφέτέρου αυτό μπορεί να αποφέρει άλλες συνέπειες (μεταφορά ασθενειών, διέγερση επιθετικότητας κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πρώτες φωτό μετά το φύτεμα και την τοποθέτηση των ξύλων.

pa280011.jpg pa280012.jpg pa280013.jpg

Απο τροφή, τους δίνω κατεψυγμένη artemia και γαρίδα καθώς επίσης και ξηρά τροφή (granules) με ψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη. Απο αύριο θα πάω να πάρω και φιλέτο γλώσσας να τους το δίνω σε μικρά κομμάτια.

Ζωντανή τροφή θα μπορούσα να δίνω αλλά δεν είμαι "αυτής της σχολής" αφένός και αφέτέρου αυτό μπορεί να αποφέρει άλλες συνέπειες (μεταφορά ασθενειών, διέγερση επιθετικότητας κλπ).

:wootwoot::wootwoot::chair::wootwoot::wootwoot::):wootwoot::wootwoot:

Τελειο και φανταζομαι τα πιτσιρικια θα το χερονται :chair:

Αλλα φυτα - ξηλα θα μπουνε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!

Η θολουρα απο την αμμο?

Στρωσιμο?

Εριξες μπολι?

Η θολούρα είναι απο την άμμο που έγινε κατά το φύτεμα, αν και προσπάθησα όσο γινόταν αν είμαι "ευγενής".

Επίσης υπάρχει και μια ελαφριά κιτρινίλα απο ξύλα και φύλλα. Αύριο-μεθαύριο θα βγάλω και τον άνθρακα οπότε ελπίζω να έχουμε λίγο κιτρινίλα παραπάνω.

Σύντομα θα μπουν και 2 επιπλέον φίλτρα (Fluval 205)...

Υλίκα μπήκαν στρωμένα απο τα άλλα ενυδρεία καθώς επίσης έγινε και στίψιμο σφουγγαριών μέσα στο φίλτρο και μέσα στο νερό.

Αλλα φυτα - ξηλα θα μπουνε?

Σε γενικές γραμμές δεν θέλω να το παραγεμίσω μιας και τα ψάρια όταν μεγαλώσουν θα θέλουν τον χώρο τους για κολύμπι κλπ.

Για αυτό είμαι υπο σκέψην...

σκέφτομαι κάνα ξύλο ακόμα στον πάτο (όχι σε ύψος) και κάνα επιπλέον χαμηλό φυτό μπροστά.

Εκεί θέλω και τις προτάσείς σας....

Για πείτε....

αν υπάρχει κάτι κοντό (ιδανικό για μπροστά), χωρίς να ξεφεύγουμε απο την βιοτοπικότητα και χωρίς υψηλές απαιτήσεις σε φως μιας και θέλω να το κάνω όσο πιο σκοτεινό γίνεται (κατά βάση με την χρήση κερατόφυλλου στην επιφάνεια).

Link to comment
Share on other sites

τους εκανες μαγκες!!!!!!

ωραια δουλεια.....στο setup :wootwoot:

αντε να μαζευομασται ολο κ περισσοτεροι!!!!!!!!!

:chair::chair::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

μαζευομαστε μαζευομαστε!!!!!!!!!!!

περιμενω να φυγει η θολουρα να δουμε κ καλυτερες φωτο. :chair:

το κερατοφυλλο θα κανει πολυ δουλεια στο ενυδρειο. εκτος απο τη σκιαση θα μικρενει κ την αποσταση απο την επιφανια κ θα πλησιαζουν πιο ανετα τα μικρα για την τροφη τους. θα τραβαει κ νιτρικα!

οπως ειδα το ενυδρειο μου θυμισε κατι που ειχα δει. αν εχεις κατι σαν στοχο στο στησιμο του ενυδρειου μπορεις ευκολα να το αντιγραψεις. δες κ εδω

δεν ειναι δυσκολο να γινει αυτο που βλεπεις κ ειναι πραγματικα τελειο με τα (πολλα) μικρα!!

η κυριως διαφορα ειναι που δεν βρηκες ξυλα που να ανεβαινουν πιο ψηλα αν κ με τα κολληματα εκανες καλη δουλεια. κ η λευκη αμμος δειχνει ομορφη. προσωπικα μου αρεσουν πολυ κ οι valisneries. γεμιζουν ομορφα το πισω μερος του ενυδρειου. για μπροστα δεν θα εβαζα κατι...

μηπως επρεπε να παρεις μερικα ακομα??? :chair:

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

μαζευομαστε μαζευομαστε!!!!!!!!!!!

περιμενω να φυγει η θολουρα να δουμε κ καλυτερες φωτο. :chair:

το κερατοφυλλο θα κανει πολυ δουλεια στο ενυδρειο. εκτος απο τη σκιαση θα μικρενει κ την αποσταση απο την επιφανια κ θα πλησιαζουν πιο ανετα τα μικρα για την τροφη τους. θα τραβαει κ νιτρικα!

οπως ειδα το ενυδρειο μου θυμισε κατι που ειχα δει. αν εχεις κατι σαν στοχο στο στησιμο του ενυδρειου μπορεις ευκολα να το αντιγραψεις. δες κ εδω

δεν ειναι δυσκολο να γινει αυτο που βλεπεις κ ειναι πραγματικα τελειο με τα (πολλα) μικρα!!

η κυριως διαφορα ειναι που δεν βρηκες ξυλα που να ανεβαινουν πιο ψηλα αν κ με τα κολληματα εκανες καλη δουλεια. κ η λευκη αμμος δειχνει ομορφη. προσωπικα μου αρεσουν πολυ κ οι valisneries. γεμιζουν ομορφα το πισω μερος του ενυδρειου. για μπροστα δεν θα εβαζα κατι...

μηπως επρεπε να παρεις μερικα ακομα??? :chair:

Δεν είναι κακό!!!

Βλέπω ότι έχει βάλει λίγα και μεγάλα ξύλα.

Βέβαια ξεφεύγει απο άποψη βιοτοπικότητας ο τύπος αλλά έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

Μου έδωσες ιδέα τώρα... Ίσως να πάρω κάνα ξύλο ακόμα να το κολλήσω στα ήδη υπάρχοντα για να δώσω μεγαλύτερο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την προσθήκη κάποιων επιπλέον ξύλων και 2 χαμηλών φυτών μπροστα (echinodorus & sagittaria), θέλω να πιστεύω πως τελείωσα με το aquascape.

pb020010.jpg pb030010.jpg pb030011.jpg pb030012.jpg

Σε πρώτη φάση θέλω να δω τα φυτά να αντέχουν και να αναπτύσσονται. Το υπόστρωμα δεν είναι πολύ "παχύ" (περίπου 3-4 εκ).

Έχουν μπεί ταμπλέτες σε όλους τους εχινόδωρους καθώς επίσης και λίπασμα.

Ο κύριος μου "φόβος" την παρούσα στιγμή είναι τα φυτά μιας και δεν έχω σχεδόν καθόλου εμπειρία απο φυτά (εκτος απο κάτι ανουμπιοβαλισνέριες που είχα-έχω στα αφρικάνικά μου).

Τα ψάρια το χαίρονται πολύ και μεγαλώνουν αρκετά γρήγορα. (Μέσα σε 2 εβδομάδες έχουν μεγαλώσει αρκετά).

Η διατροφή τους αποτελείται απο πρωτεϊνούχα granules, αποξηραμένη γαρίδα καθώς επίσης και ψιλοκομένο φιλέτο γλώσσας.

Link to comment
Share on other sites

Ιασων τα πας περιφημα!

παντως σκεψου αλλη μια φορα τις valisneria gigantea.

θα δωσουν υψος, θα γεμισουν ομορφα το πισω μερος, θα δωσουν μεγαλυτερη αισθηση του βαθους κ πιστευω θα βρεις ευκολα κλαδεματα..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλιτερα τωρα !!!

Υποσχεται πολλα :)

Link to comment
Share on other sites

Ιασων τα πας περιφημα!

παντως σκεψου αλλη μια φορα τις valisneria gigantea.

θα δωσουν υψος, θα γεμισουν ομορφα το πισω μερος, θα δωσουν μεγαλυτερη αισθηση του βαθους κ πιστευω θα βρεις ευκολα κλαδεματα..

Αντώνη το έχω στο μυαλό μου μιας και είδα ότι υπάρχουν κάποια είδη βαλισνέρια σε κεντρική και νότια Αμερική.

Να δω πως θα πάνε τα άλλα φυτά και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες καλησπέρα.

Τα τερατάκια μεγαλώνουν τάχιστα. Έχουν γίνει 2πλάσια σε μέγεθος μέσα σε 1 μήνα (επιφυλάσσομαι για νέες φωτό).

Το θέμα που έχω είναι το εξής: Λόγω του συχνού ταίσματος (κυρίως αποξηραμένη γαρίδα και φιλέτο γλώσσας) που χρειάζονται (ίσως να το παράκανα κι εγώ λίγο με την ποσότητα :P ) αντιμετωπίζω θεματάκι με planaria.

Το ερώτημα είναι: Αν αφήσω τα θηρία ατάιστα για 2-3 μέρες (σε συνδυασμό με συχνές αλλαγές για καταπολέμηση της πλανάριας), θα έχω πρόβλημα;

Φοβάμαι μήπως λόγω της πείνας τους, ξυπνήσουν τα κανιβαλιστικά ένστικτα.

Βέβαια, απ'την άλλη θα έχουν και κολατσιό απο τα σκουλικάκια...

...αλλά λόγω της ανύπακτης πρότερης εμπειρίας, δεν γνωρίζω και γι'αυτό ερωτώ...

Και κάτι άλλο....

...έχω παρατηρήσει ότι σε 2 απο τα ψάρια, το "τελείωμα" της ουράς είναι κατάμαυρο ενώ στα άλλα είναι πολύ αχνό μάυρο ή και ανύπαρκτο.

:glare::)

Να τονίσω επίσης ότι τα χρώματα τους είναι όλων τα ίδια (δεν είναι π.χ. εντονότερα σε αυτά με το έντονο μάυρο στην ουρά).

Έγινε επεξεργασία - Moutralewn
Link to comment
Share on other sites

κανε αλλαγες νερου αλλα μην σταματας το ταισμα.

βεβαια τυχων υπολλειματα τροφης καλο ειναι να τα απομακρυνουμε μετα απο λιγη ωρα σε περιπτωση που δεν τα φανε.

κατα τ΄αλλα θα φυγουν με τον καιρο.

δεν ειναι κατι σοβαρο.

οι αποχρωσεις τους συνηθως δειχνουν τη διαθεση τους.

ουτε αυτο να σε απασχολει εκτος αν δεις αδιαθεσια απο τις κινησεις τους.

μεγαλωνουν γρηγορα ειδικα σε αυτη την ηλικια κ χαιρομαι ππου ολα πανε καλα κ δεν ειχες απωλιες! :)

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...