Jump to content

γιατί να πετάμε το νερό ύστερα από κάθε αλλαγή


gantalf

Recommended Posts

Δεν κάνω πλάκα Κώστα από την στιγμή που δεν ρίχνω μέσα ένα κάρο χημικά παρά μόνο λίγο λίπασμα για τα φυτά και αυτό DIY. Τη μπορώ να πάθω;

Τουλάχιστον το νερό στο δικό μου ενυδρείο είναι κρυστάλλινο διαυγές με έναν καφετί τόνο από τα ξύλα.

Λες η μεμβράνες που έβγαλα ανάμεσα στα δάκτυλα να οφείλονται στο νερό??? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μπορει να μην κανει καμια διαφορα στα αισθητηρια οργανα σου (μυτη για την μυρωδια, γλωσσα για την γευση, ματια για το χρωμα) αλλα σιγουρα ειναι αρκετα διαφορετικο απο αυτο που πινουμε οι υπολοιποι

με μια αναλυση απο εργαστηριο θα ξερεις και εσυ τι πινεις

ο Σπυρος πινει καφε με νερο απο ΑΟ και φτιαχνει και παγακια απο αυτην (μαλιστα τα κραταει για την παρτη του αυτα δεν τα δινει στους επισκεπτες)

ο καθενας με τα βιτσια του :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει δεν πίνω και κάθε μέρα μόνο καμιά 500αριά φορές δοκίμασα. :unsure:

Εκτός από την πλάκα σίγουρα το νερό του ενυδρείου περιέχει κάτι παραπάνω από το κοινό νερό του δικτύου. Αλλά δεν πιστεύω να περιέχει κάτι το βλαβερό διότι τα ψάρια είναι ευαίσθητοι οργανισμοί και σε μερικές ουσίες είναι πολύ πιο ευάλωτη από ότι ο άνθρωπος. Οπότε αφού δεν σκοτώνει τα ψάρια το νερό του ενυδρείου δεν σκοτώνει και εμένα. Πάντως το ξανά τονίζω ότι δεν ρίχνω τίποτα στο ενυδρείο μου εκτός από λιπασματάκι.

Link to comment
Share on other sites

καρκινογόνα

ρυπασμένο νερό (4η παράγραφος)

καρκινoγόνα νιτρικά

Επίσης να μην ξεχνάμε γιατί βάζουν χλώριο και χλωραμίνη στο νερό του δικτύου... μύκητες, βακτήρια και άλλες ομορφιές που μπορεί να είναι φυσικά μέρη του ενυδρείου αλλά όχι και του οργανισμού μας. :unsure:

Βέβαια αν η μεμβράνη στα δάκτυλα σε βοηθάει τόσο στο ψαροντούφεκο... πάσο... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω πλάκα Κώστα από την στιγμή που δεν ρίχνω μέσα ένα κάρο χημικά παρά μόνο λίγο λίπασμα για τα φυτά και αυτό DIY. Τη μπορώ να πάθω;

Τουλάχιστον το νερό στο δικό μου ενυδρείο είναι κρυστάλλινο διαυγές με έναν καφετί τόνο από τα ξύλα.

Λες η μεμβράνες που έβγαλα ανάμεσα στα δάκτυλα να οφείλονται στο νερό??? :unsure:

Τα περιττωματα των ψαριων;

Link to comment
Share on other sites

Ζω στης Κρηνίδες Καβάλας εδώ έχουμε πολλές πηγές όπως λέει και το όνομα.

Από τα παλιά χρόνια εδώ όλοι η κάτοικοι τροφοδοτούνταν από πυγές με όλα τα συναφή μιας πηγής δεν έβγαινε το νερό από υπόγειες σωλήνωσης, περιττό να αναφέρω ότι σε αρκετές πηγές υπήρχε βρυώδης βλάστηση σαλιγκαράκια και η μικρές γαριδούλες του γλυκού νερού. Και όμως όλοι έπιναν και πίνουν ακόμη νερό από της πηγές.

Η φυσιολογική ακαθαρσία που υπάρχει στο νερό δεν είναι επιβλαβείς για τον άνθρωπο αλλά αντιθέτως αναζωογονεί το ανοσοποιητικό μας σύστημα και μας κάνει πιο ανθεκτικούς στης ασθένειες. Σήμερα ο άνθρωπος τείνει να στειρώνει το περιβάλλων του και αυτό είναι κακό διότι εξασθενεί το ανοσοποιητικό μας σύστημα.

Μπορεί να ακούγεται αντιαισθητικό αλλά με μερικά κακαδάκια από ψάρια δεν θα πάθει κανείς τίποτα απολύτως, η φυσιολογική φόρτωση του νερού με βακτηρίδια κτλ. Δεν προξενεί βλάβη στον ανθρώπινο οργανισμό. Εμείς με την χημεία πρωτίστων στην γεωργία μετά με την βιομηχανία τα κάναμε συγγνώμη για την έκφραση ‘’σκατά’’.

Πάρτε ένα ποτήρι θαλασσινό νερό και θα εκπλαγείτε τη οργανισμοί υπάρχουν μέσα και πόσα βακτηρίδια ζουν, συν αυτό είναι και ελαφρός φορτωμένο με χημεία. Εκτός αυτού όλα τα καράβια και και και… κάνουν κακά και τσίσα στην θάλασσα. Και ρωτώ πόσες φορές κατά το κολύμπι στην θάλασσα ήπιατε κατά λάθος νερό; Άσε που όλοι η παθογόνοι οργανισμοί μπορούν να ισχυρίσου από το στόμα την μύτη τα γενετικά μας όργανα από πληγές κτλ.

Έπαθε κανείς τίποτα.;

Και μου λέτε ότι θα πάθω εγώ από το νερό του ενυδρείου.

Το αντιχλώριο και η χλωραμίνες δεν προστατεύουν από τα βαριά μέταλλα που υπάρχουν στο δίκτυο μας και για αυτό κατά καιρούς ακούμε διάφορα σε διάφορα μέρη της Ελλάδας.

Τώρα στο νερό του ενυδρείου το οποίο αποτελείτε 100% από ΑΟ που πάει να πει σχεδόν μηδενικά βαριά μέταλλα ιούς χλώριο κτλ. Μπαίνει στο ενυδρείο και φορτώνεται με μικροοργανισμούς που προέρχονται από τα φυτά τα ψάρια και την τροφή των ψαριών.

Αναρωτιέμαι πιο είναι πιο επιβλαβές το νερό του δικτύου ή το νερό του ενυδρείου, η μήπως κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ξερεις τι μου λες τωρα;Πηγαινεις στην τουαλετα κανεις την αναγκη σου,τραβας το

καζανακι και μετα βαζεις ενα ποτηρι νερο στον πατο της τουαλετας παιρνεις νερο που

εχει "φυσιολογικες ακαθαρισιες" και το πινεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες το σκεπτικό μου δεν είπα να γίνουμε γουρούνια.

Ούτε αναφέρω να πίνουμε νερό από το ενυδρείο. Απλός έγραψα όσα έγραψα για να αποδείξω ότι το νερό του ενυδρείου δεν είναι επιβλαβές για τον άνθρωπο και το επιχειρηματολόγησα.

Όσο για το παράδειγμα που αναφέρεις εκτός του ότι είναι εξωπραγματικό και αποκρουστικό. Αν το δούμε το θέμα επιστημονικά και αντικειμενικά αν ο άνθρωπος που κάνει την ανάγκη του δεν έχει κάποια κολλητική ασθένεια σε πληροφορώ δεν θα πάθει τίποτα.

Επιστημονικά αποδειγμένα η τουαλέτα έχει πιο λίγους παθογόνους οργανισμούς από ότι άλλα σημεία στο σπίτι μας.

Ψάξτε λίγο.

ΥΓ.

Συγγνώμη για τον κανιβαλισμό του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Το παραδειγμα μου ειναι οντως ακραιο γιατι ηθελα να τονισω οτι δεν μπορουμε να πινουμε το νερο

του ενυδρειου γιατι τιποτα δεν μας εξασφαλιζει οτι το ψαρι 'η τα ψαρια δεν εχουν καποια αρρωστια.

Συγνωμη και απο εμενα για τον κανιβαλλισμο του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που υπάρχει στο νερό έστω και σε μικρη ποσοτητα Nitrate είναι ακατάλληλο για τον άνθρωπο να το πιει .

Αυτο είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό και μην το παίρνεται αψήφιστα .

Οι πηγές Χρήστο μπορεί να έχουν πολλα απο αυτά που λες και πράγματι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν έχουν ΝΟ3 που ειναι ο σημαντικότερος λόγος για να αποκλειστεί μια πηγή για πόσιμο νερό .

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Link to comment
Share on other sites

...ο Σπυρος πινει καφε με νερο απο ΑΟ και φτιαχνει και παγακια απο αυτην (μαλιστα τα κραταει για την παρτη του αυτα δεν τα δινει στους επισκεπτες)

ο καθενας με τα βιτσια του :unsure:

Ουρτ, που τα κραταω για παρτυ μου.

Εγω σου προσφερα, εσυ δεν ηθελες.

Και γω εχω πιει (εχει μπει στο στομα πιο σωστα) νερο παλιοτερα πολλες φορες. Πριν μαθω να ρουφαω σωστα το σωληνα για τις αλλαγες κλπ.

Τωρα τελευταια το εχω κοψει το ποτο. :bowdown:

Παντως Χρηστο τα ψαρακια ειναι πιο ευαισθητα απο εμας σε αλλες ουσιες και πιο ανεθεκτικα σε αλλες.

Μη εμπιστευεσαι την αντοχη σου σε σχεση με την αντοχη αλλου ειδους οργανισμων.

ΥΓ Χρηστο δεν "φτιαχνεις" κανα θεμα με DIY λιπασματα και εναλλακτικες αγορες σιδηροκαλιομικρομακροστοιχειολιπασματων κλπ? ή να ξεκινησω τις ερωτησεις? :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σπύρε άνοιξε νέο θέμα για τα συνθετικά λιπάσματα και θα έρθω και εγώ :unsure: , τι σκ$%& γεωπόνοι είμαστε :rolleyes: (ε Γιώργο?... :bowdown: )

Εκτός από τα νιτρικά που είναι επιστημονικά αποδεδειγμένα μεταλλαξιογόνα --> καρκινογόνα, μιας και δεν μπορώ να αναφέρω επιστημονικά δεδομένα για το πόσο βλαβερες είναι οι φυλές βακτηρίων που έχουμε στα ενυδρεία, αναφέρω ως παράδειγμα οτι έπεσε νερό ενυδρείου στο μάτι φίλου και το μάτι έγινε τούμπανο! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη μήπως ήθελες να γράψεις ΝΟ2;

Γιατί ΝΟ3 το νερό της βρύσης μας έχει μπόλικο. Και ας με διορθώσει κάποιος αλά νομίζω ότι το μέγιστο επιτρεπτό όριο NO3 είναι 50mg/lit.

Αν εννοείς το ΝΟ2 τότε λαμβάνουμε ιδιαιτέρα εσείς στην Αθήνα καθημερινά ΝΟ2 από την ατμόσφαιρα πολύ περισότερο από όσο φανταζόμαστε.

Γιώργο αυτό που αναφέρεις με τον φίλο σου δεν αμφιβάλω αλλά δεν γνωρίζω τη ζουμιά έριξε ο φίλος σου στο ενυδρείο του.

Εδώ μιλάμε και ενυδρείο χωρίς ζουμιά.

Και τέλος κατά της εργασίες συντήρησης ουκ ολίγες φορές μπήκε νερό από το ενυδρείο στο μάτι μου. Και δεν μου συνέβη το παραμικρό. Ίσος είναι καιρός να σκεφτούν αυτή που βάζουν ζουμιά και να αναθεωρήσουν της απόψεις τους.

Επίσης το ενυδρείο μας δεν έχει τίποτα παραπάνω (μάλλον λιγότερο) από ότι υπάρχει στην φύση. Σκεφτείτε λιγάκι από πού πίνουν νερό η φυλές στον Αμαζόνιο και έχουν επιβίωση και επιβιώνουν και αυτό που τους σκοτώνει είναι όχι το νερό αλλά ο πολιτισμός.

Link to comment
Share on other sites

... ΝΟ3 το νερό της βρύσης μας έχει μπόλικο. Και ας με διορθώσει κάποιος αλά νομίζω ότι το μέγιστο επιτρεπτό όριο NO3 είναι 50mg/lit.

Αν εννοείς το ΝΟ2 τότε λαμβάνουμε ιδιαιτέρα εσείς στην Αθήνα καθημερινά ΝΟ2 από την ατμόσφαιρα πολύ περισότερο από όσο φανταζόμαστε......

To οριο ειναι 50 (για τα παιδια ειναι 20 ομως) αλλα απο μετρησεις κατα καιρους που εχω κανει στη βρυση μου (πειραιας) ειχα ΝΗ3=0 ΝΟ2=0 ΝΟ3=0 tds=175

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχεις και δικιο, μπορει να ειναι θρεπτικο κιολας :unsure:

πανω στο ερωτημα που κανεις σκεψου ποσα χρονια ειναι η αναμενομενη ζωη των ανθρωπων εκει και ποσο στην Ελλαδα που πινουμε καθαρο νερο της βρυσης (οι περισσοτεροι τουλαχιστον)

αυτα τα πραγματα προκαλουν αθροιστικες βλαβες στον οργανισμο, δεν πινεις λιγο βρωμικο νερο και πεθαινεις αμεσως, οπως δεν παθαινεις καρκινο απο το πρωτο τσιγαρο

παντως Χρηστο μην αισθανεσαι ασχημα, ξερω petshop που ο υπαλληλος τρωει τις σκυλοτροφες για να δοκιμασει την γευση τους και να προτεινει τις καλυτερες στον πελατη του...

Επίσης το ενυδρείο μας δεν έχει τίποτα παραπάνω (μάλλον λιγότερο) από ότι υπάρχει στην φύση. Σκεφτείτε λιγάκι από πού πίνουν νερό η φυλές στον Αμαζόνιο και έχουν επιβίωση και επιβιώνουν και αυτό που τους σκοτώνει είναι όχι το νερό αλλά ο πολιτισμός.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν είπα ότι το νερό του ενυδρείου το έχω καθημερινά στο διαιτολόγιο μου. Απλός από περιέργεια και σκεπτόμενος το έχω δοκιμάσει 2-3 φορές και με δυο τρις φορές δεν πιστεύω ότι κατάπια τόση σαβούρα που να μείωσα τα χρονάκια μου πάνω σε αυτήν την γη. Συζήτηση κάνουμε δεν πουλάω νερό ενυδρείου για μαντοσύνη. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή το αναφέρεις ως επιχείρημα, άλλο θάλασσα, άλλο αμαζόνιος και άλλο ένα κλειστό σύστημα σαν το ενυδρείο. Είναι θέμα διαφοράς λίτρων :bowdown:

Το χλώριο στο νερό το βάζουν γι' αυτόν ακριβώς το λόγο για να μειώσουν παθογόνους και ρυπογόνους παράγοντες που μπορεί να μολύνουν το νερό κατά τη διαδρομή του στο σπίτι μας. Αν και το χλώριο είναι βλαπτικό για τον άνθρωπο, ωστόσο θεωρείται ότι είναι προτιμότερη η βλάβη από το χλώριο από αυτά που θα πάθει κάποιος αν πιει μη χλωριωμένο νερό.

Anyways, δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό:

Πες μας τι πίνεις, εσύ και δεν μας δίνεις :unsure:

(δις)

Link to comment
Share on other sites

επειδή το θέμα άπτεται της ιδιότητάς μου ως γεωπόνος, πιστεύω ότι το να ρίχνουμε το νερό από τα ψάρια στα φυτά δεν νομίζω ότι αποτελεί πρόβλημα ΑΡΚΕΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΝΤΑΙ. Γιατί τα φυτά δεν φιλτραίνουν π.χ. τους μικροοργανισμούς τύπου βακτήρια. Και επίσης νερό που περιέχει υψηλή περιεκτικότητα σε νιτρικά σημαίνει ότι το φυτό μπορεί να συσσωρεύσει αρκετά νιτρικά στους καρπούς του που είναι επικίνδυνα για την ανθρώπινη υγεία.

Link to comment
Share on other sites

όχι φυσικά δεν τις έχουν σταματήσει...αλλά ανάμεσα στο βάζω αζωτούχο λίπασμα και υπερβάλλω υπάρχει μεγάλη διαφορά....η υπερβολή είναι που κάνει κακό όχι το λίπασμα αυτό καθ'ευατό... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο δεν θα δοκιμαζα νερο θα ημουν και ιδιαιτερα προσεκτικος μετα απο καθε επαφη με το ενυδρειο και για μενα αλλα και για τους οργανισμους μου. Συγκεκριμενα προσπαθω να μην τεμπελιαζω και να χρησιμοποιω γαντια λευκα μιας χρησης (Χωρις πουδρες κτλ) οταν κανω εργασιες μεσα στο ενυδρειο και πλενω καλα τα χερια μου μετα απο καθε "βουτια".

Παραδειγμα:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mycobacterium_marinum

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...