Jump to content

Aξιοπιστα tests για reef?


Shiba

Recommended Posts

Θα μπορουσε καποιος απο τους εμπειρους reefαδες να μας πει ποια tests χρησιμοποιει γιατι απ'οτι καταλαβα κυκλοφορουν παρα πολλες εταιρειες που δεν ειναι αξιοπιστες και δεν θα ηθελα να σπαταλισω τα χρηματα μου σε κατι τετοιο.

Γνωριζει κανενας καποιο αξιοπιστο ηλεκτρονικο συστημα που να ελεγχει συνεχως τις παραμετρους του νερου? Εστω κι αν χρεαστει να το παραγγειλουμε απο το εξωτερικο?

Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο τα κανονικα tests τα πιο αξιοπιστα και πραγματικα πολυ καλα ειναι ολα τα test της Salifert...

Οσο αφορα τα ηλεκτρονικα συστηματα υπαρχουν τα Pin Point της American Marine για PH, θερμοκρασια, calcium (!) κτλ ... το καθε ενα ειναι ξεχωριστη συσκευη αλλα ιδιαιτερα οικονομικα (μεσω Internet)...

Υπαρχουν και αλλα συστηματα οπως το IKS computer τα οποια δεχονται διαφορα Modules και τεσταρουν/ελεγχουν ολες τις παραμετρους...

Τσεκαρε τα και ρωτα :D

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω ανεπιφύλαχτα τα τεστ της Salifert μιας και υπερέχουν σε αξιοπιστία. Επίσης κάποια συγκεκριμένα τεστ της tropic marine είναι αρκετά αξιόπιστα. Από τις υπόλοιπες εταιρίες δυστυχώς προσωπικά έχω κακία εμπειρία μιας και οι τιμές δεν αντιπροσώπευαν την πραγματικότητα. :D

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τα τεστ της tropic marine και μου φαίνονται αρκετά καλά φίλε Shiba.Δεν ειμαι expert απλός ήθελα να σου πω και την δικιά μου εμπειρία μήπως και βοηθήσω. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...