Jump to content

Καλημέρα σε όλους


GIANNISZOI22

Recommended Posts

Εχω την εντυπωση με ολα αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα οτι η επιλογη μου στη εμπειρια 'σχετικα καλη'

ειναι λαθος. Ασχολουμε με το ΗΟΒΒΥ απο το 2000. Τοτε ειχα ενα ενυδρειο 30 λιτρα με λιγα χρυσοψαρα και

ενα μονομαχο. Περασαν απο το σπιτι μου αλλα δυο ενυδρεια 100 και 120 λιτρων με σκαλαρια καρχαριακια

κιχλιδες αμερικης και αφρικης και για να μην γινομαι κουραστικος , αν και εγινα, αποφασισα να περασω απο

την πορτα εδω και δυο μηνες περιπου ενα 500 αρι με 2 φροντοζες μαλλον ζευγαρι, μελανοχρομις 2αρσενικα

και 5-6 θυληκα και 2 μπριχαρντι . Το ενυδρειο ειναι 130Χ60Χ60. Ειναι ιδιοκατασκευη και ευχομαι να μην

χρειαστει να μαζευω τα νερα... Εχει εσωτερικο χωρισμα για τα φιλτρα και αυτο τρωει περιπου 60 λιτρα νερου.

Το εστρωσα με αμμο και κοραλι τριμενο περιπου 40 κιλα. Αν προσθεσουμε και τις πετρες 'κοραλι' αλλα 60

κιλα το 500αρι εχει γινει 350αρι. Δεν ξερω αν ειναι πολλα τα ψαρια που εχω μεσα, αυτο που ξερω ειναι οτι

δεν γινονται μαχες και αυτο ειναι μαλλον καλο. Θα το εκτιμουσα αν καποιος που εχει ασχοληθει με το ειδος

αυτο μου πει 3-4 συμβουλες.

sany0001qi8.th.jpgthpix.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου GIANNISZOI22 , σου ευχομαι να χαρεις το ενυδρειο και τα ψαρακια σου , μια παρατηρηση που εχω να κανω ειναι οτι δεν θεωρω σωστο να βαζουμε μαζι ψαρια απο της δυο λιμνες , αποφασησε ποια θελεις και κρατα αυτα . :unsure:

Link to comment
Share on other sites

:unsure:
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για το καλοσωρισμα. Ποιο θα ειναι το προβλημα αν υπαρχουν ψαρια απο 2 λιμνες;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου GIANNISZOI22 , σου ευχομαι να χαρεις το ενυδρειο και τα ψαρακια σου , μια παρατηρηση που εχω να κανω ειναι οτι δεν θεωρω σωστο να βαζουμε μαζι ψαρια απο της δυο λιμνες , αποφασησε ποια θελεις και κρατα αυτα . :unsure:

ποιο θα ειναι το προβλημα αν υπαρχουν ψαρια απο τις 2 αυτες λιμνες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Γιάννη

διαφορετικές διατροφικές συνήθειες, παράμετροι νερού αλλά και συμπεριφορές είναι μερικές απο τις διαφορές των 2 λιμνών...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=1549&hl=

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που διαφερουν ειναι οι διατροφικες τους συνηθιες , οι χαρακτηρες τους και η συσταση του νερου .

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες Γιαννη,κανεις δεν ξεκινησε τελεια το ενυδρειο του.Καλη σου συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Εxω 4 ειδη τροφων σε στικ και φυλαρακια και απο κατεψυγμεννα γαριδες και σκουλικι κοκκινο.Το ΡΗ ειναι στο 8,5

Link to comment
Share on other sites

Oι Αφρικανες αρωσταινουν ευκολα και πεθαινουν απο λαθος τροφη , συνθηκες και συσταση νερου , το ΡΗ σου ειναι καλο για Mallawi , τη KH - GH εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

εχω καποια τεστ της τετρα ξερετε αυτα με τα μπουκαλακια με το υγρο και περνω τις τιμες καθε μια εβδομαδα. ολα ειναι ενταξει συμφωνα με τις δοκιμες. βεβαια ταιζω τα ψαρια μια ή δυο φορες την ημερα. που και που τα αφηνω κανα δυο ημερες τελειως νυστικα

Link to comment
Share on other sites

Για μενα απο υγρα τεστ καλητερα ειναι της ΑΡΙ ! Αν θελεις ανεβασε και καποια φωτο για να μας βοηθησεις και να σου πουμε περισσοτερα ! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου μεγάλε!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στη δουλεια τωρα και φωτο δεν εχω,αλλα οπως εγραψα και στην αρχη δεν εχω παρατηρηση κατι στο ενυδρειο οπωσ επιθετικοτητα, αλλαγη χρωματων στα ψαρια .Ολα μου φαινονται να φυσιολογικα.επισης μια θυληκια μελανοχρομις εχω την εντυπωση πως εχει γονο στο στομα και εχω ανεβασει λιγο τη θερμοκρασια 27

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...