Jump to content

νεό υπόστρωμα


gantalf

Recommended Posts

Χαιρετώ. Με την ευκαιρία που μου δίνεται μιας και πρόκειται να αποκτήσω ενυδρείο 240 λιτρων μεσα σε λίγες μέρες θα ήθελα να μου προτείνεται ένα καλό υπόστρωμα. Θέλω να το φτιάκσω με βράχους και ξύλα χωρίς φυτά. Περίπου σαν του mariosfa το είδα κ΄ οφείλω να ομολογήσω ότι με εντυπωσίασε.

Λογικά ξενικάω με ένα ζευγαράκι tropheus duboisi (pempa).

Σκέφτομαι και το υπόστρωμα aqualit αλλά να το αναμείξω με λευκή άμμο γιατί δεν είναι και τόσο όμορφο απλά έχει καλή ιδιότητα διασπάσεως υπολλειμάτων.

Τι μου προτείνετε? ευχαριστώ :unsure:

Link to comment
Share on other sites

post-8538-1222433900_thumb.jpgΑυτό είναι το "αρχάριο" ενυδρείο μου με υπόστρωμα aqualit.
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά, για να το χαρούν τα ψάρια με το σκάψιμο σου προτείνω σκέτη άμμο, όταν ωριμάσει κι αυτή διασπάει τις ακαθασίες το έχω διαπιστώσει ο ίδιος, δεν έχω σιφωνάρει ποτέ και πάλι μετρήσεις τέλειες, ακαθαρσίες ανύπαρκτες και υποπεύομαι οτι μειώνει και τα νιτρικά αλλά δεν το έχω σίγουρο... Άν αποφασίσεις για άμμο, πάρε από καθαρή παραλία, καλό πλύσιμο και καλό βράσιμο ή εναλλακτικά ακουαφόρτε σε λεκάνη με νερό για 1 μέρα με ανακάτεμα που και που για να διαλυθούν τα οργανικά. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να πάρω και άμμο θαλλάσης και να την βράσω ? πόση ώρα περίπου?

Link to comment
Share on other sites

έχω διαβάσει ότι το sera floredepot παρέχει βιολογία στο υπόστρωμα στην αρχή οπότε ίσως να μην χρειαστεί να περιμένω να ωριμάσει πολυ. Έχω διαβάσει ακόμα ότι το λευκό καθώς και γενικά τα έντονα χρώματα δημιουργούν στρες στα ψάρια άρα καλύτερα να πάω σε κάποιο ποίο μουντό χρώμα υποστρώματος?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου gantalf και απο μενα σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια τωρα μπορεις την αμμο να την βρασεις λιγο μεχρι το νερο να κοχλασει και μετα πολυ καλο καθαρισμα γιατι εχει πολυ βρωμα !

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ. Με την ευκαιρία που μου δίνεται μιας και πρόκειται να αποκτήσω ενυδρείο 240 λιτρων μεσα σε λίγες μέρες θα ήθελα να μου προτείνεται ένα καλό υπόστρωμα. Θέλω να το φτιάκσω με βράχους και ξύλα χωρίς φυτά. Περίπου σαν του mariosfa το είδα κ΄ οφείλω να ομολογήσω ότι με εντυπωσίασε.

Λογικά ξενικάω με ένα ζευγαράκι tropheus duboisi (pempa).

Σκέφτομαι και το υπόστρωμα aqualit αλλά να το αναμείξω με λευκή άμμο γιατί δεν είναι και τόσο όμορφο απλά έχει καλή ιδιότητα διασπάσεως υπολλειμάτων.

Τι μου προτείνετε? ευχαριστώ :unsure:

Ο Μαριος ομως δεν μας κανει μια παρουσιαση!!!!!!!!!!!! :bowdown::bowdown::rolleyes::rolleyes:

:thumbup::blush::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για οικοδομική δεν μπορώ να πάρω ευθύνη για το τι έχει μέσα, θα προτιμούσα παραλίας. :unsure:

Το βράσιμο διαλύει τα οργανικά κυρίως δημιουργόντας αφρό, εσύ αλλάζεις το νερό αφού βράσει για 5-10 λεπτά και ξαναβράζεις μέχρι να μην αφρίζει καθόλου και αν είναι δυνατον να μην μυρίζει θαλασσίλα.

Η άμμος από παραλία θα σε βοηθήσει κληραίνοντας λίγο το νερό, ιδανικό θα ήταν να αγοράσεις αραγωνίτη και να τα αναμείξεις (είναι ακριβός για να μπει μόνος του) αφού είναι ακόμα καλύτερος σια το ανέβασμα των σκληροτήτων και του PH.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μαριος ομως δεν μας κανει μια παρουσιαση!!!!!!!!!!!! :bowdown::bowdown::rolleyes::rolleyes:

:thumbup::blush::hysterical::hysterical:

Ολα θα γινουν στον καιρο τους Φωτη τωρα εχω μπουκομενες και στα IKOLA και στα BEMBA οποτε υπομονη !!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοραλοκιτρινοπορτοκαλι! :)

με 3000 κόμπους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...