Jump to content

να και το δικό μου γαριδοενυδρείο


Recommended Posts

s1294808337_30129177_3060.jpg

Σας παρουσιάζω και γώ το καμάρι μου 20lt, με κατοίκους 6 red cherry και 5 red crystal shrimps. Σκόπος μου η αναπαραγώγη.

Οσοι πιστοί προσέλθετε..... :unsure::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - natassa
Link to comment
Share on other sites

superrrrrrr!!!!!

ο επιγειος παραδεισος της γαριδας...!!!

πολυ καλο το project.

Link to comment
Share on other sites

s1294808337_30129177_3060.jpg

Σας παρουσιάζω και γώ το καμάρι μου 20lt, με κατοίκους 6 red cherry και 5 red crystal shrimps. Σκόπος μου η αναπαραγώγη.

Οσοι πιστοί προσέλθετε..... :unsure::bowdown:

:bowdown::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Oμορφο!!! καλη συνεχεια στην αναπαραγωγη....

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας!!

Πολύ ωραίο δείχνει το ενυδρείο σου ...από τη μικροσκοπική φωτογραφία.

Προσπάθησε να βάλεις μια νέα , διαστάσεων περίπου 800Χ600 με τη διαδικασία των συνημμένων αρχείων, για να το θαυμάσουμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φαινετε φανταστικο!!!Αντε με το καλο και γεννες!!!

Βαλε ομως και μερικες μεγαλυτερες φωτο να το χαρουμε καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πια φαινετε ακομα ποσο πανεμορφο ειναι!!! :rolleyes:

:unsure::bowdown: Αχ αυτες οι γαριδες,σπιτια χαλανε

ή μαλλον επιπλα :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδαμε το φως το αληθινό.

Συγχαρητήρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

πολύ προτότυπο το ενυδρείο σου!!!!ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΕΜΟΡΦΟ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Πραγματικά οι γαριδούλες με έχουν τρελάνει είναι αξιαγάπιτες, περιμένω να δώ και τα μωρά τους. Τις προσέχω σας τα μάτια μου! Διάβασα πολύ για αυτές κα πιστεύω πως έχω διαμορφώσει ένα σωστό απο άποψη συνθικών περιβάλλον. Θα παρακαλούσα όμως όσους γνωρίζουν περισσότερα για την αναπαραγωγή αυτών των ΝΑΝΟ γαρίδων να μας δώσουν τα φώτα τους.

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ομορφο!!

συγχαρητηρια!!

μια μικρη παρατηρηση.

μπροστα δεξια ειναι anubia το φυτο?

αν ναι καλυτερα να τη βγαλεις κ να τη δεσεις σε ενα ξυλο.

μπορει να σαπισει οταν ειναι φυτεμενη..

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο natassa, πολύ όμορφο το αποτέλεσμα... Δυστυχώς δε γνωρίζω και πολλά για τις γαρίδες ώστε να σε βοηθήσω, αλλά είμαι σίγουρος ότι με το διάβασμα και το σερφάρισμα στο internet που έκανες, έχεις καλυφθεί κατά ένα μεγάλο ποσοστό.

Όσο για την ανούμπια (αν πράγματι είναι τέτοια) μπορείς είτε όπως πολύ σωστά σου είπε ο antonis t83 να την δέσεις στερεά (αλλά όχι πάρα πολύ σφιχτά και την τραυματήσεις) σε ένα ξύλο ή πέτρα μέχρι να πιαστεί μόνη της, ή αν δε θές να την αλλάξεις θέση, να την τραβήξεις ελαφρά προς τα επάνω ώστε να μείνει ακάλυπτος από την άμμο ο κορμός από όπου βγαίνουν τα φύλλα και το φυτό να κρατηθεί στη θέση του από τα ριζίδια τα οποία θα είναι φυσικά μέσα στην άμμο.

Και πάλι μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νατάσα, με σωστό τάισμα και μπόλικα φυτά για να βόσκούν τα μικρά, θα σου πολλαπλασιατούν πολύ γρήγορα. Καλό είναι που και που να τους δίνεις λίγο κολοκυθάκι, αγγουράκι και ζεματισμένο μαρούλι. :unsure:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Ειδες?...Αν εχει ο ανθρωπος γουστο κανει θαυματα και σε 20 λιτρα..ΑΠΙΘΑΝΟ !!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Όσον αφορά το φυτό, ναι είναι ένα είδος anudia το οποίο μου είπαν απο το petshop πως και φυτεμένο δεν θα έχει πρόβλημα. Θα ακολουθήσω όμως τη συμβουλή σας και θα την πιάσω πάνω στο ξύλο. Ναι ο σωλήνας βοηθάει σαν κρυψώνα για την αλλαγή του δέρματος και κυρίως σαν απομόνωση για να φάνε ήσυχες χωρις κυνηγητό. Θα βάλω και νέες foto για περισσότερες συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Όσον αφορά το φυτό, ναι είναι ένα είδος anudia το οποίο μου είπαν απο το petshop πως και φυτεμένο δεν θα έχει πρόβλημα. Θα ακολουθήσω όμως τη συμβουλή σας και θα την πιάσω πάνω στο ξύλο. Ναι ο σωλήνας βοηθάει σαν κρυψώνα για την αλλαγή του δέρματος και κυρίως σαν απομόνωση για να φάνε ήσυχες χωρις κυνηγητό. Θα βάλω και νέες foto για περισσότερες συμβουλές.

Το ριζωμα πρεπει να ειναι εξω απο το βυθο.

Ο οριζοντιος πρασινος κορμος δηλαδη, στη φωτο.

Και τα ριζιδια απο κατω, πηγαινουν και μπαινουν μονα τους στο βυθο.

anub1mh.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταω πολύ δύσκολο να βγάλω το ξύλο για να πιάσω πάνω την anubia, οι γαριδούλες είναι παντού και φοβάμαι πως βγάζοντας και βάζοντας το ξύλο θα τραυματήσω κάποια. Ετσι λοιπόν δεν μετακίνησα το φυτό απλά άφησα έξω τον κορμό όπως με συμβουλέψατε. Τα ευχάριστα νέα είναι πως πολλές απο τις μικρές μου έχουν <<σέλλα>> που σημαίνει πως σε λίγο καιρό θα μπορώ να διακρίνω τα αυγά στην ουρά τους. :unsure::bowdown: Ας ελπίσουμε πως όλα θα πανε καλά!! Ευχαριστώ όλους σας!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου...

Θα ηθελα να προσθέσω οτι θα μπορουσες να βαλεις πολυ λιγοτερο χαλικακι στο βυθο ωστε να κερδισεις περισσοτερα λιτρα νερου.

Επίσεις τα φυτα γρηγορης αναπτυξης δεν ενδυκνονται για γαριδοενυδρεια γιατι ανταγωνιζονται χρησιμους μικροοργανισμους, αλγες κλπ που ειναι η τροφη των γαριδων....

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά που έχω μέσα είναι:

1 anubia

1 cladophora gega gropila (moss ball πολύ αργή ανάπτυξη) + 1 σε χαλί πάνω στο ξύλο (δεν το έχω δέσει)

1 vallisneria (δεν ξέρω πoιά ακρηβώς είναι)

3 κλαδάκια κερατόφυλλο

1 μπάλα με java moss που επιπλέει

Να βγάλω κάποιο απο αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εβγαζα την βαλισνερια και το κερατοφυλλο.

Επισης να ξερεις οτι οι γαριδες τρελαινονται για ενα βυθο σκεπασμενο με φυλλα πχ βελανιδιας.

ΠΡΟΣΟΧΗ: τα φυλλα πρεπει να μουλιασουν μερικες μερες ωστε να διωξουν ολη τη μαυριλα που βγαζουν γιατι ενοχλει ΠΟΛΥ τις γαριδες...

ΥΓ: Το αργότερο μεχρι το Σαββατοκυριακο θα ανεβασω φωτο και απο τα δικα μου γαριδοενυδρεια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...