Jump to content

Τιμές Τζαμιών


efthvag

Recommended Posts

ακομη και ρονταρισμενα.. με ενα απλο γυαλλοχαρτο... απλα να μην κοβει (μιλαω για μικρες διαστασεις εως 1,5 μετρα το πολυ).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση... :thumbup:

Σκεφτομαι να δημιουργησω ενα ενυδρειο με τις κατωθι διαστασεις :P

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 1800mm x 500mm x 700mm

Αν και νεος εδω μεσα εχω διαβασει αρκετα θεματα γυρω απο την κατασκευη ενυδρειων και οχι μονο...Ειμαι ανθρωπος που μ αρεσει να κατασκευαζω με μερακι τα δικα μου αποκλειστικα αντικειμενα... :P

Τι θα με συμβουλευατε ποιο πολυ να προσεξω;Το παχος του τζαμιου υπολογιζετε πως ειναι ικανοποιοτικο για 2cm;

Αν λαβουμε υπ οψιν μας πως θα εχει μια τελικη μορφη των 600lit περιπου...Βαση υπολογιζω να ειναι σηδηροκατασκευη (μιας και ο πατερας ειναι πρωην σιδερας και νυν αλουμινας :thumbup: ).

Καθε προταση , γνωμη δεκτη :thumbup:

Ευχαριστω εκ των προτερων

Έγινε επεξεργασία - kormos13
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση... :thumbup:

Σκεφτομαι να δημιουργησω ενα ενυδρειο με τις κατωθι διαστασεις :P

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 1800mm x 500mm x 700mm

Αν και νεος εδω μεσα εχω διαβασει αρκετα θεματα γυρω απο την κατασκευη ενυδρειων και οχι μονο...Ειμαι ανθρωπος που μ αρεσει να κατασκευαζω με μερακι τα δικα μου αποκλειστικα αντικειμενα... :P

Τι θα με συμβουλευατε ποιο πολυ να προσεξω;Το παχος του τζαμιου υπολογιζετε πως ειναι ικανοποιοτικο για 2cm;

Αν λαβουμε υπ οψιν μας πως θα εχει μια τελικη μορφη των 600lit περιπου...Βαση υπολογιζω να ειναι σηδηροκατασκευη (μιας και ο πατερας ειναι πρωην σιδερας και νυν αλουμινας :thumbup: ).

Καθε προταση , γνωμη δεκτη :thumbup:

Ευχαριστω εκ των προτερων

αν ηταν χαμηλοτερο (καπου στους 50-55 ποντους θα σου ελεγα οτι 16 χιλιοστα παχος αρκουν (παντα με τις καταλληλες κοντρες). Τωρα... 70 εκ υψος... τι ναπω. ακομη και το 20αρι δεν ξερω. αν εχεις και δικο σου τζαμα καντο. Αλλιως μιλαμε για πολλα λεφτα... Για χιλιαρικα δηλαδη μονο να το στησεις!!!

δες πως ειναι και κανενα ετοιμο εργοστασιου καλυτερα. τι παχος εχουν δηλαδη τα αντιστοιχα εργοστασιακα.

Link to comment
Share on other sites

αν ηταν χαμηλοτερο (καπου στους 50-55 ποντους θα σου ελεγα οτι 16 χιλιοστα παχος αρκουν (παντα με τις καταλληλες κοντρες). Τωρα... 70 εκ υψος... τι ναπω. ακομη και το 20αρι δεν ξερω. αν εχεις και δικο σου τζαμα καντο. Αλλιως μιλαμε για πολλα λεφτα... Για χιλιαρικα δηλαδη μονο να το στησεις!!!

δες πως ειναι και κανενα ετοιμο εργοστασιου καλυτερα. τι παχος εχουν δηλαδη τα αντιστοιχα εργοστασιακα.

Καλημερα :thumbup:

Καταλαβα... , εχω δικο μου τζαμα που θα μου τα κολλησει κιολας...οποτε αφου ξερει και τον σκοπο τους θα μπορει να με καλυψει σωστα; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Aν ξερεις να το κολλησεις και εχεις ξαναφτιαξει κατι παρομοιο με 12αρι τζαμι εισαι μια χαρα αν θες βεβαια βαλε 15 για μεγαλυτερη ασφαλεια.Αλλα οχι οτι το 20αρι δεν κανει.Το 20αρι ειναι τρελη υπερβολη για τις διαστασεις που θες.Παντα κατα την γνωμη.Καλη επιτυχια στην κατασκευη σου

Link to comment
Share on other sites

Aν ξερεις να το κολλησεις και εχεις ξαναφτιαξει κατι παρομοιο με 12αρι τζαμι εισαι μια χαρα αν θες βεβαια βαλε 15 για μεγαλυτερη ασφαλεια.Αλλα οχι οτι το 20αρι δεν κανει.Το 20αρι ειναι τρελη υπερβολη για τις διαστασεις που θες.Παντα κατα την γνωμη.Καλη επιτυχια στην κατασκευη σου

Ευχαριστω παρα πολυ...

Θα κοιταξω αν ειναι εφικτο κατα την συναρμολογηση να κρατησω και φωτογραφικο υλικο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ...

Θα κοιταξω αν ειναι εφικτο κατα την συναρμολογηση να κρατησω και φωτογραφικο υλικο :thumbup:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Aν ξερεις να το κολλησεις και εχεις ξαναφτιαξει κατι παρομοιο με 12αρι τζαμι εισαι μια χαρα αν θες βεβαια βαλε 15 για μεγαλυτερη ασφαλεια.Αλλα οχι οτι το 20αρι δεν κανει.Το 20αρι ειναι τρελη υπερβολη για τις διαστασεις που θες.Παντα κατα την γνωμη.Καλη επιτυχια στην κατασκευη σου

ναι, αλλα εχει τρελο υψος... σκεψου οτι για 70 ποντους δεν θα εχει νευρο... λες να του αντεξει το 12αρι? μιλω μονο για το εμπροσθιο και πισω τζαμι και φοβαμαι μη κανει κοιλια στο κεντρο της επιφανεις του τζαμιου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :thumbup:

Καταλαβα... , εχω δικο μου τζαμα που θα μου τα κολλησει κιολας...οποτε αφου ξερει και τον σκοπο τους θα μπορει να με καλυψει σωστα; :thumbup:

το θεμα ειναι αν ξερει να κολαει ενυδρεια και οχι μονο τζαμια. δεν ειναι επιστημη βεβαια αλλα οταν εισαι επαγγελματιας δεν δινεις την απαραιτητη προσοχη στο βωμο της παραγωγης. επισης δεν ξερεις τι σιληκονη θα βαλει. εγω θα σου ελεγα να το κανεις μονος σου, μαζι με 2-3 φιλους σου, χωρο, χρονο, υπομονη και προσοχη. δεν ειναι τιποτα... μυαλο και λογικη!!! χωρια που κοστιζει η κοληση!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλα εχει τρελο υψος... σκεψου οτι για 70 ποντους δεν θα εχει νευρο... λες να του αντεξει το 12αρι? μιλω μονο για το εμπροσθιο και πισω τζαμι και φοβαμαι μη κανει κοιλια στο κεντρο της επιφανεις του τζαμιου.

Θα βαλω στο προγραμμα τοτε για 1,5 ποντο τζαμι...

το θεμα ειναι αν ξερει να κολαει ενυδρεια και οχι μονο τζαμια. δεν ειναι επιστημη βεβαια αλλα οταν εισαι επαγγελματιας δεν δινεις την απαραιτητη προσοχη στο βωμο της παραγωγης. επισης δεν ξερεις τι σιληκονη θα βαλει. εγω θα σου ελεγα να το κανεις μονος σου, μαζι με 2-3 φιλους σου, χωρο, χρονο, υπομονη και προσοχη. δεν ειναι τιποτα... μυαλο και λογικη!!! χωρια που κοστιζει η κοληση!!!

Για να ειμαι ειλικρινης δεν το γνωριζω αυτο ακομα...Τα χερια μου πιανουν και για να ειμαι και ξεκαθαρος θα ηθελα να το κανω μονος μου...Σιλικονη ουτως η αλλως εγω θα την αγοραζα... (το απο που , θα το ψαξω...)Εξαλλου δεν εχω σκοπο να το κανω αμεσα...σκεφτομαι σιγα σιγα , να σκεφτεις εχω ηδη σχεδιαγραμμα και το μελεταω πριν "παρω" τα τζαμια... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα σημερα ενα μαγαζι για τζαμια.οι διαστασεις ηταν 1,5 χ 0,5 χ 0,7 και οι τιμη ηταν 348 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

@kormos13

Δεν θα σου πω τι να κανεις αλλα τι εχω κανει εγω που στα θεματα ασφάλειας ειμαι λιγο παρανοικός. Εχω φτιαξει λοιπον ενα σε διαστασεις στο περιπου 170Χ55Χ85υψος. Τα τζάμια είναι ολα 12αρια. Νομιζω πως τα πλαινα είναι 10ρια. Ολες οι ακμες ειναι ντυμενες/κολημενες με αλουμινογωνιά. Επειδη το υψος ηταν μεγαλο διαπιστωσα πως οι συνηθεις κοντρες απο τζαμι δεν ηταν η καλυτερη λυση. Τελικα εφτιαξα μια κατασκευη απο αλουμινιο θα την ελεγα 'σκάλα' γιατι μοιάζει με σκάλα, θα μπορούσες να το φανταστείς σαν το γράμμα 'Ητα' αλλα με 2 οριζοντιες γραμμες. Οι μεγαλες πλευρες είναι κολημενες στο εμπρός και πίσω τζάμι και συγκρατούνται απο τα 2 ενδιάμεσα κομάτια. Η κατασκευη αυτή έγινε το 94 και απο τοτε το ενυδρειο είναι συνεχώς σε λειτουργεία χωρις να εμφανισει κανένα πρόβλημα. Ελπιζω να βοηθησα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μετά από σχεδόν 2 χρόνια απουσίας, θέλω να κατασκευάσω νέο ενυδρείο διαστάσεων 170Μ Χ 55Π Χ 70Υ, πήγα και πήρα προσφορές..Έδωσα μόνο τα 5 βασικά τζάμια,χοντρικά (χωρίς να υπολογίσω π.χ. ότι τα πλαινά θα μπουν "μέσα" άρα δεν θα είναι 55άρια) απλά να πάρω μια ιδέα και για κόντρες κλπ. τα βρίσκω μετά. Ακούστε λοιπόν τι έπαθα...Πήγα σε δύο μαγαζιά και ζήτησα...

Τζάμια πάχους 12mm όχι ψημένα, αλλά ρονταρισμένα (όχι extra clear,το διευκρίνισα) και συγκεκριμένα:

1 Χ 170 Χ 55 (βάση)

2 Χ 170 Χ 70 (μπρος-πίσω)

2 Χ 55 Χ 70 (πλαϊνά)

Στο πρώτο μαγαζί μου είπαν 571 ευρώ και στο δεύτερο 250 ευρώ!!!

Τι γίνεται; υπάρχει κάποια παρεξήγηση; ή ο καθένας χρεώνει ό,τι θέλει; Μήπως παίζει κάτι με την ποιότητα των τζαμιών;

Η αλήθεια είναι ότι στο 2ο μαγαζί (το φτηνό!) είχα παραγγείλει πριν 2-3 χρόνια τζάμια για ένα ενυδρείο 100Λ- 1m που είχα φτιάξει παλιότερα και τότε είχα πάρει προσφορά από αλλού και ήταν πάλι φτηνότερος ο ίδιος...αλλά όχι τόσο πολύ...μάλιστα το παιδί τότε επέμενε να μην το φτιάξω με 8άρι τζάμι για να μου πέσει το κόστος!!! Και σήμερα πάλι που έθιξα το θέμα για τα extra clear, τουλάχιστον για το μπροστινό τζάμι, ο πρώτος απλά μου επιβεβαίωσε ότι το κόστος θα ανέβει κατά πολύ, ενώ στο δεύτερο μαγαζί μου είπε "όντως έχουν σχεδόν διπλή τιμή αλλά δεν αξίζει, πάλι θα σου "φεγγίζει" η "πρασινίλα" από το πίσω και τα πλαϊνά"-ενώ θα μπορούσε να μου πάρει ακόμα 50 ευρώ για το extra clear π.χ.

Για ρίξτε κανένα φως.... :thumbup:

καλησπερα φιλαρακι.καλεσ τιμεσ για τζαμια θα βρεισ στο κανκαν.αν θεσ περισοτερες πληροφοριες πες μου.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...