Jump to content

Βοήθεια και πάλι


lxmasid

Recommended Posts

Έχω καταντήσει κουραστικός με της ερωτήσεις μου αλλά προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ.

Έχω διαβάσει κάποια πράγματα για τα πάφερ αλλά θα ήθελα και την γνώμη κάποιου.

Πριν τρεις μέρες μου χάρισαν ένα figure 8 puffer (αν το λέω σωστά) και μπήκε στο ενυδρείο μαζί με τα τέτρα μου και τους ξιφοφόρους.

Δεν δείχνει να έχει πρόβλημα συμβίωσης αλλά ταιριάζει εκεί ή να τον βάλω μόνο του?

Επίσης δεν τον έχω δει ποτέ εδώ και τρεις μέρες να τρώει. Από ότι διάβασα τρέφετε με γαρίδες και σαλιγκάρια.

Δοκίμασα να του δώσω σαλιγκάρι ή και μικρή γαρίδα από το άλλο ενυδρείο μου αλλά και πάλι τπτ.

Τι μπορώ να κάνω? Υπάρχει ειδική τροφή για τα πάφερ? (τώρα χρησιμοποιώ το Flake Menu της SERA.)

Link to comment
Share on other sites

αποτι ξερω δεν ταιριαζουν ουτε με τα tetra ουτε με ξιφοφορους γιατι ειναι επιθετικα ψαρια κ γιατι θελουν αλλες συνθηκες νερου.

τι μετρησεις εχεις?

του εκανες προσαρμογη?

δειχνει να εχει κατι εξωτερικα?

απο τροφες γαριδες , σαλιγκαρια , bloodworms...

απο puffer δεν εχω προσωπικη εμπειρια.

ας περιμενουμε μια πιο εμπειρη γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

Καλος το δεχτηκες το παφερακι σου.Τα figure 8 (Tetraodon bioccelatus) ειναι απο τα ψαρια που καλο ειναι να κρατηθουν σε υφαλμηρο ενυδρειο αν θελουμε να το χαρουμε για αρκετα χρονια.Δεν ειναι συμβατο με τα ψαρια σου και καλο ειναι να σκεφτεσαι για αλλο ενυδρειο.Ταισε το με κοκκινο σκουλικι στην αρχη και μετα το δεκαημερο αρχησε να του δινεις και Κριλλ...

Διαβασε και εδω

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=227

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...