Jump to content

Εχω προβλημα


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.Εχω ενα προβλημα στο ενυδρειο μου και θα ηθελα τις γνωμες .

Το ιστορικο ειναι:

Πριν σχεδον καμια βδομαδα παρατηρησα λιγοτερη διαθεση σε 3 απο τους 7 heckel μου μετα αρχισαν να μην εμφανιζονται σε ολο το ενυδρειο να μην τρωνε και να κρυβονται πισω απο ριζες.Μετρησεις ολες καλες και ph 4.4 αλλαγες νερου 200λιτρα καθε βδομαδα και φιλτρανση ενα 2080 και το μεγαλυτερο εξωτερικο της project.(Οι δισκοι ειναι ολοι μαζι απο τον μαιο του 2008).

Ανεβασα σταδιακα μεσα σε δυο 24ωρα στους 34 βαθμους αλλα εξακολουθουν να μην τρωνε(τεταρτη μερα σε 34) οι αλλοι 4 που ηταν μια χαρα συνεχιζουν να ειναι μια χαρα βεβαια με λιγοτερη ορεξη γιατι βλεπω οτι τα ταλαιπωρει λιγο η θερμοκρασια.Αγορασα flagyl να μουλιασω την τροφη τους αλλα σαν να τους μυριζε και εφαγαν λιγη (αυτοι που ετρωγαν), οι αλλοι δεν εφαγαν ή τουλαχιστον δεν τους ειδα .Ασπρα περιττωματα δεν εχω παρατηρησει (μπορει να υπαρχουν αλλα δεν εχω παρατηρησει) ουτε κατι αλλο εξωτερικο σημαδι.Το ενυδρειο ειναι 600λιτρα και καθε θεραπεια με συχνες αλλαγες νερου θα ειναι πολυ δυσκολη εως ακατορθωτη.Να βαλω ectozon και να περιμενω?πιστευεται οτι θα βοηθησει?να αδειασω 400λιτρα απο το ενδυρειο και να εχει 200λιτρα και να κανω θεραπεια με tremazol?.

Οτιδηποτε ακολουθησω πιστευω οτι πρεπει να γινει στο κυριως ενυδρειο και οχι σε ενυδρειο καραντινα σε αυτη την περιπτωση ετσι τουλαχιστον πιστευω γιατι εχασα και πριν σχεδον εναμιση μηνα ενα αλλο heckel οταν τον ειχα απομονωσει σε καραντινα με τα ιδια συμπτωματα και μετα απο ενα 24ωρο απο θεραπεια με tremazol μας αφησεο ψαρης αρα πιστευω οτι ειναι κατι που υπαρχει στο κυριως ενυδρειο απλα δεν εκδηλωνετε σε ολα τα ψαρια και με μιας αλλα σε αυτα που ειναι πιο αδυναμα κ.τ.λ

Ακουω προτασεις και τις πολυτιμες σας γνωσεις μιας και εχω πελαγωσει.

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν βλέπεις να εχουν γρήγορες αναπνοές βάλε flagyl 1 κάψουλα στα 30 λιτρα στο ενυδρειο μαζι με Εκτοζον .

Σε 24 ψρες θα πρέπει να δεις διαφορα στους δισκους , αν ναι επαναλαμβάνεις τη θεραπεία μαζι με αλλαγή νερού αν οχι κάνεις αλλαγή νερού οσο γίνεται ποιο μεγάλη και πάμε για furan2 .

Εχε υπ όψιν σου οτι το tremazol πρέπει να φεύγει σε 6 ώρες αν εσυ άφησες το ψάρι 24 ώρες υπάρχει πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Σταματη καλημερα.Το γνωριζω για το tremazol +οτι θελει πολυ μεγαλη αλλαγη νερου 80% μετα απο το 6ωρο για αυτο σκεφτομουν να τους βαλω σε κουβα και να κανω την αγωγη με tremazol για 20λεπτα.Το θεωρεις σωστο ή αδικος κοπος και στρες για τα ψαρια.Ενας με 2 απο ολους εχει θα ελεγα γρηγορη αναπνοη.Τωρα οσο σχετικα με το octozon και το flagyl θελω αλλαγη νερου και αν ναι στις 8 ωρες ?και ποσο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οχι octozon , ΕΚΤΟΖΟΝ .

Προχώρα και θα σου πω πότε θα κάνεις αλλαγη νερου .

Εγω αυτο που θέλω ειναι να με ενημερώνεις για τις κινήσεις σου αμέσως και να μου λες τι βλέπεις .

Link to comment
Share on other sites

Ωραια flagyl εχω θα βγω μια βολτα να παρω Εκτοζον θα ριξω λιγο την σταθμη του ενυδρειου και θα σε ενημερωσω.Την θερμοκρασια να την ελατωσω?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει ποτε EKTOZON ριχνοντας το παρατηρησα αυξηση του ph απο 4.5 σε 5.6.Το γραφω ωστε να ξερουν και οι αλλοι που δεν το εχουν χρησιμοποιησει οτι ανεβασει το ph.Eλπιζω η τοσο αποτομη μεταβολη του ph να μην εβλαψε τα ψαρια.Ειδωμεν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ και άλλους αν έχουν δει αύξηση στο ΡΗ να το σημειώσουν εδώ για να δούμε τι συμβαίνει .

Εγω δεν το έχω συναντήσει .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και έχω βάλει αρκετές φορές παροδικά κάνει μια άυξηση του ph σαν να μπερδεύεται το ph meter που έχω αλλά πέφτει σε 15-20 λεπτά .

Αυτό που πάει στα ύψη είναι το TDS

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και έχω βάλει αρκετές φορές παροδικά κάνει μια άυξηση του ph σαν να μπερδεύεται το ph meter που έχω αλλά πέφτει σε 15-20 λεπτά .

Αυτό που πάει στα ύψη είναι το TDS

Συμφωνω απολυτως.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο 24ωρες το ph οντως επανηλθε στα επιπεδα που ηταν.Εκτοζον να χρησιμοποιησω και αλλη δοση ή μια ειναι αρκετη να διευκρινισω οτι το αρρωστο ψαρι μετα απο την τριημερη απουσια μου στην γερμανια το βρηκα στην επιφανεια του νερου και με αρκετη μουχλα πανου του :thumbup: .Εκανα μια καλη αλλαγη νερου και εβαλα εκτοζον τα ψαρια χθες ειναι μια χαρα και εφαγαν προτεινετε και αλλη δοση εκτοζον ή μια καλη αλλαγη νερου και να τα αφησω να ηρεμησουν

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι και βακτήριο άρα θέλει γενική αντιβίωση .

Δεν ρωτάς και τον Global ( universal ) moderator και γιατρό NIDAL

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο 24ωρες το ph οντως επανηλθε στα επιπεδα που ηταν.Εκτοζον να χρησιμοποιησω και αλλη δοση ή μια ειναι αρκετη να διευκρινισω οτι το αρρωστο ψαρι μετα απο την τριημερη απουσια μου στην γερμανια το βρηκα στην επιφανεια του νερου και με αρκετη μουχλα πανου του :thumbup: .Εκανα μια καλη αλλαγη νερου και εβαλα εκτοζον τα ψαρια χθες ειναι μια χαρα και εφαγαν προτεινετε και αλλη δοση εκτοζον ή μια καλη αλλαγη νερου και να τα αφησω να ηρεμησουν

Αν βλεπεις οτι ειναι μια χαρα, μαλλον θα πρεπει να μεινεις σε παρακολουθηση και ετοιμοτητα. Παντως αν κρινεις απαραιτητο μπορεις να κανεις και δευτερη δοση μετα απο 24 ωρες (κατα τη δικη μου γνωμη).- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Νικολα θα τα παρακουλουθω στενα και μιας και τρωνε θα ριξω και λιγο flagyl στην τροφη τους και βλεπω πως θα πανε ,ελπιζω καλα

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που βλεπεις σημαδια βελτίωσης δεν υπάρχει λογος να πας σε αντιβίωση .

Μπορεις να επαναλάβεις τη δοση στο εκτοζον ετσι οπως εισαι χωρις αλλαγη νερου .

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο 24ωρες το ph οντως επανηλθε στα επιπεδα που ηταν.Εκτοζον να χρησιμοποιησω και αλλη δοση ή μια ειναι αρκετη να διευκρινισω οτι το αρρωστο ψαρι μετα απο την τριημερη απουσια μου στην γερμανια το βρηκα στην επιφανεια του νερου και με αρκετη μουχλα πανου του :thumbup: .Εκανα μια καλη αλλαγη νερου και εβαλα εκτοζον τα ψαρια χθες ειναι μια χαρα και εφαγαν προτεινετε και αλλη δοση εκτοζον ή μια καλη αλλαγη νερου και να τα αφησω να ηρεμησουν

Αν καταλαβα καλα το ψαρι το εχασες???

Αν ναι εχε το νου σου στα υπολοιπα!!! Το παραμικρο στραβο να δεις ενημερωσε μας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχως το ψαρι το εχασα και μαλλον ηταν τουλαχιστον 3 μερες ψοφιο στο ενυδρειο κρινοντας απο την κατασταση που το βρηκα.Το μονο κοινο σημειο που μπορω να βρω εδω και 3 μηνες που εχω χασει 2 ψαρια.Ειναι σταματανε να τρωνε ενα καθε φορα(κανενα αλλα εξωτερικο σημαδι ή γρηγορη ή ακανονιστη αναπνοη) ενω ολα τα αλλα εχουν κανονικη συμπεριφορα και τα 2 ψαρια τα εχασα 1 μερα μετα απο θεραπεια με tremazol πιστευω οτι δεν το αντεχουν και τα στελνει πολυ πιο γρηγορα.Θα τα παρακολουθω καθημερινα και με την πρωτη αλλαγη συμπεριφορας θα σας ενημερωσω.Σας ευχαριστω Σταματη,discusfan, nidal και Pollatos για το ενδιαφερον και ελπιζω να ειναι η τελευταια απωλεια γιατι δεν ξερω τι να κανω

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το κατάλαβα οτι το εχασες . :thumbup::D:thumbup::thumbup:

Αλλαγη νερου εκανες ;

Τα υπόλοιπα ψάρια είναι σε καλύτερη κατάσταση ;

Παρουσιάζουν κάτι ;

Link to comment
Share on other sites

Aλλαγη νερου σαφως και εκανα Σταματη τα υπολοιπα ψαρια δεν δειχνουν κατι αλλα δεν εδειχναν και κατι οταν ο αλλος δεν ετρωγε αυτο ειναι που με κανει να αδυνατω να καταλαβω τι γινεται και τι θεραπευτικη αγωγη να ακολουθησω.Τωρα παρακολουθηση

Link to comment
Share on other sites

Πολλες θεραπειες διαβαζω και δεν μου αρεσει. :thumbup: Να εισαι καλα.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Aλλαγη νερου σαφως και εκανα Σταματη τα υπολοιπα ψαρια δεν δειχνουν κατι αλλα δεν εδειχναν και κατι οταν ο αλλος δεν ετρωγε αυτο ειναι που με κανει να αδυνατω να καταλαβω τι γινεται και τι θεραπευτικη αγωγη να ακολουθησω.Τωρα παρακολουθηση

Αν δεν δείχνουν σημάδια τίποτα αλλο εκτός το Εκτοζον καθε φορά που κάνεις αλλαγή νερου , με δοσολογία πρόληψης .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...