Jump to content

Επικινδυνο Ψαρι Στον Ευβοικο!!!!


jumaru82

Recommended Posts

Ειναι ενα ψαρι το οποιο πρωτο εμφανιστηκε στα ελληνικα νερα απο την ερυθρα θαλασσα το 2003 απο τοτε εχει προσαρμοστει τελεια και αναπαραγετε στα νερα του ευβοικου!!!Οι αφισα ελεγε οτι ειναι τρομερα επικινδυνο και δεν τρωγετε γιατι τα εντοσθια του περιεχουν μια ουσια η οποια ειναι πολυ τοξικη για τον ανθρωπο με παρενεργιες που οδηγουν στον θανατο!Οι φωτο δυστηχος δεν ειναι και πολυ καλες αφου δεν ειχα φωτογραφικη μαζι μου και τις τραβηξα με το κινιτο μου!!Η αφισα ηταν κολλημενη σχεδον σε ολο το ferry-boat που εκτελουσε τη διαδρομη Αρκιτσα-Αιδηψος και αυτο γινετε γιατι το ψαρι παινετε ευκολα στα διχτυα και εχουν παρατηρηθει πολλα κρουσματα απο παρολιγον θανατους!!!
post-4702-1222720982_thumb.jpgpost-4702-1222721050_thumb.jpgpost-4702-1222721071_thumb.jpgpost-4702-1222721081_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:bowdown::bowdown::rolleyes:

http://www.reporto.gr/news.asp?ID=6990

ωραιο ποστ φιλε jumaru82 :unsure:

ενα ακομα λινκ να γελασει το χειλακι μας http://parodos.wordpress.com/2007/10/04/la...arus-politikus/

Έγινε επεξεργασία - odin79
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ερχονται δισκοι,σκαλαρια,κορυντορας,καρδιναλιοι,ροδοστομοι κ.α στον αξιο που ειναι διπλα μου να πλουτισω :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο το ψαρι ειχε παρατηρηθει στην Ροδο αρχικα. Οι θανατοι που εχουν παρουσιαστει σε Λιβανο/Ισραηλ οφειλονται στο γεγονος οτι το ψαρι αυτο θεωρειται εκλεκτο εδεσμα για "μερακληδες", τολμηρους θα ελεγα καλυτερα. Υπαρχουν ειδικα εστιατορια που υπογραφεις οτι δεν ευθυνονται αν παθεις κατι και διαθετουν ειδημονα σεφ ο οποιος αφαιρει τον αδενα που εχει την τοξινη. Τωρα ενταξει.. ανθρωπος ειναι μπορει να κανει και λαθος...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο το ψαρι ειχε παρατηρηθει στην Ροδο αρχικα. Οι θανατοι που εχουν παρουσιαστει σε Λιβανο/Ισραηλ οφειλονται στο γεγονος οτι το ψαρι αυτο θεωρειται εκλεκτο εδεσμα για "μερακληδες", τολμηρους θα ελεγα καλυτερα. Υπαρχουν ειδικα εστιατορια που υπογραφεις οτι δεν ευθυνονται αν παθεις κατι και διαθετουν ειδημονα σεφ ο οποιος αφαιρει τον αδενα που εχει την τοξινη. Τωρα ενταξει.. ανθρωπος ειναι μπορει να κανει και λαθος...!!!!

Τι αλλο θα ακουσουμε :thumbup:

Φυσικα και μπορει να κανει λαθος,και το λαθος δεν θα ειναι και ασημαντο-μικρο αλλα θα στοιχησει ζωες ανθρωπων... :thumbup:

Γι αυτο οταν πας να αγορασεις ψαρια ,σου λενε παρε και αυτο δωρο απο εμενα...

Με βλεπω καμια μερα να περνω λιγα ψαρια και να μου το δωσουν δωρο επιτιδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η εξάπλωση του εισβολέα γίνεται με επικίνδυνα γρήγορους ρυθμούς. Η παρουσία του πλέον στα νερά του Σαρωνικού κόλπου, είναι γεγονός και οι αρμόδιες αρχές, δίνουν σχετικές οδηγίες ώστε να υπάρχει επαγρύπνηση.

Το ψάρι μπορεί να αναμειχθεί με κοπάδια μαρίδας, γόπας ή σαρδέλας και να φτάσει στην αγορά. Για το λόγο αυτό, πρέπει να προσέχουμε όταν αγοράζουμε τέτοια είδη ψαριών, ώστε να ξεχωρίσουμε τα «διαφορετικά» ψάρια, που τυχών υπάρχουν και να τα απορρίψουμε σε περίπτωση αμφιβολίας.

post-358-1223957904_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φυσικά και πρέπει να προσέχουμε, όταν το τρώμε. Κατά τα άλλα όμως, έχει 4 χρόνια στον Σαρωνικό. Όλα τα παφερ είναι δηλητηριώδη και είναι ένα από αυτά. Είχα ένα στο ενυδρείο μου πριν 3 χρόνια από τράτα. Φοβερό! Ήταν πολύ όμορφο.

Α! HENIOCHUS INTERMEDIUS, SCARUS GHOBBAN, PRIACANTHUS HAMRUR, 3 ΝΕΑ APOGON, XYRICHTHYS PAVO, PLATAX TEIRA, 2-3 PAFFER, είναι λίγα από τα τελευταία νέα είδη στα νερά μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και εγώ την είδα την αφίσα στα ferry boat Αιδηψού -Αρκίτσας.....

Τα ψάρια αυτά με τι τρέφονται?

Υπάρχει περίπτωση να επιρεάσει το οικοσύστημα ή υπερβάλω?

Link to comment
Share on other sites

Οπως παει......σε λιγο θα τα πιανουμε μονοι μας.Ουτε εισαγωγες ουτε τιποτα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να επιρεάσει το οικοσύστημα ή υπερβάλω?

Είναι λογικό τα είδη που δεν έχουν πολλούς φυσικούς εχθρούς, να εξαπλώνονται γρήγορα και αυτό μπορεί να προκαλέσει οικολογική ανισορροπία. Το ίδιο συμβαίνει και με τα ασπόνδυλα, βλέπε αμερικάνο βραχοκάβουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...