Jump to content

ερωτηση Tunze 1074/2(υπερχειλιση)


Recommended Posts

καλησπερα..ενδιαφερομαι για ετοιμη υπερχειλιση..ρωτησα και μου προτειναν την συγκεκριμενη..ο καταστηματαρχης μου ειπε οτι με καποιο ακομα εξαρτημα θα κατεβαζει 3000 λιτρα..βλεποντας τις οδηγιεσ του συγκεκριμενου λεει 1000-1200 λιτρα..μπερδευτηκα..μηπως μου προτεινε καποιο αλλο μοντελο της ιδιας εταιριας και καταλαβα λαθος??

υ.γ το ενυδρειο μου 400 λιτρα και σαμπ 150.

μου φαινονται λιγα ακομα και τα 3000 λιτρα ανα ωρα.εσας???

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

In combination with the outlet hose and fittings 1075/2, the outlet can be used up to abt. 1,200 l/h (317 USgal./h). With additional overflow 1001.74, it can be used up to 1,500 l/h (396 USgal./h).

αλλα για ποιο λογο θελεις να κατεβαζεις 3000 λιτρα;;; Ειναι παρα πολλα για ενα ενυδρειο 400 λιτρα, θα εισαι καλα και με 1000 λιτρα την ωρα :bowdown:

Για την ασφαλια μπορεις να βαλεις δυο επερχειλισης και, καταβαζωντας περοπου 1500 λιτρα δεν θα εχεις και θοριβο :bowdown:

Καλη πρεπει να ειναι κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο, αυτο μην ξεχασεις να κοιταξεις :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Rain ο κατασκευαστης προτεινει να βαλεις δευτερο σωληνα U για να φτασεις συνολικα τα 1500λιτρα (πωλουνται και ξεχωριστα στην διολου ευκαταφρονητη τιμη των 17,26€ κλικ εδω για να δειτε το προιον)

η δικια μου απορεια ειναι πως γινεται με τον ενα σωληνα να πας στα 1200 και με τον δευτερο 1500; η μονη πιθανη εξηγηση που δινω ειναι οτι τα 1500 ειναι το οριο του σωληνα που κατεβαζει νερο απο την υπερχειλιση στο sump

In combination with the outlet hose and fittings 1075/2, the outlet can be used up to abt. 1,200 l/h (317 USgal./h). With additional overflow 1001.74, it can be used up to 1,500 l/h (396 USgal./h).

αλλα για ποιο λογο θελεις να κατεβαζεις 3000 λιτρα;;; Ειναι παρα πολλα για ενα ενυδρειο 400 λιτρα, θα εισαι καλα και με 1000 λιτρα την ωρα :bowdown:

Για την ασφαλια μπορεις να βαλεις δυο επερχειλισης και, καταβαζωντας περοπου 1500 λιτρα δεν θα εχεις και θοριβο :bowdown:

Καλη πρεπει να ειναι κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο, αυτο μην ξεχασεις να κοιταξεις :unsure:

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εξωτερική υπερχείλιση της Perfect Reef δύο μήνες , και μου φαίνεται πολύ καλή !!!

Είναι και με δύο εξόδους μίας ίντσας η κάθε μία !!! Την έχω δουλέψει και με κυκλοφορητή 3000 λίτρα και τώρα τον δουλεύω με 1500 λίτρα ! Και με τους δύο κυκλοφορητές πάντα λειτουργούσε η μία έξοδος !΄Με την δεύτερη έχεις το κεφάλι σου ήσυχο !!!

Και πρέπει να είναι πολύ πιο φθηνή απο την tunze !!! Εγώ την αγόρασα 100€

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...