Jump to content

Dennerle


Recommended Posts

Προ 6-7 μηνών περίπου είχα πάρει ένα μικρό ενυδρειάκι 75L το οποίο αρχικά χρησιμοποιήθηκε ως γεννήστρα. Είχα προβλέψει πως το συγκεκριμένο ενυδρείο θα το έκανα φυτεμένο, οπότε χρησιμοποίησα χαλίκι και υπόστρωμα ειδικό για φυτά και συγκεκριμένα χρησιμοποίησα υλικά της Dennerle. Από τις πρώτες μέρες που "έτρεξε" το ενυδρείο παρουσιάστηκαν διάφορα περίεργα φαινόμενα. Υπενθυμίζω τα παρακάτω:

Περίεργα αρθρώποδα και tubifex σκουλίκια.

Προσφάτως (2-3 εβδομάδες) πήρα και ένα μικρότερο ενυδρειάκι 30L το οποίο το χρησιμοποιώ για γαριδούλες :unsure: Το ίδιο το ενυδρείο καθώς και τα υλικά του είναι όλα της Dennerle. Την προηγούμενη εβδομάδα βρήκα λευκά σκουλικάκια (2-3mm μήκος) πάνω στο τζάμι τα οποία λογικά πρέπει να ήταν planaria. Κάνοντας μία καλή αλλαγή νερού, αυτά εξαφανίστηκαν. Σήμερα παρατήρησα κάτι να "περπατάει" πάνω στο τζάμι... και δεν ήταν μικρό.

Στις φωτογραφίες που ακολουθούν είναι "αυτό" που μάζεψα από το τζάμι σήμερα:

IMG_1342.jpg

IMG_1343.jpg

IMG_1345.jpg

IMG_1346.jpg

IMG_1347.jpg

Λογικά πρόκειται για μεγάλο planaria. Το μήκος του φτάνει τα 2cm περίπου, σε πλήρη ανάπτυξη. Όπως βλέπετε το ένα άκρο του είναι ποιο χοντρό από την μία πλευρά, και κρίνοντας από την κατεύθυνση κίνησής του, το κεφάλι πρέπει να είναι από την λεπτή άκρη.

Μία ερώτηση είναι αν όντως είναι Planaria, και γενικώς ποια είναι η επηροή του συγκεκριμένου οργανισμού μέσα σε ένα ενυδρείο...

Η δεύτερη και ίσως σημαντικότερη ερώτηση, είναι αν έχετε παρατηρήσει παρόμοια φαινόμενα χρησιμοποιόντας υλικά της συγκεκριμένης εταιρείας.

Προσοχή!

Δεν κατηγορώ την συγκεκριμένη εταιρεία. Την θεωρώ ιδιαίτερα αξιόπιστη και όλα τα φαινόμενα που μου παρουσιάστηκαν ΔΕΝ μου δημιούργησαν κάποιο πρόβλημα, πέρα του χρόνου που έφαγα για να μάθω τί τελικά είναι και να τα εξαφανίσω.

Link to comment
Share on other sites

***παραβλεπω οτι εχεις ποσταρει τεραστια διασταση στη φωτο... :bowdown:

η γνωμη μου...?

χαλαρωσε,κατσε απεναντι απο το ενυδρειο σου και απολαυσε τη στιγμη.

μην ασχολησαι αλλο με κωπηποδα και αλλους τετοιους μικροοργανισμους....βρισκονται παντου στη φυση εδω και χιλαδες χρονια....και δεν ενοχλουνε κανεναν....

καλο σου βραδι. :unsure:

ΥΓ.(με ολο το σεβασμο),καλος ειναι ο καρπεντερ και οι ταινιες του,αλλα χανεις το βασικο σ'αυτο το χομπι και δεν πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

***παραβλεπω οτι εχεις ποσταρει τεραστια διασταση στη φωτο... :unsure:

Όντως :bowdown: Τουλάχιστον φαίνεται το σκουλίκι!

ΥΓ.(με ολο το σεβασμο),καλος ειναι ο καρπεντερ και οι ταινιες του,αλλα χανεις το βασικο σ'αυτο το χομπι και δεν πρεπει.

:bowdown::rolleyes::rolleyes:

Από τί κρίνεις δηλαδή ότι έχω χάσει την ουσία του χόμπυ????

Link to comment
Share on other sites

περπαταει?τα planaria δεν γινονται τοσο μεγαλα....

τι αλλο θα βγαλεις??? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

περπαταει?τα planaria δεν γινονται τοσο μεγαλα....

Δεν περπατάει ακριβώς! Πλησιάζει το πίσω μέρος του σώματός του στο "κεφάλι" του και μετά απλώνει το κεφάλι μπροστά κοκ. Κάτι σαν κάμπια... Δεν έχει ποδαράκια βέβαια.

Σε ηρεμία είναι περίπου 1cm μήκος. Όταν κινείται και απλώνεται πρέπει να φτάνει τα 2cm...

τι αλλο θα βγαλεις??? :unsure:

Έχω ορκιστεί πως όταν βρω αυγά κροκόδειλου ή προνύμφες alien θα τα κρατήσω!

Είδες... η θάλασσα δεν σου προσφέρει τέτοιες συγκινήσεις!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

ειχες δεν ειχες εκει μου το φερες παλι..... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ, χωρίς να είμαι σίγουρος, μία δόση ειρωνίας!!!

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, θα το κρατήσω για κατοικίδιο και όταν μεγαλώσει λιγουλάκι, θα σου κάνω μία επίσκεψη...

Link to comment
Share on other sites

εμένα βρε φίλε μου φαίνεται πολύ ωραίο γιατί δεν προχωράς σε αναπαραγωγή που ξέρεις τι θα βγει όταν μεγαλώσει :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ, χωρίς να είμαι σίγουρος, μία δόση ειρωνίας!!!

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, θα το κρατήσω για κατοικίδιο και όταν μεγαλώσει λιγουλάκι, θα σου κάνω μία επίσκεψη...

Ναι, να μου το πασαρεις (τιμωρια για να μαθω), με τη σακουλα που θα εχει τα μωρα L-046 :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Την εταιρία Dennerle την γνωρίζω πάρα πολλά χρόνια και παλιότερα είχα και υπόστρωμα από αυτήν. Τώρα αν τα τελευταία χρόνια άλλαξε η ποιότητα της δεν γνωρίζω.

Όσο για το ζουζουνακι σου είναι ένα είδους βδέλλας και θα το αφαιρούσα από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα τωρα.

Εβαλα το deponit mix μαζι με το FB1 substrate start πριν ενα χρονο.

Κανενα προβλημα, καλα φυτα.

http://www.dennerle.info/EN/HG09UG03.htm

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

τι αλλο θα βγαλεις??? :thumbup:

Η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα έρχετε μόλις λίγες ώρες μετά!

Γυρίζω σπίτι απ'την δουλειά και αρχίζω να ταϊζω τα ενυδρεία μου. Ξαφνικά στο εν λόγω γαριδοενυδρείο παρατηρώ καλύτερα κάτι που έβλεπα 3-4 μέρες τώρα. Δηλαδή, ένα φυλλαράκι το οποίο ήταν κολλημένο στο γυαλί του ενυδρείου κοντά στην επιφάνεια του νερού. Όλες αυτές τις μέρες υπέθετα πως πρόκειται "απλα για ένα κομμένο φυλλαράκι" και δεν έδωσα σημασία. Σήμερα, λοιπόν, που το παρατήρησα καλύτερα παρατηρώ πως μέσα σε αυτό το φυλλαράκι "κάτι" κουνιέται!

IMG_1349.jpg

IMG_1348.jpg

Αν παρατηρήσετε καλά, θα δείτε πως μέσα υπάρχει μία κάμπια!!! ΝΑΙ, ΝΑΙ ΚΑΜΠΙΑ!

Συνεχίζοντας να παρατηρώ το ενυδρείο, είδα πως στο κερατόφυλλο που έχω μέσα, κάποια φύλλα (του κερατόφυλλου) είχαν συσσωρευτεί και δημιουργούσαν μία συμπαγή μάζα. Έβγαλα το κερατόφυλλο όξω και άρχισα να ξεκολλάω τα φυλλαράκια και μέσα βλέπω.... άλλη μία κάμπια! Ω, ναι τώρα έχω 2 κάμπιες.

IMG_1352.jpg

Τέλος, συνεχίζοντας την παρατήρηση, βλέπω πάνω στη Java moss ένα άσπρο πραγματάκι να "περπατάει". Μαντέψτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Άλλη μία κάμπια. Τώρα λοιπόν έχω 3 κάμπιες!

Τα θέματά μου είναι τα εξής:

1) Επειδή δεν θέλω να έχω μόνο 3 κάμπιες και θα ήθελα να τις κάνω 2 ζευγάρια, παρακαλώ πολύ όποιος έχει ας μου δώσει μία!

2) Αν δεν βρεθεί άνθρωπος να μου δώσει άλλη μία κάμπια, ανταλλάσω 3 κάμπιες + 1 βδέλλα (αγνώστων λοιπόν στοιχείων) με 4 Zebra L046!

ΟΠΟΙΟΣ (ΜΑ ΟΠΟΙΟΣ) ΜΟΥ ΞΑΝΑΚΟΥΝΗΘΕΙ ΠΩΣ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΙΟΤΟΠΙΚΑ, ΘΑ ΦΑΕΙ ΜΠΟΥΝΙΑ ΣΤΟ ΜΑΤΙ!

:thumbup::thumbup:

Σημείωση: Οι φωτογραφίες θα μικρύνουν...

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το γνωρίζουμε και έχουμε ενημερώσει την εταιρεία από την οποία αναμένουμε απάντηση.

Ασφαλώς όπως έχει λεχθεί και πιο πάνω η ποιότητα της Dennerle δεν επιδέχεται καμία αμφισβήτηση.

Μόλις έχουμε κάτι νεότερο θα σας ενημερώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το γνωρίζουμε και έχουμε ενημερώσει την εταιρεία από την οποία αναμένουμε απάντηση.

Ασφαλώς όπως έχει λεχθεί και πιο πάνω η ποιότητα της Dennerle δεν επιδέχεται καμία αμφισβήτηση.

Μόλις έχουμε κάτι νεότερο θα σας ενημερώσουμε.

Ερώτηση προς διευρίνηση και αποφυγής παρεξηγήσεων:

Γνωρίζετε το δικό μου θέμα ή έχουν αναφερθεί παρόμοια περιστατικά και από άλλους?

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί στο κατάστημα.

Θεωρώ ότι με έναν καλό καθαρισμό πριν τοποθετηθεί το φυτό στο ενυδρείο καθώς και ένα καλό ξέπλυμα με αποχλωριομένο νερό το πρόβλημα λύνεται.

Μόλις έχουμε κάτι νεότερο θα ενημερώσουμε. Το θέμα είναι μείζονος σημασίας αλλά δεν παύει να είναι ένα θέμα. Θεωρώ ότι θα λυθεί άμεσα από την εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί στο κατάστημα.

Θεωρώ ότι με έναν καλό καθαρισμό πριν τοποθετηθεί το φυτό στο ενυδρείο καθώς και ένα καλό ξέπλυμα με αποχλωριομένο νερό το πρόβλημα λύνεται.

Μόλις έχουμε κάτι νεότερο θα ενημερώσουμε. Το θέμα είναι μείζονος σημασίας αλλά δεν παύει να είναι ένα θέμα. Θεωρώ ότι θα λυθεί άμεσα από την εταιρεία.

Ok, θα περιμένουμε οπότε νέα.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νέα από το μέτωπο!

Σήμερα έβγαλα τέσσερις προνύμφες λιβελούλας μέσα από το γαριδοενυδρείο μου:

IMG_1381_croped_resize.jpg

IMG_1382_croped_resize.jpg

IMG_1383_croped_resize.jpg

IMG_1384_croped_resize.jpg

Στις παραπάνω φωτογραφίες είναι η μία μόνο που έπιασα με την σύριγγα. Συνολικά έχω βγάλει 7-8 από αυτές από το ίδιο ενυδρείο. Βέβαια δεν μου είναι πρωτόγνωρο... (link).

Τονίζω πως δεν ζω σε εξοχή (το μπετό πάει σύννεφο γύρω μου), τα ενυδρεία είναι κλειστά και σε όσα δεν έχω υποστρώματα δεν έχουν κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

IMG_1386_resized.jpg

Δεν είναι αντικατοπτρισμός! Έβγαλα και άλλο την ώρα που κυνήγαγε μία γαρίδα!

Το κυρίως πρόβλημα είναι πως μάλλον μου τρώνε μωρά γαρίδες :chair:

Link to comment
Share on other sites

΄Εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το σιγκεκριμένο ενυδρείο αυτής της εταιρείας. ΠΛΑΝΑΡΙΑ-ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ ΄(έως και 3cm) και δεν ξέρω τι άλλο........... :wootwoot: . Στεγάζει τις αγαπημένες μου γαριδούλες :chair::chair: και ενώ με χαρά περιμένω κάποια γέννα δυστυχώς το αντίθετο χάνω τις γαριδούλες. Οι μετρήσεις του νέρου είναι ιδανικές η φροντίδα απο μέρους μου μεγάλη. Τι φταίει λοιπόν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι φταίει λοιπόν!!!!!

Σκοπός του τόπικ (ξανατονίζω) δεν είναι η "λαϊκή κατακραυγή" απέναντι στην εταιρεία! Πολύ πιθανό η εταιρεία να κάνει αυτό που θα κάναμε εμέις αν ζούσαμε στην φύση, δηλαδή να παίρνει το χώμα από τα ποτάμια, να το αποξηραίνει και να μας το προσφέρει. Λογικό είναι λοιπόν, κάποιες "παρτίδες" να έχουν και ζωντανούς οργανισμούς. Δεν λέω πως κάτι τέτοιο είναι αποδεκτό από εμάς τους καταναλωτές-χομπίστες, αλλά είναι λογικό να συμβεί και να "ξεφύγει" από τον έλεγχο της εταιρείας. Στο κάτω κάτω, και πλήρως ψυχρά να το πάρουμε, όλα κοστίζουν (από το ενυδρείο και τον εξοπλισμό του μέχρι και τις γαρίδες) οπότε κι εμείς θέλουμε να ήμαστε καλυμένοι.

Επανέρχομαι λοιπόν και θέτω ως σκοπό του τόπικ την αντιμετώπιση του προβλήματος, εφόσον αυτό είναι πλεόν υπαρκτό... και θα επιμείνω στο συγκεκριμένω τόπικ. Δηλαδή εφόσον συνέβει, καλό είναι να αραδιάσουμε, όλοι όσοι έχουμε παρόμοιες εμπειρείες, τα γεγονότα, ώστε και να λύσουμε το πρόβλημα αλλά και η εταιρεία να λάβει τα μέτρα της. Επίσης θα παρακαλέσω όσοι έχουν γνώση των οργανισμών αυτών να μας δώσουν καμία πληροφορία ώστε να βοηθήσουν.

Παραθέτω επίσης και ένα άλλο τόπικ που αφορά το φυτεμένο μου ενυδρείο όπου βρέθηκαν άλλου είδους σκουλίκια (link).

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το γνωρίζουμε και έχουμε ενημερώσει την εταιρεία από την οποία αναμένουμε απάντηση.

Ασφαλώς όπως έχει λεχθεί και πιο πάνω η ποιότητα της Dennerle δεν επιδέχεται καμία αμφισβήτηση.

Μόλις έχουμε κάτι νεότερο θα σας ενημερώσουμε.

Σας παραθέτω την απάντηση της DENNERLE:

"hier handelt es sich um einen Egel. Die Art und seine Lieblingsspeise können wir nicht bestimmen.

Einfach absaugen oder rauskechern, fertig! Diese "Mitesser" wird man nie ganz vermeiden können, vor allem nicht mit ökologisch verträglichen Maßnahmen. Die Pflanzen, die aus tropischer Freilandkultur kommen sind nun mal nicht steril.

Den Einsatz von chemischen Keulen empfehle ich grundsätzlich nicht. Das geht in den meisten Fällen schief."

Πρόκειται για βδελλα. Το τι ακριβώς τρώει δεν μπορούμε να το καθορίσουμε. Απλά το αφαιρούμε από το φυτό και το πετάμε. Δυστυχώς δεν γίνεται να αποφύγουμε 100% την μεταφορά τέτοιων οργανισμών μαζί με τα φυτά μας, τα οποία "εκτρέφονται" με οικολογικό τρόπο. Τα φυτά που προέρχονται από τροπικές φάρμες δεν είναι αποστειρωμένα. Δεν προτείνω την προσθήκη οποιουδήποτε χημικού για την καταστροφή τους διότι δεν πετυχαίνει ποτέ ολοκληρωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Πρός Stormtrooper και τους υπόλοιπους που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με αυτές τις προνύμφες...

Χωρίς να θέλω να σας τρομάξω θα πρέπει ΑΜΕΣΑ να απομακρύνετε όλα τα ζωήφια από το ενυδρείο μιάς και τουλάχιστον οι προνύμφες από τις τελευταίες φωτό αποτελούν σοβαρή απειλή για τα ψαράκια του ενυδρείου μας.

Δυστυχώς ένα γαριδοενυδρείο δέν μπορεί να απολυμανθεί καθώς οι περισσότερες θεραπείες βλάπτουν τις γαρίδες αλλά δυστυχώς είναι μεγάλο πρόβλημα τέτοιοι 'παρασιτικοί' ως προς το ενυδρείο οργανισμοί και πρέπει να απομακρύνονται το συντομότερο δυνατόν.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...