Jump to content

τυπος ψαριων για καινουριο ενυδριο


konstantinos

Recommended Posts

καλημερα σε ολους

εχω αγορασει ενα ενυδρειο 20 λιτρων κ θα ηθελα να μαθω τους τυπους ψαριων που μπορω να βαλω για αρχη (ανθεκτικα), επισης μετα απο ποσες μερες πρεπει να κανω μετρηση του νερεου (εφοσον εχουν μπει τα ψαρια) κ τελος καθε ποτε πρεπει να αλλαζω το νερο κ ποση ποσοτητα.

ευχαριστω εκ των προτερων

κωστας

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

εχω αγορασει ενα ενυδρειο 20 λιτρων κ θα ηθελα να μαθω τους τυπους ψαριων που μπορω να βαλω για αρχη (ανθεκτικα), επισης μετα απο ποσες μερες πρεπει να κανω μετρηση του νερεου (εφοσον εχουν μπει τα ψαρια) κ τελος καθε ποτε πρεπει να αλλαζω το νερο κ ποση ποσοτητα.

ευχαριστω εκ των προτερων

κωστας

Καλημέρα Κώστα!φίλε μου με τοσα λίγα λίτρα μη νομίζεις οτι μπορείς να βάλεις και πολλά ψάρια!Για να καταλάβεις ακόμα και ένα χρυσόψαρο θέλει 35 λιτρα νερό...θα μπορούσες να βάλεις έναν μονομάχο (είναι τα ψαράκια που τα εχουν σε ποτήρια :unsure: ) ΜΟΝΟ του.. Ακόμα και τα νέον και άλλα μικρα κοπαδόψαρο που βλέπεις στα πέτ σοπ πρέπει να είναι αρκέτα ψαράκια μαζί και να έχουν και χώρο αρκετό για κολύμπι!!Για τις μετρήσεις δεν το γνωρίζω καλα οποτέ περίμενε να στα πουν οι εμπειρότεροι..εγώ πάντως όταν είχα ένα 60λιτρο έκανα αλλαγές μια φορά την εβδομάδα το 30% του νερού και μια φορά το μηνα το 50%..και πριν κάνω τις αλλαγές έκανα και τις απαραίτητες μετρήσεις...(αλλα αυτά έκανα ΕΓΩ περίμενε να στα πούν καλύτερα...)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

εχω αγορασει ενα ενυδρειο 20 λιτρων κ θα ηθελα να μαθω τους τυπους ψαριων που μπορω να βαλω για αρχη (ανθεκτικα), επισης μετα απο ποσες μερες πρεπει να κανω μετρηση του νερεου (εφοσον εχουν μπει τα ψαρια) κ τελος καθε ποτε πρεπει να αλλαζω το νερο κ ποση ποσοτητα.

ευχαριστω εκ των προτερων

κωστας

Φαντάζομαι οτι πήρες φίλτρα, θερμαντήρες κλπ έτσι;

Φίλε, Κωνσταντίνε στα λίτρα σου το μόνο που μπορείς να βάλεις είναι ένας μονομάχος και αυτός οριακά.

Καμιά ριζούλα (ξύλο) mopani, mangrove κλπ.

Φυτάκια (κερατόφφυλο, ανούμπια κλπ).

Ψάξε για σχετικά θέματα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα ειπαν οι προλαλισαντες ειναι!!!

Μπορεις και οριακα εναν μονομαχο ΜΟΝΟ τουή και να βαλεις μονο γαριδες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...