Jump to content

S.o.s απο 400αρι


Recommended Posts

Οταν ο άνθρωπος είναι γκαντέμης...τι να πω ρε παιδια

τη γνώμη σας και τη βοήθειά σας.

Σήμερα παρατήρησα οτι τα καπάκια στο ΡΙΟ 400 δεν εκλειναν πρόσωπο...κοιταω και τι να δω, και οι δυο κόντρες σπασμένες και το μπροστα τζάμι με μικρή καμπύλη.

Το ενυδρείο ειναι 3 χρόνων και ειναι το παλιό μοντέλο.

Το πείρα απο συνχομπίστα και σπιτι του ήταν μια χαρά!

Κατα την μεταφορα-το πλύσιμο και το γέμισμα δεν εμφανησε τιποτα..

Οι κόντρες στην άκρη είχαν ενα δόντι που κούμπωνε κάτω απο το πλαστικό περίβλημα που έχει ολόγυρα το ενυδρείο.Αυτα τα δόντι έσπασε και στις δυο.

Τωρα εχω κατεβάσει τη σταθμη στη μέση για ασφάλεια και η κουρμπα δεν υπάρχει.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

post-6858-1222867394_thumb.jpg

post-6858-1222867408_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε φίλε... ότεν λές κουμπώνει τι εννοείς? φαίνεται και μία κόντρα από γυαλί κατά μήκος, εκεί πάνω κούμπωνε? Επίσης ότι και να κάνεις κάν' το με πολύ χαμηλή στάθμη, ακόμα και αν δεν φαίνεται κούρμπα γιατί μετά δεν φταάχνεται...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ψαρια μεσα? Και να εχεις δηλαδη.. Εγω στη θεση σου θα το αδειαζα και θα εβαζα κοντρες περιμετρικα πανω κατω και δυο ακομα να πιανουν τις δυο οψεις. Αν εχεις ψαρια μεσα ψαξε να τα δωσεις να στα κρατησουν για καμια βδομαδα να κανεις τη δουλεια. Δεν ειναι παιξε γελασε 400 λιτρα. Επισης μαλλον εισαι τυχερος που αφου ξεκολλησαν οι κοντρες δεν εγινε κανενα μπραφ... ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ...

Στο δικο μου Rio 180 επειδη ειχα δει κι εγω κουρμπα εχω βαλει μια κοντρα μονο κατω απο την υπαρχουσα να πιανει τις 2 οψεις.

υ.γ. Τελικα και τα Rio... να μην πω τιποτα

edit: Σα να βλεπω οτι εχει κατι ψηλες κοντρες κατα μηκος των οψεων, δεν πειραζει, πανω απο αυτες 8-10mm παχος επι 4-5cm πλατος. Αντιαρματικο οχι αστεια!

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Εχεις ψαρια μεσα? Και να εχεις δηλαδη.. Εγω στη θεση σου θα το αδειαζα και θα εβαζα κοντρες περιμετρικα πανω κατω και δυο ακομα να πιανουν τις δυο οψεις. Αν εχεις ψαρια μεσα ψαξε να τα δωσεις να στα κρατησουν για καμια βδομαδα να κανεις τη δουλεια. Δεν ειναι παιξε γελασε 400 λιτρα. Επισης μαλλον εισαι τυχερος που αφου ξεκολλησαν οι κοντρες δεν εγινε κανενα μπραφ... ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ...

Στο δικο μου Rio 180 επειδη ειχα δει κι εγω κουρμπα εχω βαλει μια κοντρα μονο κατω απο την υπαρχουσα να πιανει τις 2 οψεις.

υ.γ. Τελικα και τα Rio... να μην πω τιποτα

Αδερφέ μπορείσ να βάλεις καμια φωτο να καταλάβω πως το έκανες;;;; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε εγω εκανα κατι πολυ απλο. Δεν σου λεω να κανεις το ιδιο, δεν το θεωρω επαρκες. Δες ομως τι εκανα:

IMG_0459.jpg

Βλεπεις τα δυο ασπρα τμηματα στις δυο οψεις? Αυτα κολληθηκαν με σιλικονη και στη συνεχεια παλι με σιλικονη πατησε ενα κομματι τζαμι πανω σε αυτα τα δυο τμηματα που φαινονται ασπρα. Αυτη ειναι η κοντρα που εβαλα εγω για να κραταει τις δυο οψεις.

Εγω θα προτεινα να εβαζες ετσι:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Thema...ataskEnydr2.htm

τις κοντρες τις περιμετρικες και στη συνεχεια αλλες δυο σαν την δικια μου που θα πατανε στις περιμετρικες της οψεις και θα "κοβουν" το ενυδρειο σε τρια ισα μερη.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Έχω να προτείνω 4 λύσεις

1 ρώτα σε κάποιο πετ σοπ αν υπάρχει ανταλλακτικό ώστε να αγοράσεις καινούργιο.

2 κολλάς μια κλασική κόντρα με σιλικόνη

3 βιδώνεις το πλαστικό με ανοξείδωτες βίδες στο σημείο που κομπώνει. Προσοχή στης τρύπες!

Αν δεν μπορείς να κάνεις τα παραπάνω για τον αβ λόγο τότε υπάρχει και η δύσκολη λύση εξίσου αποτελεσματική, αλλά εμπεριέχει λίγο ρίσκο και πρέπει να πιάνουν λίγο τα χέρια σου.

4 Εκεί που κούμπωνε το πλαστικό ανήγες 4 τρύπες σε απόσταση μεταξύ τους 1,5-2cm. Προσοχή! Μην τραυματίσεις το γυαλί και μην της κάνεις πολύ στην άκρη.

Της τρύπες αυτές της κάνεις και στην απέναντι πλευρά και μετά από κάθε τρύπα περνάς και από ένα κομμάτι ανοξείδωτο σύρμα, τα τεντώνεις όσο μπορείς και μετά με ένα κομμάτι σίδερο στην μέση αρχίζεις να τα τυλίγεις τόσο όσο να δεις ότι τα καπάκια κουμπώνουν κανονικά (μια ελαφριά καμπύλη αν παραμείνει είναι άνευ σημασίας).

Στέλνω και δυο φότω τραβηγμένες πολύ πρόχειρα στο πατ κιουτ για να καταλάβεις.

post-2663-1222870865_thumb.jpg

post-2663-1222870893_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο εμενα αυτη η λυση με το συρμα δεν μου αρεσε τοσο γιατι δεν εξασφαλιζεται με καποιον τροπο οτι στα δυο σημεια που θα τοποθετηθουν τα συρματα, θα καταφερει κανεις να τα σφιξει ετσι ωστε να ασκουν και τα δυο την ιδια δυναμη. Οποτε αν συμβει καποια ασυμμετρια π.χ. πολυ σφιγμενο στην μια θεση, πολυ χαλαρο στην αλλη η οψη θα κανει S. Θα κανει? Θα κανει μπραφ? Δεν θα επερνα το ρισκο.

Πιο σιγουρη λυση θεωρω την πιο επιπονη... Αδειασμα, το γυαλι να ερθει σε κατασταση ηρεμιας (καθολου τασεις) κοντρουλες και πιστευω οτι μετα απο αυτο δεν θα υπαρχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να προτείνω 4 λύσεις

1 ρώτα σε κάποιο πετ σοπ αν υπάρχει ανταλλακτικό ώστε να αγοράσεις καινούργιο.

2 κολλάς μια κλασική κόντρα με σιλικόνη

3 βιδώνεις το πλαστικό με ανοξείδωτες βίδες στο σημείο που κομπώνει. Προσοχή στης τρύπες!

Αν δεν μπορείς να κάνεις τα παραπάνω για τον αβ λόγο τότε υπάρχει και η δύσκολη λύση εξίσου αποτελεσματική, αλλά εμπεριέχει λίγο ρίσκο και πρέπει να πιάνουν λίγο τα χέρια σου.

4 Εκεί που κούμπωνε το πλαστικό ανήγες 4 τρύπες σε απόσταση μεταξύ τους 1,5-2cm. Προσοχή! Μην τραυματίσεις το γυαλί και μην της κάνεις πολύ στην άκρη.

Της τρύπες αυτές της κάνεις και στην απέναντι πλευρά και μετά από κάθε τρύπα περνάς και από ένα κομμάτι ανοξείδωτο σύρμα, τα τεντώνεις όσο μπορείς και μετά με ένα κομμάτι σίδερο στην μέση αρχίζεις να τα τυλίγεις τόσο όσο να δεις ότι τα καπάκια κουμπώνουν κανονικά (μια ελαφριά καμπύλη αν παραμείνει είναι άνευ σημασίας).

Στέλνω και δυο φότω τραβηγμένες πολύ πρόχειρα στο πατ κιουτ για να καταλάβεις.

post-2663-1222870865_thumb.jpg

post-2663-1222870893_thumb.jpg

Χρήστο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Μαλλον θα παω στην 2η λύση αλλα αντι για 2 λέω να βαλω 3 κοντρες για σιγουριά.

Ελπιζω να μην χρειαζεται να αδιασω ολο το ενυδρειο για να κολληθούν....

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα πρεπει να ριξεις τη σταθμη οσο πιο κατω γινεται (οπωσδηποτε κατω απο το μισο) και να μην το γεμισεις μεχρι να περασει μια μερα για να στεγνωση η σιλικονη καλα.

Αντε καλη επιτυχια στο εχγειρημα!

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο εμενα αυτη η λυση με το συρμα δεν μου αρεσε τοσο γιατι δεν εξασφαλιζεται με καποιον τροπο οτι στα δυο σημεια που θα τοποθετηθουν τα συρματα, θα καταφερει κανεις να τα σφιξει ετσι ωστε να ασκουν και τα δυο την ιδια δυναμη. Οποτε αν συμβει καποια ασυμμετρια π.χ. πολυ σφιγμενο στην μια θεση, πολυ χαλαρο στην αλλη η οψη θα κανει S. Θα κανει? Θα κανει μπραφ? Δεν θα επερνα το ρισκο.

Είπαμε ότι είναι δύσκολη η λύση αυτή και θέλει να πιάνουν τα χεράκια απλός την αναφέρω στην περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν βολέψουν η άλλες λύσης προκομμένου να έχει το ενυδρείο μισογεμάτο.

Πάντως πραγματοποιήσιμη είναι

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα πρεπει να ριξεις τη σταθμη οσο πιο κατω γινεται (οπωσδηποτε κατω απο το μισο) και να μην το γεμισεις μεχρι να περασει μια μερα για να στεγνωση η σιλικονη καλα.

Αντε καλη επιτυχια στο εχγειρημα!

Έκανα πρόσφατα αλλαγή βιτρίνας σε 2 200άρια και με 1,5 μέρα στέγνωμα μου την πέταξε την κόντρα, θα έλεγα 3 μέρες από προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Αμάν βρε Ανδρέα! :thumbup:

Η μετακίνηση και οι στρεβλώσεις ευθύνοται για το σπάσιμο στα καταπονημένα πλαστικά. Καλό θα ήταν να μην συμβεί βάβαια.

Επειδή δεν θυμάμαι καλά στο Rio400 πόσο πάνω από τις κόντρες ξεκινάει το πλαστικό περίβλημα; Υπάρχει καθαρό πλαστικό πάνω από το κρύσταλο; Δεν διακρίνω καλά στην φωτό.

Πέρα από τις λύσεις που προτείνουν ο Στέλιος κι ο Χρήστος. Σκέπτομαι αν μπορείς να βάλεις γωνίες με παραστές βίδες στην κόντρα και να βιδώσει κάθετα και στο περιφερειακό περίβλημα πέρα από την σιλικόνη.

Έτσι θα σου φέρει ακριβώς το πλαίσιο στην προηγούμενη θέση σφίγκοντας τις βίδες σιγά σιγά.

Την λύση 4 του Χρήστου την εφαρμόζει λίγο πιο φινιρισμένη η Ferplast στα μεγάλα ενυδρεία της που αντί για κόντρες, επειδή έχει αλουμινένια προφίλ, τα δένει με ανοξείδωτες μπάρες με ρεγουλατόρο.

Link to comment
Share on other sites

..

Την λύση 4 του Χρήστου την εφαρμόζει λίγο πιο φινιρισμένη η Ferplast στα μεγάλα ενυδρεία της που αντί για κόντρες, επειδή έχει αλουμινένια προφίλ, τα δένει με ανοξείδωτες μπάρες με ρεγουλατόρο.

http://www.ferplast.com/ingrandimenti/popu...N/CAYMAN110.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ..!!!!!!!!!!!! στην ιατρική ομάδα για τις πρώτες βοήθειες που έδωσε………..ΑΞΙΟΙ :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα!!!

Αντε και αλλο κακο να μην σε βρει...

Περιμενουμε την συνεχεια :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον δεν το άδειασες εντελώς, όταν το αδειάσεις κάποτε (ποτέ σου εύχομαι... :thumbup: ), θα υπάρχουν τάσεις (μικρές) στις κόντρες προς τα μέσα απλά να το έχεις στο νου σου.

Καλή συνέχεια με γκάζι τώρα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...