Jump to content

ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα


kanarini

Recommended Posts

Σημερα στον Πειραια βρηκα σε ενα μαγαζι με βιομηχανικα ειδη ηλεκτρομαγνητικες βαλβιδες με 11 ευρω, ηλεκρ.θερμοστατες κ.α

Με ρωτησαν ομως η μπουκαλα που χρησιμοποιουμε ποση πιεση εχει εξωτερικη και εσωτερικη, τα ρακορ στα σωληνακια ποση διαμετρο φ εχουν για να μου φτιαξουν μια.

Εαν καποιος γνωριζει ας βοηθησει παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ ενδιαφέρον. Αν είναι κατάλληλες αυτές οι ηλεκτροβάνες τότε θα μπορούσαμε πολύ περισσότεροι να βάλλουμε μπουκάλα.. Αξίζει να το ψάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα στον Πειραια βρηκα σε ενα μαγαζι με βιομηχανικα ειδη ηλεκτρομαγνητικες βαλβιδες με 11 ευρω, ηλεκρ.θερμοστατες κ.α

Με ρωτησαν ομως η μπουκαλα που χρησιμοποιουμε ποση πιεση εχει εξωτερικη και εσωτερικη, τα ρακορ στα σωληνακια ποση διαμετρο φ εχουν για να μου φτιαξουν μια.

Εαν καποιος γνωριζει ας βοηθησει παρακαλω

Καλημέρα,

Οι μπουκλαες CO2 έχουν εσωτερική πίεση 55-70 bar και ρυθμίζουμε εξωτερική 1-2 bar το μέγιστο.

Μια σωστή ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα πρέπει να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

Τύπος Normally Closed (Μόνιμα κλειστή - ανοίγει μόνο όταν περνάει ρεύμα από το πηνίο)

Διατομή 1/8 " (Ίντσας),

Βιδωτά ή Αυτόματα Ρακόρ (Συνδετικά σωλήνων) 1/8" - 4/6mm

Να δέχεται πιέσεις 0 - 4 (ή και 6) bar,

Να έχει πηνίο ED 100% (Δηλαδή δυνατότητα συνεχούς λειτουργίας ΟΝ)

Με 3 επαφές (Φάση-Ουδέτερος-Γείωση)

Με σύνδεση με φις αδιάβροχο προδιαγραφών IP65

Κατανάλλωση 1,5 - 3,5 Watt (Αλλοιώς ζεσταίνεται υπερβολικά και μπορεί να δημιουργηθούν διαρροές από τα σωληνάκια ή να χαλάσουν τα λαστιχάκια)

Προτιμητέα τάση λειτουργίας 220-240V (Για να μπορεί να συνδέεται σε χρονοδιακόπτη ή στους περισσότερους PH Controllers)

Τα περισσότερα πηνία που κυκλοφορούν στα βιομηχανικά είδη είναι 8 - 10 Watt και κατά την άποψή μου δεν ενδείκνυνται για χρήση σε μπουκάλες CO2 γιατί ανεβάζουν θερμοκρασίες έως και 70+ οC Πολύ κοντά στο όριο των σωλήνων Πολυουρεθάνης και αρκετά πάνω από το όριο σωλήνων σιλικόνης.

Επίσης τα 11€ που αναφέρεις πρέπει να αφορούν μόνο την ηλεκτροβάνα. Αν προσθέσεις Πηνίο + Φις + Καλώδιο + 1-2 Ρακόρ το κόστος θα ανέβει αρκετά.

Άν αυτό που βρήκες πληρεί όλες τις παραπάνω προδιαγραφές τότε είναι ενδιαφέρον.

Έγινε επεξεργασία - Salvator_v
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες θα παω με αυτες στο μαγαζι και θα δουμε εαν εχει και ποσο μπορει να βγει

Link to comment
Share on other sites

...και να ξέρεις ότι περιμένουμε με αγωνία! :thumbup:;)

Υ.Γ. Έχει και μη ηλεκτρομαγνητικές;

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κανένα νέο φίλε kanarini;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα την ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα απο το μαγαζι στον πειραια, μου κοστισε 12 ευρω και δυο ευρω τα ρακορακια 14 ολα μαζι συνολο.

Σκαφιδας Δραγατσανιου 43 Πειραιας 210 4190952, εχει αισθητηρια θερμοκρασιας, μανομετρα και ηλεκτρονικους ελεγκτες.

Αυτο που θελω ειναι μια ανεπιστροφη βαλβιδα (check-valve), κατα προτιμηση μπρουτζινη (brass) γνωριζει κανεις που μπορω να βρω.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα την ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα απο το μαγαζι στον πειραια, μου κοστισε 12 ευρω και δυο ευρω τα ρακορακια 14 ολα μαζι συνολο.

Σκαφιδας Δραγατσανιου 43 Πειραιας 210 4190952, εχει αισθητηρια θερμοκρασιας, μανομετρα και ηλεκτρονικους ελεγκτες.

Αυτο που θελω ειναι μια ανεπιστροφη βαλβιδα (check-valve), κατα προτιμηση μπρουτζινη (brass) γνωριζει κανεις που μπορω να βρω.

Αν η βαλβίδα που πήρες έχει όλες τις προδιαγραφές που είπαμε παραπάνω είναι πάρα πολύ κάλη η τιμή!

Για βαλβίδα αντεπιστροφής, από χαλκό θα βρείς:

Ακριτίδης ΕΠΕ, Σπύρου Πάτση 18, Βοτανικός. Τηλ 2103416563

Ν.Παντοσίτης-Π.Σκουλαρίτης ΟΕ, Νευροκοπίου 18, Βοτανικός Τηλ 210 3412101

Π.Μήτσης ΑΕΒΕ Σπύρου Πάτση 69, Βοτανικός Τηλ 210 3474181

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα μπορούσες να ανεβάσεις καμια φωτογραφία να δούμε; Γράφουν κάποια μάρκα πάνω; Επίσης όταν λες ηλεκτρομαγνητικούς ελεγκτές τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...