Jump to content

Να σας δειξω και το δικο μου? Aquadream 104


enduraske-30

Recommended Posts

Ειναι πανεμορφοι οι δισκοι σου!!!Φτου φτου!!!

Αλλα καλυτερα βγαλε τον παρθενονα απο το ενυδρειο και πηγαινε τον πισω στην Ακροπολη να τον θαυμαζουν οι τουριστες παρα οι δισκοι που τον χεζ... :thumbup::thumbup:

Περα απο την πλακα δεν ειναι καθολου χρησιμος,και αισθητικα δεν ειναι ομορφο και στα ψαρια δεν αρεσει,και δεν ταιριαζει στο φυσικο τους περιβαλλον...

Βγαλε τον παρθενονα και βαλε οσο περισσοτερες ριζες μπορεις και μερικα ακομα φυτα!!!

Καλη συνεχεια

Ακριβως τα ιδια ηθελα να γραψω κι εγω οσο για τα λιτρα αν ειναι80 τοτε ειναι λιγα φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

SO.... Οποιος καταφέρει να σπάσει την σιγή του ιχθίος και ανκουσει παράπονα για το aquascape να μας ενημερώσει κι εμάς τους αδαείς!!....

Δεν χρειαζεται να μιλησει το ψαρι γι'αυτα τα πραγματα.

Μιλανε οι παρατηρησεις που εχουν κανει οσοι εχουν ασχοληθει με αυτο εδω και τοσα χρονια.

Γι'αυτο γραφονται τοσα αρθρα και βιβλια σχετικα με τις απαιτησεις αυτων των ψαριων.

Αν μπορεις διαβασε αυτα τα βιβλια και ασε μας εμας να λεμε οτι θελουμε :thumbup:

http://www.aquazone.gr/Bleher/Bleher_Discus.pdf

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8789

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Νικο και βεβαια σε θεωρω φιλο και πως θα μπορουσα αλλωστε να πω το αντιθετο εφοσον με αυτα που μου λες δειχνεις οτι νοιαζεσαι για το ενυδρειο μου και κατ επεκταση για εμενα.

Να ξερεις οτι το ενυδρειο για εμενα ΔΕΝ ειναι διακοσμηση ουτε εχω ναγκη απο κατι τετοιο. Αν ειχα θα επαιρνα ενα βαζο

Οι κιονες παντα μου αρεσαν και γι΄αυτο το εβαλα με μια επιφυλαξη αν θα αρεσει και στα δισκακια μου.

Απο οτι φανηκε το συνηθησαν αμεσως και απο την πρωτη στιγμη επαιζαν σλαλομ αναμεσα τους.

Τωρα τι αλλο να πω?

Σημερα αγορασα αλλα τρια κορυ στερμπαΐ.

Επισης εναν πανεμορφο μικρο rainbow o ο οποιος αυτη την στιγμη περναει προσαρμογη.

Χαιρομαι που το βλεπεις ετσι. Τα ειπες ολα και μαλιστα μονος σου. Τα ψαρια σου μιλησαν, το θεμα ειναι αν εσυ μπορεις να "ακουσεις" τη γλωσσα τους. Οι δισκοι λογω και του σχηματος, αρεσκονται να κινουνται αναμεσα σε καθετες επιφανειες (βλεπε ριζες και κλαδια δενδρων), γιατι εκει νιωθουν ασφαλεια. Μη εχοντας λοιπον στο χωρο κατι αλλο που να μοιαζει με αυτο που συμπαθουν, στραφηκαν στις κολονες. Αν θες να δεις "αλλα" ψαρια, τοτε βαλε μερικες ριζες απο ξυλα σουματρας και τοτε θα καταλαβεις τι εννοω. Επισης πιστευω οτι αξιζει να δωσεις λιγη σημασια και στα αλλα ψαρια που εχεις μαζι τους. Τα sterbai θεωρω οτι ειναι πολυ καλη επιλογη, αν και ακομα καλυτερη ειναι τα leucomelas, λογω του οτι ανεχονται ακομα μεγαλυτερη θερμοκρασια. Στη διαθεση σου για οποιαδηποτε βοηθεια.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα Νικο.

Εβαλα τα ξυλαρακια που πηρα μεσα.

Σημερα εχω γεννεθλια παιδια!!!

Και μαντεψτε τι δωρο μου πηραν!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα Νικο.

Εβαλα τα ξυλαρακια που πηρα μεσα.

Σημερα εχω γεννεθλια παιδια!!!

Και μαντεψτε τι δωρο μου πηραν!!!

.......ενα CD με την αγαπαμενη σου μουσικη;;;;; :thumbup: Πολυχρονος!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

Μου πηρε μια πολυ καλη μου φιλη εναν Αγριο δισκο!!!

Τον κυριο που βλεπετε στην φωτο!

Και ο μικρος μπροστα ειναι ο rainbow που αγορασα προχθες.

post-2540-1223287079.jpg

post-2540-1223287109_thumb.jpg

post-2540-1223287208_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - enduraske-30
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

Μου πηρε μια πολυ καλη μου φιλη εναν Αγριο δισκο!!!

Τον κυριο που βλεπετε στην φωτο!

Link to comment
Share on other sites

εδω εχω ενσταση.

αγριος δισκος χωρις να υπαρχει πρωτα καραντινα,χωρις το πεχα να ειναι το σωστο.....νομιζω (και το απευχομαι παραλληλα),οτι γρηγορα θα αντιμετωπισεις προβληματα...

το ζωο που σου φερανε δεν εχει καμμια απολυτως σχεση με τα υπολοιπα δισκακια σου...

η γνωμη μου ειναι να παει πισω στο μαγαζι,η να φτιαξεις αμεσως τις συνθηκες σου

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Klaz εχω PH στο 6,9, το KH 5 και το GH 7 με θερμοκρασια 29 βαθμους.

6,9 πεχα για αγριους........θα ελεγα οτι ειναι....πολυ ψηλα. :thumbup:

για κανε μια ερευνα να δεις για ποσο χαμηλο πεχα μιλαμε....

και η GH θα μπορουσε να ειναι ακομη χαμηλοτερη.

Link to comment
Share on other sites

Απο μια μικρη ερευνα που εκανα βρηκα αυτα.

Πιστευω οτι ειμαι στα ορια.

Και πρεπει να παρω να κανω και αλλα τεστ στο νερο μου!!! :thumbup:

Φυσική περιγραφή: Ο δίσκος του σώματός του έχει εννέα κάθετες λουρίδες, οι οποίες ξεθωριάζουν ανάλογα με την ηλικία. Το χρώμα του σώματος είναι υποκίτρινο – καφέ έως μπλε τυρκουάζ. Τα ραχιαία και εδρικά πτερύγια έχουν χρώμα βαθύ μπλε με κόκκινους ιριδισμούς. Το κεφάλι και τα ανώτερα τμήματα εμφανίζουν φλεβικές γραμμώσεις με επίσης τυρκουάζ χρωματισμούς.

Μέγεθος: Το ενήλικο ψάρι φτάνει μέχρι 15 εκατοστά.

Παρεμφερή είδη: Τα υπόλοιπα είδη του γένους Symphysodon. S. aequifaciatus aequifaciatus, S. aequifaciatus axelrodi, S. aequifaciatus haraldi.

Φυσική Γεωγραφική προέλευση: Νότιος Αμερική. Συναντάται στην περιοχή Leticia και Benjamin Constant του ποταμού Purus.

Επίπεδο διαβίωσης: Δραστηριοποιείται στο βυθό και στα μεσόνερα.

Παράμετροι νερού: pH 5-7 (6.5), 0-6 dH (3), 26-31°C

Κοινωνική συμπεριφορά: Ήρεμο και ειρηνικό ψάρι.

Διατροφή: Οι διατροφικές συνήθειες είναι παρόμοιες του είδους Symphysodon Discus Heckel και γενικότερα του γένους. Όπως ζωικές τροφές, νύμφες εντόμων, κόκκινα σκουλήκια, έντομα του νερού, χερσαίοι οργανισμοί, ασπόνδυλα του νερού κ.α. Επίσης, φυτικές τροφές, ιδιαίτερα κατά την περίοδο της υψηλής στάθμης των νερών, όπου οι φυτικές πρωτεΐνες αποτελούν το 44% της κύριας διατροφής του. Τέτοιες είναι φρούτα, φύλλα, λουλούδια κ.α.

Διαχωρισμός Φύλου: Τα ίδια ισχύουν γενικά για όλα τα είδη του γένους. Δηλαδή, θεωρείται πολύ δύσκολος ο διαχωρισμός του φύλου. Τα ενήλικα αρσενικά ίσως αναπτύσσουν ένα μικρό εξόγκωμα στο μέτωπο, αλλά αυτό δεν είναι πάντα σίγουρη διαφορά. Κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής, η εμφάνιση της αναπαραγωγικής θηλής είναι η καλύτερη διάκριση των φύλων. Αυτή είναι στρογγυλή στα θηλυκά και μυτερή στα αρσενικά.

Αναπαραγωγή: Υψηλός βαθμός δυσκολίας (8). Η αναπαραγωγή του είδους, σε συνθήκες αιχμαλωσίας, αν και θεωρείται ευκολότερη και πιθανότερη από την αντίστοιχη του Symphysodon Discus Heckel, δεν παύει να έχει υψηλό βαθμό δυσκολίας.

Παραλλαγές: Υπάρχουν αρκετές χρωματικές παραλλαγές του είδους, με κύριους αντιπροσώπους τους "Royal Blue" και "Red Royal Blue" που έχουν λιγότερες ή περισσότερες κόκκινες φλεβικές γραμμώσεις. Άλλοι: “Rio Urubu”, “Manacapurù”, “Rio Purus”

“Royal Blue”

Ενυδρειακές απαιτήσεις-Φροντίδα: Υψηλός βαθμός δυσκολίας (7). Οι ενυδρειακές απαιτήσεις είναι περίπου οι ίδιες σε όλα τα είδη του γένους. Μέριμνα του ενυδρειίστα είναι οι γενικές παράμετροι του νερού να παραμένουν σταθερές και όσο το δυνατό να προσεγγίζουν τις φυσικές παραμέτρους των υδροβιοτόπων από τους οποίους προέρχονται.

Link to comment
Share on other sites

εγω οτι ειχα να πω σου το ειπα. :thumbup:

για περισσοτερα,μπορουν να σου πουνε φιλοι που ασχολουνται με αγριους και οχι μονο..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ενας άλλος λόγος πέρα από αυτόν που σου είπε ο θειος είναι ότι επειδή μιλάμε για άλλα ψάρια στην ουσία υπάρχει το ενδεχόμενω ή ο άγριος να τα τινάξει από ασθένειες των ήμερων ή το αντίθετο .

Ενα άγριο ψάρι έχει κτύσει τις άμυνες του σε κάποιες συνθήκες αν εσύ του δώσεις κάτι άλλο έστω και για λίγο καιρό εξασθενείς το ανοσοποιητικό του .

Να θυμάσαι πόσοι ιθαγενείς ινδιάνοι πεθάνανε από ασθένειες των Ισπανών :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ενας άλλος λόγος πέρα από αυτόν που σου είπε ο θειος είναι ότι επειδή μιλάμε για άλλα ψάρια στην ουσία υπάρχει το ενδεχόμενω ή ο άγριος να τα τινάξει από ασθένειες των ήμερων ή το αντίθετο .

Ενα άγριο ψάρι έχει κτύσει τις άμυνες του σε κάποιες συνθήκες αν εσύ του δώσεις κάτι άλλο έστω και για λίγο καιρό εξασθενείς το ανοσοποιητικό του .

Να θυμάσαι πόσοι ιθαγενείς ινδιάνοι πεθάνανε από ασθένειες των Ισπανών :thumbup:

Παιδια εχετε δικιο!

Τωρα ανυσυχω πολυ.

Και γμτ ο πωλητης δεν μου ανεφερε τπτ τετοιο!

Γιατι το κανουν αυτο?

Εγω κοιταζα ενα Marlboro Red να ταιριαζει με τους δικους μου οταν τον ειδα αυτον τον HECKEL BLUE και μου ειπε τα καλυτερα λογια ενω ηξερε τι δισκους εχω..

Έγινε επεξεργασία - enduraske-30
Link to comment
Share on other sites

χμ...το προβλημα ειναι πως εμεις ξερουμε οτι στο συγκεκριμενο θεμα οτι εχουμε δικιο... :thumbup:

το δυσκολο ειναι να πεισουμε εσας ,να σας επισημανουμε τα λαθη, να τα διορθωσετε,και απο εκει και μετα να ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι και χαρουμενοι με υγιη ζωα...... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

χμ...το προβλημα ειναι πως εμεις ξερουμε οτι στο συγκεκριμενο θεμα οτι εχουμε δικιο... :thumbup:

το δυσκολο ειναι να πεισουμε εσας ,να σας επισημανουμε τα λαθη, να τα διορθωσετε,και απο εκει και μετα να ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι και χαρουμενοι με υγιη ζωα...... :thumbup:

Και τωρα τι πρεπει να κανω?

Να προσπαθησω να του παρεχω ιδανικες συνθηκες οσο δυσκολο και αν ειναι η να τον επιστρεψω?

Και θα γινει δεκτο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Σου εχω δυο κακα και ενα καλο νεο. Ξεκιναω απο το καλο:

1. Μακαρι να ειχα και εγω τετοιες φιλες.

2. Οι "αγριοι" δισκοι δεν πρπει να μπαινουν με "υβριδια", οπως ηδη σου ειπαν δυο πολυ καλοι γνωστες του αντικειμενου.

3. Το ψαρι δεν ειναι Heckel Blue. Ειναι ομως πολυ ομορφο και αν ειδα καλα εχει και ενα "σκισιμο" στο κατω πτερυγιο που στη φωτογραφια δεν ειναι ορατο αν ειναι σημαντικο η ασημαντο προβλημα.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη μπορεις να περιμενεις να δεις απο μονος σου τι θα γινει και απο το στησιμο του ενυδρειου και απο τις ασυμβατοτητες των ψαριων.

Μαλλον ομως καποιοι εχουν δει το εργο και σου λενε πως τελειωνει. :thumbup:

Δεν θα εχει ενδιαφερον.

Τα ζωα δεν ειναι για δωρα ΙΜΟ

Θελει μελετη και σκεψη το να αναλαμβανεις τη "φιλοξενια" μιας καινουριας ζωης στο σπιτι.

Το επιασα το υπονοουμενο του Θοδωρη για τη μουσικη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη για πες και εμενα για το CD!

Νικο απο οτι καταλαβα παιζονται πολλα φιλε μου.

Πολλα περισσοτερα απο οσα φανταζεται ενας ανυποξιαστος χομπιστας που επισκεπτεται ενα μαγαζι για να αγορασει κατι.

Τελικα τον δισκο τον επεστρεψα στο μαγαζι που αγοραστηκε αφου και ο Nidal επιβεβαιωσε τα οσα μου ειπατε.

Εγω παντως απογοητευτηκα.

Delta66, Νικο, Γιωργο και οσοι ασχολειστε πιστευω καταλαβαινετε τον λογο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε enduraske-30 η ευτυχια με τους δισκους σου, ειναι μπροστα. Κοιτα προς τα'κει και για τα επομενα 15 (ισως και παραπανω) χρονια θα βλεπεις και απιστευτα και ευχαριστα γεγονοτα στην οθονη του ενυδρειου σου. Ειναι σιγουρο οτι στο μελλον θα εχεις και δευτερο (τουλαχιστον) με τις "αγριες" επιλογες σου. Σου ευχομαι καθε επιτυχια.- :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νικο σε ευχαριστω για ακομη μια φορα!

Ελπιζω να εχουμε την ευκαιρια να τα πουμε και απο κοντα το Σαββατο στην συναντηση.

Θα ερθω κατα τις 6.30 γιατι παιζω μπαλα προηγουμενως. :thumbup:

Αυριο θα σας ανεβασω φωτο και βιντεο απο τον καινουργιο δισκο και τα ξυλα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

Να τος ο καινουργιος Marlboro Red.

μαζι με τον μικρο Rainbow.

Πως σας φαινεται?

Να ρωτησω εγω κατι?

175 ευρω κοστισε. Ειναι λογικη τιμη?

post-2540-1223466974_thumb.jpg

post-2540-1223467099_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγάλο ψάρι (δίσκος εκτροφής) στα 150€ πιστεύω είναι καλά .

Για αγορά ενός και μοναδικού έτσι γιατί αν πας για περισσότερους κατεβαίνει η τιμή

Πάντως έχει πλάκα νομίζεις ότι βγαίνει μέσα από τον Παρθενώνα στην 2 φωτό

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

Να τος ο καινουργιος Marlboro Red.

μαζι με τον μικρο Rainbow.

Πως σας φαινεται?

Να ρωτησω εγω κατι?

175 ευρω κοστισε. Ειναι λογικη τιμη?

Τι μεγεθος εχει;;; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...