Jump to content

σαλιγκάρια στην επιφάνεια


akkornteon

Recommended Posts

Καλησπέρα, ρε παιδιά θυμίστε μου λίγο... όταν τα σαλιγκάρια πάνε ψηλά στην επιφάνεια του νερού τι σημαίνει; Κάπου το είχα διαβάσει και δεν μπορώ να το βρω... Ξαφνικά πήγαν όλοι ταράτσα και φοβάμαι για τις γαρίδες, νομίζω υψηλό ΝΟ3, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

thnx

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μετρήσεις αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά μήπως τρέχει κάτι και αύξησε την ανατάραξη της επιφάνειας μήπως και έχεις χαμηλό οξυγόνο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεχάσει το φίλτρο εκτός πρίζας μια ολόκληρη μέρα... το έβγαλα να κάνω αλλαγή και το ξέχασα.. τραγικό!

Υ.Γ. Φίλε viciouscircle έφτασα Αθήνα αργά το βράδι και έφυγα νωρίς νωρίς οπότε δεν θεώρησα σκόπιμο να σε ενοχλήσω για τα γαριδάκια! Μέσα στον μήνα όμως θα ξανανέβω και θα επικοινωνήσω, αν έχει περισσέψει τίποτα θα τα πούμε και από κοντά! Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεχάσει το φίλτρο εκτός πρίζας μια ολόκληρη μέρα... το έβγαλα να κάνω αλλαγή και το ξέχασα.. τραγικό!

Υ.Γ. Φίλε viciouscircle έφτασα Αθήνα αργά το βράδι και έφυγα νωρίς νωρίς οπότε δεν θεώρησα σκόπιμο να σε ενοχλήσω για τα γαριδάκια! Μέσα στον μήνα όμως θα ξανανέβω και θα επικοινωνήσω, αν έχει περισσέψει τίποτα θα τα πούμε και από κοντά! Ευχαριστώ πάντως!

Ειναι λαθος να το ξαναβαλεις σε λειτουργια, χωρις να επεμβεις λιγο στο φιλτρο μετα απο τοσο μεγαλη διαρκεια εκτος χρησης.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια; Δεν το ήξερα. Είναι ένα απλό fluval με σφουγγαράκι μέσα μόνο, γιατί έχω μόνο 8 γαρίδες και αρκετά φυτά. Τι θα πρέπει να κάνω στο φίλτρο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...