Jump to content

ΠΟΘΟΣ: ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΦΥΤΟ????


nithom

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να ρωτήσω αν είναι επικινδυνο το φυτό πόθος (ένα αρκετά υδρόφιλο φυτό της κλασικής κηπουρικής-εσωτερικού χώρου) για τα ψάρια.

Όποιος γνωρίζει ή έχει κάποιον συλλογισμό για το θέμα, θα με διευκόλυνε.

Φιλικά,

Θωμάς

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υδρόβιο αλλά υδρόφιλο όπως είπες (υδροχαρές) που σημαίνει οτι αργά ή γρήγορα θα χαλάσει αν είναι συνεχώς μέσα σε νερό.

Link to comment
Share on other sites

ρίξτε μια ματιά και στο παρακάτω link, από το οποίο και δημιουργήθηκε η απορία μου

http://www.valentine.gr/pothos2_gr.htm

Υποψιάζομαι ότι δεν θα σαπίσει μέσα στο ενυδρείο.

Αυτό που με κάνει περισσότερο σκεπτικό είναι αν είναι τοξικό-επικίνδυνο σαν φυτό για τα ψάρια.

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

έχει τόσα όμορφα φυτά για ενυδρειακη χρήση άποψή μου μην βάζεις μέσα στο ενυδρείο φυτά εσ.χωρου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά είδη και τα περισσότερα εμπεριέχουν δηλητήριο είναι ακατάλληλο για φυτοφάγα ψάρια. Παλιότερα το χρησιμοποιούσαν στα ενυδρεία για να μειώσουν τα νιτρικά αφού το φυτό είναι μεγάλος καταναλωτής νιτρικών, τοποθετούσαν όμως μόνο της ρίζες του φυτού ενώ το φυτό μεγάλωνε από έξω.

Link to comment
Share on other sites

Ποθο ειχα φυτεψει εγω για ενα διαστημα και δεν ειχα καποιο προβλημα με τα ψαρια.

Αλλα επειδη φοβηθηκα το εβγαλα μετα απο κανα δυο βδομαδες αν θυμαμαι καλα...

EDIT: Να και μια φωτό...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Στο link που έδωσες λέει:

"Ο πόθος είναι από τα φυτά που μεγαλώνουν και σε δοχεία με νερό αρκεί τα φύλλα του να είναι πάνω από την επιφάνεια του νερού, γι' αυτό πολύ συχνά χρησιμοποιείται σε τεχνητές λίμνες ή ακόμα και σε ενυδρεία."

Οπότε αν έχεις τις ρίζες και τον κορμό κάτω από το νερό και τα φύλλα πάνω από το νερό δε νομίζω να επιτύχεις το αισθητικό αποτέλεσμα που θες.

Link to comment
Share on other sites

έχετε δίκιο!

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...