Jump to content

96 λιτρα κοινωνικο φυτεμενο


mikerrgp

Recommended Posts

Πληροφορίες

Διαστάσεις:

Όγκος:96λιτρα

Κατηγορία:κοινωνικο φυτεμενο

Φυτά:2 myriophilum + 1 myriophilum matogrosense 4 vallisneries 1 echinodorus oselot 1 echinodorus blehermi 2 echinodorus magdalensis 1 lopelia cardinalis 1 cambomba aquatica + που δεν γνωριζω ονομασια

Ψάρια / Άλλα είδη:10 Cardinal Tetra - 4 coryboras albino 1 ramirezi

Διακοσμητικά υλικά:1 ξυλο 1 ρυζα μοπανι χαλικι χαλαζιακο

Φόντο:μαυρο

Φωτισμός: 2χT8 gro lux

Διάρκεια φωτισμού:8-10 ωρες

Φιλτράρισμα:ehein substrat +σφουγκαρια

Θερμοστάτης:δεν γνωριζω λεπτομεριες

Λίπανση:kent freshwater

Παροχή CO2:nutrafin

Παράμετροι:

pH:7.5

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Αμμωνία (ΝΗ3):0mg/l

Νιτρώδη (ΝΟ2):<0.3mg/l

Νιτρικά (ΝΟ3):

Αλλαγές νερού:50% καθε εβδομαδα

Θερμοκρασία:26

Άλλες πληροφορίες:

DSC01273.jpg

Έγινε επεξεργασία - mikerrgp
Link to comment
Share on other sites

ομορφο!πόσο καιρό τρέχει το όλο σύστημα?

επίσης νομίζω οτι οι καρδινάλιοι θα αισθανόταν άνετα με πιο μαλακό νερό :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ενα μηνα με μεταχειρησμενα υλικα φυλτραρισματος που μου εδωσε ενας φιλος να ναι καλα

το νερο κανονικα δεν πρεπει να μαλακοσει με τα ξυλα ? ποσο καιρο θα μου παρει ?

Έγινε επεξεργασία - mikerrgp
Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ομορφο να το χαιρεσαι!!!

δεν βλεπω ramirezi, βλεπω κατι που δεν ειναι ramirezi.....?...!..?

Link to comment
Share on other sites

το νερο δεν μαλακώνει απο το ξυλο οι ρίζες μανγκρουβι απλά δινουν κάποια καλά στοιχεία της τανίνες στο νερό.αν θέλεις ο ποιο φυσικός τρόπος ειναι να προσθέσεις τύρφη και θα σου μαλακώσει το νερο και σε σκληρότητα αλλα θα σου ρίξει και το ph,οσο για τα υλικά στα φίλτρα καλύτερα να τα αλλάξεις και να βάλεις καινούργια έτσι θα είσαι πιο σίγουρος για της αποικίες που θα δημιουργηθούν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!!

Μπραβο!!!

Με τους καρδιναλιους ομως πρεπει να μαλακωσεις το νερο,γιατι θελουν μαλακο και οξινο νερο...

Ο ξιφοφορος κακως ειναι μαζι με καρδιναλιους,δεν τον αναφερεις και στην παρουσιασει,επισης πανω δεξεια στο φιλτρο βλεπω ακομα κατι πορτοκαλι,τι ειναι?και αλλος ξιφοφορος???

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ευτυχος που ηπαρχουν τα φορουμ να ξυπναμε κ εμεις η αρχαριοι οταν το εστοισα εβαλα μετα απο 15 μερες 10 καρδιναλιους μετα απο μια εβδομαδα πηγα σε ενα πετ που υποτιθετε ειναι υδικο για ψαρια κ μου εδωσε εναν κλοουν τραγικο διαβασα οτι θελει πολλα λιτρα μετα μου εδωσε ξυφοφορους λεγοντας μου οτι ταιριαζουν τελικα χαριστηκαν σε ενα φιλο κ τωρα υπαρχει μεσα οτι γραφει η παρουσιαση

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ευτυχος που ηπαρχουν τα φορουμ να ξυπναμε κ εμεις η αρχαριοι οταν το εστοισα εβαλα μετα απο 15 μερες 10 καρδιναλιους μετα απο μια εβδομαδα πηγα σε ενα πετ που υποτιθετε ειναι υδικο για ψαρια κ μου εδωσε εναν κλοουν τραγικο διαβασα οτι θελει πολλα λιτρα μετα μου εδωσε ξυφοφορους λεγοντας μου οτι ταιριαζουν τελικα χαριστηκαν σε ενα φιλο κ τωρα υπαρχει μεσα οτι γραφει η παρουσιαση

καλημερα φιλε,δυστηχως στην ελλαδα ειμαστε σε πρώιμο σταδιο στο χομπι αυτο :thumbup: με τον καιρο θα καταληξεις σε 1 με 2 μαγαζια που μπορουν υπευθυνα να :thumbup: σε κατατοπιζουν και να δουλευουν επαγγελματικα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

NO3 δεν αναφερεις και ΝΟ2 εχεις υψηλο.....

να το προσεξεις

no 2 ειμαι στο κατοτερο επειπεδο βαση τεστ εχει ενα

<0.3

0.3 εγω ειμαι στο ποιο χαμηλο

Link to comment
Share on other sites

no 2 ειμαι στο κατοτερο επειπεδο βαση τεστ εχει ενα

<0.3

0.3 εγω ειμαι στο ποιο χαμηλο

Τι τεστ ειναι αυτο (στικ, υγρο);;; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...