Jump to content

Κιχλήδες σε 60 λίτρα ενυδρείο


Settler

Recommended Posts

Μετά από ψάξιμο (ενδιαφέρον και πολύ χρωματιστό) βρήκα αυτή τη κιχλίδα, Neolamprologus brichardi. Υπάρχει περίπτωση να κάνει στο ενυδρείο μου μιας και θέλει σπηλιές οι οποίες θα φάνε χώρο...

Μήπως κανένας έχει κάποια άλλη διακόσμηση να προτείνει ή κάποιο άλλο μικρό ψάρι καθώς τα λίτρα μου είναι λίγα και το pH ακριβό για να κατέβει γιαυτό το αφήνω γύρω στο 8.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνωντας, ψάχνωντας και πάλι ψάχνωντας είδα αυτό...

Neolamprologus multifasciatus

τι λέτε?

Αγαπητέ Settler καλώς ήλθες λοιπόν στους Αφρικάνους ( μην ξεχνάμε ΑΦΡΙΚΗ σημαίνει Δύναμη).Οι φίλοι της Ταγκανίκα θα σε βοηθήσουν σίγουρα και σωστά.Να πώ και εγώ συμφωνώ με τον φίλο orck οτι τα brichardi δεν κάνουν για το ενυδρείο σου .Τα Neolamprologus multi που αναφέρεις σίγουρα για το μέγεθος του ενυδρείου είναι πολύ καλύτερα.Οπως επίσης και το Lamprologus occelatus θα έκανε στο συγκεκριμένο ενυδρείο.

Ας περιμένουμε να δούμε τι θα μας πουν και οι Ταγκανικέζοι :thumbup: .Κοίτα αυτό το site

http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=14

Φιλικά Σωκράτης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όντως τα brichardi δεν μπορούν να μπουν σε τόσα λίτρα. Από εκεί και πέρα σε αυτά τα λίτρα μπορείς να βάλεις ένα χαρεμάκι από multifasciatus (1m, 3f). Μπόλικα άδεια σαλιγκάρια, άμμο, άντε και καμιά βελισνέρια σε κάποια γωνία πίσω για χρώμα. Το θέμα είναι ότι σύντομα θα έχεις γέννες και πρέπει να δεις τι θα κάνεις με τα μικρά.

Στα ίδια και για τα Occelatus, αν τα βρεις...με ίδιο σετ-απ, αλλά λιγότερα σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με την σειρά μου θα πρότεινα τα Neolamprologus Multifasciatus.Θα σε ανταμείψουν με την συμπεριφορά καί τις γέννες τους.

Όσον για τα occelatus, δεν θα στο πρότεινα μιας και χρειάζονται περισσότερα λίτρα λόγω επιθετικότητας. Είναι πολύ "τσογλάνια" ασχέτως αν δεν τους φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Με φυτά κάνουν?.. Αν ναι με ποιά?.. Και επίσης τα φυτά αυτά τα βάζω σε βράχο ή ξύλο ή κανονικά στην άμμο?

Να είστε καλά παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Με φυτά κάνουν?.. Αν ναι με ποιά?.. Και επίσης τα φυτά αυτά τα βάζω σε βράχο ή ξύλο ή κανονικά στην άμμο?

Να είστε καλά παιδιά!

Μπορείς να βάλεις κάποια φυτά εύκολα (βαλισνέρια, ανούμπια κλπ) αλλα μην το παρακάνεις.

Στο φυσικό τους περιβάλλον δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου φυτά.

Πρόταση μου για τα 60 λίτρα είναι μία βαλισνέρια (η οποία φυτεύεται στην άμμο) σε μία απο τις 2 πίσω γωνίες. Θα μεγαλώσει και θα φανεί ωραίο χωρίς να είναι υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

άντε να μπαίνει και άλλος στο club με τα multi

αν αποφασίσεις τελικά τα multi ένα θα σου πω : θα σε ανταμείψουν με το παραπάνω σε όλα.ειδικά όταν σκάβουν και σκάβουν πολύ είναι όλα τα λεφτά :thumbup::thumbup::thumbup:

και υπάρχουν και ψάρια από φίλους χομπίστες οπότε δεν θα ζοριστείς καθόλου να τα βρεις

δες στα παρακάτω για περισσότερες λεπτομέρειες

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...tifasciatus.htm

http://cich.forumchti.com/forum-f14/topic-t17.htm

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=12122

Link to comment
Share on other sites

"Σκελετούς σαλιγκαριών" μπορώ να βάλω από αυτούς που τρώμε σπίτι αν τους βράσω καλά?

Βλέπω στα ενυδρεία Ελλήνων σαλιγκάρια που μόνο στην Ευρώπη υπάρχουν. Υπάρχουν σε aqua μαχαζιά?..

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις σαλιγκάρια...θα κάνεις ένα ωραιότατο γεύμα με αυτά...και μετά καλό πλύσιμο να φύγουν να τυχόν υπολλείματα και μπλουμ. Φρόντισε τα κέλυφη να είναι εντελώς άδεια...μην έχει μείνει τίποτα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις σαλιγκάρια...θα κάνεις ένα ωραιότατο γεύμα με αυτά...και μετά καλό πλύσιμο να φύγουν να τυχόν υπολλείματα και μπλουμ. Φρόντισε τα κέλυφη να είναι εντελώς άδεια...μην έχει μείνει τίποτα μέσα.

Να τονίσω ότι τα κέλυφη θα πρέπει να έχουν άνοιγμα στομίου minimum 2-2,5 εκ.

Αν έχεις π΄ροβλημα να βρεις στην αγορά, μπορείς να βρεις εισαγώμενα κaτεψυγμένα σε Carrefour ή AB Βασιλόπουλος.

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω ότι τα κέλυφη θα πρέπει να έχουν άνοιγμα στομίου minimum 2-2,5 εκ.

Αν έχεις π΄ροβλημα να βρεις στην αγορά, μπορείς να βρεις εισαγώμενα κaτεψυγμένα σε Carrefour ή AB Βασιλόπουλος.

Αυτό για το άνοιγμα δεν ισχύει απόλυτα, στα μικρά θα μπούν τα μωρά και στα μεγάλα οι γονείς, οπότε αρκεί να έχεις μερικά μεγαλούτσικα...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το άνοιγμα δεν ισχύει απόλυτα, στα μικρά θα μπούν τα μωρά και στα μεγάλα οι γονείς, οπότε αρκεί να έχεις μερικά μεγαλούτσικα...

Σωστό.

Απλώς θεωρώ καλύτερο (αισθητικά κυρίως) να είναι όλα τα κέλυφη ομοιόμορφα και ισομεγέθη.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αλλά και το απόλυτα ίσο κουράζει...Ό,τι αγοράσω βασικά και ότι μου δώσουν :thumbup::)

Πήρα τα ψαράκια του vicious και μετά τις πρώτες δύο μέρες τώρα ψιλοβγαίνουν από τα σαλιγκάρια...

Βέβαια για να συμβεί αυτό μείωσα και τη ροή του φίλτου στα 3/4 περίπου της αρχικής καθώς μάλλον δημιουργούσε ισχυρό ρεύμα και τα φόβηζε. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοια ή να ξανααυθήσω άφοβα την ροή του φίλτρου άρα και τη ροή μέσα στο ενυδρείο.

Σαν φίλτρο έχω το εσωτερικό που ήταν μαζί με το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

σιγα-σιγα στην πορεια αυξησε τη ροη του φιλτρου.

θα το συνηθισουν τα ψαρακια στην πορεια μην ανυσηχεις... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλο θα κανεις....

Link to comment
Share on other sites

Έγινε η αλλαγή χθες και όλα καλά μέχρι στιγμής. Κλείνει η πρώτη βδομάδα του ενυδρείου σε στρώσιμο και όλα βαίνουν καλώς. Αμμωνία νιτρώδη πάντα μηδέν...

Σήμερα στο μεγαλύτερο από τα δύο ψάρια είδα κάτι σαν τρίχα να βγαίνει από τον...πωπό του.

Να ανυσυχώ ή είναι προιόν πέψης?

Link to comment
Share on other sites

Λές να μου έπεσε καμία τρίχα στο σακουλάκι? :thumbup: Ή μήπως του klaz? :thumbup:

Κακάκια είναι απλά σιγουρέψου οτι ταϊζεις σωστές τροφές (ποτέ bloodworm, τα πειράζει πολύ!)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα έκανε χοντρά ο τύπος....

Πώς αλλάξανε συμπεριφορά πάντως με τη μια όταν έβαλα παραπάνω σαλιγκάρια/σπηλιράκια.

Τελικά το DNA μιλάει....Θα πειστώ στο τέλος ο άπιστος Θωμάς...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μου έχουν κατασκάψει ενυδρείο. Πάτο πιάσανε.

Τα δυο πιο μικρά είναι λίγο φουσκομένα. Δεν πιστεύω να παίζει γέννα μόλις μια βδομάδα μετά την εισαγωγή και ούτε...

Ετσι είναι ο χαρακτήρας τους;...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι απ' το φαί μάλλον θα πρέπει να δώσεις φώτο αν και απίθανο να έπαθαν κάτι, είναι πολύ ανθεκτικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mπορεί κάποιος να μου δείξει Neolamprologus multifasciatus σε κατάσταση εγκυμοσύνης ή γέννας και γονιμοποίησης....Θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον το πως βοηθάμε μια πιθανή αναπαραγωγή....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...