Jump to content

Εξοπλισμός Δισκοενυδρείου


chk_12121

Recommended Posts

Γεια σε όλους!

Παρακαλώ για τα φώτα σας σχετικά με τα παρακάτω:

Έχω ενυδρείο ~235 λίτρα (το καθαρό νερό, ονομαστική χωρητικότητα ~300 lt) με φίλτρο EHEIM 2028 (ονομαστική κυκλοφορία 1.050 lt – πραγματική δεν έχω μετρήσει ποτέ). Θέλω να βάλω κάποια στιγμή δίσκους, αλλά πρώτα θέλω να συμπληρώσω ορισμένα κενά στον εξοπλισμό.

Αγόρασα πρόσφατα μια λάμπα UV - τη Helix Max (της ab Aqua Medic) 9W - κυρίως για δράση κατά της άλγης. Θα αγόραζα ίσως και μια μεγαλύτερη λάμπα αν μπορούσα να τη χωρέσω στο ντουλάπι – ίσως όμως να ήταν ούτως ή άλλως υπερβολή για τα λίτρα μου.

α) Θα προτιμούσα να συνδέσω τη UV στην έξοδο του φίλτρου μου και όχι με ξεχωριστό κυκλοφορητή/αντλία λόγω έλλειψης χώρου και για να αποφύγω ένα κάρο σωλήνες. Μου έχουν πει (σε pet shop) ότι δε θα μειωθεί η κυκλοφορία του φίλτρου – γνωρίζετε αν ισχύει?

β) με 9W περιμένω να μου κάνει και μερική αποστείρωση με την εξής λογική:

- υπολογίζω το φίλτρο να έχει ροή ~750lt/h, δηλαδή να κυκλοφορεί 3x τα λίτρα του ενυδρείου την ώρα.

- o κατασκευαστής της UV προτείνει για τα 9W ως ιδανική ροή τα 250-500lt/h.

- άρα πιστεύω πως κάτι κάνουμε. Κάπου στο forum διάβασα ότι θα μπορούσα να ελέγχω τη ροή που περνάει από τη UV (π.χ. με μια βάνα), επομένως κατά περίπτωση να μειώνω τη ροή του νερού για μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα της UV. Φοβάμαι όμως μήπως κάτι τέτοιο δημιουργήσει μηχανικό πρόβλημα στο φίλτρο?!?

γ) Συνήθως προτείνεται ένα 2ο φίλτρο για τα δισκοενυδρεία. Εγώ όμως δεν έχω χώρο για 2ο φίλτρο!

Σκοπεύω να βάλω 4 δίσκους και να κάνω αλλαγές νερού κάθε 14 μέρες (το 1/3 και με χρήση Α/Ο).

Επομένως, για την περίπτωσή μου το 2ο φίλτρο είναι θέμα back up ή πραγματικά δεν θα αντέξει το EHEIM 2028 (του κάνω την απαραίτητη συντήρηση)?

Βοήθεια λοιπόν γιατί από ότι καταλαβαίνετε υπάρχει μικρό πρόβλημα χώρου.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

είναι σίγουρο οτι μπορείς να μειώσεις την ροη χωρίς να ζορίσεις μηχανικά το φίλτρο σου

αρκεί να βάλεις την λαμπα και την βάνα στον σωλήνα που στέλνει νερό στο ενυδρείο και όχι σε αυτό

που έρχετε απο το ενυδρείο στο φίλτρο σου....

γνώμη μου είναι οτι ένα 2ο φίλτρο στο ενυδρείο θα χρειαστεί όπωσδήποτε(προτείνω classic 2217 :thumbup: )

γι'αυτο κάνε καμιά πατέντα να καταφέρεις να χωρέσεις 2ο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Eγω πιστευω πως μονο με το 2028 θα κανεις δουλεια, αρκει να μην φορτώσεις πολλα ψαρια και να κανεις αλλαγες σε εβδομαδιαία βάση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω 327 λιτρα εχω 2 φιλτρα 2217 με λαμπα uv στο ενα απο τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Θα σου προτεινα να μπορεσεις να βρεις λιγο χωρο στο επιπλο του ενυδρειου σου ετσι ωστε να βαλεις ενα ακομα μικρο φιλτρο με μικρη ροη οπου στην εξοδο του θα τοποθετησεις τη UV. Ετσι κερδιζεις σωστη λειτουργια της UV αλλα και επιπλεον φιλτρανση του ενυδρειου σου καθως ναι μεν το φιλτρο σε καλυπτει αλλα αν το "μπουκωσεις" με τη λαμπα θα χασεις πολυ μεγαλο μερος της αποδοσης του!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

+1 φίλτρο ή έστω μια αντλία την χωράω στο ένα ντουλαπάκι, αλλά παραμένει το πρόβλημα με τις σωληνώσεις:

- Δεξιά περνάνε 4 καλώδια για τις λάμπες, 2 σωληνάκια αεραντλίας και οι 2 σωλήνες του φίλτρου.

- Αριστερά περνάει η παροχή CO2 και το καλώδιο του PH Controller. Έχω και αρκετά φυτά από εκεί. Επιπλέον στο κάτω ντουλαπάκι έχω βάλει καλαθάκια για αύξηση του αποθηκευτικού χώρου.

Μήπως υπάρχει καμιά πατέντα να βάλω από μια διχάλα στο τέλος του κάθε σωλήνα του φίλτρου ώστε να δίνουν και να παίρνουν παροχή από 2 μονάδες? (δηλ. 2 φίλτρα ή φίλτρο + αντλία)

Αλλιώς ο μόνος τρόπος είναι να βάλω ένα φιλτράκι στο αριστερά ντουλαπάκι. Αλλά έτσι δε θα έχω καθόλου χώρο για αποθήκευση (θα κοιμάμαι μαζί με τις τροφές :thumbup: ).

τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς ο μόνος τρόπος είναι να βάλω ένα φιλτράκι στο αριστερά ντουλαπάκι. Αλλά έτσι δε θα έχω καθόλου χώρο για αποθήκευση (θα κοιμάμαι μαζί με τις τροφές :thumbup: ).

τι λέτε;

Μαλλον κατι τετοιο θα κανεις για να μπορουν τα φιλτρα να δουλευουν σωστα!!!

Στην τελικη τις τροφες μπορεις να τις χωρεσεις οπου θες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, - έχω αρχίσει να το εξετάζω σοβαρά το θέμα του 2ου φίλτρου:

Είμαι ευχαριστημένος με το EHEIM που έχω, επομένως κοίταξα στο aquaristic.net για φίλτρα EHEIM και είδα περιπτώσεις που έχουν σχετικά μικρές διαστάσεις , ροή φίλτρου ~500lt/ώρα που θέλω για τη UV και σκέφτομαι να παραμείνω στη ρουτίνα των αλλαγών νερού κάθε 2 εβδομάδες:

1) ΕΗΕΙΜ Classic 2213

[για ενυδρεία 250lt, ροή: 440 lt/ ώρα, κατανάλωση ρεύματος: 8W (230V/50Hz), όγκος φίλτρου: 3,0 lt, διαστάσεις: 160x355 mm (δάμετρος x ύψος)]

46 ευρώ (δίνουν μαζί και τους σωλήνες αλλά νομίζω ότι η τιμή δεν περιέχει υλικά φίλτρου)

(τα 2215 & 2217 έχουν μεγαλύτερη ροή από όσο θέλω - 620 & 1.000 lt/ώρα αντίστοιχα)

2) ΕΗΕΙΜ Ecco 2232

[για ενυδρεία 100lt, ροή: 400 lt/ ώρα, κατανάλωση ρεύματος: 5W (230V/50Hz), όγκος φίλτρου: 1,6 lt, ύψος που στέλνει η αντλία: 1,0 m, διαστάσεις: 205x298 mm (δάμετρος x ύψος), ρυθμιζόμενη ροή + self-prime]

63 ευρώ (δίνουν μαζί και τους σωλήνες και υλικά φίλτρου substrat pro)

3) ΕΗΕΙΜ Ecco 2234

[για ενυδρεία 200lt, ροή: 500 lt/ ώρα, κατανάλωση ρεύματος: 5W (230V/50Hz), όγκος φίλτρου: 2,4 lt, ύψος που στέλνει η αντλία: 1,0 m, διαστάσεις: 205x355 mm (δάμετρος x ύψος), ρυθμιζόμενη ροή + self-prime]

74 ευρώ (δίνουν μαζί και τους σωλήνες και υλικά φίλτρου substrat pro)

Είδα επίσης ότι η EHEIM έχει βγάλει και 3 καινούργια μοντέλα στα Ecco (δεν τα πουλάει ακόμη το aquaristic.net) - παρακάτω τα 2 πιο μικρά μοντέλα:

4) EHEIM Ecco pro 2032

[για ενυδρεία έως 130lt, ροή: 500 lt/ ώρα, κατανάλωση ρεύματος: 5W (230V/50Hz), όγκος φίλτρου: 1,2 lt + 0,3lt το προ-φίλτρο, ύψος που στέλνει η αντλία: 1,4 m, διαστάσεις: 205x298 mm (δάμετρος x ύψος), ρυθμιζόμενη ροή + self-prime + προ-φίλτρο]

5) EHEIM Ecco pro 2034

[για ενυδρεία έως 130lt, ροή: 500 lt/ ώρα, κατανάλωση ρεύματος: 5W (230V/50Hz), όγκος φίλτρου: 2,0 lt + 0,3lt το προ-φίλτρο, ύψος που στέλνει η αντλία: 1,4 m, διαστάσεις: 205x355 mm (δάμετρος x ύψος), ρυθμιζόμενη ροή + self-prime + προ-φίλτρο]

:thumbup: (άντε σας έκανα και έρευνα αγοράς :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

ΕΗΕΙΜ Ecco 2234

για ενυδρεία 200lt, ροή: 500 lt/ ώρα, κατανάλωση ρεύματος: 5W (230V/50Hz), όγκος φίλτρου: 2,4 lt, ύψος που στέλνει η αντλία: 1,0 m, διαστάσεις: 205x355 mm (δάμετρος x ύψος), ρυθμιζόμενη ροή + self-prime

74 ευρώ (δίνουν μαζί και τους σωλήνες και υλικά φίλτρου substrat pro)

Το έχω 4 χρόνια και είναι πάρα πολύ καλό και εγώ σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω για δεύτερο φίλτρο στο καινούργιο μου Roma 240, για πρώτο θα χρησιμοποιήσω το Fluval 305 που δίνει μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φαίνεται καλή περίπτωση. Να και ορισμένες πρόσθετες πληροφορίες για τιμές:

[edit] Τα σωστά χαρακτηριστικά του Ecco Pro 2034 είναι: για ενυδρεία έως 200lt, ροή: 600 lt/ ώρα [edit]

[edit2] Στα φίλτρα Ecco δίνει και έκπτωση "10% Discount at the checkout on this item" [edit2]

Τιμές από Ebay (Γερμανία):

Ecco Pro 2032 (με υλικά φίλτρου): 80 ευρώ

Ecco Pro 2034 (με υλικά φίλτρου): 92 ευρώ

αλλά και

Classic 2213: 46 ευρώ

Ecco 2232 (με υλικά): 73 ευρώ

Ecco 2234 (με υλικά?? - δεν είμαι σίγουρος εδώ το έχει σε προσφορά στα γερμανικά): 74 ευρώ

(σημ.: τα μεταφορικά θα είναι περίπου 10 ευρώ φθηνότερα από το aquaristic.net. / άρα μιλάμε για πάνω-κάτω ίδιες τιμές μεταξύ ebay & aquaristic / από Αμερική βρίσκει κανείς και φθηνότερες τιμές αλλά δεν ξέρω αν στέλνουν στην Ελλάδα + τι γίνεται με τελωνεία κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά χαρα σε όλους τους φίλους Δισκοπαθείς.

Αυτο που ήθελα να ρωτήσω, είναι αν έχετε ακούσει το αν η Λάμπα UV, κάνει κακό στην λίπανση του ενυδρείου. Προσωπικά έχω πολλα φυτά και έχω co2 μπουκάλα, και καθημερινα κανω λίπανση με την σειρα της Seachem. Καπου διάβασα οτι μπορει η λάμπα να κανει κακο στα χημικα.

Βασικά τελικα η λάμπα θεωρειται οτι κανει καλό που?

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρα σε όλους τους φίλους Δισκοπαθείς.

Αυτο που ήθελα να ρωτήσω, είναι αν έχετε ακούσει το αν η Λάμπα UV, κάνει κακό στην λίπανση του ενυδρείου. Προσωπικά έχω πολλα φυτά και έχω co2 μπουκάλα, και καθημερινα κανω λίπανση με την σειρα της Seachem. Καπου διάβασα οτι μπορει η λάμπα να κανει κακο στα χημικα.

Βασικά τελικα η λάμπα θεωρειται οτι κανει καλό που?

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Θεωρητικα την λαμπα uv την βαζεις στην μηχανικη φιλτρανση.(εξοδος του μηχανικου σου φιλλτρου και οχι στο βιολογικο φιλτρο.Δεν εχει παρατηρηθει κατι με τα λιπασματα.ο κυριως λογως που μπαινει κατ εμε ειναι για να καθαριζει το νερο απο διαφορα μικροβια και για να μην εχεις επεκταση καποιας ασθενειας σε αλλα ψαρια(οσο βεβαια αυτο ειναι εφικτο)

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρα σε όλους τους φίλους Δισκοπαθείς.

Αυτο που ήθελα να ρωτήσω, είναι αν έχετε ακούσει το αν η Λάμπα UV, κάνει κακόστην λίπανση του ενυδρείου. Προσωπικά έχω πολλα φυτά και έχω co2 μπουκάλα, και καθημερινα κανω λίπανση με την σειρα της Seachem. Καπου διάβασα οτι μπορει η λάμπα να κανει κακο στα χημικα.

Βασικά τελικα η λάμπα θεωρειται οτι κανει καλό που?

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Για κακο στη λιπανση δεν εχω ακουσει ποτε, θεωρω ομως οτι κανει κακο στην τσεπη γιατι ειναι πεταμενα λεφτα.- :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...