Jump to content

Osmolator Universal 3155


Recommended Posts

καλησπέρα,το καλοκαίρι τοποθέτησα το παραπάνω μηχάνημα προκείμενου να έχω σταθερή στάθμη αλλά και να δουλεύει το skimmer σωστά.όλα καλά μέχρι που πριν από 1 μήνα άρχισε κόλπα :thumbup: ενώ το δοχείο όπου είχα την αντλία είναι πάντα γεμάτο αυτό δείχνει εντολή ορθός όταν πέφτει η στάθμη να λειτουργεί η αντλία μα αυτή ενώ ακούγετε δεν στέλνει το νερό πάνω!όταν φυσήξω στο μαύρο το σωληνάκι που είναι συνδεδεμένο στην αντλία τότε "ξεκολλάει"και δουλεύει.....αν ήταν όμως καλοκαίρι και έλειπα ένα 3ημερο??????τι συμβαίνει???η αντιπροσωπεία καλύπτει???? :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις KALK καθολου στο δοχειο ?

Δοκιμασες να αλλαξεις σωληνακι?

Καθαρισες καθολου την αντλια ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην έσχατη περίπτωση μπορείς να αντικαταστήσεις την αντλία .

Υπάρχει στο w.i.

Link to comment
Share on other sites

Το "πρόβλημα", αν μπορούμε να το πούμε πρόβλημα γιατί αυτό θα συνέβαινε σε κάθε αντλία είναι ότι αν αδειάσει ο κουβάς ή η στάθμη του νερού είναι στο κατώτερο χείλος της αντλίας (βατραχάκι) τότε ρουφά αέρα και σταματάει να στέλνει.

Η λύση απλή ....

Διακόπτεις την παροχή ρεύματος και επιτόπου ξανά δίνεις ρεύμα ώστε να ξεκινήσει το osmolator να κάνει self test, εκείνη την ώρα κρατώντας το λευκό καλώδιο από το βατραχάκι το κουνάς πάνω- κάτω (τρομπάρεις) ώστε να πάρει μπροστά. Εάν λειτουργεί, το βλέπεις από το νερό που αρχίζει και τρέχει από το μαύρο σωληνάκι. Εάν έχεις Calsium Dispenser ελέγχεις περιοδικά μήπως έχει φράξει η κάτω είσοδος.

Επίσης στο osmolator έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις τα jumpers του controller και να σου χτυπάει συναγερμός όταν έχει αδειάσει ο κουβάς.

Έγινε επεξεργασία - nkarvounis
Link to comment
Share on other sites

Το "πρόβλημα", αν μπορούμε να το πούμε πρόβλημα γιατί αυτό θα συνέβαινε σε κάθε αντλία είναι ότι αν αδειάσει ο κουβάς ή η στάθμη του νερού είναι στο κατώτερο χείλος της αντλίας (βατραχάκι) τότε ρουφά αέρα και σταματάει να στέλνει.

Η λύση απλή ....

Διακόπτης την παροχή ρεύματος και επιτόπου ξανά δίνει ρεύμα ώστε να ξεκινήσει το osmolator να κάνει self test, εκείνη την ώρα κρατώντας το λευκό καλώδιο από το βατραχάκι το κουνάς πάνω- κάτω (τρομπάρεις) ώστε να πάρει μπροστά. Εάν λειτουργεί το βλέπεις από το νερό που αρχίζει και τρέχει από το μαύρο σωληνάκι. Εάν έχει Calsium Dispenser ελέγχεις περιοδικά μήπως έχει φράξει η κάτω είσοδος.

συγνώμη για τη παρέμβαση ..

αλλά αυτό δεν θα το χαρακτήριζα απλή λύση .. και δεν νομίζω ότι μπορεί να λυθεί το πρόβλημα έτσι ..

ίσος βεβαία να μην κατάλαβα καλά αυτά που γράφεις .. για δυσκολεύομαι να βγάλω νόημα ..

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι και να αλλάξεις το βατραχάκι, πάλι δεν θα λύσεις το πρόβλημα ή δεν θα μειώσεις τις πιθανότητες να μην λειτουργήσει το βατραχάκι. Από την στιγμή που ξενερίζει ο κουβάς και η αντλία συνεχίζει για κάποιο διάστημα να τραβάει αέρα είναι πιθανό μόλις γεμίσουμε τον κουβά και ξαναπάρει μπροστά να μην τραβήξει νερό.

Link to comment
Share on other sites

η δική μου εμπειρία με το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν είναι ίδια ..

το βατραχάκι μου παρουσιάζει πρόβλημα άσχετα με το αν έχει νερό ο κουβάς η όχι .. δεν χρειάζεται να επέμβω στο βατραχάκι αν τύχει και πιάσει αέρα επειδή άδειασε ο κουβάς ..

το πρόβλημα μου είναι ότι κάθε φορά που χρειάζεται να βγάλω το βατραχάκι η να του αλλάξω θέση .. τότε κάτι παθαινει και δεν τραβάει νερό ενώ δουλεύει το μοτέρ του .. με ταρακούνημα επανέρχεται

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν να το παρω αλλα με μπερδεψατε λιγο.Αξιζει τελικα?Ποσο το πηρατε?

Link to comment
Share on other sites

αν εξαιρέσεις αυτό το πιθανο πρόβλημα που μπορεί να το καλύψει η εγγυηση , είναι πολύ καλή συσκευή .. ίσος η καλύτερη που μπορείς να βρεις στην αγορά

Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμη το βρηκατε?Εχει παει η φιλη μου στην Αμερικη,Αξιζει να μου το παρει απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

για Ελλαδα το θυμαμαι πανω απο 200€, το αγορασε φιλος πριν απο εξι μηνες

εχει μειωθει η τιμη του;

salTasos εισαι σιγουρος για την τιμη; μηπως αναφερεσαι στην Γερμανια οταν λες "εδω";

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω εδω και αρκετους μηνες και δεν εχω προβλημα. Το πηρα απο aquaristik περιπου 140 Ευρο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,το μηχάνημα το πήρα απο ελλαδα 190 ευρω!οσο για το αν καλύπτει η εγγύηση κανονικά θα έπρεπε να καλύπτει τα π α ν τ α αλλά δεν έχω βρει ακόμα χρόνο να παω να μιλήσω απο εκεί που το πήρα.εδω και λίγες μέρες φαινότανε να δουλεύει σωστά αλλά ο φόβος παραμένει μιας και δεν ξέρεις αν στη κάνει αν θα είσαι εκεί!!!να σημειώσω ότι η αντλία δεν έμεινε ποτέ εκτός νερού μιας και το απόθεμα είναι καλό και είμαι τακτικός.το νερο που είναι μέσα στο κουβά ειναι α/ο.αυτα ........ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...