Jump to content

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετίκα με ένα cardinal που δυστηχως έχασα χθες. Ειμαι αρχάριος έχω ενα ενυδρείο 180 λ φυτεμένο που λειτουργει εδω και κανα 3μηνο χωρις ψάρια μονο με φυτά και το στρώσιμο έγινε με αμμωνία. Πριν 2 βδομάδες αγόρασα 10 καρδινάλιους για να κάνω μια αρχή οι οποιοι μετα απο 3-4 μερες αρχισαν να ξεθαρεύουν και να κόβουν βόλτες στο ενυδρείο. Χθες καθόμουν στο καναπέ μου και χάζευα απο μακριά το, μεχρι τώρα ενυδρειακο κατόρθομά μου μεχρι που παρατήρησα οτι ενα απο τους καρδιναλιους ειχε πολύ έντονα χρώματα σε σχέση με τουσ αλλους καρδινάλιους. Το κόκκινο χρωμα ήταν πολύ έντονο και η άσημένια- μπλε γραμμή που έχουν είχε γινει έντονα μωβ? Το συγκεκριμενο ψάρι σε 5 λεπτα άρχισε να κολυμπάει μονο του χωρια απο τα αλλα. μετα καθοταν για πολυ ωρα σε μια γωνια του ενυδριου. Μεχρι στιγμης δεν είχα πολυανησυχισει γιατι ανέπνεε και κολυμπούσε κανονικα. μετα ομως απο κανα μισα ωρο αρχισε να κολυμπα ακανόνιστα σαν ζαλισμενο να τρακερνει με τα φύλα των φυτων να αναιβενει προς την επιφάνεια όσπου μετα από καμια ωριτσα το βρήκα νεκρό.

Καμια ιδέα για το τι μπορει να έγινε? εχω αλλα 8-9 καρδινάλιους και φοβαμαι μην αρχίσουν ενας- ενας να την κανει!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω εμπειρία με ενυδρεία που χρησιμοποιούν αυτη τη μέθοδο στρωσίματος , και είναι μια μέθοδος που δεν θέλω να τη χρησιμοποιώ διότι η αμμωνία απο το φαρμακείο δεν ειναι καθαρή (και δεν ξερω και η συγκεκριμένη ποσο καθαρη ηταν ).

Αυτές ειναι σημερινές μετρήσεις ;

Θα ήθελα και τις μετρήσεις του νερού του δικτύου σου .

ΡΗ 6.5 Πως το έκανες

ΚΗ 5 ;

GH 7

ΝΟ2 0

ΝΟ3 0 είσαι σίγουρος ;

ΝΗ4 0

Link to comment
Share on other sites

ΡΗ 6.5

ΚΗ 5

GH 7

ΝΟ2 0

ΝΟ3 0

ΝΗ4 0

Γενικα χαμηλο ph, αν και δεν εχουνε προβλημα τα cardinal, τα NO3 ειναι σιγουρα μηδεν?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα χαμηλο ph, αν και δεν εχουνε προβλημα τα cardinal, τα NO3 ειναι σιγουρα μηδεν?

δηστυχώς αν μπορούσε το τεστάκι να έδειχνε κατω απο το μήδεν τόσο θα ήταν!! δηλαδή εχω τεστακι τησ tropic marine στο οποίο δεν κιτρινίζει κάν το δειγμα δηλ παραμένει αχρωμο σαν το νερό.

τώρα παρατήρησα οτι ετοιμαζετε κ αλλος καρδινάλιος (εχει δηλ τα ίδια συμπτοματα με τον χθεσινό)

Μετρίσεισ δυκτίου:

PH 8+

KH 27

GH 29

NO2 0

NO3 <10mg/l

Nh4 <0.1 mg/l

Link to comment
Share on other sites

ναι μόνο με Α/Ο αλιώς δεν γίνεται τίποτα!!!!!!!!!!!!! μήνες προσπαθούσα με τύρφη κ άλλα σκευάσματα αλλα στην εβδομαδιαία αλλαγή χαλούσαν τα πάντα!!!

μετά την Α/Ο εχει KH 3 kai GH 5

τι να πω το νερό της κορίνθου δεν κάνει ούτε για να πλένεις τα δόντια σου!! Και η πλάκα είναι οτι σκεφτόμουν να το στήσω (το ενυδρείο) στο σπίτι μου στην αθήνα αλλα αποφάσισα στην κόρινθο που είμαι πιο πολλές μέρες μέσα στην εβδομάδα λόγω δουλείας!! Αρχάριος βέβαια δεν υπολόγισα τις παραμέτρους του δυκτίου της κορίνθου!! και τώρα το ενυδρείο μου ζυγίζει πανω κάτω 250 κίλα (με το νέρο μέσα) δεν μεταφέρεται δηλ!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις και διαφορά στο νερό του ενυδρείου με την αντίστροφη όσμωση .

Το προσδιορίζεις που οφείλεται ;

Link to comment
Share on other sites

ναι πιστεύω οτι επειδή εχω την Α/Ο 6 εβδομάδες τώρα το νερό του ενύδρείου δεν έχει πάρει τις τελικές του τιμές!!!

Δηλαδη:

την πρώτη εβδομάδα που ξεκίνησα με την Α/Ο Αλλάζοντας το νερο στην εβδομαδιαία αλλαγη 30% απο ΚΗ 27 και gh 29 έπεσε σε 18 και 20 αντίστοιχα ετσι συνεχίζοντας κάθε εβδομάδα εχω φτάσει σε αυτές τις τιμές.

αυτα όλα ειναι δική μου παρατήρηση τωρα! δεν ξέρω αν παίζει και κανενας άλλος παράγοντας εσείς θα μου πείτε καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

τώρα παρατήρησα οτι ετοιμαζετε κ αλλος καρδινάλιος (εχει δηλ τα ίδια συμπτοματα με τον χθεσινό)

Κάνε μια αλλαγή νερού τώρα και ξεκίνα θεραπεία με Melafix σύμφωνα με τις οδηγίες που σου λέει.

Ενημέρωσε μας για τη πορεία .

Link to comment
Share on other sites

Γενικα χαμηλο ph, αν και δεν εχουνε προβλημα τα cardinal....

Νομιζεις οτι εχουν προβλημα οι καρδιναλιοι με το χαμηλο pH? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...