Jump to content

Υπάρχει λύση;...περί καπάκια και τζάμια ο λόγος...


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν ξέρει κανείς με τι είδους τζάμια μπορώ να αντικαταστήσω τα υπάρχοντα καπάκια στο ενυδρείο μου, έτσι ώστε να τα έχω κλειστά όταν θέλω, χωρίς να έχω πρόβλημα.Με δεδομένο ότι στα reef ενυδρεία τα καπάκια πρέπει να αφαιρούνται , ψάχνω να βρώ κάποια λύση και σκέφτομαι γιά το κρύσταλλο που έχουν επάνω τους τα φωτιστικά που ενσωματώνουν τις metal λάμπες.

Εχει ασχοληθεί κανείς γιά περισσότερες πληροφορίες;...η ποιά άλη λύση μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θες να κανεις!Θες να βγαλεις τα καπακια και να βαλεις τζαμι στη θεση τους?Ποιος ο λογος?

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανέβεις προς Αθήνα μεριά, έλα να πάρεις μια ιδέα από το δικό μου ενυδρείο που διαθέτει τέτοιο σύστημα που θέλεις....... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θες να κανεις!Θες να βγαλεις τα καπακια και να βαλεις τζαμι στη θεση τους?Ποιος ο λογος?

Καπάκια δεν έχει το ενυδρείο, γιατί είναι κατασκευασμένο χωρίς αυτά ,επειδή έχει μπεί σε ειδικό χώρο που σε λίγο θα κλείσει απο μπροστά και κάτω με ντουλάπια, έτσι ώστε να φαίνεται μόνο η γυάλα.

Αυτό που θέλω είναι να αντικαταστήσω τα συρταρωτά τζάμια στο επάνω μέρος του ενυδρείου τα οποία λειτουργούν και ως καπάκια.Ψάχνω να βρω με ποιό είδος τζαμιού θα πρέπει να φτειάξω καινούργια τζάμια-καπάκια, έτσι ώστε να μην εμποδίζεται το φώς προς το νερό και να περνάει σχεδόν ατόφιο προς τα κάτω.....ότι δηλαδή έχουν σαν τζάμια οι έτοιμες κατασκευές metal λαμπτήρων που απο ότι μου έχουν πεί δεν είναι το κλασικό τζάμι που ξέρουμε.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Όταν ανέβεις προς Αθήνα μεριά, έλα να πάρεις μια ιδέα από το δικό μου ενυδρείο που διαθέτει τέτοιο σύστημα που θέλεις....... :thumbup:

Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω,(θα σου στείλω pm) απλά οι ημέρες και ο χρόνος που βρίσκομαι Αθήνα είναι και λίγος και περιορισμένος.Eίναι δική σου κατασκευή αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω,(θα σου στείλω pm) απλά οι ημέρες και ο χρόνος που βρίσκομαι Αθήνα είναι και λίγος και περιορισμένος.Eίναι δική σου κατασκευή αυτό;

είναι κατασκευή ( ΑΝΤΩΝΑΚΑΚΗ )

Link to comment
Share on other sites

είναι κατασκευή ( ΑΝΤΩΝΑΚΑΚΗ )

OK....Σε ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου φαίνεται σχεδόν απίθανο να υπάρχει τέτοια λύση...δηλαδή τζάμια κάτω απο τα φώτα που να παίζουν και τον ρόλο καπακιού χωρίς απώλειες του φωτός.Εκτός και εαν μιλάμε γιά Aqua Clear τα οποία είναι πανάκριβα και ούτε αυτά αφήνουν 100% ελεύθερο το φώς προς τα κάτω.Εκτός των άλλων βγαίνουν σε πολύ μικρό πάχος με αποτέλεσμα να είναι επικύνδινα σαν καπάκια.Τουλάχιστον αυτό έμαθα απο ψάξιμο σήμερα.

Ωπότε μάλλον θα δοκιμάσω να δω διαφορές αργότερα στα κοράλια και με τα κλασσικά καπάκια που έχω στην θέση τους και χωρίς αυτά......Απλά σκέφτομαι ότι χωρίς τζάμια-καπάκια η εξάτιμιση του νερού θα είναι πολύ μεγάλη και συχνή....

Link to comment
Share on other sites

το φως περνάει πιο άνετα από το plexiglas που μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου εύκολα είναι πιο ελαφρύ και ασφαλέστερο από το γυαλί … φοβάται τις υψηλές θερμοκρασίες και το θάμπωμα που μπορεί να του προκαλέσει απρόσεκτο καθάρισμα

Link to comment
Share on other sites

το φως περνάει πιο άνετα από το plexiglas που μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου εύκολα είναι πιο ελαφρύ και ασφαλέστερο από το γυαλί … φοβάται τις υψηλές θερμοκρασίες και το θάμπωμα που μπορεί να του προκαλέσει απρόσεκτο καθάρισμα

Σε ευχαριστώ Τάσο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...