Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα,εχουμε ενα μεγαλο προβλημα

εμφανιστηκαν ασπρα στιγματα σε platty καναμε θεραπεια με το φαρμακο protozin αλλα μας ψοφησαν τα 3 απο τα 4.

Το προβλημα μας τωρα ειναι οτι παρατηρησαμε οτι το drawf-red gourami εχει χασει λιγο το χρωμα του και δεν ειναι τοσο ζωηρο οσο πριν.

Μηπως μπορει να μας βοηθεισετε γιατι το τι μπορει να εχει?

Ευχαριστουμε πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου...

καταρχήν δώσε μας λίγες πληροφορίες για το ενυδρείο σου μετρήσεις,σύνθεση ψαριών κτλ.

καμία φωτό?

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε Κωστα

Κατ' αρχην το ενυδρειο μας ειναι 80lt καθαρο και εχει μεσα 2 Molly,4 guppy,1 gourami,4 neon kai 2 καθαριστες.Τωρα για τις μετρησεις δεν τις εχω σημειωσει αλλα πριν 2 μερες ηταν οκ.Το προβλημα με τα ασπρα στιγματα το εχουμε λυσει ολα τα ψαρια ειναι καλα μονο για το "αχρωμο" gourami ανησυχουμε.

Μηπως γνωριζεις κατι γι'αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας περιγράψεις λίγο το "αχρωμο"

είναι θολό το δέρμα? ξίνονται πάνω σε πέτρες?

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Τα ασπρα στιγματα ηταν σαν ζαχαρη αλλα αυτο δεν ειναι το θεμα μας γιατι απλα εχει λυθει.

Τωρα που ολα τα ψαρια μας ειναι καλα το gourami ειναι ατονο και και εχει εξασθενισει λιγο το χρωμα του.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις πριν απο δυο μηνες ειναι ΟΚ?

Ξερεις ποσο γρηγορα αλλαζουν οι τιμες σε 80 λιτρα?

Σε ωρες.

Κανε αναζητηση για (Ichtyophthirius) Ich.

Κυριοτερη αιτια ασθενειων ειναι το στρες και οι κακες συνθηκες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε Κωστα

Κατ' αρχην το ενυδρειο μας ειναι 80lt καθαρο και εχει μεσα 2 Molly,4 guppy,1 gourami,4 neon kai 2 καθαριστες.Τωρα για τις μετρησεις δεν τις εχω σημειωσει αλλα πριν 2 μερες ηταν οκ.Το προβλημα με τα ασπρα στιγματα το εχουμε λυσει ολα τα ψαρια ειναι καλα μονο για το "αχρωμο" gourami ανησυχουμε.

Μηπως γνωριζεις κατι γι'αυτο?

Κατα τη δικη μου γνωμη θα επρεπε να διορθωθει η συνθεση των ψαριων και των συνθηκων του νερου. "Καθαριστες" σαν ονομασια δεν ειναι ξεκαθαρο τι ειδος ψαρια ειναι. Μετρησεις οκ, τι ακριβως σημαινει;;; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όταν ενα ψάρι εχει χάσει τα χρώματα του σημαίνει οτι κάτι το ενοχλεί-στρεσάρει και οτι είναι πεσμένο το ανοσοποιητικό του σύστημα .

Αρα αν δεν είναι ήδη άρρωστο υπάρχει η προδιάθεση .

Τα αίτια μπορεί να είναι πολλά δεν είμαστε σε θέση εμείς να τα εντοπίσουμε από μακριά , θα πρέπει να μας δώσεις όσο γίνεται περισσότερες πληροφορίες μήπως και καταφέρουμε να βρούμε κάτι .

Σαφώς και η φωτογραφία του ψαριού και του ενυδρείου ξεχωριστά θα βοηθούσε .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...