Jump to content

Μαύρα στίγματα


Sotos_gr

Recommended Posts

Γεια σε όλους. Ασχολούμαι εδώ και περίπου 1 χρόνο με το άθλημα (και με το site ) και τους τελευταίους 3 μήνες με τους δίσκους.

Η απορία μου είναι η εξής:

Πήρα πριν 3 μέρες ένα δίσκο (yellow face Marlboro) και ενώ στην αρχή η κίτρινη μουρίτσα του ήταν καθαρή, σιγά σιγά εμφανίζονται μαύρα στίγματα. Η αλήθεια είναι ότι περνάει δύσκολες ώρες από ένα άλλο παλιό κάτοικο του ενυδρείου (δίσκο). Αυτό φταίει ή κάτι άλλο; Αυτά τα στίγματα θα φύγουν ή είναι μόνιμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρον…

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον οδηγό της sera μπροστά μου που λέει τα εξής για την περίπτωση σου.

"το σώμα των ψαριών σκουραίνει διαρκώς"

- Ανεπαρκείες συνθήκες ή μολυσμένο νερό.

Ρώτα όμως και τους παλαιότερους του φόρουμ.

Είμαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσουν

Link to comment
Share on other sites

"το σώμα των ψαριών σκουραίνει διαρκώς"

- Ανεπαρκείες συνθήκες ή μολυσμένο νερό.

Ναι όμως 1ον οι άλλοι δίσκοι δεν έχουν εμφανίσει τίποτα και

2ον δεν σκούρινε απλά έβγαλε μαύρα στίγματα

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

To ψαρι ειναι σαφως στρεσαρισμενο μιας και τρωει κυνηγι απο τον παλιο οπως μας λες και οταν στρεσαρεται ειναι φυσικο να σκουραινει το ψαρι αλλα ολοκληρο οχι μονο η μουρη του.Το ψαρι τρωει?το αφηνουν τα αλλα?.Μια φωτο απο το ψαρι θα διευκολυνε την κατασταση απιστευτα και μερικες βασικες μετρησεις του νερου σου

Link to comment
Share on other sites

Photo please!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Ασχολούμαι εδώ και περίπου 1 χρόνο με το άθλημα (και με το site ) και τους τελευταίους 3 μήνες με τους δίσκους.

Η απορία μου είναι η εξής:

Πήρα πριν 3 μέρες ένα δίσκο (yellow face Marlboro) και ενώ στην αρχή η κίτρινη μουρίτσα του ήταν καθαρή, σιγά σιγά εμφανίζονται μαύρα στίγματα. Η αλήθεια είναι ότι περνάει δύσκολες ώρες από ένα άλλο παλιό κάτοικο του ενυδρείου (δίσκο). Αυτό φταίει ή κάτι άλλο; Αυτά τα στίγματα θα φύγουν ή είναι μόνιμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρον…

Το "πιπερισμα" εχει να κανει με το νερο, δεν ειναι καποια αρρωστια. Γραψε μερικα πραγματα για το ενυδρειο σου (συνθηκες νερου, ψαρια κλπ.) και βαλε καμμια φωτο να μας βοηθησεις.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. :thumbup:

Το ενυδρείο μου είναι 120 λίτρα (ελπίζω σύντομα να το αλλάξω :thumbup: ) , με ένα εσωτερικό φίλτρο 900 l/h (βιολογικό )και ένα εξωτερικό (eihem 2217) . Για υπόστρωμα έχω λευκή άμμο και για διακόσμηση ρίζες και φυτά (πρόσφατα και μερικά αληθινά).

Από ψάρια έχω 3 γατόψαρα cory, 1 κλόουν, 2 γλύφτες και 3 δίσκους.

Μετρήσεις δεν έχω κάνει ποτέ :thumbup: .

Όταν μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες πριν και μετά.

Οι άλλοι 2 δίσκοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Για το ‘πιπέριασμα’ μπορώ να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Για το πιπεριασμα μπορεις με καλο φαι και καλης ποιοτητας νερο να το ελαττωσεις αλλα δυσκολα να το εξαλειψης.Προσωπικα αυτο που κρινω προταρχικο στοχο ειναι να παρεις αλλο ενυδρειο και πολλα περισσοτερα λιτρα για τα δισκακια σου μιας και αυτα ειναι πολυ λιγα και θεωρω οτι εχεις ναι μεν εχεις καλη βιολογια αλλα υπερβολικα μεγαλη ροη για αυτο το ενυδρειο που θα στρεσαρει διαρκως τα δισκακια σου μιλαμε για 1900l/h σε 120 λιτρα ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι εχεις ναι μεν καλη βιολογια αλλα υπερβολικα μεγαλη ροη για αυτο το ενυδρειο που θα στρεσαρει διαρκως τα δισκακια σου μιλαμε για 1900l/h σε 120 λιτρα ενυδρειο

Προτείνεις δηλαδή να βγάλω το ένα φίλτρο;

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι δεν έχω δει το δισκάκι να τρώει μέχρι στιγμής.

Βρήκα μια φωτο στο internet με το σύμπτωμα. (δεν είναι ο δικός μου δίσκος)

post-5645-1223908441_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προτείνεις δηλαδή να βγάλω το ένα φίλτρο;

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι δεν έχω δει το δισκάκι να τρώει μέχρι στιγμής.

Βρήκα μια φωτο στο internet με το σύμπτωμα. (δεν είναι ο δικός μου δίσκος)

Δεν πρεπει να ανησυχεις! Ειναι κατι που εμφανιζεται πολλες φορες σε δισκους εκτροφης ειτε απο στρες, ειτε απο τη "γραμμη παραγωγης" του εκτροφεα!!!

Το μονο που θα πρεπει να προσεχεις ειναι απλα να εχεις οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες για τα ψαρια σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προτείνεις δηλαδή να βγάλω το ένα φίλτρο;...

Εγω αλλο καταλαβα.

Να τα βαλεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο με αυτο το φιλτρο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω αλλο καταλαβα.

Να τα βαλεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο με αυτο το φιλτρο :thumbup:

Ναι αλλά μέχρι να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο τι να κάνω;;;; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια, καλημερα!

Σημερα σε ενα Pet Shop στην γειτονια μου ειδα ενα πολυ ομορφο δισκακι..

Ειμαι σιγουρος οτι οι συνθηκεσ που επικρατουν στο ενυδρειακι που το εχουν δεν ειναι καλες..

Το ψαρι εχει αρκετα μαυρα σημαδια και πανω απο το στομα του ειναι σχεδον ολο μαυρο απο τις κουκιδες..

Θα ηθελα πολυ να το παρω και να το γλυτωσω απο εκει που ειναι..Να το βοηθησω οσο μπορω..

Απο οτι προσεξα στο ενα τεταρτο που το χαζευα ηταν σε εγρηγορση αρκετα, δεν φοβοταν καθολου. ακομα και οταν το εβγαλα φωτο με φλας..!

Καποιες στιγμες πηγαινε να ξυστει στον βυθο..

Ειναι μικρο μεγεθος και παραθετω και καποιες φωτογρφιες που μπορεσα να το πετυχω.

Θα μπορεσω αν το παρω να του διορθωσω τα σημαδια? Ελπιζω σε συντομη απαντηση.......

post-4815-1226096415_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα τις απαντησεις που ζηταω.

1. φωτισμος

2. στρες

3. νερο

Αυτα να προσεξεις και εσυ φιλε Sotos_gr .

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι κατα την διαρκεια της "ημερας" στο ενυδρειο σου εφοσον δεν εχεις αρκετα φυτα που δημιουργουν σκια ειναι μετα τις πρωτες 5 ωρες να σβησεις το φως για 1 ωρα και επειτα να συνεχισεις κανονικα τον φωτισμο για τις υπολοιπες ωρες. ετσι κανεις καλο και στους δισκους και στα φυτα. :)

Έγινε επεξεργασία - Alexandros164
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα τις απαντησεις που ζηταω.

1. φωτισμος

2. στρες

3. νερο

Αυτα να προσεξεις και εσυ φιλε Sotos_gr .

Ευχαριστώ φίλε. Με την βοήθεια των παιδιών του forum τα στίγματα έχουν ελαττωθεί.

Το ψαράκι είναι πανέμορφο. Μην το χάσεις. Θα πάω να το πάρω εγω… :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...