Jump to content

Reef 900 Lt...λίγο πριν την πρώτη κατοίκηση και η συνέχεια.


Big Blue

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά, αν και ακόμη κατασκευαστικά λείπουν πολλά πράγματα μέχρι να εντιχοιστεί το ενυδρείο κάτω απο την σκάλα και να τακτοποιηθούν τα φώτα, αποφάσησα να σας περάσω μερικές foto ,κυρίως γιά να δείτε αρχικά το στήσιμο του βράχου και εαν χρειαστεί με βάση τις συμβουλές σας να προχωρήσω σε κάποιες αλλαγές, αφού ακόμη εκτός του ζωντανού και νεκρού βράχου δεν έχει μπεί τίποτε άλλο απο ζωή μέσα.Ο λόγος είναι ότι απο την στιγμή που θα μπεί το πρώτο ζωντανό θα ήθελα να έχω σχεδόν τελειώσει τις βασικές εργασίες μέσα, αν και σίγουρα θα χρειαστεί να βάλω το χέρι μου και μετά, αλά όσο το λίγότερο τόσο το καλύτερο.

Φυσικά εαν έχετε και κάτι άλλο να με συμβουλευσετε εκτός το θέμα βράχων ,μετά χαράς και χωρίς παρεξήγηση εκ μέρους μου θα χαρώ να σας διαβάσω.

Αν και δεν φημίζομαι γιά τις φωτογραφικές μου ικανότητες προσπάθησα γιά το καλύτερο με βάση φυσικά τα μέσα που διαθέτω!!!

Συνοπτικά, προσπάθησα να τιρήσω τους βασικούς κανόνες στο θέμα βράχων, όπως αρκετά περάσματα,σπηλιές,επίπεδα,υψώματα, καλή κυκλοφορία ροής,και φυσικά προσπάθησα να επιστρατεύσω την φαντασία μου, γιά το πώς μπορεί να φαίνονται πάνω σε αυτη την κατανομή βράχων οι ζωές καλύτερα, αλά και πως θα φαίνεται η κυκλοφορία των ψαριών.Δύσκολα πράγματα θα μου πείτε τώρα και δεν θα διαφωνίσω...απλά έπρεπε να το κάνω και αυτό.Βεβαίως θέλησα το οπτικό αποτέλεσμα τώρα αφού αυτη είναι η βάση γιά το μετά, να φαίνεται όσο πιό φυσικό γίνεται και όσο το δυνατόν λιγότερο επιτιδευμένο.

Ξόδεψα δύο ημέρες πριν καταλήξω σε αυτο που βλέπετε και δοκίμασα διάφορους συνδιασμούς μεταξύ των βράχων, καταλείγοντας σύμφωνα πάντα με την γνώμη μου αλά και τους βασικούς κανόνες σε αυτη που βλέπετε.....

Στην πορεία αυτού του νήματος θα έχετε την ευκαιρία να παρακολουθήσετε και εσείς με foto την εξέλιξη του υφαλου.....

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων γιά την πιθανή συμμετοχή σας στο θέμα, λέγοντάς σας, ότι γιά εμένα η γνώμη σας μετράει πολύ.

Πάμε λοιπόν!!!

post-4577-1223676351_thumb.jpg

post-4577-1223676367_thumb.jpg

post-4577-1223676382_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, βλέπω ένα πολύ καλό αισθητικό αποτέλεσμα.

Δεν μπορώ όμως να αντιληφθώ αν είναι εξίσου και λειτουργικό, ώστε να έχεις μια σωστή εκμετάλλευση του βιολογικού δυναμικού του συστήματος, που θα εξασφαλίσει τη σωστή επεξεργασία του μελλοντικού βιοφορτίου.

Αναφέρομαι στην κυκλοφορία του νερού, η οποία όπως μπορώ να διακρίνω, εξασφαλίζεται από τους δύο κυκλοφορητές, που κατά τη γνώμη μου, δεν βρίσκονται σωστά τοποθετημένοι. Υπάρχουν και άλλοι που δεν διακρίνονται?? Θα ήταν προτιμότερο να μην συμπίπτουν οι ροές τους και να εξασφαλίζουν μια όσο το δυνατόν κυκλοτερή κυκλοφορία με ταυτόχρονη ανατάραξη της επιφάνειας.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, βλέπω ένα πολύ καλό αισθητικό αποτέλεσμα.

Δεν μπορώ όμως να αντιληφθώ αν είναι εξίσου και λειτουργικό, ώστε να έχεις μια σωστή εκμετάλλευση του βιολογικού δυναμικού του συστήματος, που θα εξασφαλίσει τη σωστή επεξεργασία του μελλοντικού βιοφορτίου.

Αναφέρομαι στην κυκλοφορία του νερού, η οποία όπως μπορώ να διακρίνω, εξασφαλίζεται από τους δύο κυκλοφορητές, που κατά τη γνώμη μου, δεν βρίσκονται σωστά τοποθετημένοι. Υπάρχουν και άλλοι που δεν διακρίνονται?? Θα ήταν προτιμότερο να μην συμπίπτουν οι ροές τους και να εξασφαλίζουν μια όσο το δυνατόν κυκλοτερή κυκλοφορία με ταυτόχρονη ανατάραξη της επιφάνειας.

Καλή συνέχεια.

Νίκο, το θέμα κυκλοφορίας με έχει απασχολήσει και εμένα πολύ.Προς το παρών έχω μόνο αυτούς τους 2 μεγάλους και στην πορεία αφού δω πρώτα και στην πράξη που και τι ακόμη χρειάζεται να προσθέσω θα το κάνω.Σε ότι αφορά τώρα τις θέσεις τους, αρχικά τους είχα τοποθετήσει στα πλαινά αριστερά-δεξιά των τζαμιών και προς τα πίσω ,ο ένας ψηλότερα και ο άλος χαμηλώτερα και με κλήσεις προς τα κάτω και προς το κέντρο.Ομως μετά απο δοκιμές και αλλαγές στις θέσεις των βράχων βρίσκω ότι οι θέσεις που βλέπεις είναι καλύτερες, αφού χρησιμοπιείται έτσι και το μπροστινό τζάμι ως ανακλαστήρας γιά τους εμπρός χαμηλούς βράχους.Πάντως θα με ενδιέφερε πολύ η δική σου πρόταση περί τοποθέτησης των επιπλέον κυκλοφορητών και την αλλαγή σύμφωνα με την γνώμη σου αυτών που υπάρχουν τώρα,έτσι όπως μπορείς να δείς τα πράγματα.Πάντως έτσι όπως είναι τώρα ανατάραξη της επιφάνειας υπάρχει αρκετή.Πιθανολογώ ότι θα χρειαστώ την προσθήκη 2 ακόμη ίδιων...

Σε ευχαριστώ πολύ....

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστεις αλλους δυο σιγουρα.Οι κυκλικες κινησεις του νερου ειναι οτι καλυτερο.Με εναν maxi-jet θα πετυχεις αναταραξη νερου στην επιφανεια.Ομορφο το στησιμο βραχων...

καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστεις αλλους δυο σιγουρα.Οι κυκλικες κινησεις του νερου ειναι οτι καλυτερο.Με εναν maxi-jet θα πετυχεις αναταραξη νερου στην επιφανεια.Ομορφο το στησιμο βραχων...

καλη συνεχεια!

Να'σαι καλά....

Link to comment
Share on other sites

Από αλάτι δεν ξέρω να σε συμβούψω και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα...

Αλλά να ξεχωρίζω κάτι όμορφο ξέρω...Και το ενυδρείο σου δίχνει πανέμορφο αν και θαλασσινό :thumbup::thumbup:

Υ.Σ. Καλή συνέχεια!!!

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή αρχή . :thumbup: .

μπορείς αν θέλεις να κρύψεις 1-2 μικρούς κυκλοφορητές πίσω από το βράχο ..

ο βράχος φαίνεται εξαιρετικός

τι υπόστρωμα έχεις βάλει ?

Link to comment
Share on other sites

Από αλάτι δεν ξέρω να σε συμβούψω και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα...

Αλλά να ξεχωρίζω κάτι όμορφο ξέρω...Και το ενυδρείο σου δίχνει πανέμορφο αν και θαλασσινό :thumbup::thumbup:

Υ.Σ. Καλή συνέχεια!!!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου...να'σαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή αρχή . :thumbup: .

μπορείς αν θέλεις να κρύψεις 1-2 μικρούς κυκλοφορητές πίσω από το βράχο ..

ο βράχος φαίνεται εξαιρετικός

τι υπόστρωμα έχεις βάλει ?

Το έχω σκεφτεί αυτό που λές...απλά ψάχνω ακόμη τα ιδανικά σημεία τα οποία μάλον θα έρθουν όταν κατοικηθούν κάποιοι βράχοι.

Yπόστρωμα τι ενοείς;

Στον βράχο στάθηκα τυχερός αφού αγόρασα την επόμενη ημέρα παραλαβής.

Thanks...

Link to comment
Share on other sites

τι άμμο έχεις βάλει ?

Αραγωνίτη μόνο.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

...

Στον βράχο στάθηκα τυχερός αφού αγόρασα την επόμενη ημέρα παραλαβής.

Thanks...

Αυτο ειναι δικοπο μαχαιρι, σιγουρα θα βρεις πολλους επιθυμητους οργανισμους αλλα παραλληλα θα εχει και ζωα που ισως να μην θελεις. Στην θεση σου πριν κολλησω τον βραχο και κατα τον μηνα προσαρμογης θα εξεταζα σχολαστικα τον βραχο τα βραδια για οργανισμους που πρεπει να αφαιρεθουν.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: <ζωντανό> η στεγνό ?

...στεγνό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι δικοπο μαχαιρι, σιγουρα θα βρεις πολλους επιθυμητους οργανισμους αλλα παραλληλα θα εχει και ζωα που ισως να μην θελεις. Στην θεση σου πριν κολλησω τον βραχο και κατα τον μηνα προσαρμογης θα εξεταζα σχολαστικα τον βραχο τα βραδια για οργανισμους που πρεπει να αφαιρεθουν.

:thumbup:

Ναι το ξέρω και το πρώτο βράδυ αυτό προσπάθησα να κάνω και αφαίρεσα κανά δυό καβουράκια που είδα.Τώρα τι να πω...ελπίζω να μου βγεί σε καλό.Απο χθές πάντως έχω δεί ένα μικρό μαυράκι που δεν ξέρω τι είναι και είναι σχεδ΄ν ακίνητο....κάτι σαν βεντούζα δηλαδή που κάθεται κολημμένο σε ένα βράχο.Δεν ξέρω τι είναι ,αλά μοιάζει σαν σαλιγκάρι χωρίς καβούκι.Είναι τόσο μικρό που όποια φωτογραφία δεν θα μπορέσει να το τραβήξει σωστά γιά να το δείτε.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο βράχος σου και πολύς! Για να κουραριστεί σωστά θα χρειαστεί να αυξήσεις τη κυκλοφορία και να τη στρέψεις καταπάνω του. Αργότερα όταν προσθέσεις κοράλλια τη διαμορφώνεις ανάλογα.

Διακρίνω μία τάση να κρύψεις τους κυκλοφορητές γιαυτό σου λέω ότι όταν αποικηθεί το ενυδρείο σου με ψάρια και κοράλλια το τελευταίο που θα κοιτάνε όλοι θα είναι ο εξοπλισμός του.

Το φωτιστικό νομίζω ότι το πήρες μικρό και δημιουργούνται σκοτεινές περιοχές

Ο αραγωνήτης είναι αρκετός και σε σωστό ύψος.

Καλή συνέχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο βράχος σου και πολύς! Για να κουραριστεί σωστά θα χρειαστεί να αυξήσεις τη κυκλοφορία και να τη στρέψεις καταπάνω του. Αργότερα όταν προσθέσεις κοράλλια τη διαμορφώνεις ανάλογα.

Διακρίνω μία τάση να κρύψεις τους κυκλοφορητές γιαυτό σου λέω ότι όταν αποικηθεί το ενυδρείο σου με ψάρια και κοράλλια το τελευταίο που θα κοιτάνε όλοι θα είναι ο εξοπλισμός του.

Το φωτιστικό νομίζω ότι το πήρες μικρό και δημιουργούνται σκοτεινές περιοχές

Ο αραγωνήτης είναι αρκετός και σε σωστό ύψος.

Καλή συνέχεια :thumbup:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ γιά τις παρατηρήσεις σου που γιά εμένα είναι πολύ χρήσιμες.

Γιά το φωτιστικό θα πρέπει να σου πω ότι δεν είναι μόνο αυτό.Υπάρχουν ακόμη 6 λάπμες Τ5 των 54w η κάθε μία που στις foto δεν διακρίνονται και δεν είναι αναμένες.Βρίσκονται κάτω απο το φωτιστικό που βλέπεις και επάνω στα καπάκια-τζάμια του ενυδρείου.Φυσικά θα τοποθετηθούν όπως πρέπει όταν με τον μαραγκό φτειάξουμε την όλη επένδυση-κάλυψη του ενυδρείου πάνω-κάτω.Το φωτιστικό αγοράστηκε μετά απο τις λάμπες και η αλήθεια είναι ότι θα το ήθελα μεγαλύτερο.Απλά το βρήκα σε πάρα πολυ καλή τιμή και αποφάσησα να το πάρω με την λογική ότι στα ακρινά και λιγότερο φωτεινά σημεία μπορούν να μπούν διάφορες ζωές με λίγότερες απαιτήσεις σε φως.

Την κυκλοφορία άμεσα θα την αυξήσω με επιπλέον 2 ακόμη ίδιους κυκλοφορητές, έτσι όπως λές.

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσει !!

Ωραιο στησιμο ο βραχος !!

Αντε και Καλη Αρχη !! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ στο μέγιστο....όπως είπα και πριν δοκίμασα πάρα πολλές ενελακτικές θέσεις, αλά επειδή ΄δεν είχα να κάνω με 10-20 βράχους προσπάθησα να εκμεταλευτώ στο μέγιστο όλη αυτη την ποσότητα που βλέπετε, τόσο προς χάρη των ματιών μας, όσο και προς χάρη των ζωών που θα μπούν σε λίγο μέσα.

Ελπίζω σε καιμά 15αριά ημέρες να είμαι έτοιμος, σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή η κατοίκηση ξεκίνησε εδω και κάποιες ημέρες, λέω να σας δώσω τις πρώτες foto και φυσικά να διευκρινήσω ότι επειδή είμαι στην αρχή ακόμη δεν γίνεται λόγος γιά κοράλια, αλά ελπίζω σε σύντομο χρονικό διάστημα να ξεκινήσω και με αυτά εαν όλα πάνε καλά.

Eπίσης διευκρινίζω ότι ακόμη το ενυδρείο δεν έχει κλειστεί με την κατασκευή πρόσοψης πάνω-κάτω.

Προηγουμένως να σας πω ότι το μόνο πρόβλημα που με απασχολεί τουλάχιστον γιά τώρα όπως θα δείτε και στις foto είναι το θέμα της καφέ άλγης στο χαλίκι, η οποία παραμένει σε αρκετά μεγάλο βαθμό σε αντίθεση με τους βράχους απο τους οποίους εξασθένισε πάρα πολύ.

Ξεκινάω απο αριστερά προς τα δεξιά με το αστέρι μου....

Siganus Upsi

Συνέχεια ο Upsi μαζί με το Zebrasoma Veliferum

Και η μία απο τις τέσσερις γαριδούλες Hypolysmata Grabhami

Amplygobius Phalaena και Protorester Linkcy κατόπιν...

Στις δύο τελευταίες foto βλέπετε το πρόβλημα με την καφέ άλγη στο χαλίκι που ακόμη δεν έχει φύγει.....τι κάνουμε;

post-4577-1231101407_thumb.jpg

post-4577-1231101435_thumb.jpg

post-4577-1231101455_thumb.jpg

post-4577-1231101472_thumb.jpg

post-4577-1231101501_thumb.jpg

post-4577-1231101521_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

ισως ειναι απο κακη κυκλοφορια αλλα περιμενε να σου απαντησουν και οι πιο ειδικοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο!

Ποσες ώρες αναβεις τα φώτα?

Κυκλοφορια?

Νίκο τα φώτα ξεκινούν σταδιακά απο τις 14.30 το μεσημέρι και τερματίζουν στις 12.30 το βράδυ ως εξής...

14.30-15.00.....2 Florenscense x39W=78W

15.00-15.30....2 Florenscense x39W+2T5 ακτινικές χ54W=186W

15.30-16.00...2 Florenscense x39W+3T5 ακτινικές χ54W+1T5x54W ημέρας=294W

16.00-23.00...2 Florenscense x39W+3T5 ακτινικές χ54W+3T5x54W ημέρας=402W

23.00-23.30...2 Florenscense x39W+3T5 ακτινικές χ54W+1T5x54W ημέρας=294W

23.30-00.00...2 Florenscense x39W+2T5 ακτινικές χ54W=186W

00.00-00.30...2 Florenscense x39W=78W

Οσο γιά την κυκλοφορία και απο ότι έχω δεί στην πράξη δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα, πέρα απο το γεγονός ότι και θωρητικά υπέρκαλύπτωμαι βάσει των λίτρων που έχω.Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση μπορεί να έχει η κυκλοφορία με το θέμα άλγης στο χαλίκι, αφού έτσι και αλοιώς είναι αδύνατον να ρυθμίσεις κυκλοφορία κατευθείαν επάνω του, γιατί δεν πρόκειται να μείνει τίποτα στον βυθό!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...