Jump to content

Reef 900 Lt...λίγο πριν την πρώτη κατοίκηση και η συνέχεια.


Big Blue

Recommended Posts

Θα χρειαστεί καιρός για να εξαφανιστεί το κυανοβακτήριο από μόνο του.

Με την προυπόθεση ότι το σύστημα λειτουργεί σωστά από πλευράς χημικής φίλτρανσης, skimming, σωστός φωτισμός, σωστή κυκλοφορία και οξυγόνωση, θα πρότεινα να σταθεροποιήσεις τις τιμές του ΚΗ και Ca ώστε να αρχίσει να αναπτύσσεται ασβεστιακή άλγη, η οποία θα έπρεπε να είχε ήδη σχηματιστεί στο διάστημα των 2+ μηνών λειτουργίας του.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί καιρός για να εξαφανιστεί το κυανοβακτήριο από μόνο του.

Με την προυπόθεση ότι το σύστημα λειτουργεί σωστά από πλευράς χημικής φίλτρανσης, skimming, σωστός φωτισμός, σωστή κυκλοφορία και οξυγόνωση, θα πρότεινα να σταθεροποιήσεις τις τιμές του ΚΗ και Ca ώστε να αρχίσει να αναπτύσσεται ασβεστιακή άλγη, η οποία θα έπρεπε να είχε ήδη σχηματιστεί στο διάστημα των 2+ μηνών λειτουργίας του.

Νίκο, νομίζω ότι το σύστημα λειτουργεί σωστά απο χημική φίλτρανση και τα υπόλοιπα που λες.Επίσης εδω και καιρό έχω σταθεροποιήσει την ΚΗ στο 10.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βαλει πολυ βραχο που ναι μεν δεν φαινεται ασχημα αλλα εμποδιζει αρκετα την σωστη ροη στο ενυδρειο σου.Θα πρεπει να βαλεις κυκλοφορια και πιο χαμηλα,οπως και μεγαλυτερη ποσοτητα αντιφωσφορο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βαλει πολυ βραχο που ναι μεν δεν φαινεται ασχημα αλλα εμποδιζει αρκετα την σωστη ροη στο ενυδρειο σου.Θα πρεπει να βαλεις κυκλοφορια και πιο χαμηλα,οπως και μεγαλυτερη ποσοτητα αντιφωσφορο.

Γιά την κυκλοφορία στα χαμηλά διαμερίσματα ,μπορεί και να έχεις δίκιο και να χρειάζονται επιπλέον κυκλοφορητές στα σημεία αυτά, αν και απο ότι βλέπω και χαμηλά υπάρχει αρκετή ροή.Γιά τον αντιφώσφορο δεν ξέρω εαν χρειάζεται περισσότερο αφούτα φωσφωρικά μου εδω και καιρό πλέον είναι κολημένα στο νηδέν.

Σε ευχαριστώ πάντως πολύ έτσι και αλλοιώς.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νικο και καλη χρονια!Ειχα και εγω προβλημα αλγης στην αμμο και το αντιμετοπισα με goby που τρωνε την αμμο.Η φαλαινα που εχεις δεν τρωει???αν και αυτη την σκορπιζει παντου.Εγω ειχα βαλει Signigobius biocellatus και εκανε φοβερη δουλεια!Νομιζω θα την καθαρισει σε λιγες μερες!Καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νικο και καλη χρονια!Ειχα και εγω προβλημα αλγης στην αμμο και το αντιμετοπισα με goby που τρωνε την αμμο.Η φαλαινα που εχεις δεν τρωει???αν και αυτη την σκορπιζει παντου.Εγω ειχα βαλει Signigobius biocellatus και εκανε φοβερη δουλεια!Νομιζω θα την καθαρισει σε λιγες μερες!Καλη συνεχεια!!!

Μάλλον μπερδεύτηκες με το μικρό μου όνομα....ο Γιάννης είμαι..

Σε ευχαριστώ γιά τις πληροφορίες που μου δίνεις.Η φάλαινα κάνει δουλειά, αλά είναι μόλις μία και δεν φτάνει σε τόσο πολύ νερό.Γιά το Signigobius biocellatus θα το ψάξω να δω που μπορώ να βρώ.

Πάντως η άλγη τελευταία αρχίζει σιγά σιγά και εξασθενεί.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ σορυ Γιαννη :thumbup: Απο την βιασυνη μου μπερδευτικα :huh: Μακαρι να το βρεις γιατι ειναι καταπληκτικο ψαρι.Εχει απιστευτη κινηση οταν τρωει την αμμο!Παντως δεν νομιζω να φταιει η κυκλοφορια χαμηλα για την αλγη...ειναι φυσιολογικο να εχεις αλγη.Ο κ. Ψαλτης σου ειχε γραψει οτι ειναι κυανοβακτηριο.Ειναι ή ειναι απλη αλγη???Για καποιον λογο δεν μπορω να δω τις φωτο και μονο σημερα το πρωι τις ειδα απο αλλον υπολογιστη και σου εστειλα...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ σορυ Γιαννη :thumbup: Απο την βιασυνη μου μπερδευτικα :huh: Μακαρι να το βρεις γιατι ειναι καταπληκτικο ψαρι.Εχει απιστευτη κινηση οταν τρωει την αμμο!Παντως δεν νομιζω να φταιει η κυκλοφορια χαμηλα για την αλγη...ειναι φυσιολογικο να εχεις αλγη.Ο κ. Ψαλτης σου ειχε γραψει οτι ειναι κυανοβακτηριο.Ειναι ή ειναι απλη αλγη???Για καποιον λογο δεν μπορω να δω τις φωτο και μονο σημερα το πρωι τις ειδα απο αλλον υπολογιστη και σου εστειλα...

Ούτε εγω πιστέυω ότι φταίει η κυκλοφορία γιά την άλγη, αλά...ποτέ δεν ξέρεις...

Οσο γιά το εαν είναι πράγματι άλγη η κυανοβακτηρίδια δεν ξέρω, και εαν είναι το δεύτερο,είναι καλό η κακό και εαν είναι κακό τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα βγαλει κυανο το καλοκαιρι που ειχε ανεβασει θερμοκρασια 29-30 βαθμους.Το καταπολεμισα με ανεμιστηρακια :huh: UV και φαρμακο.Μακαρι να μην βγαλεις ποτε αλλα να ξερεις οτι με το φαρμακο μετα θελει μεγαλη αλλαγη νερου(+τις οδηγιες που εχει) και να μην το πειραξεις καθολου.Ειχα κανει το λαθος και εβαζα χερια να το βγαλω(μεχρι και με κυκλοφορητη δοκιμαζα εξεπαφης με τον βραχο) και μετα απο λιγες μερες εβγαινε ξανα.Μεχρι που εκανα την θεραπεια για τριτη φορα,εκανα αλλαγη νερου και εφυγα για διακοπες με τον σταυρο στο χερι.Οταν γυρισα(η μανα μου ταιζε και αναπληρωνε το νερο) ηταν τζαμι ο βραχος!Αλλα και παλι μακαρι να μην σου βγει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που θέλω να ρωτήσω, είναι ο βράχος κανονικά και όταν λέμε ότι όλα πάνε καλά, θα πρέπει να δείχνει όπως όταν μπαίνει γιά πρώτη φορά στο ενυδρείο, χωρίς ίχνος άλγης δηλαδή η όχι΄, και εαν όχι που μου φαίνεται το πιό λογικό πως;

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα καλά στρωμένο σύστημα, που λειτουργεί σωστά, ο βράχος είναι πεντακάθαρος και το μόνο που αναπτύσσεται επάνω του είναι η κοραλλίνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιτέλους...σήμερα μετά απο τόσο καιρό ήταν η ημέρα που μπήκαν τα πρώτα τρία κοράλια στο ενυδρείο.

Μετά απο αρκετή μελέτη και ψάξιμο αποφάσησα σαν αρχή να φιλοξενήσω τα εξής σε σχετικα μικρά μεγέθη....

1) Actinodiscus

2) Euphyllia

3) Zoanthus

.....καλή τους αρχή λοιπόν και εύχομαι να πάνε όλα καλά στην συνέχεια.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά....μακάρι τα λάθη μου..(γιατί είναι δύσκολο να μην κάνω κανένα...)να είσαι όσο το δυνατόν λίγότερα και ασήμαντα.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο?

1,52 x 0,75 x 0,75...+ sub.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

...και ενω έχουν ήδη μπεί και τα πρώτα κοραλάκια, λέω να σας περάσω κάποιες foto που τράβηξα σήμερα ,γιά να δείτε πως έχουν τα πράγματα μέχρι στιγμής.Υπάρχει αρκετός δρόμος ακόμη και ελπίζω επιτέλους εκείνος ο μαραγκός να βρεί τον δρόμο γιά το σπίτι, έτσι ώστε να κλείσουμε περιμετρικά το ενυδρείο!!!

post-4577-1236629738_thumb.jpg

post-4577-1236629762_thumb.jpg

post-4577-1236629779_thumb.jpg

post-4577-1236629793_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

...και η συνέχεια...

post-4577-1236629844_thumb.jpg

post-4577-1236629858_thumb.jpg

post-4577-1236629879_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολλή καθαρό ενυδρείο , που έχει αρχίσει να δείχνει ότι είναι σε καλό δρόμο , δεν βλέπω όμως ανάπτυξη κοραλλινης γιατί ?

σου εύχομαι καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ...πάντως τράβηξα πολλά μέχρι να φτάσω σε αυτη την φάση.

Κοραλίνη υπάρχει, απλά οι φωτογραφίες δεν το δείχνουν καθαρά.Βεβαίως δεν είναι στον βαθμό που πρέπει. αλά δεν γνωρίζω τον λόγο.Ισως γιατί ταλαιπωρήθηκε πολύ το όλο σύστημα απο το κυανό και τις άλγες .Οι τελευταίες ακόμη δεν έχουν ξεπεραστεί πλήρως.Ανά εβδομάδα προσθέτω υγρό γιά βοήθεια στην ανάπτυξη της κοραλίνης.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη διαφορα εχει το ενυδρειο σου!

πολυ πολυ καθαρό !!!

Οι τιμές σου που ειναι?

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη διαφορα εχει το ενυδρειο σου!

πολυ πολυ καθαρό !!!

Οι τιμές σου που ειναι?

Οι τιμές μου είναι όλες καλές, εκτός του ασβεστίου που δύο διαφορετικά test μου τις δίνουν αρκετά χαμηλά.

Εδω και καιρό έχω αρχίσει σταδιακά να το ανεβάζω με σκόνη, αλά ανεβαίνει πάρα πολύ δύσκολα κα αργά.

Μου κάνει όμως εντύπωση γιατί δεν έχω ρίξει και λίγο.Προς το παρών οι ενδείξεις μου λένε γύρω στο 270!!!

Το Μαγνήσιο επίσης θέλει λίγο ανέβασμα.

Πάντως γιά να φτάσω σε αυτο το σημείο που βλέπεις οπτικά, ταλαιπωρήθηκα πολύ, και οι συχνές αλλαγές νερού έπαιξαν πρωταρχικό ρόλο σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο που με τοσες αλλαγες νερου εχεις χαμηλο ασβεστιο(+οτι λογικα δεν εχεις μεγαλη καταναλωση απο κοραλλια).Τι αλατι βαζεις??? Πολυ ομορφο εχει γινει και ειμαι σιγουρος οτι θα γινει ακομα ποιο ομορφο!!!ΜΠΡΑΒΟ!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...