Jump to content

Reef 900 Lt...λίγο πριν την πρώτη κατοίκηση και η συνέχεια.


Big Blue

Recommended Posts

Περιεργο που με τοσες αλλαγες νερου εχεις χαμηλο ασβεστιο(+οτι λογικα δεν εχεις μεγαλη καταναλωση απο κοραλλια).Τι αλατι βαζεις??? Πολυ ομορφο εχει γινει και ειμαι σιγουρος οτι θα γινει ακομα ποιο ομορφο!!!ΜΠΡΑΒΟ!!! :thumbup:

Tropic Marin Reef.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

το kh πόσο είναι ??

12.

Link to comment
Share on other sites

Και μιά που περάσαμε τα μεσάνυχτα ορίστε και μερικές νυχτερινές,με ακτινικό φως Τ5, λίγο πριν το <νάνι>!!!

Στην 5η φωτογραφία βλέπετε τον Labroides Dimidiatus ,γνωστός ως "γιατρός" να καθαρίζει το Zebrasoma Flavencens ,στο στόμα!!!

image-075E_49B59A73.jpg

image-F67E_49B59A73.jpg

image-221A_49B59A73.jpg

image-C2CE_49B59A73.jpg

image-CBB2_49B59A73.jpg

image-9E40_49B59A73.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο πολυ ωραιο Setup!!Ευχομαι καλη συνεχεια!!

Σε ευχαριστώ πολύ Στράτο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου, καλη συνεχεια.

Ο γιατρος ειναι ολα τα λεφτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το στήσιμο του βράχου ….. :thumbup:

Καλή συνέχεια και στο επόμενο στάδιο με τα κοράλλια

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Καλή επιλογή βράχων και από τα καλύτερα aquascape που έχω δεί!

Φαίνεται πολλά υποσχόμενο και μερακλήδικο ενυδρείο.

Είναι όμορφο ακόμη και χωρίς κοράλλια!!!

Μπράβο σου! :thumbup:

(Για τη κοραλλίνη τι ρίχνεις? Purple-up?)

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το στήσιμο του βράχου ….. :thumbup:

Καλή συνέχεια και στο επόμενο στάδιο με τα κοράλλια

Σε ευχαριστώ πολύ.Εαν παρατηρήσεις σχετικά με το αρχικό στήσιμο των βράχων, έχω αναγκαστικά αλλάξει μερικά πράγματα, και νομίζω ότι είναι καλύτερα έτσι, όχι μόνο αισθητικά αλά και ουσιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή βράχων και από τα καλύτερα aquascape που έχω δεί!

Φαίνεται πολλά υποσχόμενο και μερακλήδικο ενυδρείο.

Είναι όμορφο ακόμη και χωρίς κοράλλια!!!

Μπράβο σου! :thumbup:

(Για τη κοραλλίνη τι ρίχνεις? Purple-up?)

Να'σαι καλά, και σε ευχαριστώ πολύ.

Γιά την κοραλίνη ναι, ρίχνω Purple-up.Στις οδηγίες γράφει καθημερινή δόση, αλά εαν εφαρμόσω αυτό ,τότε θέλω ένα βυτιοφόρο τον μήνα απο δαύτο!!!ρίχνω μία φορά την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Να'σαι καλά, και σε ευχαριστώ πολύ.

Γιά την κοραλίνη ναι, ρίχνω Purple-up.Στις οδηγίες γράφει καθημερινή δόση, αλά εαν εφαρμόσω αυτό ,τότε θέλω ένα βυτιοφόρο τον μήνα απο δαύτο!!!ρίχνω μία φορά την εβδομάδα.

Δε κάνεις δουλειά έτσι όμως! :thumbup:

Η γνώμη μου είναι να μη συνεχίσεις το purple-up. Πρέπει πρώτα να ανεβάσεις τις τιμές του Mg και Ca στα επιθυμητά επίπεδα.

Δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεσαι για αμφίβολο αποτέλεσμα! :thumbup:

Η ανάπτυξη της κοραλλίνης εξαρτάται κυρίως από το Alk και το μαγνήσιο. Και μάλιστα, το 4.4% περίπου της κοραλλίνης αποτελείται από μαγνήσιο! Άρα, προέχει η εξισορρόπηση των τιμών σου σε αποδεκτά επίπεδα και μετά, αν έχεις περιορισμένη κοραλλίνη, μπορείς να την ενισχύσεις με κάποιο τρόπο... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Δε κάνεις δουλειά έτσι όμως! :thumbup:

Η γνώμη μου είναι να μη συνεχίσεις το purple-up. Πρέπει πρώτα να ανεβάσεις τις τιμές του Mg και Ca στα επιθυμητά επίπεδα.

Δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεσαι για αμφίβολο αποτέλεσμα! :P

Η ανάπτυξη της κοραλλίνης εξαρτάται κυρίως από το Alk και το μαγνήσιο. Και μάλιστα, το 4.4% περίπου της κοραλλίνης αποτελείται από μαγνήσιο! Άρα, προέχει η εξισορρόπηση των τιμών σου σε αποδεκτά επίπεδα και μετά, αν έχεις περιορισμένη κοραλλίνη, μπορείς να την ενισχύσεις με κάποιο τρόπο... :thumbup:

Πολύ χρήσιμη η άποψή σου....και επειδή τα αυτιά μου τα έχω ανοιχτά πάντα σε τέτοιες ψαγμένες απόψεις, λέω να την εφαρμόσω..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πολυ ομορφο αποτελεσμα! :thumbup:

μου αρεσει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Και ένα πρόχειρο βιντεάκι που τράβηξα χθές με την φωτογραφική μηχανή!!!

Aπο ποιότητα εικόνας, μην το ψάχνετε καθόλου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε κάνεις δουλειά έτσι όμως! :thumbup:

Η γνώμη μου είναι να μη συνεχίσεις το purple-up. Πρέπει πρώτα να ανεβάσεις τις τιμές του Mg και Ca στα επιθυμητά επίπεδα.

Δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεσαι για αμφίβολο αποτέλεσμα! :P

Η ανάπτυξη της κοραλλίνης εξαρτάται κυρίως από το Alk και το μαγνήσιο. Και μάλιστα, το 4.4% περίπου της κοραλλίνης αποτελείται από μαγνήσιο! Άρα, προέχει η εξισορρόπηση των τιμών σου σε αποδεκτά επίπεδα και μετά, αν έχεις περιορισμένη κοραλλίνη, μπορείς να την ενισχύσεις με κάποιο τρόπο... :thumbup:

+1 Αυτή είναι η πεπατημένη , για ένα καλό αποτέλεσμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το καλό πράγμα αργεί να γίνει αλλά τελικά σε δικαιώνει. :thumbup: Και τα ψαράκια cool το ευχαριστιούνται. Μπράβο καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό πράγμα αργεί να γίνει αλλά τελικά σε δικαιώνει. :thumbup: Και τα ψαράκια cool το ευχαριστιούνται. Μπράβο καλή συνέχεια.

Eτσι είναι...έχεω δρόμο πάντως ακόμη και μάλιστα μεγάλο...

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Eτσι είναι...έχεω δρόμο πάντως ακόμη και μάλιστα μεγάλο...

Σε ευχαριστώ πολύ.

Τελικά παιδιά αυτο το Chelmon Rostratus δεν ξέρω πόσο θα αντέξει, αλά έως τώρα μου έχει εξαφανίσει ότι aiptasia υπήρχε...καλόοοο!!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά αυτο το Chelmon Rostratus δεν ξέρω πόσο θα αντέξει, αλά έως τώρα μου έχει εξαφανίσει ότι aiptasia υπήρχε...καλόοοο!!!!

Τυχερέ!!! Το κυνηγάει κανένα ψάρι; Σου τσιμπάει και κανένα κοράλλι ή όχι;… Θα ζήσει γιατί να μη ζήσει

Link to comment
Share on other sites

Τυχερέ!!! Το κυνηγάει κανένα ψάρι; Σου τσιμπάει και κανένα κοράλλι ή όχι;… Θα ζήσει γιατί να μη ζήσει

Δεν τσιμπάει κανένα κοράλλι, δεν κυνηγάει και δεν κυνιγιέται απο κάνενα άλο ψάρι.Αλλωστε υπάρχει πολύ χώρος και γεινκά οι τσαμπουκάδες δεν ευνοούνται!!!

Είναι, πολύ δύσκολο ψάρι στο φαγητό.Προς το παρών δεν έχει φάει τίποτε...ότι και εαν έχω δοκιμάσει.Το μόνο που έχει φάει είναι aiptasia και ότι βρίσκει τρυπωμένο τους βράχους.....γιά πόσο όμως ακόμη;

Link to comment
Share on other sites

Στειλτον απο εδώ τον μαγκα!

Εχω ενα ενυδρειο μεσα στην aptaisia!

Οκ....τον νοικιάζω ρε συ....1 ευρώ την κάθε aptasia!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φάει κατεψυγμένη αρτέμια, αλλά σε καμία περίπτωση η διατροφή του δεν θα είναι πλήρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...