Jump to content

Reef 900 Lt...λίγο πριν την πρώτη κατοίκηση και η συνέχεια.


Big Blue

Recommended Posts

Και ένα πρόχειρο σημερινό βιντεάκι εδω απο την φωτογραφική μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Δεν είμαι σίγουρος αν ο συνδυασμός των ψαριών σου είναι "αποδεκτός", αλλά είμαι σίγουρος ότι τα ψάρια σου δείχνουν ευτυχισμένα! :unsure:

Πολύ καλή τοποθέτηση βράχου.

Εν γένει, ένα πολλά υποσχόμενο σύστημα!

Good job, όπως λέμε οι Έλληνες! :unsure:

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

:unsure: Πολύ ωραίο!!!

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο μου...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο, απο τι καταλαβα δεν θα βαλεις γαριδες...

Απο γαρίδες υπάρχουν 2 Lysmata Amboinensis και 1 Stenopus Hispidus,αλά βγαίνουν την νύχτα.

Γιατί το λές αυτό περί γαρίδων;

Σε ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν ο συνδυασμός των ψαριών σου είναι "αποδεκτός", αλλά είμαι σίγουρος ότι τα ψάρια σου δείχνουν ευτυχισμένα! :unsure:

Πολύ καλή τοποθέτηση βράχου.

Εν γένει, ένα πολλά υποσχόμενο σύστημα!

Good job, όπως λέμε οι Έλληνες! :unsure:

Εκτός του Cetoscarus Bicolor (έχω εξηγήσει το πως το γιατί και το απο ποιόν αγοράστηκε το συγκεκριμένο ψάρι σε άλο νήμα...),αν και μέχρι στιγμής είναι απίστευτα ήρεμο και δεν ενοχλεί κανέναν και τίποτε, που αλλού βλέπεις πρόβλημα;

Πράγματι τα ψάρια φαίνεται να περνάνε πολύ καλά,όσο γιά το στήσιμο του βράχου...είδα και έπαθα να φτάσω σε αυτό το σημείο.

Σε ευχαριστώ πολύ γιά τα σχόλιά σου...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Απο γαρίδες υπάρχουν 2 Lysmata Amboinensis και 1 Stenopus Hispidus,αλά βγαίνουν την νύχτα.

Γιατί το λές αυτό περί γαρίδων;

Σε ευχαριστώ πολύ....

Γιατι βλέπω και σουλατσαρει στο βιντεο ενα Oxycirrhites typus οπου η διατροφη του περιεχει και γαριδες.

Επισης εχε τον νου σου γιατι λενε οτι εχει την ταση να σαλτάρει εκτος ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βλέπω και σουλατσαρει στο βιντεο ενα Oxycirrhites typus οπου η διατροφη του περιεχει και γαριδες.

Επισης εχε τον νου σου γιατι λενε οτι εχει την ταση να σαλτάρει εκτος ενυδρειου.

Ναι, το ξέρω ότι τρώει γαρίδες, αλά πρέπει αυτές να είναι πολύ μικρές.Αυτές που έχω εγω είναι τουλάχιστον δύο φορές το μέγεθός του!!!

Γιά τα σάλτα πράγματι θέλει προσοχή!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λήψη ! To C. Rostratus είναι το αγαπημένο σου έτσι; :unsure:

Τράβα και κανένα βιντεάκι την ώρα του γεύματος :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λήψη ! To C. Rostratus είναι το αγαπημένο σου έτσι; :unsure:

Τράβα και κανένα βιντεάκι την ώρα του γεύματος :unsure:

Εντάξει...ερασιτεχνικά πράγματα με την φωτογραφική μηχανή....

Το Rostratus είναι το τρίτο αγαπημένο μου.Πρώτο το Fox face Siganus Uspi που βλέπεις....το δεύτερο πιό παλιό ψάρι,αλά απίστευτο σε κολύμπι και αντοχές....το δεύτερο αγαπημένο μου δυστυχώς χάθηκε όπως έχω γράψει σε άλο θέμα ανεξήγητα,μιλάω γιά τον Naso Elegans.....

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Εκτός του Cetoscarus Bicolor (έχω εξηγήσει το πως το γιατί και το απο ποιόν αγοράστηκε το συγκεκριμένο ψάρι σε άλο νήμα...),αν και μέχρι στιγμής είναι απίστευτα ήρεμο και δεν ενοχλεί κανέναν και τίποτε, που αλλού βλέπεις πρόβλημα;

Σε αυτόν αναφερόμουν κυρίως και δευτερευόντως στο C. Rostratus και το Oxycirrhites typus λόγω ιδιαιτεροτήτων στη "δίαιτα" τους... :unsure: Πάντως, η γνώμη μου είναι να μη περιμένεις να "χτυπήσει" ο Bicolor για να τον διώξεις!

Πράγματι τα ψάρια φαίνεται να περνάνε πολύ καλά,όσο γιά το στήσιμο του βράχου...είδα και έπαθα να φτάσω σε αυτό το σημείο.

Σε ευχαριστώ πολύ γιά τα σχόλιά σου...

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω...το θέμα είναι πως τον βγάζω απο εκεί μέσα....Επιπλέον και απο ότι έχω διαβάσει τα κοράλια που έχω μέχρι τώρα θεωρείται ότι δεν τα χτυπάει...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησέ τον αφού προσαρμοστεί. Τρώει άμμο, αποβάλει άμμο.

Νίκο να σε ρωτήσω κάτι γιά τον κύριο Αγγούρη, αφού πρώτα σου πω ότι κάνει εκπληκτική δουλειά...

Συνηθίζει να σκαρφαλώνει και στα τζάμια;...σε ρωτώ γιατί απο σήμερα και προς μεγάλη μου έκπληξη αφού πυθενά δεν έχω διαβάζει γιά τέτοιες ικανότητες, άρχισε να κάνει πάνω κάτω σουλάτσες τα τζάμια του ενυδρείου, ανεβαίνοντας σε ύψος μέχρι και 70 εκατοστά!!!είναι φυσιολογικό αυτό;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό. Πολλές φορές βρίσκει τροφή στα τζάμια ή και στα χαμηλά βράχια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό. Πολλές φορές βρίσκει τροφή στα τζάμια ή και στα χαμηλά βράχια.

Σε ευχαριστώ Νίκο...

Link to comment
Share on other sites

Ο "Ντομάτας" μπορεί να μην έχει βρεί ακόμη την ανεμώνη του, αλά ουδέν πρόβλημα...βρήκε προς το παρών σπίτι επάνω και μέσα στο Buble coral!!!

image-2EE1_49F0E9F9.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο "Ντομάτας" μπορεί να μην έχει βρεί ακόμη την ανεμώνη του, αλά ουδέν πρόβλημα...βρήκε προς το παρών σπίτι επάνω και μέσα στο Buble coral!!!

image-2EE1_49F0E9F9.jpg

Εδω και λίγες αποφάσησα και έβαλα στο ενυδρείο την πρώτη ανεμώνη!!!!

Ο λόγος ήταν διπλός...πρώτα γιατί λατρεύω τις ανεμώνες όσο περίεργες και εαν είναι αυτές, και ο δεύτερος επειδή ο ντομάτας έψαχνε απεγνωσμένα γιά σπίτι με αποτέλεσμα να προσπαθεί στην κατοίκηση επάνω στο buble με αποτέλεσμα να το ταλαιπωρεί πολύ σε σημείο που δεν νομίζω ότι θα άντεχε.

Μπαίνοντας όμως η ανεμώνη στο ενυδρείο, δεν της έδωσε απολύτως καμία σημασία παρά του ότι πέρασαν, κανά δυό ημέρες...εκεί αυτός...κολημένος στο buble!!!

Τελικά κατέβασα το buble στο sub γιά ένα βράδυ, και αμέσως το επόμενο πρωί είχε κάνει την ανεμώνη γυναίκα του.Ξαναβάζοντας το buble στην θέση του, πλέον δεν του έδωσε καμία απολύτως σημασία και φυσικά το buble ξαναβρήκε την χαρά του, αφού σε λίγες ώρες μόνον αναζωογονήθηκε.

Ο έρωτας φαίνεται ότι είναι πολύ μεγάλος, γιατί χθές βάζοντας τα χέρια μου στο ενυδρείο, γιά κάποιες εργασίες, μου έκανε απίστυετες επιθέσεις τσιμπήματος...ποιός αυτός, που πριν την ανεμώνη ήταν απίστευτα φοβιτσιάρης!!!Μιλάμε γιά ατέλειωτη επίθεση και ιδιαίτερα όταν πλησίαζα το χέρι μου προς την ανεμώνη.Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι εαν φορούσα γάντι(..μπλέ χρώμα...) βάζοντας το χέρι μου μέσα στο ενυδρείο, έδειχνε να "κολώνει" κάπως η τουλάχιστον να μην νοιώθει τόσο έντονη την απειλή, όταν όμως το χέρι μου ήταν γυμνό, τότε υπήρχε μεγάλος τσαμπουκάς...γιατί;

Aπο την άλη η ανεμώνει αφού έκανε τις απίστευτες βολτες γιά κανά δυό ημέρες,αφήνοντας και μερικά "συντρίμια" στο διάβα της, τελικά αποφάσησε έως και τώρα που σας γράφω να αράξει στο χαλίκι ανέμεσα σε κάποιους βράχους με μικρή ροή νερού και όχι τόσο δυνατό φως.Η βάση της είναι κρυμένη πίσω απο τους βράχους και δεν φαίνεται καθόλου, ενώ το υπόλοιπο σώμα της σχεδόν είναι ξαπλωμένο στον βυθό.Φως υπάρχει αρκετό απο πάνω της αλά όχι σε ολόκληρη αφού μερικά πλοκάμια της είναι στην σκιά κάποιων βράχων απο πάνω της...και ερωτώ...

1) Είναι φυσιλογικό να μείνει στην άμμο και εαν όχι τι πρέπει να κάνω και πόσο πρέπει να περιμένω μήπως αλλάξει θέση;

2) Υπάρχει κάποια ιδανική θέση η προυπόθεση γιά να πούμε ότι κάποιο σημείο είναι ιδανικό γιά τις ανεμώνες;...ενοώ γιά παράδειγμα..επιρεάζει εαν την βλέπει ολόκληρη το φως η όχι;επιρεάζει εαν είναι κολημμένη σε τζάμι.βράχο η βυθό;

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!!

Πρέπει να αναφέρεις το έίδος της ανεμώνης, όπως και μια φωτογραφία θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και λίγες αποφάσησα και έβαλα στο ενυδρείο την πρώτη ανεμώνη!!!!

Ο λόγος ήταν διπλός...πρώτα γιατί λατρεύω τις ανεμώνες όσο περίεργες και εαν είναι αυτές, και ο δεύτερος επειδή ο ντομάτας έψαχνε απεγνωσμένα γιά σπίτι με αποτέλεσμα να προσπαθεί στην κατοίκηση επάνω στο buble με αποτέλεσμα να το ταλαιπωρεί πολύ σε σημείο που δεν νομίζω ότι θα άντεχε.

Μπαίνοντας όμως η ανεμώνη στο ενυδρείο, δεν της έδωσε απολύτως καμία σημασία παρά του ότι πέρασαν, κανά δυό ημέρες...εκεί αυτός...κολημένος στο buble!!!

Τελικά κατέβασα το buble στο sub γιά ένα βράδυ, και αμέσως το επόμενο πρωί είχε κάνει την ανεμώνη γυναίκα του.Ξαναβάζοντας το buble στην θέση του, πλέον δεν του έδωσε καμία απολύτως σημασία και φυσικά το buble ξαναβρήκε την χαρά του, αφού σε λίγες ώρες μόνον αναζωογονήθηκε.

Ο έρωτας φαίνεται ότι είναι πολύ μεγάλος, γιατί χθές βάζοντας τα χέρια μου στο ενυδρείο, γιά κάποιες εργασίες, μου έκανε απίστυετες επιθέσεις τσιμπήματος...ποιός αυτός, που πριν την ανεμώνη ήταν απίστευτα φοβιτσιάρης!!!Μιλάμε γιά ατέλειωτη επίθεση και ιδιαίτερα όταν πλησίαζα το χέρι μου προς την ανεμώνη.Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι εαν φορούσα γάντι(..μπλέ χρώμα...) βάζοντας το χέρι μου μέσα στο ενυδρείο, έδειχνε να "κολώνει" κάπως η τουλάχιστον να μην νοιώθει τόσο έντονη την απειλή, όταν όμως το χέρι μου ήταν γυμνό, τότε υπήρχε μεγάλος τσαμπουκάς...γιατί;

Aπο την άλη η ανεμώνει αφού έκανε τις απίστευτες βολτες γιά κανά δυό ημέρες,αφήνοντας και μερικά "συντρίμια" στο διάβα της, τελικά αποφάσησε έως και τώρα που σας γράφω να αράξει στο χαλίκι ανέμεσα σε κάποιους βράχους με μικρή ροή νερού και όχι τόσο δυνατό φως.Η βάση της είναι κρυμένη πίσω απο τους βράχους και δεν φαίνεται καθόλου, ενώ το υπόλοιπο σώμα της σχεδόν είναι ξαπλωμένο στον βυθό.Φως υπάρχει αρκετό απο πάνω της αλά όχι σε ολόκληρη αφού μερικά πλοκάμια της είναι στην σκιά κάποιων βράχων απο πάνω της...και ερωτώ...

1) Είναι φυσιλογικό να μείνει στην άμμο και εαν όχι τι πρέπει να κάνω και πόσο πρέπει να περιμένω μήπως αλλάξει θέση;

2) Υπάρχει κάποια ιδανική θέση η προυπόθεση γιά να πούμε ότι κάποιο σημείο είναι ιδανικό γιά τις ανεμώνες;...ενοώ γιά παράδειγμα..επιρεάζει εαν την βλέπει ολόκληρη το φως η όχι;επιρεάζει εαν είναι κολημμένη σε τζάμι.βράχο η βυθό;

Ο "Ντοματας" !! :bowdown:

Οπως σου είπε και ο Νίκος μια φωτό θα βοηθούσε παρα πολύ για να εκτιμηθει η κατασταση της ανεμώνης, μέχρι τότε δες εδώ:

http://www.carlosreef.com/download/fclick.php?1

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ.....

Η ανεμώνη είναι Radianthus Koseirensis και το απόγευμα θα προσπαθήσω να σας περάσω κάποιες φωτογραφίες στην θέση που είναι εδω και 4 ημέρες τώρα.

Τις οδηγίες που είπατε γιά της ανεμώνες τις έχω ήδη υπόψιν μου, απλα΄τα Αγγλικά μου δεν είναι και ότι το καλύτερο και δυσκολεύομαι κάπως!!!

Επίσης να σας πω, ότι μετά τις βόλτες της ανεμώνης απο την πρώτη ημέρα που μπήκε στο ενυδρείο,και επειδή πήρες σβάρνα και μερικούς βράχους, αναγκάστηκα να κάνω κάποιες αλλαγές στην τοποθέτησή τους, γιά καλύτερο στερέωμα και θεωρώ ότι τώρα είναι ακόμη καλύυτερα ο βράχος απο όλες τις απόψεις.

Εκτός των άλων στην προσπάθειά μου να ξαναβάλω τους πεσμένους βράχους όπως ήταν πριν ,απλά απέτυχα παταγωδώς!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Σας περνάω κάποιες αποψινές φωτογραφίες, τόσο γιά να δείτε τν θέση που έχει πάρει η ανεμώνη εδω και 4 ημέρες στο ενυδρείο, όσο και γιά να δείτε επίσης κάποιες αναγκαστικές αλλαγές σε κάποιους βράχους, λόγω κάποιας μικρής κατεδάφισης!!!!

Θεωρώ πως βγήκε μάλλον σε καλό, αφού τόσο αισθητικά όσο και πρακτικά η νέες θέσεις αυτων των βράχων είναι καλύτερες απο πριν...

image-D339_4A087C2B.jpg

image-5CF7_4A087C2B.jpg

image-D557_4A087C2B.jpg

image-CAA6_4A087C2B.jpg

image-FC46_4A087C2B.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας περνάω κάποιες αποψινές φωτογραφίες, τόσο γιά να δείτε τν θέση που έχει πάρει η ανεμώνη εδω και 4 ημέρες στο ενυδρείο, όσο και γιά να δείτε επίσης κάποιες αναγκαστικές αλλαγές σε κάποιους βράχους, λόγω κάποιας μικρής κατεδάφισης!!!!

.....

Μαγεια μπραβο σου!! :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και μιά ερώτηση ....σε λίγο καιρό πρέπει να βάλω σε λειτουργία το ψυκτικό μηχάνημα.Ποιά νομίζετε ότι θα είναι η ιδανική θερμοκρασία που θα πρέπει να το ρυθμίσω;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνεται ο ύφαλός σου!!!

Το ίδιο και ανεμώνη. Μην την πειράζεις, δώσε της χρόνο να προσαρμοστεί.

28 βαθμοί, με διαφορά 0,5 του βαθμού, είναι μια χαρά και για τα ζωντανά σου και για την...τσέπη σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...