Jump to content

Reef 900 Lt...λίγο πριν την πρώτη κατοίκηση και η συνέχεια.


Big Blue

Recommended Posts

Μια χαρά φαίνεται ο ύφαλός σου!!!

Το ίδιο και ανεμώνη. Μην την πειράζεις, δώσε της χρόνο να προσαρμοστεί.

28 βαθμοί, με διαφορά 0,5 του βαθμού, είναι μια χαρά και για τα ζωντανά σου και για την...τσέπη σου.

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο μου.....

ΟΚ...δεν πειράζω καθόλου την ανεμώνη και θα δούμε τι προθέσεις έχει άμεσα,όταν μπεί και ο Vortech MP40!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο μου.....

ΟΚ...δεν πειράζω καθόλου την ανεμώνη και θα δούμε τι προθέσεις έχει άμεσα,όταν μπεί και ο Vortech MP40!!!

Θα την εκτιμησει ιδιαιτερα! Ιδικα αν την βαλεις στο Short Pulse.

Link to comment
Share on other sites

Θα την εκτιμησει ιδιαιτερα! Ιδικα αν την βαλεις στο Short Pulse.

Κάτι τέτοιο σκέφτομαι η σε λειτουργία reef...θα δω...

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που απο την στιγμή που η ανεμώνη σχεδόν βρήκε την θέση της, οι δύο γαρίδες Lysmata Amboinensis είναι δίπλα της σε απόσταση που την ακουμπούν, σχεδόν δηλαδή είναι επάνω της.Πριν μπεί η ανεμώνη ήταν συνεχώς κολημμένες στο bubble.....δεν υπάρχει περίπτωση να τις ρουφήξει κάποια στιγμή η ανεμώνη;

Ακόμη ο Acanthurus Lineatus τις τελευταίες δύο ημέρες είναι συνεχώς δίπλα στις γαρίδες που με την σειρά τους είναι κολλημένες στην ανεμώνη ,και επιζητεί επίμονα τον καθαρισμό του, η το ξύσιμο....δεν ξέρω...μάλλον κάποιο παράσιττο πρέπει να έχει γιά να κάθεται τόσο πολύ συχνά κοντά στις γαρίδες....απλά φοβαμαι και γιά αυτόν αφού γιά να πλησιάσει τις γαρίδες, βρίσκεται συνεχώς δίπλα στην ανεμώνη ακουμπώντας την!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Μην θεωρείς την ανεμώνη σαν "μαύρη τρύπα" του διαστήματος. Μπορεί να φάει μεγάλους οργανισμούς μόνο υπό προυποθέσεις. πχ κάποιο άρρωστο ή τραυματισένο ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Μην θεωρείς την ανεμώνη σαν "μαύρη τρύπα" του διαστήματος. Μπορεί να φάει μεγάλους οργανισμούς μόνο υπό προυποθέσεις. πχ κάποιο άρρωστο ή τραυματισένο ψάρι.

+1

αν κολλήσει κάποια στιγμή στο χέρι σου , μη τρομάξεις και το τραβήξεις απότομα θα της κάνεις ζημιά , δεν θα σε φάει :bowdown: . ας τη να σε αφήσει μόνη της

δεν μου έχει τύχει προσωπικά , το έχω διαβάσει σε καλό άρθρο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά....πάντως ο Lineatus δεν είναι στα καλά του.Συνέχεια και εντελώς ξαφνικά είναι κρυμένος και σε κάποιες σποραδικές εμφανήσεις του,δείχνει στρεσαρισμένος και με εντελώς άτονα χρώματα....τι μπορεί να φταίε δεν ξέρω,πάντως οι μετρήσεις ρουτίνας που ήταν προγραμματισμένες γιά σήμερα είναι μιά χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω ότι η ανεμώνη σήμερα έφαγε την πρώτη γαριδούλα απο το χέρι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι προτιμότερο να την ταΐζεις με ψιλοκομμένη τροφή, παρά με μεγάλα κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προτιμότερο να την ταΐζεις με ψιλοκομμένη τροφή, παρά με μεγάλα κομμάτια.

Γιά αυτό το τάισμα Νίκο ήθελα κάποιο <φισερό> το οποίο και δεν έχω αυτη την στιγμή.Εκτός των άλλων με τον προστάτητη της τον ντομάτα μέσα το τάισμα της γίνεται πολύ δύσκολο.Πάντως την επόμενη εβδομάδα θα το προσπαθήσω...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο μου.....

ΟΚ...δεν πειράζω καθόλου την ανεμώνη και θα δούμε τι προθέσεις έχει άμεσα,όταν μπεί και ο Vortech MP40!!!

Αρχισαν τα ζόρια απο τις θερμοκρασίες!!!

29,3 βαθμοί πριν απο λίγο, και το Bubble δεν είναι και τόσο καλά......Ξεκίνησα την λειτουργία του ψυκτικού με ρύθμιση στους 27,5 βαθμούς...γιά να δούμε....

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Οντως φιλε μου αρχισαν τα ζορια με την θερμοκρασια.Να ξερεις οτι μια ανεκτη θερμοκρασια για τα ψαρια και τα κοραλλια σου ειναι 26-27 βαθμους.Εγω το ψυκτικο το εχω αρχισει να το δουλευω περιπου πριν δυο εβδομαδες. ;) Ταυτοχρονα αρχισε και η συνδρομη στην ΔΕΗ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οντως φιλε μου αρχισαν τα ζορια με την θερμοκρασια.Να ξερεις οτι μια ανεκτη θερμοκρασια για τα ψαρια και τα κοραλλια σου ειναι 26-27 βαθμους.Εγω το ψυκτικο το εχω αρχισει να το δουλευω περιπου πριν δυο εβδομαδες. ;) Ταυτοχρονα αρχισε και η συνδρομη στην ΔΕΗ. :thumbup:

Σε ποιά θερμοκρασία φίλε μου, το έχεις ρυθμίσει;

Link to comment
Share on other sites

Οντως φιλε μου αρχισαν τα ζορια με την θερμοκρασια.Να ξερεις οτι μια ανεκτη θερμοκρασια για τα ψαρια και τα κοραλλια σου ειναι 26-27 βαθμους.Εγω το ψυκτικο το εχω αρχισει να το δουλευω περιπου πριν δυο εβδομαδες. ;) Ταυτοχρονα αρχισε και η συνδρομη στην ΔΕΗ. :thumbup:

Και μενα το Chiller δουλευει 20-30 λεπτα την ημερα, στο τελος της ημερας εδώ και 2 εβδομαδες ρυθμισμενο για τους 27.

Για την ανεμωνη μπορεις να δινεις και Silversides σε μεγαλα κομματια αναλογα το μεγεθος της, εμενα τρελαίνονται. Αν παλι θελεις να ταιζεις με μικρη τροφη δοκιμασε Lobster Eggs ή Cyclops ανακατεμενα σε νερο ενυδρειου και target feeding με σύριγγα. Αν ταϊζεις καθημερινά θα μεγαλώσουν σε πολύ μικρο χρονικο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα την εκτιμησει ιδιαιτερα! Ιδικα αν την βαλεις στο Short Pulse.

Τελικά σήμερα κατάφερα να εγκαταστήσω την MP40 και ρυθμίστηκε στην θέση Short Pluse,και περιμένω το βράδυ γιά την ρύθμιση σε Night mode.Προς το παρών δεν έχω βγάλει καμία απο τις υπόλοιπες nano tunze.Απλά άλλαξα κάπως τις θέσεις, και έτσι η μία απο αυτές πάιζει απο τα αριστερά τον ρόλο ανατάραξης της επιφάνειας κάνοντας έτσι ζευγάρι με την απέναντι δεξιά.Μία ακόμη άλλαξε εντελώς θέση και τοποθετήθηκε πίσω απο κάποιους πολλούς βράχους σε κρυφό σημείο.Οι υπόλοιπες δύο nano άλλαξαν και αυτές κάποιες θέσεις προς την πίσω πλευρά του ενυδρείου.

Πάντως απο κυκλοφορία τώρα βρίσκομαι σε ένα νούμερο 18.750 λίτρα...δηλαδή 18+ φορές τα λίτρα του ενυδρείου.

Η αισθητή διαφορά που έχω δεί έως τώρα σε αυτές τις λίγες ώρες ,είναι άνοδος του Ph λόγω πολύ καλύτερης οξυγόνωσης, μιά και έχει έρθει σε πολύ καλά νούμερα...γύρω στο 8,3.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα κατάφερα να εγκαταστήσω την MP40 και ρυθμίστηκε στην θέση Short Pluse,και περιμένω το βράδυ γιά την ρύθμιση σε Night mode.Προς το παρών δεν έχω βγάλει καμία απο τις υπόλοιπες nano tunze.Απλά άλλαξα κάπως τις θέσεις, και έτσι η μία απο αυτές πάιζει απο τα αριστερά τον ρόλο ανατάραξης της επιφάνειας κάνοντας έτσι ζευγάρι με την απέναντι δεξιά.Μία ακόμη άλλαξε εντελώς θέση και τοποθετήθηκε πίσω απο κάποιους πολλούς βράχους σε κρυφό σημείο.Οι υπόλοιπες δύο nano άλλαξαν και αυτές κάποιες θέσεις προς την πίσω πλευρά του ενυδρείου.

Πάντως απο κυκλοφορία τώρα βρίσκομαι σε ένα νούμερο 18.750 λίτρα...δηλαδή 18+ φορές τα λίτρα του ενυδρείου.

Η αισθητή διαφορά που έχω δεί έως τώρα σε αυτές τις λίγες ώρες ,είναι άνοδος του Ph λόγω πολύ καλύτερης οξυγόνωσης, μιά και έχει έρθει σε πολύ καλά νούμερα...γύρω στο 8,3.

Εχε στο νου σου πως τις ρυθμίσεις night mode οπως και auto disconnect σε περιπτωση διαχωρισμου της αντλιας της χανει αν πεσει το ρευμα και θα πρεπει να τις ξανα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά απο νυχτερινή περιπολία, βρήκα μέσα σε ένα στρίδι το παρακάτω παράξενο καβούρι, το οποίο και μάλλον ευθύνεται γιά τον θάνατο του clam, και μάλλον και γιά αρκετές άλλες ζημιές.Φυσικά το έβγαλα γιατί δεν ήθελα να ρσικάρω και εαν είναι κακό ελπίζω να μην έχει αφήσει απογόνους μέσα στο ενυδρείο,γιατί διαφορετικά με βλέπω κάθε νύχτα Γερμανικό νούμερο σκοπιά!!!

Γιά ρίξτε μιά ματιά...

post-4577-1244249137_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τσάμπα ξαπόστειλες τη κακομοίρα τη πεταλούδα ;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τσάμπα ξαπόστειλες τη κακομοίρα τη πεταλούδα ;

Δεν την ξαπόστειλα...μόνη της αποφάσησε να μας αφήσει χρόνους!!!

Ηξερα ότι είναι απίστευτα δύσκολο να κρατηθεί σε κλειστό κύκλωμα γιά πολύ καιρό, απλά έκανα μιά προσπάθεια.Το θέμαείναι ότι ψιλοέτρωγε κι'όλλας.....έφυγε ξαφνικά χωρίς εμφανή λόγο και χωρίς να αρωστήσει......

Link to comment
Share on other sites

Α, κρίμα ! νόμιζα πως σου έτρωγε καταψυγμένα (mysis, artemia)

Πάντως ξέρω πολλούς που τα έχουν καταφέρει με τη συγκεκριμένη πεταλούδα…

Link to comment
Share on other sites

Α, κρίμα ! νόμιζα πως σου έτρωγε καταψυγμένα (mysis, artemia)

Πάντως ξέρω πολλούς που τα έχουν καταφέρει με τη συγκεκριμένη πεταλούδα…

Artemia έτρωγε αλά μόνο αυτό δεν της φτάνει.Αυτοί που τα έχουν καταφέρει με την πεταλούδα αυτή δεν τα έχουν καταφέρει γιά πολύ καιρό, με εξαίρεση τον Νίκο Ψάλτη εαν δεν κάνω λάθος απο το forum που την κράτησε αρκετό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό την κράτησες ; κάθε πότε τις έδινες artemia ; mysis δεν έτρωγε;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν έχω καμία ιδέα απο τέτοια ενυδρεία οπότε απο μένα δε θα ακούσεις καμία συμβουλή..Το ενυδρείο σου στη φάση που είναι τώρα οπτικά απο άποψη αισθητικής είναι πολύ καλό..Και απο τα λίγα που μου έχουν αρέσει..Έλπιζω να συνεχίσει το ίδιο καλά και να μην έχεις προβλήματα..

Μια ερώτηση: Τα καβουράκια που έβγαλες γιατί είναι ανεπιθύμητα?

Link to comment
Share on other sites

big blue βαλε καμια φοτο να δουμε πως δεσανε τα καινουργια μεσα στο ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό την κράτησες ; κάθε πότε τις έδινες artemia ; mysis δεν έτρωγε;

4 περίπου μήνες.....έτρωγε ΜΟΝΟ αρτέμια και αυτη λίγο, αν και δοκίμασα σχεδόν τα πάντα απο κατεψυγμένες τροφές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...