Jump to content

κοινωνικο φυτεμενο Rio 125


mikerrgp

Recommended Posts

Πληροφορίες

juwel rio 125

Όγκος:125

Κατηγορία: κοινωνικο φυτεμενο

Φυτά: 3x myriophilum + 1 myriophilum matogrosense 3 vallisneries 2 japanica 1 echinodorus oselot 1 echinodorus blehermi 2 echinodorus magdalensis 1 lopelia cardinalis 1 cambomba aquatica 1 noufarokatastasi :thumbup:

Ψάρια / Άλλα είδη:4 ροδοστομους

Διακοσμητικά υλικά: 2 ρυζες

(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)λευκο ψυλο χαλαζιακο

Φόντο:μαυρο χαρτονι

Φωτισμός:2 τ5 28w

Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες

Φιλτράρισμα:ehein substrat

Θερμοστάτης:100w

Λίπανση:flurish excel sera florena

Παροχή CO2:nutrafin

Παράμετροι:

pH:7.5

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Αμμωνία (ΝΗ3):0mg

Νιτρώδη (ΝΟ2):0.5 mg

Νιτρικά (ΝΟ3):

Αλλαγές νερού:30% καθε εβδομαδα

Θερμοκρασία:26

Άλλες πληροφορίες:το ενυδρειο τρεχει μια εβδομαδα κ η μεθοδος στρωσιματος ειναι με το σκευασμα της tetra safe start

Φωτογραφία: DSC01293.jpg

http://i197.photobucket.com/albums/aa70/mi...gp/DSC01297.jpg

Έγινε επεξεργασία - mikerrgp
Link to comment
Share on other sites

καταπράσινο, εύγε!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρεις άμεσα μπόλι το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο...

Και μεγάλωσε και λίγο το κοπάδι των ροδόστομων...

Επίσης πρέπει να μαλακώσεις και λίγο το νερό σου!!!

Το ενυδρείο σου είναι πανέμορφο !!!Καλή συνέχεια!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,σε αστρωτο ενυδρειο ΔΕΝ βαζουμε ψαρακια ποσο δε αν μιλαμε για ροδοστομους...

το στησιμο των φυτων σου δεν ειναι κακο,χριζει ομως βελτιωσης πραγμα που λογικα ετσι κι αλλιως ειναι στο προγραμμα αφου τα παντα εκει μεσα ειναι νεα και φρεσκα ακομη..

προσοχη με το στρωσιμο,και βεβαια εγω στη θεση σου δεν θα αφηνα τους ροδοστομους μεσα στην αμμωνια.

καλυτερα δωστους πισω και στρωσε το ενυδρειο σου σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μιχάλη, η προσπάθεια σου αξίζει και με τον καιρό θα γίνει καλύτερο.

Έχω και εγώ το ίδιο ενυδρείο και παρότι ασχολούμαι με λιγότερο απαιτητικά φυτά και δεν έχω και εμπειρία στα πυκνοφυτεμένα, θα μπορούσα να κάνω μερικά σχόλια (πάντα με καλή διαθεση).

Πρώτα από όλα θα σου έλεγα όχι μόνο να ΜΗΝ ρισκάρεις να αυξήσεις το κοπαδάκι των ροδόστομων, αν το ενυδρείο σου τρέχει μόνο μια εβδομάδα και βρίσκεσε στην διαδικασία του στρωσίματος, αλλά αν μπορείς να βγάλεις και αυτά που έχεις.

Για την κατάσταση των φυτών του ενυδρείου σου δε μπορώ να πώ πολλά πράγματα, καθώς τα φυτά ειναι πολύ φρέσκα και στην ουσία μόλις βγήκα απο τά γλαστράκια τους. Πάντως έχεις διαλέξει αρκετά όμορφα και ενδιαφέροντα φυτά. Βέβαια κάνοντας ένα σχετικό ψάξιμο είδα ότι τα περισσότερα από αυτά είναι αρκετά ως πολύ απαιτητικά ως προς τον φωτιμό τους. Μήπως τα 54 watt είναι λίγα για 100 λίτρα καθαρά; Επίσης σχεδόν όλα τα φυτά σου γίνονται αρκετά μεγάλα και φοβάμαι μήπως "πνήξουν" το ενυδρείο σου. Θα μου πεις ότι τα περισσότερα από αυτά κλαδεύονται, αλλά πόσο χαμηλά μπορείς να κρατήσεις τα φυτά που βρίσκονται στο κέντρο του ενυδρείου σου ή τους echinodorus; Επίσης, εγώ δίνω προτεραιότητα στα ψαράκια μου και όχι τόσο στα φυτά και γι' αυτό θα έδινα στους ροδόστομους περισσότερο χώρο βάζοντας κάποια πιο χαμηλά φυτά στο κέντρο.

Το αισθητίκό αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό. Ιδιαίτερα μου άρεσα η τοποθέτηση των vellisneria στην πλάτη του ενυδρείου. Προσωπικά θα έκανα μια-δυο παρεμβάσεις. Θα τοποθετούσα το μεγάλο ξύλο μερικούς πόντους αριστερότερα και ίσως έβαζα κάποιο πιο φουντωτό φυτο (αφού έχεις αρκετά τέτοια) μπροστά από το φίλτρο για να το κρύβει καλύτερα.

Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπικές απόψεις, ίσως και λανθασμένες. Σε παρακαλώ κρατα μας ενηνερους για την κατάσταση του ενυδρείου σου και των φυτών σου ώστε να δω την εξέλιξη των φυτών σου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ομορφο θεαμα που θα γινει και καλυτερο σιγουρα. :thumbup:

Διορθωσε οπως ειπωθηκε το θεμα με τα ψαρια.

Επισης εκτος του αμεσου προβληματος της αμμωνιας, τα ψαρια αυτα θελουν πολυ χαμηλο pH.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ ευχαριστω για τα καλα σχολια αλλα κ της παρατηρισεις που ειναι πολυτιμες για εναν αρχαριο το ενυδρειο το ξερω πως ειναι αστρωτο κ γιαυτο το λογο κανω δυο κ καμια φορα κ 3 τεστ την ημερα με υγρα τεστ της τετρα ταιζω ελαχιστα κ προσεχω υπερβολικα τα ψαρια μην δω κανενα κακο συμαδι ειναι 3 μερες μεσα κ δειχνουν να ειναι μια χαρα.

αμμωνια εχω δεν εχω καθολου μονο λιγα νιτρωδει κ αυτα απο τι διαβασα λογο φιλτρου

σημερα θα κανω κ μια μικρη αλλαγη στο νερο κ μεχρι να στρωθει θα κανω αρκετα συχνες

οι ροδοστομοι οταν με το καλο μηδενιστουν η μετρησεις θα γινουν σταδιακα 12 η 14

θα ενειμερωνω για την πορεια του :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα με καλα νεα

εκανα αλλαγη νερου στο 30 % με το μηχανιμα που λεγαμαι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20896

προσθεσα κ υλικα στο φιλτρο απο στρωμενο ενυδρειο

κ η μετρησεις τωρα ειναι

ph 7

kh 5

no2 0mg/l

nh3 nh4 0mg/l

ερωτηση πρεπει να κατεβασω κ αλλο το ph k αν ναι με την προσθηκη τυρφης???

εχω σκοπο καποια στιγμη να βαλω κ ενα εξωτερικο φιλτρο της ehein....

Έγινε επεξεργασία - mikerrgp
Link to comment
Share on other sites

1. Βασικη προυποθεση : Οι αλλαγες στην χημεια του νερου να γινονται σταδιακα (πχ pH 0,2 καθε 24 ωρες).

2. Συνδυασμας τυρφης σε φιλτρακι και νερο απο ΑΟ ειναι καλος συνδυασμος γαι μαλακο και οξυνο νερο.

Με τι μετρας?

Ποση αμμωνια (ΝΗ3) εχει?

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως στο αλλο μου ενυδρειο που το εστρωσα με τον κλασικο τροπο εκανα ενα μηνα να δω μηδενικες μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο,καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο,καλη συνεχεια.

ειμαι πολυ ευχαριστημενος γιατι παει πολυ καλα αν κα βιαστικα να βαλω ψαρια λογο safe star η μετρησεις ειναι εδω κ μερες μηδενικες το ph ειναι σταθερα στο 7

τα φυτα δειχνουν να πηγενουν πολυ καλα ειδικα η cabomba που αν συνεχισει ετσι θα βγει εξω απο το ενυδρειο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...