Jump to content

Ενυδρείο 20 λίτρων!!!


DISCUS

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους! :thumbup:

έχω ένα ενυδρείο 20 λίτρα, πριν χρόνια είχα ένα μονομάχο μέσα κ τώρα σκέφτομαι να το ξεκινήσω για reef..άκι γιατί μεγαλύτερο είναι αδύνατον

οι διαστάσεις του είναι 40cm μήκος 20cm πλάτος κ 25cm ύψος

για αρχή σκέφτομαι να βάλω 3-4κιλά άμμο κ 3κιλά βράχο..ειναι κάλα;

θα το αφήσω να στρώσει (1μήνα περίπου)κ μετά αν όλα είναι οκ, θα προσθέσω με κάποια πατέντα φώς..εχετέ καμιά ιδέα για το τι θα μπορούσα να βάλω;

και μετά μικρά κοράλια..τι κοράλια θα μπορούσα να βάλω σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο;

ψαράκια δεν σκέφτομαι να βάλω αλλά ίσως μετά από αρκετούς μήνες αν δω οτι όλα πάνε καλά ένα μικρό κλόουν

συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου, αλλά λενε "αν δε ρωτήσεις, δε θα μάθεις"

ελπίζω να μη ξέχασα κάτι..

κάθε άποψη καλοδεχούμενη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δυσκολο το εγχειρημα σου.και θα γινει ακομη πιο δυσκολο το καλοκαιρι με τους καυσωνες και την εξατμιση...

εγω προσωπικα ακομη παιδευομαι με τα 75 λιτρα...!!!

το κλοουν καλυτερα να τον ξεχασεις σε τοσο λιγα λιγα λιτρα.ισως καμμια γαριδουλα μαζιο με κανα σαλιγκαρακι..

3 κιλα βραχο ισως ειναι πολυ...

ξανασκεψου το παντως γιατι η αλατοτητα σου θα εχει τρελλες διακυμανσεις με την εξατμιση....

Link to comment
Share on other sites

δυσκολο το εγχειρημα σου.και θα γινει ακομη πιο δυσκολο το καλοκαιρι με τους καυσωνες και την εξατμιση...

εγω προσωπικα ακομη παιδευομαι με τα 75 λιτρα...!!!

το κλοουν καλυτερα να τον ξεχασεις σε τοσο λιγα λιγα λιτρα.ισως καμμια γαριδουλα μαζιο με κανα σαλιγκαρακι..

3 κιλα βραχο ισως ειναι πολυ...

ξανασκεψου το παντως γιατι η αλατοτητα σου θα εχει τρελλες διακυμανσεις με την εξατμιση....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!! :thumbup:

λεω να ξεκινήσω με καμια γαριδούλα κ βλέπουμε

περημένω κ άλλες απόψεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με την άποψη του Klaz. Το μικρό σύστημα, συμπεριφέρεται σαν "βρέφος" που η ζωή του εξαρτάται από την μόνιμη φροντίδα και προσοχή.

Δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο, αρκεί να μπορείς να του προσφέρεις αυτά που χρειάζεται.

Άμμος, βράχος, μια sinularia, δύο γαρίδες και ένα μικρό gopy, θα μπορούσαν κατά τη γνώμη μου, να φιλοξενηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με την άποψη του Klaz. Το μικρό σύστημα, συμπεριφέρεται σαν "βρέφος" που η ζωή του εξαρτάται από την μόνιμη φροντίδα και προσοχή.

Δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο, αρκεί να μπορείς να του προσφέρεις αυτά που χρειάζεται.

Άμμος, βράχος, μια sinularia, δύο γαρίδες και ένα μικρό gopy, θα μπορούσαν κατά τη γνώμη μου, να φιλοξενηθούν.

Ευχαριστώ Πολύ!! :thumbup:

Δεν έχω καθόλου εμπειρία από θαλασσινό αλλα Σκέφτομαι να προσπαθήσω (σιγά σιγά)για κάτι τέτοιο.. :thumbup:

post-1296-1223837402_thumb.jpg

pico reef 1

pico reef 2

Δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω, αλλά ξέρω οτι μπορώ να το προσπαθήσω.. :thumbup:

θα διαβάσω όσο περισσότερο μπορώ και με συμβουλές απο τους πιο έμπειρους (εσάς δηλαδή) πιστεύω να το ξεκινήσω

έχω πολλές απορίες και ελπίζω να τις λύσω στο μέλλον..

θέλω να προχωρήσω αργά και σταθερά χωρίς περιττές κινήσεις, δεν βιάζομαι καθόλου

Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σας! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα μας φίλε μου...

Αν και δύσκολο το εγχείρημα σου σου εύχομαι ότι καλύτερο για τη συνέχεια!!!

Ειμαστε εδω για να σε βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λόγο δουλειάς δεν έχω προλάβει τίποτα! :chair:

Το σκέφτομαι κάθε μέρα!

Με αρκετό διάβασμα είμαι σίγουρος οτι μπορεί να γίνει!Κ μάλιστα αρκετά <<εύκολα>>!

Λόγο έλειψης χρόνου το έχω αφήσει προς το παρόν!

Το μόνο που με αποθαρίνει είναι ότι μένω στο Άργος κ εδώ το καλοκαίρι χτυπάει 40ΑΡΕΣ για πλάκα!

Θα αντέξει την εξάτμιση, ακόμα κ αν προσθέτω νερό κάθε μέρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδια γυρισα.......I AM BACK!!!!!!!!!! :bowdown:

Το τελευταιο καιρο εχω αρχισει να ξανασκεφτομαι τα αλατια στο 20λιτρο που εχω ειδη...

Διαβαζω οσο περισσοτερα μπορω αλλα αλλο η θεωρια και αλλο η πρακτικη και λεω να ξεκινησω σιγα σιγα να παιρνω διαφορα πραγματακια που θα χρειαστω για να ξεκινησω

Θελω να το φτιαξω με λιγα ευκολα κοραλια, καμια γαριδουλα-καβουρακι

για αρχη

1)αλατι

2)φιλτρο κρεμαστο

3)ανθρακα-αντιφοσφωρο

4)ive sand

απο τεστ εχω της api νιτρικα-νιτρωδη-αμμωνια, kh της tetra, ph tropic marin

τι αλλα θα χρειαστω;

λεω να ξεκινησω λοιπον βαζοντας νερο απο α/ο με αλατι μεσα στο ενυδρειο

μετα απο 6-7 μερες (πρεπει να ανεβω αθηνα πρωτα) να προσθεσω βραχο και αμμο

να περημενω μεχρι να φερω τις τιμες του νερου στο επιθυμητο επιπεδο και μετα βλεπουμε για τη συνεχεια

α)πρεπει να εχω καποιο φως απο την αρχη που θα ξεκινησω ή μπορω μετα απο κανα μηνα περιπου, που θα κανει να στρωθει το ενυδρειο να προσθεσω φως;

β)τι λαμπες θα μου προτεινατε για τα λιτρα μου;και ποσα watt;

γ)ποτε πρεπει να προσθεσω τον ανθρακα και το αντιφοσφωρο στο φιλτρο;(απο την πρωτη μερα ή οταν βαλω το βραχο και την αμμο) και ποσο;

ξερω οτι ειναι δυσκολο και οτι πολλοι δεν θα συμφωνησουν με αυτο το εγχειρημα μου, σας παρακαλω ομως να με βοηθησετε να το ξεκινησω τουλαχιστον να δω πως θα παει, η εμπειρια αυτη πιστευω να με βοηθησει για τη συνεχεια...

Σας ευχαριστω ολους :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όταν τοποθετήσεις το βράχο και την άμμο θα ξεκινήσεις και το χημικό φίλτρο.

Έχεις τα φώτα κλειστά για ένα μήνα περίπου, ενώ παρακολουθείς τον κύκλο του αζώτου.

Μη ξεχάσεις την καλή κυκλοφορία του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τοποθετήσεις το βράχο και την άμμο θα ξεκινήσεις και το χημικό φίλτρο.

Έχεις τα φώτα κλειστά για ένα μήνα περίπου, ενώ παρακολουθείς τον κύκλο του αζώτου.

Μη ξεχάσεις την καλή κυκλοφορία του νερού.

Σε ευχαριστω παρα πολυ!

Το σαββατοκυριακο θα ξεκινησω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε....

1)ενυδρειο 20 λιτρων

2)φιλτρο-σκιμερ niagara 280

3)θερμοστατης 25W

4)αλατι tropic marin

5)υδρομετρο sera (μεχρι να παρω ρεφρακτομετρο....)

Αυριο ξεκιναω.....

Γεμιζω με νερο α/ο το ενυδρειο, προσθετω αλατι, βαζω σε λειτουργεια το φιλτρο και περημενω να διαλειθει το αλατι

θερμοκρασια 26 βαθμους καλα ειναι?

Σωστα μεχρι εδω;Χρειαζετε κατι αλλο για το ξεκινημα;

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε την αλατοτητα (1025) και η θερμοκρασια σου ειναι ΟΚ (26-27).

Μετα αραγωνιτη και βραχο...

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε την αλατοτητα (1025) και η θερμοκρασια σου ειναι ΟΚ (26-27).

Μετα αραγωνιτη και βραχο...

Αλατοτητα 1025

θερμοκρασια 26,5

Τωρα μπορω να βαλω το βραχο και αραγωνιτη;

Πρεπει να κανω καποιο τεστ νερου πρωτα ή κατευθειαν μπλουμ μεσα;

Αν δεν ειναι κουραρισμενος ποσο καιρο πρεπει να τον κουραρω και καθε ποτε και ποσο να κανω αλλαγες νερου για να ολοκληροθει το κουραρισμα;

Πως μπορω να καταλαβω αν ο βραχος ειναι κουραρισμενος;Εχω διαβασει οτι μπορω να το καταλαβω απο τη μηροδια δηλ. αν μηριζει <<θαλασσα>> ειναι ενταξει αλλιως αν μηριζει λιγο ασχημα δεν ειναι κουραρισμενος.

Ισχυει;Υπαρχει και κατι αλλο που μπορει να με βοηθησει;

Διαβασα επισης οτι ο καλυτερος βραχος ειναι απο τα νησια fiji που μπορω να βρω τετοιο βραχο και τη τιμη εχει περιπου;(να συμπληρωσω οτι δε μενω Αθηνα και δεν ξερω πολλα μαγαζια)

Σας ευχαριστω για το χρονο σας!!!!!

post-1296-1236078679_thumb.jpg

post-1296-1236078739_thumb.jpg

post-1296-1236078834_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τη βάση, τον αραγωνήτη και το βράχο. Να θέσεις σε λειτουργία το χημικό φίλτρο, το skimer και τους κυκλοφορητές. Μετά να μην τα ξαναπειράξεις για ένα μήνα με τα φώτα κλειστά.

Ταυτόχρονα παρακολουθείς τον αμμωνιακό κύκλο και φροντίζεις για γενναία αλλαγή νερού, όταν τα νιτρικά θα ξεπεράσουν τα 20ppm.

Η μυρωδιά του βράχου δείχνει την καλή του κατάσταση. Αν έχει πολλούς νεκρούς οργανισμούς ή όχι και αν έχει διατηρηθεί σε καλές συνθήκες.

Κατά τη γνώμη μου, ο καλύτερος βράχος είναι ο πιο φρέσκος φυσικός βράχος, από όπου και αν προέρχεται, τον οποίο θα επιλέξεις και θα κουράρεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τη βάση, τον αραγωνήτη και το βράχο. Να θέσεις σε λειτουργία το χημικό φίλτρο, το skimer και τους κυκλοφορητές. Μετά να μην τα ξαναπειράξεις για ένα μήνα με τα φώτα κλειστά.

Ταυτόχρονα παρακολουθείς τον αμμωνιακό κύκλο και φροντίζεις για γενναία αλλαγή νερού, όταν τα νιτρικά θα ξεπεράσουν τα 20ppm.

Η μυρωδιά του βράχου δείχνει την καλή του κατάσταση. Αν έχει πολλούς νεκρούς οργανισμούς ή όχι και αν έχει διατηρηθεί σε καλές συνθήκες.

Κατά τη γνώμη μου, ο καλύτερος βράχος είναι ο πιο φρέσκος φυσικός βράχος, από όπου και αν προέρχεται, τον οποίο θα επιλέξεις και θα κουράρεις μόνος σου.

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι το κουράρισα του βράχου να γίνει σε ξεχωριστή δεξαμενή και όχι μέσα στο ενυδρείο γιατί τα υπολείμματα της ύλης που θα βγουν από τον βράχο θα σου λερώσουν τον αραγωνιτη.

Όταν οι τιμές ΝΗ3-ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 μηδενιστούν , τότε μπορείς να βάλεις την βάση τον αραγωνιτη και να στήσεις τον βράχο μέσα στο ενυδρείο σου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι το κουράρισα του βράχου να γίνει σε ξεχωριστή δεξαμενή και όχι μέσα στο ενυδρείο γιατί τα υπολείμματα της ύλης που θα βγουν από τον βράχο θα σου λερώσουν τον αραγωνιτη.

Όταν οι τιμές ΝΗ3-ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 μηδενιστούν , τότε μπορείς να βάλεις την βάση τον αραγωνιτη και να στήσεις τον βράχο μέσα στο ενυδρείο σου.

Καλή συνέχεια

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τη συμβουλη!

Σε αυτη τη δεξαμενη πρεπει να εχω και φιλτρο με ανθρακα και αντιφοσφωρο και θερμοστατη για να εχω ιδιες συνθηκες με αυτες του ενυδρειου;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ένα θερμαντήρα για να έχεις ίδια θερμοκρασία και 2-3 δυνατούς κυκλοφορητές για να κάνουν καλό καθαρισμό του βράχου.

Άνθρακα , αντιφωσφορο, σκιμερ, θα τα βάλεις όταν θα ξεκινήσεις την λειτουργία του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ένα θερμαντήρα για να έχεις ίδια θερμοκρασία και 2-3 δυνατούς κυκλοφορητές για να κάνουν καλό καθαρισμό του βράχου.

Άνθρακα , αντιφωσφορο, σκιμερ, θα τα βάλεις όταν θα ξεκινήσεις την λειτουργία του ενυδρείου

:closedeyes::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χτες πειρα 2 κιλα ζωντανο βραχο και τον εβαλα για κουραρισμα, σημερα το πρωι λοιπον βρηκα ενα σκουλικι καφε αρκετα μεγαλο, μηπως ξερει κανενας τι ειναι;Εγω βεβαια το πεταξα, εκανα καλα;

post-1296-1236515184_thumb.jpg

post-1296-1236515229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ λενε να μην τα πειραζουμε αυτα!καθως ειναι μερος του φυσικου μας συστηματος!μαλλον κακος εκανες αλλα και παλι εχεις πολλα ακομα οποτε μην ανυσηχεις!!! :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Με τον βράχο μεταφέρονται πολλοί ζωντανοί οργανισμοί.

Όταν βρίσκεις κάποιον και δεν γνωρίζεις τι είναι, καλά θα κάνεις να ποστάρεις μια φωτο για αναγνώριση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...