Jump to content

Ενυδρείο 20 λίτρων!!!


DISCUS

Recommended Posts

Θα έλεγα να μην συγκρίνουμε τα ανοιχτά φυσικά συστήματα με τα κλειστά. Είναι εντελώς διαφορετικά.

Η μόνη πλήρης εξομοίωση στo κλειστό σύστημα, είναι η φυσική λειτουργία του σωστά στημένου DSB.

Ο πίνακας αναφέρει τις τιμές ισορροπίας. Ποιος χομπίστας όμως διατηρεί αυτές τις τιμές, όταν οι απαιτήσεις του σε ανάπτυξη, χρώματα και αρώματα είναι διαφορετικές, από τις αντίστοιχες της φύσης?? Όταν επιλέγει να φιλοξενεί οργανισμούς από διαφορετικά θαλάσσια οικοσυστήματα??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

** αυτούς φαντάζομαι δεν θα τους συναντάμε σε ρηχά νερά που επηρεάζονται περισσότερο από τις βροχοπτώσεις

* τα < ναι.. καλά τα λες , συμφωνώ > είναι πολύ βαρετά και αντιπαραγωγικά

** Ακριβώς. Εδώ ενισχύεται η πιο πάνω επισήμανσή μου για το "μπάχαλο" που επικρατεί στα ενυδρεία μας, αφού το κύριο και μεγαλύτερο κριτήριο επιλογής οργανισμών, είναι το....αισθητικό.

* Μη ξεχνάς ότι ο παραγωγικός διάλογος στηρίζεται στη διαφωνία. Φαντάσου διάλογο, να μιλάει ο ένας και ο άλλος να λέει ένα ξερό "ναι" ή "μπράβο τι ωραία που τα λές". Να σημιώσουμε όμως πως η "διαφωνία" έχει πολλούς τρόπους έκφρασης και από εμάς εξαρτάται πως θα την εκφράσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! :bowdown:

Ανεβασα το kh σε 8 με ph plus sera, θα το ανεβασω σιγα σιγα

εκανα και μετρηση

Ca=488

Mg=1240

ειναι πρωτη φορα που κανω τετοιο τεστ και ενδεχεται και σοβαρη περιπτωση να εχω κανει λαθος

:bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να μην συγκρίνουμε τα ανοιχτά φυσικά συστήματα με τα κλειστά. Είναι εντελώς διαφορετικά.

Η μόνη πλήρης εξομοίωση στo κλειστό σύστημα, είναι η φυσική λειτουργία του σωστά στημένου DSB.

αυτό το θέμα είναι λίγο παράξενο και κουραστικό γιατί δεν έχει πρακτική αξία , κατά τη γνώμη μου φυσικό σύστημα είναι μόνο ο ύφαλος και τίποτα άλλο ,

από την άλλη πολλά τεχνικά μέσα μιμούνται φυσικές διεργασίες πρώτο και καλύτερο το skimmer , ο φωτισμός μας , η uv , ακόμα και οι βιόμπαλες δεν είναι τίποτα άλλο παρά επιφάνειες ανάπτυξης βακτηρίων που με φυσικότατο τρόπο φιλτράρουν το νερό , τέλος οι μακροαλγες που συχνά βλέπουμε σε refugium η display

ας τα αφήσουμε όμως αυτά και ας ‘διαφωνήσουμε’ για πιο πρακτικά ζητήματα

Ο πίνακας αναφέρει τις τιμές ισορροπίας. Ποιος χομπίστας όμως διατηρεί αυτές τις τιμές, όταν οι απαιτήσεις του σε ανάπτυξη, χρώματα και αρώματα είναι διαφορετικές, από τις αντίστοιχες της φύσης?? Όταν επιλέγει να φιλοξενεί οργανισμούς από διαφορετικά θαλάσσια οικοσυστήματα??

να ξεκαθαρίσουμε ότι ένα νερό μπορεί να είναι ισορροπημένο και μακριά από τις τιμές του φυσικού θαλασσινού νερού

ο πίνακας μας βοηθά στη δοσολογία ca kh mg

του βάζουμε σαν δεδομένα τις τιμές που έχουμε , πιο κάτω βαζουμε τις επιθύμησες τιμές και αυτό μας λέει τη δοσολογία που πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ανάλογα με το προϊόν που ρίχνουμε

για το ασβέστιο και την alkalinity μας δίνει ταυτόχρονα και τις τιμές ισορροπίας ,

εδώ είναι το κατάλληλο πρόγραμμα που μπορείτε να κατεβάσετε , όπως θα δεις υπάρχουν ανοχές , αν φύγεις από το <ιδανικό> δε σημαίνει ότι θα καταρρεύσει το σύστημα , αλλά το < ιδανικό> θεωρητικά υπάρχει

http://www.mathgame.de/RiffACalc.htm

αγαπητέ Νίκο λες να γίνεται τόσος ντόρος χωρίς λόγο ?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος χομπίστας όμως διατηρεί αυτές τις τιμές, όταν οι απαιτήσεις του σε ανάπτυξη, χρώματα και αρώματα είναι διαφορετικές, από τις αντίστοιχες της φύσης?? Όταν επιλέγει να φιλοξενεί οργανισμούς από διαφορετικά θαλάσσια οικοσυστήματα??

δεν μπορώ παρά να σε παραπέμψω στα ενυδρείο που γίνονται <ενυδρείο του μήνα > σε διάφορα ξένα forums

δεν έχω δει <παράξενες > αποκλίσεις από τις τιμές ισορροπίας

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατυρησα οτι εχω 2 κατοικους...

Ενα παρα πολυ μικρο καβουρα <<ασπρο>> με γκρι ριγες.....ειναι πολυ μικρο, 1 εκ, υποθετω οταν μεγαλωσει θα αλλαξει λιγο το χρωμα του , πιθανων να σκουρινει

Και ενα γυμνοσαλιαγκα (αν το λεω σωστα) μαλλον ταξιδεψε με καποιο απο τα κομματια κοραλιων που πειρα, ειναι μαυρο 4-5 εκ περιπου και βγαινει μονο οταν ειναι κλειστα τα φωτα και κοβει βολτες στο τζαμι...

Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθείς τη συμπεριφορά τους και κρίνεις.

Προσωπικά δεν θα ανησυχούσα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειναι τοσο μικρο και κρυβεται συνεχεια που ειναι σχεδον αδυνατον.......δεν εχω και φωτογραφικη και ειναι προβλημα......θα προσπαθησω να βρω μια συντομα, αλλα και παλι βγαινει πολυ σπανια..

;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 10 μερες περιπου , αρχισε να αναπτισετε αλγη πρασινη παντου πολυ αλγη καθαριζω με μαγνητακι και παλι εμφανιζετε, υπαρχει τροπος να την ξεφορτωθω ή μονο με τον μαγνητη θα κανω δουλεια;

Link to comment
Share on other sites

αν το τζάμι έχει ανάγκη καθαρίσματος κάθε 3-4 μέρες , είναι φυσιολογικό

Link to comment
Share on other sites

Παιδια νομιζω οτι εχω προβλημα αλγης.... :)

post-1296-1243505200_thumb.jpg

post-1296-1243505248_thumb.jpg

post-1296-1243505286_thumb.jpg

post-1296-1243505399_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για τις φωτογραφιες αλλα δυστηχως δεν εχω φωτογραφικη και τις εβγαλα με κινητο.....

Πειτε τιποτα γιατι με βλεπω απο picoreef με κοραλια να το κανω picoreef με αλγη.... :)

post-1296-1243505546_thumb.jpg

post-1296-1243505607_thumb.jpg

post-1296-1243505641_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου ο γρηγορότερος τρόπος αντιμετώπισης είναι να δώσεις τα κοράλλια σου για φιλοξενία , να σβήσεις τα φώτα και να κάνεις ταχτικές μεγάλες αλλαγές νερού δυο φορές την εβδομάδα , παράλληλα θα αντικαθιστάς τον ενεργό άνθρακα και το αντιφωσφορικό κάθε 15 μέρες

υπάρχουν και υγρά για την απομάκρυνση των φωσφορικών με γρήγορα και καλά αποτελέσματα

καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο αλγοφαγο ψαρι οσο το δυνατον μικροτερο σε μεγεθος;

Καποιο σαλιγκαρι ή γαριδα που να ειναι αλγοφαγα;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο αλγοφαγο ψαρι οσο το δυνατον μικροτερο σε μεγεθος;

Καποιο σαλιγκαρι ή γαριδα που να ειναι αλγοφαγα;

Μπορεις να βαλεις αρκετα σαλιγκαρια στο ενυδρειο σου επισης μπορεις να βαλεις κ διαφορα goby που κανουν καλη δουλεια.Επιδη ομως το ενυδρειακι ειναι αρκετα μικρο θα σου προτεινα καμια 5-7 σαλιγκαρια κ εισαι οκ.Αντιφωσφορο βαλε επισης εαν δεν εχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δυστυχώς δεν μπορώ να απαλλαγώ τελείως! Αυτό είναι το καλλίτερο που μπόρεσα να κάνω!

Έχω και πρόβλημα με τον browser, 4 ίδιες φωτογραφίες ανέβασα, αχταρμά τα έκανα! :(

Πέραν της άλγης δεν έχω αντιμετωπισει κανένα άλλο πρόβλημα και όλα πάνε πολύ καλά, τουλάχιστον ετσι φαίνεται... :(

Είμαι πολύ ευχαριστημένος πάντως από την πρώτη μου προσπάθεια και μάλιστα σε τόσα λίγα λίτρα!

Η άλγη νομίζω είναι επειδή έχω πάρα πολύ δυνατό φως 50W T5 με ανακλαστήρες...

Εγώ πάντως που το βλέπω από κοντά φαίνεται πολύ καλύτερα από ότι στη φωτογραφία!

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κ άλλες... φυσικά κάθε πρόταση-παρατήρηση για οποιαδήποτε αλλαγή ευπρόσδεκτη :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...