Jump to content

Νέο Δισκοενυδρείο


Aquadominus

Recommended Posts

Επιτέλους έφτασε το νέο μου ενυδρείο και αύριο θα το έχω σπίτι οπότε και θα αρχίσει το στήσιμο βήμα βήμα και με φωτογραφίες για να γίνει αργότερα και η προβλεπόμενη παρουσίαση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σε ζηλεύω. Άντε καλή επιτυχία και ανέβασε φώτο να πάρουμε και εμείς καμια ιδέα.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα και πήγα εχθές και το πείρα είναι άψογο. από σήμερα ξεκινάω το στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι της Fluval το Roma 240 εχθές ξεκίνησα έστησα το έπιπλο και τοποθέτησα τον πίνακα ελέγχου και τα φώτα στα Ντουλάπια καθώς έκανα και την υποδοχή για το thermo controller της Elliwel. Το ενυδρείο έχει τρεις ιδιοκατασκευές και θα μου πάρει λίγο παραπάνω μέχρι να τρέξει νερό, υπολογίζω καλώς έχοντος των πραγμάτων το Σάββατο, αλλά βγάζω συνέχεια φωτογραφίες και θα κάνω αναλυτική παρουσίαση μόλις τελειώσω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είναι της Fluval το Roma 240 εχθές ξεκίνησα έστησα το έπιπλο και τοποθέτησα τον πίνακα ελέγχου και τα φώτα στα Ντουλάπια καθώς έκανα και την υποδοχή για το thermo controller της Elliwel. Το ενυδρείο έχει τρεις ιδιοκατασκευές και θα μου πάρει λίγο παραπάνω μέχρι να τρέξει νερό, υπολογίζω καλώς έχοντος των πραγμάτων το Σάββατο, αλλά βγάζω συνέχεια φωτογραφίες και θα κάνω αναλυτική παρουσίαση μόλις τελειώσω. :thumbup:

Mου μυρίζει καλη δουλεια και με λεπτομερεια...για να δουμε τι θα δουμε; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έτρεξε νερό εχθές 18/10/2008 και ώρα 19:00

Μετρήσεις:

PH: 7.0

GH: 6.0

KH: 6.0

NH3: 0.3

NO3: 3.0

NO2: 0.0

Fe: 0.1

Co2: 19.0mg/lt (Υπάρχει μπουκάλα 3 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο)

Μέσα στην εβδομάδα πιστέυω να προλάβω να ανεβάσω και την Παρουσίαση :chair:

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε μία ιδέα με 3 φωτογραφίες θα ακολουθήση κανονική παρουσίαση sorry για την ποιότητα οι φωτογραφίες είναι από κινητό.

post-5943-1224566976.jpgpost-5943-1224566992.jpgpost-5943-1224567008.jpg

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου βαλε πολλα ξυλα .οι δισκοι αρεσκονται πολυ σε αυτα.επισης βγαλε τα διακοσμητικα στυλ πυργου

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα .Χρηση μαυρης τυρφης θα εκανε καλο σε δισκους.ιδιαιτερη εμφαση στην φιλτρανση επιβαλεται να δωσεις.

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα .Χρηση μαυρης τυρφης θα εκανε καλο σε δισκους.ιδιαιτερη εμφαση στην φιλτρανση επιβαλεται να δωσεις.

Θα κάνω κανονική παρουσίαση στο τέλος της εβδομάδας και θα δεις ότι έχω δώσει ιδιαίτερη έμφαση στην φίλτρανση, αλλά μιας και το ανέφερες έχω δύο εξωτερικά φίλτρα το ένα καθαρά βιολογικό και το άλλο χημικό στο οποίο φυσικά και έχω τύρφη, Δισκοενυδρείο χωρίς τύρφη δεν παίζει και επιπλέον βάζω και Black Water.

Link to comment
Share on other sites

H πετρούλες μου κάνουν ασβεστοληθικές και πρέπει να βγούν γιατί θα ανεβάζουν σκληρότητες .

Με τι τεστ μετράς ?

Link to comment
Share on other sites

Ένα τεστ με κεζαπ θα μας κατατοπίσει για το αν είναι ή όχι ασβεστηλιθικές.

Link to comment
Share on other sites

H πετρούλες μου κάνουν ασβεστοληθικές και πρέπει να βγούν γιατί θα ανεβάζουν σκληρότητες .

Με τι τεστ μετράς ?

Οι πετρούλες είναι "συλλεκτικές" και όχι ασβεστολιθικές είναι μέσα στα κατά καιρούς ενυδρεία μου από το 1980¨(28 συναπτά έτη) τις κληρονόμησα από το ενυδρείο του πατέρα μου και δεν είχα ποτέ προβλήματα με σκληρότητες αν σκεφτείς ότι έχω GH μέσα σε 2 μέρες από 9 που είναι της βρύσης 6 χωρίς χημικά μόνο με την τύρφη τότε νομίζω είμαι εντάξει άλλωστε έχουν βραστεί άπειρες φορές.

Μετράω με τεστ της Sera.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες χημικό?

Έχε το νου σου στο ΡΗ και επίσης τσέκαρε τα τεστ χρησιμοποιόντας σύριγγα για να μετρήσεις το νερό που θα μπει στους δοκιμαστικούς σωλήνες των τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Οι ριζες της ανουμπιας δεν πρεπει να ειναι μεσα στο υπόστρωμα...προσωπικα οτι μη φυσικο (φάρος) δεν μου αρεσει. Βαλε μπολικα ξυλα για κρυψώνες και τσεκαρε το χαλίκι σου αν ειναι ουδετερο (καλύτερα να βάλεις χαλαζιακή άμμο)...θελει δουλίτσα το aquascape σου :chair:

Link to comment
Share on other sites

Έχε το νου σου στο ΡΗ και επίσης τσέκαρε τα τεστ χρησιμοποιόντας σύριγγα για να μετρήσεις το νερό που θα μπει στους δοκιμαστικούς σωλήνες των τεστ.

έχω πάρει ένα χημικό σετ που πουλάνε για τα παιδιά στα βιβλιοπωλεία και έχει μέσα δοσομετρητές αλλά μετράω κάθε μέρα 2 φορές PH GH KH και καταγράφω τιε μετρήσης στο aquariogest και έτσι βλέπω τις διαφορές μέρα με την μέρα φυσικά και εάν κάτι πάει στραβά δεν το συζητάω πως οι πέτρες θα βγούν αμέσως αλλά για αυτο θα κάνω υπομονή μέχρι να βάλω τους πρώτους δίσκους.

http://www.aquariogest.net

Link to comment
Share on other sites

Οι ριζες της ανουμπιας δεν πρεπει να ειναι μεσα στο υπόστρωμα...προσωπικα οτι μη φυσικο (φάρος) δεν μου αρεσει. Βαλε μπολικα ξυλα για κρυψώνες και τσεκαρε το χαλίκι σου αν ειναι ουδετερο (καλύτερα να βάλεις χαλαζιακή άμμο)...θελει δουλίτσα το aquascape σου :chair:

Μα φυσικά και το χαλίκι είναι ουδέτερο είναι χαλαζίας 0,2mm και το πήρα καινούργιο για το συγκεκριμένο ενυδρείο δεν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί. Το προτίμησα από την άμμο γιατί η άμμο λερώνει πάρα πολύ είχα στο προηγούμενο ενυδρείο μου. Θα βάλω σίγουρα και άλλες ρίζες αλλά τι εννοείς οι ρίζες να είναι έξω από το υπόστρωμα;

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και το χαλίκι είναι ουδέτερο είναι χαλαζίας 0,2mm και το πήρα καινούργιο για το συγκεκριμένο ενυδρείο δεν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί. Το προτίμησα από την άμμο γιατί η άμμο λερώνει πάρα πολύ είχα στο προηγούμενο ενυδρείο μου. Θα βάλω σίγουρα και άλλες ρίζες αλλά τι εννοείς οι ρίζες να είναι έξω από το υπόστρωμα;

εννοει οτι το πιζικο συστημα της ανουμπιας(τριχιδια) να βρισκετε μεσα στο υποστρωμα ,ο δε κορμος εξω απο αυτο γιατι σαπιζει.

Link to comment
Share on other sites

εννοει οτι το πιζικο συστημα της ανουμπιας(τριχιδια) να βρισκετε μεσα στο υποστρωμα ,ο δε κορμος εξω απο αυτο γιατι σαπιζει.

Οκ ευχαριστώ θα το φροντίσω μόλις πάω σπίτι

Link to comment
Share on other sites

..μην γινομαι και εγω καταπιεστικος, εσυ το βλεπεις, δικο σου ειναι αλλα ο φαρος με χαλαει ολιγον.

by the way ειδα σε petshop εναν πλαστικο σκυλο (με τα πολυ μακρια αυτια) στον πατο ενυδρειου που βγαζει φυσαλιδες απο το στομα (..εμετικο) :chair:

ομως εχω δει και πλαστικο παρθενωνα και μπορω να πω οτι μου αρεσε...και στους δισκους αρεσε!

και μια χαρα χαλικια εβαλες..δεν συμπαθουνε το εντελως ασπρο τα στρεσσαρη.

Link to comment
Share on other sites

..μην γινομαι και εγω καταπιεστικος, εσυ το βλεπεις, δικο σου ειναι αλλα ο φαρος με χαλαει ολιγον.

by the way ειδα σε petshop εναν πλαστικο σκυλο (με τα πολυ μακρια αυτια) στον πατο ενυδρειου που βγαζει φυσαλιδες απο το στομα (..εμετικο) :chair:

ομως εχω δει και πλαστικο παρθενωνα και μπορω να πω οτι μου αρεσε...και στους δισκους αρεσε!

και μια χαρα χαλικια εβαλες..δεν συμπαθουνε το εντελως ασπρο τα στρεσσαρη.

Αυτό το συμπέρασμα που το έβγαλες ότι το άσπρο τα στρεσάρει ? Να μην ξεχνάμε ότι στον βιότοπο τους άσπρη άμμο έχουν .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...