Jump to content

Νέο Δισκοενυδρείο


Aquadominus

Recommended Posts

Ναί παιδιά θα βγεί ο φάρος και θα μπεί μία ακόμη ρίζα αλλά σιγά σιγά γιατί όλος ο μισθός πάει εκεί. Ο φάρος μπήκε τώρα για να μήν είναι άδειο το σημείο. Όσο για την άμμο δέν είναι και τόσο άσπρη στον βιότοπό τους αλλά εκτός αφτού όπως είπα εμένα δεν μου αρέσει η άσπρη γιατί λερώνει αμέσως και εγώ είμαι υποχόνδριος.

Link to comment
Share on other sites

Ναί παιδιά θα βγεί ο φάρος και θα μπεί μία ακόμη ρίζα αλλά σιγά σιγά γιατί όλος ο μισθός πάει εκεί. Ο φάρος μπήκε τώρα για να μήν είναι άδειο το σημείο. Όσο για την άμμο δέν είναι και τόσο άσπρη στον βιότοπό τους αλλά εκτός αφτού όπως είπα εμένα δεν μου αρέσει η άσπρη γιατί λερώνει αμέσως και εγώ είμαι υποχόνδριος.

Αυτο (λερώνει) ειναι μεγαλος μυθος. Στην πραγματικότητα ειναι το ποιο καθαρο υποστρωμα γιατι οτι πεφτει φαινετα και το μαζευεις, σε αντιθεση με τα χαλικια οπυ το κρατανε και νομιζεις οτι ειναι καθαρα...

Οσο για το αν ειναι ασπρη η αμμος στο βιοτοπο των δισκων....τσεκαρε

Link to comment
Share on other sites

Αυτο (λερώνει) ειναι μεγαλος μυθος. Στην πραγματικότητα ειναι το ποιο καθαρο υποστρωμα γιατι οτι πεφτει φαινετα και το μαζευεις, σε αντιθεση με τα χαλικια οπυ το κρατανε και νομιζεις οτι ειναι καθαρα...

Οσο για το αν ειναι ασπρη η αμμος στο βιοτοπο των δισκων....τσεκαρε

Και την κιτρινίλα που μαζεύεται γύρω γύρω στα τζάμια πως την καθαρίζεις και τα φυτά που δεν αναπνέουν οι ρίζες τους και σαπίζουν;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο (λερώνει) ειναι μεγαλος μυθος. Στην πραγματικότητα ειναι το ποιο καθαρο υποστρωμα γιατι οτι πεφτει φαινετα και το μαζευεις, σε αντιθεση με τα χαλικια οπυ το κρατανε και νομιζεις οτι ειναι καθαρα...

Οσο για το αν ειναι ασπρη η αμμος στο βιοτοπο των δισκων....τσεκαρε

Και επειδή και εγώ έχω πάει στην ήπειρο του καφέ αρκετές φορές δες και μία άλλη φωτογραφία που δεν είναι και τόσο άσπρη η άμμο.

post-5943-1224660435_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να εχεις αριστες συνθηκες για τους δισκους ,ph,kh gh,νερακι και ιχνοστοιχεια και ολα θα πανε καλα!! :chair:

Οσο για το υποστρωμα αν ειναι ασπρη ,μαυρη ή οτι αλλο θες αρκει να μην ειναι ασβεστολιθικη και εχεις προβλημα στο ph..

Και κατι αλλο...πριν του bleher το 90 % ειχε χαλαζιακι....μετα τον bleher στην Ελλαδα το 90% ολοι λευκη αμμο...

Δηλαδη ..πριν πως κρατουσαμε δισκους !!!!?? :chair:

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή και εγώ έχω πάει στην ήπειρο του καφέ αρκετές φορές δες και μία άλλη φωτογραφία που δεν είναι και τόσο άσπρη η άμμο.

Δεν έχει παντού στην χώρα του καφέ δίσκους :chair:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλες οι απόψεις σωστές είναι και το ενυδρείο είναι και προσωπική υπόθεση του κεθενός αλλά για να μην σας χαλάσω και το χατίρι μόλις πήγα και αγόρασα άλλη μία ρίζα! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα 2 ρίζες και μερικά φυτά ακόμα και θα πάρω και μία μεγάλη MOPANI ακόμα και θα βγάλω και τις πέτρες και το βράχο για να μην μου γκρινιάζετε και για να είναι όσο το δυνατόν ποιο φυσικό..... :chair:

Link to comment
Share on other sites

Από συνθήκες πως είσαι?

ΡΗ - ΚΗ - GH ??

Επίσης η αεραντλία δεν είναι ότι καλύτερο σε ενυδρείο με δίσκους εφόσον ρυθμίσεις το ΡΗ με CO2.

Ακόμη στα 240 λίτρα (καθαρά?) πόσα δισκόπουλα σκέφτεσε?

Link to comment
Share on other sites

Από συνθήκες πως είσαι?

ΡΗ - ΚΗ - GH ??

Επίσης η αεραντλία δεν είναι ότι καλύτερο σε ενυδρείο με δίσκους εφόσον ρυθμίσεις το ΡΗ με CO2.

Ακόμη στα 240 λίτρα (καθαρά?) πόσα δισκόπουλα σκέφτεσε?

PH 7

GH 6

KH5

Αλλά δεν έχω βάλει καθόλου ζουμιά μέσα μόνο τύρφη και η μετρήσει του νερού της βρύσης ήταν το Σάββατο που ξεκίνησα: PH 8 GH 13 KH 8.

Για την αεραντλία ξέρω ότι είναι απαραίτητη γιατί σε τόσο υψηλές θερμοκρασίες το νερό δεν κρατάει το οξυγόνο.

Σκέφτομαι 4 με 5 δισκάκια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα έκανα νέες μετρήσεις:

PH: 7,0

KH: 5,0

GH: 2,0

NO2: 0,4

NO3: 20,0

NH3: 0,2

Έβγαλα τον Φάρο και τα βράχια και έχω πάρει 3 ρίζες που τις έχω στο νερό να φύγει η πολή κοκκινίλα και μόλις τις βάλω μέσα θα βγάλω φωτογραφίες και θα κάνω και την παρουσίαση. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...