Jump to content

Λίγο πριν τα ψάρια...


KOSTAS2A6

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά έφτασα στο στάδιο λίγο πριν τα ψάρια.Αγόρασα εξωτερικό φίλτρο της TETRA , skimmer έβαλα το υποστρωμα και 2 κιλά σπασμένο κοράλι, μου είπαν ότι είναι καλό. Έκανα μετρήσεις και η αλατότητα είναι στο 1022 και το ph 8.Τις υπόλοιπες δεν τις θυμάμαι αυτή τη στιγμή.Λέω να παραγγείλω τον πρώτο μου κλοουν και μετά να ξεκινήσω με ανεμώνες.Τι λέτε για αυτή την κίνηση?

Link to comment
Share on other sites

Δώσε περισσότερα στοιχεία για το σύστημα σου……….και ανέβασε την αλατοτητα στο 1024

Η ανεμώνη δεν πρέπει να μπει σένα καινούργιο ενυδρείο, περίμενε να στρώσει και μετά έχεις χρόνο να κάνεις την επιλογή της ανεμώνης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θέλω να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Το ενυδρείο μου έχει θέση για μια λάμπα. μου είπαν ότι με μια λάμπα δεν θα έχω αρκετό φως έτσι ώστε να ζήσουν τα κοράλια.Τι πιστεύεις ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κοράλλια δεν έχουν την ιδία απαίτηση φωτισμού, άλλα θέλουν χαμηλό άλλα υψηλό.

……………Δώσε περισσότερα στοιχεία για το σύστημα σου………

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες "έβαλα το υποστρωμα και 2 κιλά σπασμένο κοράλι" τι εννοεις? :thumbup:

Πες μας η θεση για την λαμπα για ποσα watt λαμπα ειναι και αν ειναι για τ8 ή τ5.Με τ5 μπορεις να βαλεις π.χ. ζωανθιδες.Ανεμωνη δυστυχως οχι :thumbup: .Δες αν μπορεις να βαλεις με πατεντα τουλαχιστον αλλη μια για να εισαι ΟΚ και με καποια μ****α κοραλια.Πες μας και το υψος του ενυδρειου σου (παιζει ρολο σε σχεση με τον φωτισμο)

Γενικα οσα πιο πολλα στοιχεια μας δοσεις τοσο πιο πολυ μπορουμε να βοηθησουμε. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...