Jump to content

Εγω, το Ich και ο αποντας μαγαζατορας!


Recommended Posts

Βασικα ας επανελθω στο βασικο για την στιγμη θεμα που με καιει...

Οπως σας εγραψα ποιο πανω ειμαι στην μεση θεραπειας για ich...

Θα σας τα πω οπως μου τα ειπε ο μαγαζατορας:

"Βαλαμε protazol (09/10/2008) και την 2η μερα (11/10/2008) καναμε αλλαγη 30% νερο, θα περιμενω 5 μερες μου ειπε και αν δεν υποχωρησει το ich θα κανουμε νεα θεραπεια."

Εγω απο οτι βλεπω το ich εχει υποχωρησει αρκετα και απο τα περισσοτερα ψαρια εχει σχεδον εξαφανιστει εκτος απο κανα 2 χρυσοψαρα που εχουν ελαχιστα στο ουραιο πτερυγιο.

Αυριο ειναι η 5η μερα (16/10/2008) και η τελικη κατα τις οδηγιες του μαγαζατορα το θεμα ειναι ΤΙ κανω αυριο? ( δεν μπορω να επικοινωνησω με τον μαγαζοτορα γιατι συνεβει κατι θλυβερο στην οικογενεια του).

Παρακαλω περιμενω οδηγιες απο σας! (αν και απο οτι φαινεται απο δω και περα μονο απο σας θα περιμενω οδηγιες smile.gif )

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δέν είναι το τί σου είπε ο μαγαζάτορας αλλά πιές είναι οι οδηγίες χρήσης του φαρμακου που χρησιμοποιείς.

Άν και δέν γνωρίζω για το συγκεκριμένο, σχεδόν όλες οι θεραπείες κατα το τέλος τους συστήνουν μεγάλη αλλαγή νερού.

Θα σου συνηστούσα να διαβάσεις τις οδηγίες και να επανέλθεις άν έχεις επιπλέον απορίες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το φαρμακο λεει μεσα αλλαγη 80% νερου μετα απο 24 ωρες και αν διαπιστωθει σε 4-5 μερες παλι παρασιτο επαναληψη θεραπειας... just that!

Link to comment
Share on other sites

το φαρμακο λεει μεσα αλλαγη 80% νερου μετα απο 24 ωρες και αν διαπιστωθει σε 4-5 μερες παλι παρασιτο επαναληψη θεραπειας... just that!

Άρα συνεχίζεις με νέο κύκλο θεραπείας εώς ότου είσαι σίγουρος ότι τα ψάρια σου δέν εμφανίζουν πια συμπτώματα Ick

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αν λοιπον φυγει το παρασιτο τι κανω?

κανω αλλαγη της ταξεως?

βαζω σκουπα βυθου για τυχον αυγα παρασιτου?

βαζω τον ανθρακα πισω στο φιλτρο?

Thanks! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αν λοιπον φυγει το παρασιτο τι κανω?

κανω αλλαγη της ταξεως?

βαζω σκουπα βυθου για τυχον αυγα παρασιτου?

βαζω τον ανθρακα πισω στο φιλτρο?

Thanks! :thumbup:

Άρα μόλις τελειώσει και ο δεύτερος κύκλος θεραπείας θα κάνεις 80% αλλαγή νερού και άν όλα έχουν πάει καλά θα βάλεις τον άνυρακα για να τραβήξει τυχόν υπολείμματα της θεραπείας... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sarevock, το ick είναι μια αρκετή κοινή ασθένεια που όμως αν δεν την προσέξεις μπορεί να σου αδειάσει το ενυδρείο από ψάρια. Το έχω πάθει όταν δεν ήξερα και πολλά πράγματα. Αν θες να μάθεις πρισσότερα για αυτήν την ασθένεια και να κατανοήσης τι ακριβώς είναι η θεραπεία που κάνεις, διάβασε αυτό.

Αν λοιπόν διαβάσεις αυτό θα καταλάβεις και τι κάνει το φάρμακο. Το φάρμακο δε μπορεί να σκοτώσει το παράσιτο όταν αυτό βρίσκεται στο δέρμα του ψαριού, παρά μόνο όταν είναι ελεύθερο στο νερο. Επομένως το ότι δε βλέπεις παράσιτα πάνω στα ψαράκια σου δεν σημαίνει τίποτα για την θεραπεία. Τα ψάρια σου μπορεί να μην έχουν κανένα σύμπτωμα ick, αλλά το παράσιτο να παραμένει στο ενυδρείο. Το παράσιτο μπορεί είτε να βρίσκεται στο νερό, είτε στον βυθό με την μορφή αυγών. Σκούπισμα του βυθού αφού ολοκληρωθεί η θεραπεία δεν έχει κανένα νόημα αφού αν έχουν μείνει αυγά στον βυθό, αποκλείεται να το σκουπίσεις όλα. Ατίθετα πρίν από την θεραπεία βοηθάει στο να μειωθεί ο αριθμός των αυγών που πρέπει να καταπολεμηθεί. Για το συγκεκριμένο φάρμακο έχω ακούσει καλά λόγια. Ακολούθα τις οδηγιες χρήσεως και μάλλον δε θα έχεις πρόβλημα.

Με την χρήση άνθρακα θα απομακρύνεις κάθε υπόλειμμα του φαρμάκου.

Εγώ προσωπικά θα έκανα θεραπεία με αλλατάκι για 10 ημέρες και άυξηση της θερμοκρασίας στους 29 C. Η θερμοκρασία αυτή βέβαια αφορά τροπικά ψάρια. Για χρυσόψαρα δε γνωρίζω, αλλά μάλλον θα πρέπει να είναι λίγο χαμηλότερη.

Αντε λοιπόν περαστικά σας !!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα για την συμβουλη σου.

Η θερμοκρασια ειναι στους 29 εδω και 7 μερες, χθες παρατηρησα οτι παλι καποια ψαρακια γεμιζουν ασπρακια... οποτε σημερα 2η θεραπεια... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε την θερμοκρασια στους 30.

μετα ακολουθησε ακριβως τις οδηγιες του PROTAZOL

Αν και δεν ειμαι σιγουρος νομιζω οτι το PROTAZOL καταστρεφει την βιολογια οποτε μετα θελει παλι απο την αρχη στρωσιμο. Εκτος και αν εχεις καποιον γνωστο που εχει ενυδρειο ωστε να σου δωσει μπολι.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι σιγουρος νομιζω οτι το PROTAZOL καταστρεφει την βιολογια

:thumbup: Ωχ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.Υπαρχουν χομπιστες απο Ξανθη . ολο και καποιον θα βρεις να σου δωσει μπολι ωστε να γλιτωσεις την χρονοβορα διαδικασια του στρωσιματος.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει τοτε καποιος να σωσει την βιολογια του αν ερθει αυτη η κουφια στιγμη να ριξει protazol ?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό εγώ δεν εμπιστεύομαι τα φάρμακα. Εννοείται όταν έχω εναλλακτικές λύσεις. Όπως σου είπα θεραπεία με αλλατάκι για 10 ημέρες και άυξηση της θερμοκρασίας.

Τώρα για το συγκεκριμένο φάρμακο, πόσες μέρες κρατάει η θεραπεία σύμφωνα με τις οδηγίες; Γράφουν τίποτα οι οδηγίες για την βιολογία; Μήπως έχεις δεύτερο φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει τοτε καποιος να σωσει την βιολογια του αν ερθει αυτη η κουφια στιγμη να ριξει protazol ?

Να κανει θεραπειες σε ενυδρειο καραντινα και στο μεγαλο μονο αλατακι

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θεραπεια του Ick σε καραντινα δεν γινεται και αυτο γιατι μιλαμε για ακρως μεταδοτικο παρασιτο! Η θεραπεια θα γινεται στο κυριως ενυδρειο.

Το protazol ειναι ισως απο τα καλυτερα φαρμακα που υπαρχουν στην αγορα για την αντιμετωπιση του Ick. Οσον αφορα στη βιολογια σιγουρα την επιβαρυνει αλλα δεν την καταστρεφει. Καλο θα ηταν στην περιπτωση σου απο την αρχη να διαβαζες και να ακολουθουσες ευλαβικα τις οδηγιες χρησης κατι που πρεπει να γινεται σε καθε εφαρμογη φαρμακου!!!

Παραλληλα με τη θεραπεια που κανεις θα σε συμβουλευα να βαλεις και μια ταξη στο ενυδρειο σου απο πλευρας ειδων που φιλοξενεις.....................

Link to comment
Share on other sites

Το protazol ειναι ισως απο τα καλυτερα φαρμακα που υπαρχουν στην αγορα για την αντιμετωπιση του Ick. Οσον αφορα στη βιολογια σιγουρα την επιβαρυνει αλλα δεν την καταστρεφει. Καλο θα ηταν στην περιπτωση σου απο την αρχη να διαβαζες και να ακολουθουσες ευλαβικα τις οδηγιες χρησης κατι που πρεπει να γινεται σε καθε εφαρμογη φαρμακου!!!

Παραλληλα με τη θεραπεια που κανεις θα σε συμβουλευα να βαλεις και μια ταξη στο ενυδρειο σου απο πλευρας ειδων που φιλοξενεις.....................

Στις οδηγιες του φαρμακου αναφερει οτι τα βιολογικα φιλτρα μπορουν να συνεχισουν να δουλεουν.

Εγω τις διαβαζα τις οδηγιες αλλα ο μαγαζοτορας μου ελεγε να κανω αλλα! ΑΠο δω και περα οτι λενε οι οδηγιες...

http://www.sera.de/fileadmin/gbi/sera_protazol_36.05_int.pdf

Η "νεα ταξη πραγματων" ξεκινησε... τα χρυσοψαρα γυρισαν σπιτι τους! Κρατησα 2 silver sharks μονο...

Καλα εκανα?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

δυστηχως οχι φιλε μου. αυτο το ψαρι θελει αρκετα εως παρα πολλα λιτρα γιατι μεγαλωνει παρα πολυ. θα σου προτεινα να τα δωσεις και αυτα πισω και αφου βεβαιωθεις οτι το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο τοτε να διαλεξεις ψαρια που ταιριαζουν μεταξυ τους και στα λιτρα σου.

Υ.Σ. προχτες εφερε ψαρια ο δικος σου οποτε εχεις αρκετη ποικιλια να διαλεξεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως οχι φιλε μου. αυτο το ψαρι θελει αρκετα εως παρα πολλα λιτρα γιατι μεγαλωνει παρα πολυ. θα σου προτεινα να τα δωσεις και αυτα πισω και αφου βεβαιωθεις οτι το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο τοτε να διαλεξεις ψαρια που ταιριαζουν μεταξυ τους και στα λιτρα σου.

Δεν ειναι αρκετα 740λιτρα για ενα silver? :thumbup:

Υ.Σ. προχτες εφερε ψαρια ο δικος σου οποτε εχεις αρκετη ποικιλια να διαλεξεις. :thumbup:

Καλα για νεα ψαρια με βλεπω μετα τα χριστουγεννα ετσι οπως τα εκανα...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

XEXEXE EXEIΣ ΔΙΚΙΟ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ ΕΓΩ ΤΟ 140 ΛΙΤΡΑ?????? :thumbup:

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ Ο ΚΑΦΕΣ ΑΚΟΜΑ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

xAXax ωραιος!

Εδω που τα λεμε τα ich το κολλησα απο το μαγαζι...

Ιστορικο: " Την πρωτη μερα που τα εβαλα μεσα δεν ηξερα για παρατηρηση κτλ, διαβαζοντας εδω στο φορουμ ολοι λετε "να παρατηρητε τα ψαρια σας" οκ λεω θα τα δω το βραδυ για τπτ υποπτα στοιχεια... το βραδυ βλεπω ασπρες βουλιτσες στα πτερυγια, λεω οχι ρε γμτ,

Την επομενη μερα παω στο πετσοπ να του πω το και το και βλεπω τα αλλα silver sharks που ειχε και... παιδια ηταν ΤΙΝΓΚΑ στο ich..."

Ετσι ειναι? οι περισσοτεροι μαγαζατορες μαλλον τα πουλανε αρρωστα για να βγαλουν παραπανω απο θεραπειες κτλ κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Καλα για νεα ψαρια με βλεπω μετα τα χριστουγεννα ετσι οπως τα εκανα...

Γιατί ;

Ετσι ειναι? οι περισσοτεροι μαγαζατορες μαλλον τα πουλανε αρρωστα για να βγαλουν παραπανω απο θεραπειες κτλ κτλ?

Δεν ισχύει αυτό δεν συμφέρει αυτό κανένα κατάστημα .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ;

Γιατι θα στηθει παλι απο την αρχη βημα-βημα

Δεν ισχύει αυτό δεν συμφέρει αυτό κανένα κατάστημα .

Ναι εχεις δικαιο, αλλα οφειλε να προσεξει πρωτα αυτος οτι τα ψαρια του ηταν αρρωστα και μετα εγω ο σχετος

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται βημα βημα μια καλη αλλαγη νερου και υπάρχουν ζωντανά βακτήρια στην αγορά που σου επαναφέρουν το ενυδρείο ταχύτατα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται βημα βημα μια καλη αλλαγη νερου και υπάρχουν ζωντανά βακτήρια στην αγορά που σου επαναφέρουν το ενυδρείο ταχύτατα .

Εχεις να μου προτεινεις σκευασμα φιλε μου? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...