Jump to content

Τι να κανω με το φωτισμο...


RAIN

Recommended Posts

Δεν ξερω, παιδια, τι να κανω με το φωτισμο στο ενυδρειο μου...

Την δευτερα αλλαξα φωτισμο απο Τ5 σε ΜΗ. :thumbup:

Εβαλα δυο φωτιστικα Aqua Medic ocean light plus 150 W + 2x24 W T5

http://www.aquaristic.net/ab-aqua-medic-oc...-t5.html?lang=1

αλλα εχω συνηθισει τοσο πολυ τα Τ5 που δεν μου αρεσε το αποτελεσμα με ΜΗ, ενω τα ζωντανα φενονται πολυ ποιο καλυτερα και με ποιο εντονα χρωματα, το συνολο δεν με ενθουσιαζει... διστυχως :thumbup:

δοκιμασα και 4 διαφορετηκες ΜΗ λαμπες απο 13000 Κ μεχρι των 20000Κ και συνδισμο με ακτινικες διαφορων χρωματων, και παλι τα ειδια ](*,)

Τι λετε, θα μπορω να τα συνηθισω τα ΜΗ η να βαλω παλη τα Τ5 που ειχα :thumbup:

και να πανε πρως πωληση τα καινουρια φωτιστικα;

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι οι Τ5, αποδίδουν πολύ καλύτερα τα χρώματα των κοραλλιών.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι οι Τ5, αποδίδουν πολύ καλύτερα τα χρώματα των κοραλλιών.

Νικο, μονο που δεν εχω ποια κοραλλια :thumbup: που ηταν και ενας λογος για αλλαγη φωτισμου.

Εχω ζωνθους και ρικορδεες, μια ακροπορα, μια στιλοπορα, μια ποσιλοπορα και τουρμπιναρια και κανενα 4 ΛΠΣ. Αυτα ειχα αφησει μονο :thumbup:

Οι ρικορδεες εχουν γεινει κατω απο τα ΜΗ - αλλο πραγμα, εχουν παρει ενα τελειο χρωμα :thumbup:

Και αλλος λογος που ηθελα να βαλω ΜΗ - λογο εικονομιας σε λαμπες και σε ρευμα,

επειδη Τ5 οταν εχεις πολλες - ειναι πολυ ακριβα. Καθε 8 μηνες αλλαγες λαμπες σου κοστιζου σαν το φωτιστικο ΜΗ και η φωτοπεριοδος με Τ5 χριαζεται ποιο μεγαλυτερος που ανεβαζει ερκετα το λογαρισμο ρευματος.

Ενω με ΜΗ αλλαζεις μια λαμπα για 1,5 χρωνο και μονο 2 ακτινικες που δεν τις αλλαζεις και τοσο συχνα, επειδη δεν αναβουν τοση ωρα.

ΜΗ για αυτα τα κοραλλια που εχω αναβω μονο 5 ωρες την η μερα και τους φτανει και περισσεβει (το ειχα δοκημασει εδω και 1,5 χρωνο στο σαμπμε τετιο φωτοπεριοδο) :D

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό hijack στο thread.

Δηλαδή κάθε πότε πρέπει ν αλλάζουμε τις T5? Τις αλλάζουμε όλες μαζι?

Και ποια η προτεινόμενη φωτοπερίοδο για ενυδρείο με Τ5 και ποια με MH ?

Παντος δεν ηξερα οτι ειναι πιο ακριβα να εχεις T5

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό hijack στο thread.

Δηλαδή κάθε πότε πρέπει ν αλλάζουμε τις T5? Τις αλλάζουμε όλες μαζι?

Και ποια η προτεινόμενη φωτοπερίοδο για ενυδρείο με Τ5 και ποια με MH ?

Με το φωτοπεριοδο γυρο στα 8 ωρες την η μερα αλλαζουμε

ακτινικες Τ5 καθε 8 μηνες

λευκες Τ5 καθε 10 μηνες

κανες ενα κυκλο, πρωτα αλλζεις ακτινικες και μετα σε δυο μηνες λευκες.

Τα ΜΗ με φωτοπεριοδο 8 ωρες κρατας ανετα 1.5 χρωνο.

Για την δικη περιπτοση που ειχα 10 Τ5 των 39 βαττ = 390 βαττ για 8 ωρες

και μονο σε αλλαγες λαμπας πλυρωνα καθε 10 μηνες περιπου 250 ευρο ηταν ποιο ακριβα απο τα ΜΗ που εβαλα τωρα :thumbup:

Τωρα εβαλα 2ΜΗ των 150 βαττ σε φωτοπεριοδο 5 ωρες =300 βαττ για 5 ωρες

(μονο που δεν θα ανουγου οι λαμπες μαζι, αλλα πρωτα η μια και σε δυο ορες η αλλη, για να κρατησω φως για περισσοτερες ωρες)

και 4 ακτινικες των 24 βαττ μονο το βραδυ λιγο πρην να σβηνουν τα ΜΗ για 5 ωρες = 96 βαττ για 5 ωρες

Θα παιρνω πολυ λυγοτερο ρευμα και θα κανω αλλαγες λαμπες ΜΗ καθε 2 χρωνια περιπου και ακτινικες καθε χρωνο.

Λαμπα ΜΗ εχει περιπου 50-70 ευρο και ακτινικες 80 ευρο του χρωνου.

Με ΜΗ οι αλλαγες λαμπες του χρωνου θα μου κοστηζουν τα μισα απο οτι ειχα πρην και θα παιρνω και 3 ωρες ρευματος λιγοτερο, και ολα αυτα με τα ειδια βαττ.

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι νομίζω ότι η βασική διαφορά τους είναι ότι στις Τ5 το φως έχει καλύτερη <διασπορά> και ομοιομορφία σε όλο το ενυδρείο .. με τις ΜΗ έχεις περισσότερες σκιές ενώ παράλληλα υπάρχουν άλλα σημεία με πολύ δυνατό φωτισμό .. οι Τ5 είναι ποιο <εύκολες> λάμπες ΙΜΟ αλλά <πέφτουν> πιο γρήγορα .. συνήθως στο 6μηνο θέλουν αντικατάσταση

Link to comment
Share on other sites

οι Τ5 είναι ποιο <εύκολες> λάμπες ΙΜΟ αλλά <πέφτουν> πιο γρήγορα .. συνήθως στο 6μηνο θέλουν αντικατάσταση

αυτο ειναι, Τασο, τωρα που παλη ηρθε καιρος να αλλαξω 10 Τ5 λαμπες, σκεθτηκα να παρω τα δυο ΜΗ και το ενα φωτιστικο μου κοστησε σχεδων τοσο οσο θα ειχα δωσει μονο για αλλγες λαμπες μου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τωρα 300 watt γιατι εχεις μικροτερη φωτοπεριοδο απο τα 390 των T5? Δεν θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον ιδιες ωρες ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα και εγω προσπαθω να καταλαβω τι παιζει με τι φωτοπεριοδο και ποσο πρεπει να αναβουν τα φωτα μου!!!Εγω εχω μια ΜΗ 75 watt και δυο T5 24watt(1 ακτινικη 1 λευκη) και αναβω 12 ωρες τις Τ5 και 11 ωρες τη ΜΗ αφηνω μιση ωρα στο αναμα μονο τις Τ5 και μιση ωρα ακομα μετα τη ΜΗ!!!Λετε να κανω κακο?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τωρα 300 watt γιατι εχεις μικροτερη φωτοπεριοδο απο τα 390 των T5? Δεν θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον ιδιες ωρες ?

Δεν εχω 300 βαττ, αλλα 396 βαττ για 5 ωρες (ξεχασες τις ακτινικες :thumbup: )

να σου πω γιατι μπορω να κανω λιγοτερες ωρες τωρα.

Η ωρα οσο εχω ανοιχτο το φως παραμενει ειδια(11 ωρες), αλλα ενταση του φωτος σε ορισμενα σημεια ειναι πολυ ποιο μεγαλυτερη, και σε αυτα τα σημεια τα κοραλλια βγαζουν ποιο δυνατο χρωμα.

Παλια ειχα 8 Τ5 απο 12 το μεσημερη μεχρι 20 το βραδυ και 2 Τ5 απο 15 το μεσημερη μεχρι 23 το βραδυ, και η μεγαλυτερη ενταση φωτως ηταν απο 15-00 μεχρη 20-00. Ειναι αρκετη ωρα για φωτοπεριοδο.

Αλλα για να βγαλου το καλυτερο δυνατο χρωμα, πρειπει να εχεις πολυ δυνατο φως σε αρκετα μικρη επιθανεια. Αυτο μπορω να κανω μονο με ΜΗ.

Επειδι οι λαμπες Τ5 των 39 βαττ εχουν μηκος 86 εκ., δεκα λαμπες μπενουν σε βαθος 60 εκ.

Τα ΜΗ εχω βαλει πολυ κοντα μια απο την αλλη (αποσταση 10 εκ), επιφανεια που φωτιζετε πολυ δυνατα ειναι περιπου 60 εκ μηκος και 50 εκ. βαθος, αλλα ενταση του φωτος ειναι πολυ μεγαλη εκει και τα χρωματα βγενουν καλυτερα.

Και φωτοπεριοδος ειναι

Πρωτη ΜΗ απο 12-οο μεχρι 17-οο

δευτερη ΜΗ απο 14-00 μεχρι 19-00

Ακτινικες απο 18-00 μεχρι 23-00

Με αυτο το τροπο παιρνω λιγοτερο ρευμα, αλλα εχω πολυ καλο χρωμα στα κοραλλια τα οποια μπενουν στα σημεια κατω απο πολυ δυνατη ενταση φωτος (εκει ξεπερναιει 2 βαττ ανα λιτρο, αν μετρισουμε με αυτο το τροπο). Ακομα εβαλα και μικρη αποσταση ΜΗ απο την επιφανεια του νερου, μονο 10 εκ. :thumbup:

Και γυρο γυρο απο αυτα τα σημεια εχει και αρκετο χωρο για κοραλλια που δεν θελου και πολυ δυνατο φως(οπως ΛΠΣ).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον!

Τελικά ισχύει ή ιδανική σχέση 1 watt/lt?

Ο δικός μου φωτισμός με διάταξη από μπροστά προς τα πίσω είναι 3 x 54w arcadia marine white & 1 x 54w arcadia actinic.

Σκεφτόμουν να προσθέσω άλλη μια 54w white και να ρυθμίσω την φωτοπερίοδο ως εξης:

time.jpg

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι ..

αν θέλεις για οικονομία το 9ωρο μπορεί να γίνει 7ωρο με τα 270w

, μπορείς να κρατήσεις για 0,5 ώρες παραπάνω τις ακτινικές με σύνολο 10 ώρες

το 1 watt/ λίτρο είναι ένας εμπειρικός κανόνας , σε καμία περίπτωση δε μιλάμε για <ιδανική σχέση > παράλληλα αποτελεί μια βάση για να συνεννοούμαστε καλύτερα μεταξύ μας

Ναταλία εγώ με τις 250αρες σε κοντινή απόσταση .. έκαψα κοράλλια ..

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου δωσετε και εμενα μια εικονα αν ειναι οκ οι ωρες του φωτησμου μου?Εχω 2x Τ5 x 24watt(λευκη-ακτινικη) και μια ΗQ 75 watt αναβουν πρωτα οι Τ5 για μιση ωρα και μετα και η ΗQ και ολες μαζι για 11 ωρες!Και μετα σβηνει η ΗQ και μενουν αλλη μιση ωρα οι Τ5!!!

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι ..

αν θέλεις για οικονομία το 9ωρο μπορεί να γίνει 7ωρο με τα 270w

, μπορείς να κρατήσεις για 0,5 ώρες παραπάνω τις ακτινικές με σύνολο 10 ώρες

το 1 watt/ λίτρο είναι ένας εμπειρικός κανόνας , σε καμία περίπτωση δε μιλάμε για <ιδανική σχέση > παράλληλα αποτελεί μια βάση για να συνεννοούμαστε καλύτερα μεταξύ μας

Ναταλία εγώ με τις 250αρες σε κοντινή απόσταση .. έκαψα κοράλλια ..

:thumbup:

Έτσι το έχω τωρα, οποτε θα προσθεσω μια λαμπα ακομη. Είμαι τσιμα τσιμα απο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...