Jump to content

ΚΟΚΚΙΝΗ ΑΛΓΗ


peterD

Recommended Posts

ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ,ΕΧΩ REEF 100LIT ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΗ ΑΛΓΗ.ΜΕΣΑ ΣΕ 5-6 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΤΖΑΜΙΑ ΣΤΟ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟΥΣ ΒΡΑΧΟΥΣ.ΕΧΩ ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΣΤΙΣ 6 ΩΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΗΛΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΧΤΥΠΑΕΙ,Η ΛΑΜΠΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ZOO MED ocean sun 15watt ΑΝ ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΙΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΗ ΑΛΓΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ,Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καλωσορίζω στο forum μας.

Για να βγει κάποιο συμπέρασμα θα πρέπει να γνωρίζουμε περισσότερες πληροφορίες για το σύστημά σου.

Αρχικά, θα ήθελα να σου πω ότι η καλή λειτουργία για αποφυγή σχηματισμού ειδών άλγης, βασίζεται στην καλή κυκλοφορία και οξυγόνωση του νερού, καλό skimming, καλό χημικό φιλτράρισμα, διατήρηση των νιτρικών αλάτων σε όσο το δυνατόν χαμηλά επίπεδα και καλός φωτισμός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις φίλε μου είναι κυανοβακτήρια.

Πρέπει να βρείς την αιτία που το προκαλεί. Κάνε μετρήσεις, βάλε άνθρακα και αντιφόσφωρο στο φίλτρο σου, το skimmer στο φουλ και αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα όπωσδήποτε.

Επίσης αν την λάμπα την έχεις πάνω από 1 χρόνο άλλαξε την με καινούργια.

Επίσης πρόσεξε στην ποσότητα τροφής που ρίχνεις.

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να γνωρίζεις ότι ο φωτισμός που περιγράφεις είναι ακατάλληλος για φωτοσυνθετικά κοράλλια ,, πρέπει να έχεις 1watt ανά λίτρο νερού περίπου

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να γνωρίζεις ότι ο φωτισμός που περιγράφεις είναι ακατάλληλος για φωτοσυνθετικά κοράλλια ,, πρέπει να έχεις 1watt ανά λίτρο νερού περίπου

+1

Πολυ λιγα ειναι οντως....

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να γνωρίζεις ότι ο φωτισμός που περιγράφεις είναι ακατάλληλος για φωτοσυνθετικά κοράλλια ,, πρέπει να έχεις 1watt ανά λίτρο νερού περίπου

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΑΛΓΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟ ΛΑΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ WATT ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

ναι.. αλλά δε νομίζω ότι είναι η περίπτωση σου ..

πρέπει να μας πεις δυο λόγια για το ενυδρείο και τον εξοπλισμό , τι πρόσθετα ρίχνεις , πως κάνεις συντήρηση , και να ανεβάσεις φωτογραφία που θα βοηθήσει να δούμε το πρόβλημα

σε παρακαλώ μη γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι κουραστικό και δημιουργεί την εντύπωση ότι φωνάζεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...