Jump to content

Ποσα καθαρα λιτρα


AquaBoy

Recommended Posts

Το ενυδρειο μου ειναι 500 λιτρα περιπου καθαρα.

Ποσους δισκους μπορω να βαλω?

Καθε δισκος ποσα καθαρα λιτρα θελει?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι περίπλοκο μιάς εκτός από το είδος του ψαριού και τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου σου βασικό ρόλο παίζουν και οι διαστάσεις του ενυδρείου.

Πές τις δικές σου.... :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αυτές τις διαστάσεις θα έβαζα μέχρι 7-8 δεδομένου του τελικού μεγέθους!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα 10-12 ενήλικα ψάρια... αν και παίζει ρόλο η φίλτρανση και οι αλλαγές νερού.

Με την φιλτρανση δεν εχω προβλημα,χρησιμοποιω 2 fluval 404(εξωτερικα).

Αλλαγες νερου κανω καθε 10 μερες περιπου.

Εγώ σε αυτές τις διαστάσεις θα έβαζα μέχρι 7-8 δεδομένου του τελικού μεγέθους!

Δημητρη εχω επισης 12 cardinal tetra,10 glowlight,5 cory bronze,5 cory schuartzi,2 panda.Θα βαλω επισης ανσιστρους που σου ειπα.

Ελπιζω να μην ειναι πολλα τα ψαρια μου με 6 Δισκους.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πάρει ακόμα τους δίσκους, θα σου πρότεινα να τους πάρεις όλους μαζί. Σου μιλάω εκ πείρας.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πάρει ακόμα τους δίσκους, θα σου πρότεινα να τους πάρεις όλους μαζί. Σου μιλάω εκ πείρας.

Θεόφιλος

12021[/snapback]

Σε αυτό συμφωνώ απολύτως!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου το εχεις πει και εσυ αυτο.

Αλλα γιατι ομως?

Εχει σχεση με την κυριαρχια?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Αν μπει κάποιος πρώτος και μεγαλώσει, παίρνει την κυριαρχία και μετά τσιμπάει και διώχνει τους νέους! Πάρε τρανό παράδειγμα το δικό μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Σε γενικες γραμμες με καλυψανε οι προλαλησαντες.Με καλη φιλτρανση(Σε παιρνει ενα φιλτρο ακομα... :D ) θα μπορουσες να βαλεις 8-10 Δισκους.

Οσον αφορα στο θεμα του μεγεθους δεν θεωρω απαραιτητο το να μπουν ολοι μαζι.Αποψη μου ειναι στην αρχη να βαλεις τουλαχιστον 4 για να δημιουργησεις ενα κοπαδακι και να αποφυγεις το στρεσσαρισμα των ψαριων και απο εκει και περα οταν προκειται να προσθεσεις νεο ψαρι,επιλεγεις να ειναι ιδιου μεγεθους με τα δικα σου.Παντα θα υπαρχουν καυγαδες για την κυριαρχια οποτε δεν ειναι και κατι το τραγικο :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λεω να βαλω αλλους 3 το πολυ,συνολο 6.

Δεν θελω να το παραγεμισω.Και νομιζω καλυτερα ετσι.

Thanks παιδες!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα που προσέθεσα ένα ζευγάρι στο ενυδρείου μου, παραλίγο να χάσω το μεγάλο αρσενικό (πάνω από 20 εκ.) από το άλλο αρσενικό που προϋπήρχε που ήταν και μικρότερο. Τελικά αναγκάστηκε να δώσω το κυριάρχο αρσενικό. Το καινούργιο ψάρι ακόμα αναρρώνει. Μην παραγνωρίζετε την ανάγκη να μπαίνουν τα ψάρια όλα μάζι. Με αυτόν τον τρόπο μειώνεται και ο κίνδυνος εισαγωγής ασθενειών.

Καλές αγορές

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον τρόπο μειώνεται και ο κίνδυνος εισαγωγής ασθενειών.

12183[/snapback]

Ο μονος τροπος αποφυγης εισαγωγης ασθενιων ειναι η καραντινα!!!

Γενικα εχω να πω οτι πρεπει να ειμαστε και λιγο πρακτικοι.Ποσοι εχουν τη δυνατοτητα να φτιαξουν ενα μεγαλο ενυδρειο(Με τα οποια εξοδα του!) και στο καπακι να αγορασουν και 6-7 δισκους.Ασε που τη δεδομενη χρονικη στιγμη δεν ξερεις αν θα ειναι διαθεσιμα απο τα μαγαζι τα ειδη που γουσταρεις.

Και κατι τελευταιο!Αν δηλαδη τυχει να χασουμε κανα-δυο δισκους(μακρυα απο μας!!!) δεν πρεπει να τους αντικαταστησουμε ποτε???Ή θα περιμενουμε να χασουμε και ολους τους αλλους???????????

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ερωτηματικά και θαυμαστικά βλέπω και ανησυχώ... Πολύ απλά είπα την άποψή μου που βασίζεται σε προσωπική εμπειρία με στόχο κάποιος άλλος να μην πάθει τα ίδια. Πάντα καλοπροαίρετα... και προφανώς όποιος θέλει την ακολουθεί.

Ως προς την πρακτική (οικονομική) άποψη του θέματος: Πιστεύω ότι μακροπρόθεσμα αυτό που προτείνω είναι οικονομικότερο. Επίσης, για τους Αθηναίους υπάρχουν αρκετές επιλογές μαγαζιών που αν έχουν λίγο υπομονή μπορουν να πάρουν ένα κοπάδι ωραία ψάρια.

Και ως προς την τελευταία ερώτηση είναι μάλλον ρητορική (ή καλύτερα ειρωνική) οπότε καλύτερα να μην απαντήσω.

Θεόφιλος

ΥΓ. Nidal αν σε βγάζω έξω από τα ρούχα σου (ιντερνετικά) για μία απάντηση για τους δίσκους, τότε που να πιάναμε καμία "σοβαρή" συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Θεοφιλε μαλλον με παρεξηγησες!Αν διαβασεις παλια post μου θα διαπιστωσεις οτι ειμαι fun των ερωτιματικων-θαυμαστικων-φατσουλων κτλ κτλ!!!!!

Σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει ειρωνικη διαθεση οπως επισης πρεπει καποιος να προσπαθησει παρα μα παρα πολυ για να με βγαλει απο τα ρουχα μου!!!

Απλα δινω εμφαση σε καποια παρακτικα τελειος πραγματα.Αν ο τροπος μου εκλαμβανεται ως ειρωνικος πραγματικα ζητω συγνωμη.Δεν ηταν αυτη η προθεση μου.

Αλλωστε ο καθε ενας απανταει βαση των προσωπικων του εμπειριων και κανεις μας δεν ειναι γκουρου.

Ελπιζω να λυθηκε η παρεξηγηση :D

Καλο απογευμα......... :D

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Συμβαίνουν αυτά, ιδίως μέσω του νετ. Πάντως τώρα που έμαθα μπορείς να χρησιμοποιείς όσα σημεία στίξης και φατσούλες θες. Εκτός ίσως από αυτήν :D άντε και αυτήν :D

Θεόφιλος :D

Link to comment
Share on other sites

βασιλη ο κανονας λεει 1 δισκος για καθε 50 λιτρα.οποτε για 6 που θες εισαι οκ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...