Jump to content

Απο την αρχη


sarevock

Recommended Posts

Αυτες τις μερες σκεφτομαι να στησω το ενυδρειο απο την αρχη... θα ηθελα παρα πολυ να το κανω φυτεμενο αλλα δεν ξερω πως..

Στο ενυδρειο υπαρχουν ηδη 60 κιλα μιξης λεπτου και χοντρου χαλικιου.

1.Θα χρειαστει να βγαλω αυτο το μιγμα και να προσθεσω κατι αλλο σαν λιπασμα απο κατω?

2.Τι υλικα και υποστρωματα θα μου προτεινατε?

3.Αν σταματησω την λειτουργια του φιλτρου για καποιες ωρες μεχρι να στησω τα φυτα θα εχω προβλημα?

Θα ηθελα να συνδιασω οσα περισσοτερα φυτα γινεται κυριως ευκολα για αρχη... ή γενικα στο ενυδρειο θα ηθελα ενα πλουσιο συνδιασμο ψαρια + φυτα !!! (αν γινεται δηλαδη).

ενα μεσο πλουσιο ενυδρειο με λιγα λογια...

Thanks! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που θέλεις να κάνεις ένα φυτεμένο ενυδρείο πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσεις τη θέλεις. Δηλαδή θέλεις να αρχίσεις με εύκολα φυτά και σταδιακά να προοράς όλο και σε πιο δύσκολα η να παραμείνεις στα εύκολα;

Μετά μεγάλο ρόλο παίζει και ο φωτισμός και εξαρτάτε και αυτός από τα φυτά σου.

Ο βυθός για εύκολα φυτά μπορεί να είναι ένα απλό λεπτόκοκκο χαλίκι ιδανικά 1-3mm.

Για απαιτητικά φυτά θα χρειαστείς και υπόστρωμα από μια καλή μάρκα της αγοράς 2-3cm και από επάνω 4-5cm χαλίκι 1-3mm.

Εξίσου καλά αποτελέσματα θα έχεις και μια καλή ποιοτική ενυδρειακή άμμο.

Πάρε εσύ την απόφαση και μετά αναλύουμε την απόφασή σου περεταίρω.

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμος:

2 Philips TLD 36W/89 Aqua relle

2 Sera (tropical sun royal) 36Watt 120cm 48'' 4700 kelvin

Θα ηθελα ευκολα φυτα κατι σε:

Echinodorus

Cryptocoryne

Anubia

Java Moss

Java Fern

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά που επέλεξες μπορούν να επιβιώσουν σε λεπτόκοκκο χαλίκι χωρίς υπόστρωμα θα χρειαστείς μόνο μερικές ταμπλέτες λιπάσματος που μπαίνουν στο βυθό, λίπασμα στην στήλη του νερού, και αν έχεις πολύ μάζα ίσος να χρειαστείς και CO2. Άλλα δεν μας διευκρίνισες τη θέλεις να κάνεις στο μέλλον. Θα παραμείνεις σε Setup με εύκολα-μέτρια φυτά, ή σιγά σιγά θα μεταβείς σε απαιτητικά φυτά. Αν επιλέξεις το δεύτερο τότε η άμμος ή το υπόστρωμα είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον ευκολα φυτα (αρχαριος γαρ)... :chair:

Link to comment
Share on other sites

με το φως που εχω μπορω να βαλω τπτ σε γκαζονακι? ή δε μας φτανουν καθολου οι λαμπες?

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον εκανα μια λιστα με καποια φυτα που μου αρεσαν...ειναι ολα "ευκολα" .

Anubias:

var. caladiifolia 1705

var. barteri

Ceratophyllum demersum

Echinodorus amazonicus

Echinodorus bleheri

Cryptocorynes (διαφορες)

Vallisneria americana

Sagittaria platyphylla

Sagittaria subulata

Shinnersia rivularis

Bacopa monnieri

Egeria densa

Hygrophila polysperma "big leaf"

Hygrophila corymbosa

Σκεφτομαι να βαλω πολλα απο τα παραπανω η ερωτηση μου ειναι πανω σε ενα αρθρο που διαβασα προσφατα οτι :

"Τα παρακατω φυτα μπορουν να αναπτυχθουν σε καθε ενυδρειο χωρις προσθετο φως απο τη μια ή δυο λαμπες του, χωρις ειδικο υποστρωμα για φυτα, και χωρις την προσθηκη CO2, μονο με συχνες αλλαγες νερου, και καποια (φειδωλη) βοηθεια απο λιπασμα (νερου και υποστρωματος αναλογως)."

Θα χρειαστω ή οχι CO2 ? τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Εγώ ακόμα δεν έχω δεί τι ψαράκια θα βάλεις μέσα ,συζητάς για co2 για λεπτό χαλίκι για χονδρό χαλίκι για υπόστρωμα με λίπασμα κτλ κτλ το ενυδρείο το προορίζεις για plant only; ή μετά θα αποφασίσεις για ψαράκια; :chair:

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα επιρρεαζουν το περιβαλλον για τα ψαρια θετικα ή αρνητικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Εγώ ακόμα δεν έχω δεί τι ψαράκια θα βάλεις μέσα ,συζητάς για co2 για λεπτό χαλίκι για χονδρό χαλίκι για υπόστρωμα με λίπασμα κτλ κτλ το ενυδρείο το προορίζεις για plant only; ή μετά θα αποφασίσεις για ψαράκια; :chair:

Ενα συνδιασμο με 5-6 ειδη απο αυτα τα ψαρακια (ενδεικτικα παντα)

http://elmersaquarium.com/c106community5barbs.htm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...