Jump to content

Γεια χαρα σε ολους!!!


yiomen

Recommended Posts

Γεια χαρα παιδια! Εχω παρει ενα ημικυκλικο 40λιτρο ενυδρειο με ενσωματωμενο φιλτρο, εβαλα ενα σαλιγκαρακι μια αντουνια και 12 νεον τετρα (3 διαφορετικα ειδη). Μπορω να βαλω και αλλα χωρις προβλημα ή να μεινω σε αυτα; εστω κανα δυο μικρα σκαλαρια και κανα σαλιγκαρακι ακόμα;;

Link to comment
Share on other sites

για να απαντησω στην αρχικη σου ερωτηση (αυτην που εχεις στο θεμα) κανενα νεον τετρα δεν ειναι καταλληλο για το ενυδρειο σου

τωρα βεβαια εαν θες να το κανιβαλισεις μπορεις να βαλεις πολλα ακομη αλλα δεν θα εχεις ενυδρειο μετα αλλα παστωμενα ψαρια...

νομιζω οτι πρεπει να σταματησεις τις αγορες, ειδικα ζωντανων και να ξεκινησεις το διαβασμα μεσα στο φορουμ, ψαξε να δεις τι βαζουν αλλοι που εχουν παρομοιο ενυδρειο με εσενα

ΥΓ μην ακουσεις τον delta66 που θα σου προτεινει να βαλεις oscar και pangasius, μην δινεις σημασια, μικρος επεσε απο την κουνια και βλεπει εφιαλτες απο τοτε :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχαχα... και μου φαινόταν πολύ απλή υπόθεση η σύνθεση ενός ενυδρείου, μάλλον έχω να μάθω πολλά για τον οικιακό υδάτινο κόσμο

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και καλό διάβασμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε και καλή συνέχεια.

Και επειδή βλέπω ότι κάποιοι είναι πολύ συντηρητικοί με τα λίτρα, εγώ θα έβαζα ένα κοπαδάκι από αυτά αλλά έχω καιρό να τα δω στα καταστήματα... :chair:

post-9106-1224434638_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα παιδες.

Βασικα theodor72 αυτη ηταν και η συμβουλη του pet shop, αλλα ιδη μετραω δυο απωλειες εδω και 5 μερες λειτουργειας, ελπιζω να σταματησει εδω το κακο και να μην χασω αλλα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε ο καταστηματαρχης ειχε απολυτο δικιο

απο ποιος θα ξαναγορασεις μολις πεθανουν ολα;

ξερει σου λεω :chair:

Βασικα theodor72 αυτη ηταν και η συμβουλη του pet shop, αλλα ιδη μετραω δυο απωλειες εδω και 5 μερες λειτουργειας, ελπιζω να σταματησει εδω το κακο και να μην χασω αλλα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβες ηδη το ενυδρειο σου ειναι κατι παραπανω απο FULL.

Και επειδη φοβαμαι οτι ουτε στρωσιμο έκανες οι απωλειες ισως συνεχισουν.

Διάβασε εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

και οτι θελεις ρωτα.

Παντως ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι πως την μια μερα εριξα ενα φαρμακο για το χλωριο και ενα για τα βακτηριδια, και την επομενη εβαλα τα ψαρια οπως με συμβουλεψε το pet shop... μπορω να στρωσω το νερο με τα ψαρια ηδη μεσα; γενικα να κανω κατι ωστε να μην ψωφισουν αλλα;; ευπροσδεκτη καθε προταση!!

Link to comment
Share on other sites

..... γενικα να κανω κατι ωστε να μην ψωφισουν αλλα;; ευπροσδεκτη καθε προταση!!

Το μονο που μπορει να βοηθησει αμεσα ειναι ο εμβολιασμος με "μπολι" απο στρωμενο φιλτρο.

Σε 2-3 μερες θα εχει στρωσει το φιλτρο σου αλλα με κινδυνο το μπολι να μεταδωσει ασθενεια αν δεν ειναι υγειες ή απλα να μη εχουν ανοσια τα ψαρια σου στα παθογονα που μπορει να μεταφερει μαζι του, αλλα τα ψαρια του ενυδρειου που το πηρες να ειχαν αναπτυξει ανοσια.

Πιστευω ομως οτι το ρισκο ειναι παρα πολυ μικροτερο απο το να περιμενεις να μην εχεις απωλειες (αμεσα ή και μακροπροθεσμα) απο την τωρινη κατασταση που επικρατει.

Βαλε μια αγγελια μηπως βρεθει καποιος κοντα στην περιοχη σου να σου φερει "μπιχλα" ή και λιγα υλικα ή και τον παλιο "υαλοβαμβακα" απο το φιλτρο του και να τα ριξετε μεσα στο φιλτρο σου.

Ριχνε μεχρι τοτε μεσα "βακτηρια" SafeStart της Tetra ή nitrivec της sera.

Επειγοντως.

Παρε για να παρακολουθεις αν εστρωσε υγρα τεστ (APi),

για μετρηση Αμμωνιας (NH3/NH4), Νιτρωδων (NO2), Νιτρικων (NO3), και δευτερευοντως μετα το στρωσιμο για την ποιοτητα του νερου, τεστ οξυτητας (pH) ανθρακικης σκληροτητας (kH) και γενικης σκληροτητας (gH).

ή αν δεν σε "παιρνει", τουλαχιστον αμμωνιας (ΝΗ3/ΝΗ4) και τα αλλα σε στικακι (της api ή esha).

Οι ενδειξεις πρεπει να πανε καπως ετσι για να στρωνει. http://www.bestfish.com/newtank3.html

Αν ριξεις μπολι θα γινει αμεσως ο κυκλος και δεν θα δηλητηριαστουν τα ψαρια.

Αν ριξεις "βακτηρια" SafeStart ή nitrivec θα επιταχυνθει καπως.

Δες αυτο για τον κυκλο αυτον http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

και μετα αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

για να καταλαβεις περιπου γιατι μιλαμε.

ΥΓ προσοχη στις ημερομηνιες στα τεστ http://www.cichlid-forum.com/articles/test_kits_life.php

Link to comment
Share on other sites

Delta66 εισαι κατατοπιστικοτατος μου λες κατι (εως παρα πολλα) παραπανω απο αυτο που περιμενα να διαβασω!! Σε ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!! Θα ξεκινησω σημερα κιολας την επιχειριση "σωσιμο ψαριων"

Μακαρι να τα καταφερουν γιατι δεν ειναι και οτι καλυτερο να πεταω καθε τρεις και λιγο και απο ενα ψαρι

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια.

Μακαρι να μπορουσα να τα πω πιο απλα αλλα ειναι πολλοι οι παραγοντες που επιρρεαζουν το χομπυ μας.

Αν σου ελεγα απλα π.χ. "βαλε μπολι", και κολλαγε το ενυδρειο καμια ασθενεια, θα μπορουσες να μου πεις "δεν με προειδοποιησες". :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...