Jump to content

Λάμπες Τ5 για Reef


GRTTSOU

Recommended Posts

Γεια σε όλους,

Έχω ένα φωτιστικό τεσσάρων θέσεων για λάμπες Τ5, το φωτιστικό είναι κινέζικο και όταν το αγόρασα είχε δύο λάμπες υποτίθεται ακτινικές. Αγόρασα δύο λευκές για θαλασσινό της εταιρίας aqua Medic στα 10000kelvin, σύμφωνα με τον πωλητή είναι από τις κορυφαίες στον κόσμο. Τώρα θέλω να αντικαταστήσω τις δύο ακτινικές και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Προς το παρόν η φωτοπερίοδος έχει 12ωρη διάρκεια ξεκινώντας και καταλήγοντας με μία λευκή και μία ακτινική και για περίπου 7 ώρες είναι όλες αναμμένες. Οι λάμπες είναι 120 cm στα 54W και το ενυδρείο είναι στα 220 λίτρα με ύψος από την επιφάνεια μέχρι τον αραγωνίτη στα 40 – 45 cm.

Η ερώτηση είναι αν πρέπει να ανάβουν σε συνδυασμό οι μπλε με τις λευκές ή αν πρέπει να ανάβουν σε ζευγάρια ξεκινώντας και κλείνοντας με τις ακτινικές. Επίσης ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός σε λάμπες μιας και θέλω να αντικαταστήσω τις υποτιθέμενες ακτινικές. Από εταιρίες έχω σχεδόν καταλήξει σε Arcadia.

Τέλος να ενημερώσω πως θα ήθελα να φιλοξενήσω SPS.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Φιλικά Τάσος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

3*10.000 Kelvin + 1 * Ακτινική

11 ωρες και οι 3 λευκές αναμένες(3* 10.000) , μισή ώρα πρήν ,μισή ωρα μετα ,η ακτινική (σύνολο 12 ώρες η ακτινική )

π.χ

11:00 ακτινική ON

11:30 3*10.000 kelvin ON

22:30 3*10.000 kelvin OFF

23:00 ακτινική OFF

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ρε παιδια, η ακτινικη που χρησιμευει κ γιατι πρεπει να αναβει πριν κ να κλέινει μετα τον κυριως φωτισμο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα 3 x Arcadia Marine White & 1 x Arcadia Marine Blue.

Τις ακτινικες της αναβουμε πριν και μετα τον κυριος φωτισμο σε μια προσπαθεια να προσομιωσουμε τον φυσικο κυκλο φωτισμου της ημερας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη προχωρήσει σε παραγγελία δύο λευκών και δύο ακτινικών arcadia, όταν παραλάβω θα παίξω λίγο με τους συνδυασμούς και αν χρειαστεί θα πάρω άλλη μία λευκή. Πάντως είχα την εντύπωση πως το φάσμα θα έπρεπε να είναι κάπως μοιρασμένο.

Θα αλλάξω και την φωτοπερίοδο σε 11 ώρες μέγιστης ισχύς από 7 που έχω τώρα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...