Jump to content

Δύσκολη απόφαση


pav_rod

Recommended Posts

Γεια σας.

Στο κοινωνικό ενυδρείο που έχω των 40 lt αποφάσισα να βάλω και ένα dwarf gurami.

Πανέμορφο ψάρι. Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και κάποιους μήνες έχω ένα θηλυκό mοly το οποίο έχει γενικά επιθετική συμπεριφορά. Με το που έβαλα το gurami μέσα δεν το έχει αφήσει ήσυχο καμία στιγμή. Συνεχώς το κυνηγάει και το τσιμπάει. Ήδη η ουρά του μετά από κάποιες ώρες έχει αλλοιωθεί. Κανένα άλλο ψάρι δεν παρουσιάζει αυτή τη συμπεριφορά (έχω guppy, red eye tetra, pleco, molly baloo). Και επειδή έχω προηγούμενη κακή εμπειρία με gurami το οποίο δυστηχώς απεβίωσε μετά από παρόμοια κατάσταση κυνηγητού, έπρεπε να πάρω μια απόφαση: Να κρατήσω το gurami ή το molly. Αποφάσισα να επιστρέψω το molly τη Δευτέρα, μιας και γενικά έχει αυτή τη συμπεριφορά. Πριν από μια ώρα περίπου το απομόνωσα σε ένα μικρότερο ενυδρείο.

Προτείνετε κάποια άλλη λύση στο θέμα αυτό; Antistess ρίχνω στο ενυδρείο τακτικά (το Acclimol).

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σου.

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω φίλε, αλλά τα 40 λίτρα είναι πολύ πολύ λίγα για τόσα ψαράκια. Αλήθεια, είναι 40 λίτρα μικτά ή καθαρά;

Αν θες λοιπόν την γνώμη μου, είναι η εξής :

- Για τα Molly balloon είμαι απόλυτος. Δεν πρέπει να υπάρχουν σε κανένα ενυδρείο, μικρό ή μεγάλο. Αν θες να μάθεις τον λόγω σε παρακαλώ πολύ διάβασε ΑΥΤΟ. Ελπίζω να πιστείς.

- Οι pleco συνήθως γίνονται μεγάλοι και σε αυτά τα λίτρα σύντομα ο καϋμένος δε θα χωράει.

- Τα red eye tetra είναι όμορφα και ήσυχα ψαράκια, αλλά θέλουν να είναι σε ένα έστω και μικρό κοπαδάκι ( 4 με 6 άτομα ). Ίσως μόνα τους να χωρούσαν στο ενυδρειάκι σου. Εγώ προσωπκά δεν θα τα έβαζα.

- Guppy δεν είχα ποτέ. Θεωρώ ότι ένα κοπαδάκι με 2 αρσενικά και 4-6 θηλυκα θα ήταν εντάξει.

- Τα dwarf gourami είναι ότι πρέπει για τα λίτρα σου. Αν ήμουνα στη θέση σου θα το γέμιζα φυτά και θα έβαζα ένα ζευγάρι και τίποτα άλλο.

Γενικά πάντως δεν έχεις και πολλές επιλογές αν θες τα ψαράκια σου να ζουν φυσιολογίκα, να μην στρεσάρονται και κυνηγούν το ένα το άλλο και να μην έχεις απώλειες.

Φιλικά Θόδωρος...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τον θοδωρο.

Πολύ μικρο το ενυδρείο σου για όλα αυτα τα ψαρία!!

Φιλίκη συμβουλή : Αν σε καθοδηγει σε κατι τετοι καποιο pet shop άλαξε το, την εχω πατησει και εγω πριν πολλά χρόνια

Φιλικά

Γίωργος

Link to comment
Share on other sites

Είναι 40 lt μεικτά το ενυδρείο.

Έχετε δίκιο στις προτάσεις σας και για το λόγο αυτό δεν προσθέτω άλλα ψάρια.

Τα red eye tetra είναι 2. Τα guppy επίσης αυτή τη στιγμή είναι ένα ζευγάρι και η θηλυκιά θα γεννήσει σε καμια εβδομάδα περίπου. Ο αρσενικός δεν τη στρεσάρει.

Δεν έχουν πάντως άλλα προβλήματα συμβίωσης εκτός από αυτό που σας ανέφερα. Αυτό

που μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή είναι να επιστρέψω ή όχι το molly το θηλυκό. Τώρα που

το έχω εκτός, εαν το ξαναβάλω στο ενυδρείο θα έχει άραγε την ίδια συμπεριφορά

ή θα της "έχει περάσει ο τσαμπουκάς" και θα συμπεριφέρεται σαν νέο ψάρι στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια μπορω να βαλω σε 40 μικτα λιτρα?

Πόλυ δύσκολη ερώτηση φίλε Σπύρο και πολύ σχετική η απάντηση. Θα μπορούσες να ρωτήσεις πόσους ανθρώπους μπορώ να βάλω σε ένα σπίτι 40 τετραγωνικών. Η απάντηση θα ήταν εξίσου σχετική. Βέβαια επειδή θα αναφερόμασταν σε ανθρώπους και όχι σε ψάρια θα ήμασταν πιο προσεκτικοί στο τι θα απαντήσουμε. Επίσης θεωρώ ότι ρωτάς τι ψάρια μπορούν να ζήσουν σχετικά άνετα σε 40 λίτρα και όχι πόσα μπορώ να παστώσω. :chair:

Επί της ουσίας τώρα, εγώ προσωπικά χωρίς καμία παρεξηγηση, 40 λίτρα μου φέρνουν περισσότερο σε γυάλα και όχι σε ενυδρείο. Όμως όλοι από κάτι τέτοιο ξεκινήσαμε και δε θέλω να είμαι απόλυτος.

Το ιδανικό θα ήταν να βάλει κανείς έναν μονομάχο ο οποίος θα ζούσε βασιλικά. Όμως είναι ψάρι ιδιαίτερο και δεν είναι μέσα στις συμπάθειες μου. Ίσως επίσης να χωρούσαν και 2-3 dwarf puffers τα οποία όμως λόγω της διατροφής τους αλλά και του χαρακτήρα τους ειναί και αυτά αρκετά απαιτητικά. Επίσης έχω ακούσει για ζευγάρι dwarf gourami σε 30 λίτρα. Αλλά πάλι θα πρέπει να είσε σε επιφυλάκη, σε περίπτωση που το ζευγάρι δεν θα ταιριάσει. Όλα αυτά βέβαια στην θεωρία, γιατί στην πράξη ποτέ δεν πειραματίστικα με τόσο μικρά ενυδρεία.

ΥΓ Μπορεί να έβαζα και κανένα άρρωστο ψαράκι για καραντίνα...

Ασ ακούσουμε όμως και καμιά άλλη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι 40 lt μεικτά το ενυδρείο.

Έχετε δίκιο στις προτάσεις σας και για το λόγο αυτό δεν προσθέτω άλλα ψάρια.

Τα red eye tetra είναι 2. Τα guppy επίσης αυτή τη στιγμή είναι ένα ζευγάρι και η θηλυκιά θα γεννήσει σε καμια εβδομάδα περίπου. Ο αρσενικός δεν τη στρεσάρει.

Δεν έχουν πάντως άλλα προβλήματα συμβίωσης εκτός από αυτό που σας ανέφερα. Αυτό

που μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή είναι να επιστρέψω ή όχι το molly το θηλυκό. Τώρα που

το έχω εκτός, εαν το ξαναβάλω στο ενυδρείο θα έχει άραγε την ίδια συμπεριφορά

ή θα της "έχει περάσει ο τσαμπουκάς" και θα συμπεριφέρεται σαν νέο ψάρι στο ενυδρείο;

Το ψαράκι συμπεριφέρεται έτσι είτε γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας των molly (δεν το γνωρίζω), είτε στρεσάρεται αρκετά από την παρουσία τόσων ψαρίων σε μικρό χώρο.

Και στις δυό περιπτώσεις δεν νομίζω το ψαράκι να σωφρονίστηκε από την απομόνωση. Δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα στην συμπεριφορά του αφού οι συνθήκες που θα ζει το ψάρι θα είναι πάλι ίδιες.

Φιλική συμβουλή, πάντα να διπλοτσεκάρεις αυτά που σου λένε. Και στο forum αλλά κυρίως στα pet shop.

Θόδωρος. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω ενα θα σου πω. ΤΟΣΑ ψαρια σε ΤΟΣΑ λιτρα δεν ''χωρανε''.

Επισης πρεπει να τσεκαρεις (τουλαχιστον) τις παραμετρους του νερου σου.

Μετα να βρεις πληροφοριες για το νερο που προτιμουν τα ψαρια που εχεις

και να το προσαρμοσεις. 40 λιτρα για Dwarf Gourami ειναι λιγα μην σε ξεγελαει

το μεγεθος τους που φτανει στα 5-6 εκατ. :chair:

το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να τα βγαλεις ολα και να βαλεις

μερικα guppy. Η συνθεση σου ειναι τελειος λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Οι συνθήκες του νερού είναι μια χαρά. Έχει στρώσει πλέον.

Μετράω κάθε εβδομάδα και η αμμωνία είναι στο 0, όπως και νιτρώδη και νιτρικά (ΝΟ3 λιγότερο από 25).

Gh είναι μεταξύ 7 και 14 και ΚΗ σχεδόν 10. Το pH είναι στο 7,6 αλκαλικό δλδ όπως πρέπει να είναι

για τα ψάρια που έχω στο ενυδρείο.

Μπορεί να έχω ίσως περισσότερα απ' ότι θα έπρεπε ψάρια εντός του ενυδρείου αλλά ξέρω για το κάθε ψάρι τι χρειάζεται, ενημερώνομαι διαρκώς από το site... Έβαλα λοιπόν ψάρια τα οποία ταιριάζουν στις συνθήκες νερού που έχω (δεν έβαλα πχ Neon) και τα οποία ζουν μια χαρά όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα.

Ορισμένες φορές ρε παιδιά θεωρώ ότι γίνεστε κάπως υπερβολικοί με τα λίτρα που απαιτούνται για το κάθε ψάρι. Και δεν θα χαράμιζα ένα ενυδρείο 40 lt για να το έχω για καραντίνα ή για 2-3 Guppy μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορει να φταιει αραγε?

1. Τα "φαρμακα" για το στρες ποσο μπορουν να βοηθησουν την κατασταση? Τι το δημιουργει? Γιατι καλυτερα να μην υπαρχει καθολου στρες?

2. O pleco (ποιο ειδος ακριβως?) τι τελικο μεγεθος γινεται? σε τι μινιμουμ ενυδρειο ζει?

3. Τα Γκουραμι σε τι μινιμουμ ενυδρειο ζουν? χρειαζονται να ζουν σε χαρεμι?

4. Τα συγκεκριμενα τετρα, pleco και γκουραμι ζουν μονιμα σε 7,6 αλκαλικο νερο με ανεση? (ποιο ειναι το ιδανικο και ποια τα ορια πανω και κατω)

5. Τα τετρα αυτα ειναι fin nippers? ποσα μινιμουμ ατομα πρεπει να ειναι μαζι?

6. Τα ballon ψαρια υπαρχουν στη φυση? αν οχι και ειναι απο επιλεγμενες αναπαρωγες τι προβληματα εχουν δημιουργηθει?

Μπορεις να παρατηρεις οσο το ψαχνεις και να μη ξεχασεις να μας πεις τα συμπερασματα σου σε λιγο καιρο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχω ίσως περισσότερα απ' ότι θα έπρεπε ψάρια εντός του ενυδρείου αλλά ξέρω για το κάθε ψάρι τι χρειάζεται, ενημερώνομαι διαρκώς από το site... Έβαλα λοιπόν ψάρια τα οποία ταιριάζουν στις συνθήκες νερού που έχω (δεν έβαλα πχ Neon) και τα οποία ζουν μια χαρά όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα.

Ορισμένες φορές ρε παιδιά θεωρώ ότι γίνεστε κάπως υπερβολικοί με τα λίτρα που απαιτούνται για το κάθε ψάρι. Και δεν θα χαράμιζα ένα ενυδρείο 40 lt για να το έχω για καραντίνα ή για 2-3 Guppy μόνο.

Αν σχολιάσω το παραπάνω θα τσακωθούμε και δεν είναι εκεί το θέμα.

Αν θες να έχεις σωστό ενυδρείο, άκου και κάποιους που την έχουν πατήσει και έχουν ΠΕΙΡΑ πάνω σε διάφορα θέματα. Αν θες να αλλάζεις ψάρια συχνά και να ανανεώνεις τα είδη (λόγω θανάτων, ασθενειών, στρες ή απλά μικρής διάρκειας ζωής λόγω συνθηκών) τότε μπορείς να βάλεις όσα ψαράκια θέλεις!

Απλά σκέψου ότι κανείς εδώ μέσα δεν έχει συμφέρον να σου πει οτιδήποτε "στραβό"!

Τέλος όταν λέμε καραντίνα, δεν εννοούμε να βάζεις ζουρλομανδύα στο ψάρι και να το ρίχνεις σε ένα λευκό δωμάτιο 5 λίτρων και περιμένεις να ψοφίσει. Καραντίνα σημαίνει πως το ψάρι ζει όσο το δυνατόν πιο φυσιολογικά σε σχέση με το μέγεθός του, και κάνεις την κατάλληλη θεραπειά προστατεύοντας τον υπόλοιπο πληθυσμό του "κυρίως" ενυδρείου σου!

Αυτά!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα στα 40 λιτρα να βαλεις ενα ομορφο χρυσοψαρο,μια ριζα και επανω στην

ριζα μια ανουμπια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...